PDA

Zobacz pełną wersję : Nośn ściana między pokojami - czy da się zrobić otwór?



oleniek
26-02-2007, 16:06
Witam
Mamy zamiar kupić dom z 1974r. Jego stan układ pomieszcze z grubsza nam odpowiada. Częśc wad jesteśmy w stanie zaakceptować. Największą bolączką byłoby natomiast brak dużego salonu. Na piętrze oprócz dużej kuchni jest pokój 15m2 i 18 m2 - oddzielone ścianą nośną ;( Nie wiem na ile możliwe, karkołomne i kosztowne byłoby po środku 4-metrowej ściany zrobienie otworu 2metrowego (takiego jakby łuku). Co musiałabym sprawdzić? Na jakie koszty się przygotować
Ten sam układ pomieszczeń jest na 2 piętrze, ale tam układ nam odpowiada.
Proszę o radę

Barbossa
26-02-2007, 16:09
móc to można

konstruktor - projekt -wykonanie (chyba bez pozwolenia)

oleniek
26-02-2007, 17:42
Co to znaczy "konstruktror - projekt- wykonanie"? :lol:
Nie wiem absolutnie nic o "dziurach w ścianach nośnych" ,bo dotychczas był to temat poza moimi zainteresowaniami. Więc jakiekolwiek szersze wytłumaczenie teamtu przyjmę z wdzięcznością :)

Barbossa
26-02-2007, 17:55
chodzi o to, że to ingerencja w konstrukcję więc musi to zaprojektować konstruktor, a potem musisz znaleźć kogoś (z głową) co to wykona
i na zgłoszenie do Urzędu

w łuk to wieksza zabawa - raczej najpierw prostokąt - potem obróbką w łuk - inaczej raczej nierealne (nie że nie możliwe :D )

grzmot
26-02-2007, 18:17
to bardzo proste do wykonania musisz zaczac od kupienia stalowego nadproza najlepiej gdzies jakas szyna (nie mylic tej z ta kolejową ;) ) kupił bym jej ok 3 metrów tak zeby po pół metra wpuscic ja w sciane z kazdej strony trzeba zacząć od podsteplowania sufitu nastepnie kuc pod sufitem szczeline o takich wymiarach zeby mozna bylo wsadzic pozniej tam szyne jak juz wykujesz to trzeba szyne tam umiejscowic podnies ja jak najwyzej pod sufit dobze zakotwiczyc zeby nie spadła nastepnie obmurowac i poczekac az wyschnie :)
posiagac stemple i kuc powoli sciane pozniej otynkowac i gra

proste;)

oleniek
26-02-2007, 18:44
Dzięki. wiem już że wykonalne, a teraz jak kosztowne? Pi razy drzwi (czyli na oko)

grzmot
26-02-2007, 18:54
na oko hmmm samemu to bedzie bardzo mały koszt nie wiem ile kosztuje stal bo to bedzie najwiekszy wydatek szyna tk na duze ok od 100 do 200 reszta to jakiesz plaskowniki zxeby szyna na nich lezała i do tego cement piasek i znajomi co ci pomoga zeby takiego kolosa w zucic na góre :) ostatnio jak robiłem cos takiego to prz3ejscie miało ok 5 metrów szyna grubosc 30cm i tylko po 20 cm było wpuszcone po bokach i sioe super trzyma
koszta beda nie duo

ile chcesz na to wydac??

Barbossa
26-02-2007, 19:00
bezpieczeństwo kosztuje, powyższa 'rada" to tani sposób

Krzysztofik
26-02-2007, 19:01
to bardzo proste do wykonania ...............;)
Dobrze by było gdyby ktoś to wcześniej zobaczył( przynajmniej te ściany).
Człowiek nie kot, ma jedno życie :wink:

Krzysztofik
26-02-2007, 19:02
Ups... chyba sie zbiegliśmy w ostrzeganiu :wink:

grzmot
26-02-2007, 19:04
bezpieczeństwo kosztuje, powyższa 'rada" to tani sposób

lepiej zawolac firme i dac 3 tys i tez bedzie zje....ne

grzmot
26-02-2007, 19:05
to bardzo proste do wykonania ...............;)
Dobrze by było gdyby ktoś to wcześniej zobaczył( przynajmniej te ściany).
Człowiek nie kot, ma jedno życie :wink:

jak ma sie jakiegos znajomego fachmana to czemy by nie

Barbossa
26-02-2007, 19:16
bezpieczeństwo kosztuje, powyższa 'rada" to tani sposób

lepiej zawolac firme i dac 3 tys i tez bedzie zje....ne

ale przynajmniej wiemy ile pix drzwi to kosztuje

dokładając z 5 stówek będzie i dobrze

mc
26-02-2007, 19:39
Był taki temat szeroko omawiany w wymianie doświadczeń.Szukaj"otwory w ścianie nośnej",ostatni wpis 25.03 2002r.

