PDA

Zobacz pełną wersję : podlaczenie oprawy



snooper
26-02-2007, 12:30
pomocy ...

Troche nietypowy i moze banalny temat, ale nie dla mnie.... mam problem... Nabylem zyrandol 5-zarowkowy,z 3 przewodami: brazowy, niebieski, zółto-zielony, to samo wychodzi z sufitu i co.... Po podlaczeniu okazuje sie ze swieci 2 zarowki lub po zmianie pozycji niebieskiego i zółto-zielonego przewodu swieca inne 3. A ja po prostu chcialbym aby swecily rownoczesnie wszystkie ....!!!!
I co Wy na to? gdzie jest problem?

Dzięki z gory za pomoc

Krisker
26-02-2007, 12:42
pomocy ...

Troche nietypowy i moze banalny temat, ale nie dla mnie.... mam problem... Nabylem zyrandol 5-zarowkowy,z 3 przewodami: brazowy, niebieski, zółto-zielony, to samo wychodzi z sufitu i co.... Po podlaczeniu okazuje sie ze swieci 2 zarowki lub po zmianie pozycji niebieskiego i zółto-zielonego przewodu swieca inne 3. A ja po prostu chcialbym aby swecily rownoczesnie wszystkie ....!!!!
I co Wy na to? gdzie jest problem?

Dzięki z gory za pomoc

Włącznik masz jednopozycyjny? Żyrandol metalowy?

retrofood
26-02-2007, 13:40
Niestety, nie jestem prorokiem i nie wiem co wykonawca instalacji "wpuścił" ci w przewody.
Bo w żyrandolu powinno być: brązowy - fazowy, niebieski - neutralny, zielono-żółty - ochronny.

pawelurb
26-02-2007, 13:48
Niestety, nie jestem prorokiem i nie wiem co wykonawca instalacji "wpuścił" ci w przewody.
Bo w żyrandolu powinno być: brązowy - fazowy, niebieski - neutralny, zielono-żółty - ochronny.

tak to powinno być na suficie , w żyrandolu niekoniecznie , jak ma obudowe z tworzywa sztucznego lub czegokolwiek niemetalowego , to przewodu ochronnego raczej nie bedzie miał , bedzie miał "0" oraz jeden przewód fazowy do 3 żarówek i drugi fazowy do pozostałych 2 żarówek .
Wtedy trzeba podłączyć "0" przeważnie niebieski do niebieskiego w suficie , a dwa pozostałe podłączyć razem do fazowego z sufitu ( czarnego lub brązowego ) wtedy będa świeciły wszystkie żarówki a zółto-zielony ochronny ze sufitu pozostawić niepodłączony.
Podłącza się go tylko jak oprawa ma obudowę metalową i przeważnie nie ma osobnego przwodu tylko miejsce na obudowie do podłączenia ochronnego.
Jak plastikowy żyrandol to nie ma potrzeby i możliwoci podłączenia ochronnego.

retrofood
26-02-2007, 13:51
tak to powinno być na suficie , w żyrandolu niekoniecznie , jak ma obudowe z tworzywa sztucznego lub czegokolwiek niemetalowego , to przewodu ochronnego raczej nie bedzie miał ,

Jeżeli producent żyrandola zastosował przewód zielono-żółty "do czego innego", to jest to produkt nielegalny i producent może za to nieźle "beknąć".

Krisker
26-02-2007, 13:53
Niestety, nie jestem prorokiem i nie wiem co wykonawca instalacji "wpuścił" ci w przewody.
Bo w żyrandolu powinno być: brązowy - fazowy, niebieski - neutralny, zielono-żółty - ochronny.

Dokładnie. Ale jeśli żyrandol nie jest metalowy, to istnieje podejrzenie, że ten zielono-żółty zasila drugą sekcję żarówek. Wtedy w żyrandolu trzeba by go spiąć brązowym i podpiąć pod brązowy z instalacji (niebieski do niebieskiego). Ale to trochę ryzyko tak na odległość oceniać :roll:

pawelurb
26-02-2007, 13:58
tak to powinno być na suficie , w żyrandolu niekoniecznie , jak ma obudowe z tworzywa sztucznego lub czegokolwiek niemetalowego , to przewodu ochronnego raczej nie bedzie miał ,

Jeżeli producent żyrandola zastosował przewód zielono-żółty "do czego innego", to jest to produkt nielegalny i producent może za to nieźle "beknąć".

a jak zyrandol zrobiły małe chińskie rączki ? :D oni pewnie leją na takie "drobiazgi"

kaczorek.
26-02-2007, 14:15
tak to powinno być na suficie , w żyrandolu niekoniecznie , jak ma obudowe z tworzywa sztucznego lub czegokolwiek niemetalowego , to przewodu ochronnego raczej nie bedzie miał ,

Jeżeli producent żyrandola zastosował przewód zielono-żółty "do czego innego", to jest to produkt nielegalny i producent może za to nieźle "beknąć".

a jak zyrandol zrobiły małe chińskie rączki ? :D oni pewnie leją na takie "drobiazgi"

heheh a kabelki ktore dyndają z sufitu tez robił chińczyk :)
czytałem ostatnio o kolorysteyce kabli w instalacjach (dotyczy domkow jednorodzinnych)
95 % niezgodnych z normami :)

retrofood
26-02-2007, 16:50
a jak zyrandol zrobiły małe chińskie rączki ? :D oni pewnie leją na takie "drobiazgi"

Przeciwnie, oni o to dbają, bo Unia korzystając z pretekstu nieprzestrzegania norm mogłaby im zablokować eksport.