jajmar
26-02-2007, 20:48
to bardzo proste do wykonania musisz zaczac od kupienia stalowego nadproza najlepiej gdzies jakas szyna (nie mylic tej z ta kolejową ;) ) kupił bym jej ok 3 metrów tak zeby po pół metra wpuscic ja w sciane z kazdej strony trzeba zacząć od podsteplowania sufitu nastepnie kuc pod sufitem szczeline o takich wymiarach zeby mozna bylo wsadzic pozniej tam szyne jak juz wykujesz to trzeba szyne tam umiejscowic podnies ja jak najwyzej pod sufit dobze zakotwiczyc zeby nie spadła nastepnie obmurowac i poczekac az wyschnie :)
posiagac stemple i kuc powoli sciane pozniej otynkowac i gra

proste;)

"konstruktror - projekt- wykonanie" w jednym

Tylko nie tak szybko i nie tak radośnie, szyna ? Konkretniej może napisz powinien byc to ceownik lub dwuteownik. Mało tego nie jeden a conajmniej dwie szutki skręcone ze soba śrubami. Ilośc sztuk oraz wysokośc profili ktoś powinien przeliczyć - to jest zależne od obciązenia tej ściany.

Barbossa
26-02-2007, 20:51
w ten sposób przekonasz, że to nie halo i jeszcze sam zrobi :D

jajmar
26-02-2007, 21:03
w ten sposób przekonasz, że to nie halo i jeszcze sam zrobi :D

Niech robi, w końcu to oni tam beda mieszkać nie ja :)

retrofood
26-02-2007, 21:14
Tylko nie tak szybko i nie tak radośnie, szyna ? Konkretniej może napisz powinien byc to ceownik lub dwuteownik. Mało tego nie jeden a conajmniej dwie szutki skręcone ze soba śrubami. Ilośc sztuk oraz wysokośc profili ktoś powinien przeliczyć - to jest zależne od obciązenia tej ściany.

No i najważniejsze: Ściany nie wolno kuć!!!!! tak jak to ktoś wyżej napisał.
Miejsce na nadproże się wycina!!!! a nie wykuwa. Tak jak i resztę otworu.
A najlepiej, gdyby to obejrzał jakiś budowlaniec. To jest wykonalne, ale może być niebezpieczne. A drogie w ykonaniu raczej nie jest.

Jan Przestrzelski
26-02-2007, 22:59
ja to robię tak:
- podpieram strop,zwłaszcza gdy "wisi"on na ścianie którą mam kuć czy wycinac.
-dobieram "elkę" długościa tak aby wspierała się po ok 20 cm na krawędziach [przyszłego otworu.
-wycinam,i wykuwam mniejsce na "L" z zapasem ok 12cm na wusokości.ale tylko na szerokość elki.
-układam nadproże na poduszce cementowej w którą wkładam prostopadle do buzdy odcinek pręta fo 12(na kazej stronioe)
-W przestrzeń pomiędzy bruzdą ,a elką wlewam beton.Dokładnie go upycham fugownicą.
-czekam kilka dni i analogicznie postępuję z drugą stroną ściany,
Z tym wycinaniem to trochę kłopot,zwłaszcza jeśli nie ma się odkurzacza przemysłowego.Można wiercić otwory
-Następnie wykuwam dolną(przy samej posadzce warstwę cegieł.najlepiej młotem typu Hilti,Warstwa ma być wykuta na całej szerokości planowanego otworu,i na wylot.Dobrze jest zbić tynk w świetle planowanego otworu-dwustronnie.
Następnie młotowiertarką z szerokim dłutem wbijam się w fugę następnej warstwy poczynając od środka.Warstwa cegieł opada na posadzkę.
Kolejne warstwy opadają na leżące juz cegły.Cegieł nie usuwamy aż do wykucia warstwy pod zamontowanym wcześniej nadprozem
Teraz sprzątam,wynoszę gruz i przystępuję do wyprawienia otworu.
Brałem za to 500zł -robocizna.
powodzenia,

poziomnica
27-02-2007, 06:44
to bardzo proste do wykonania musisz zaczac od kupienia stalowego nadproza najlepiej gdzies jakas szyna (nie mylic tej z ta kolejową ;) ) kupił bym jej ok 3 metrów tak zeby po pół metra wpuscic ja w sciane z kazdej strony trzeba zacząć od podsteplowania sufitu nastepnie kuc pod sufitem szczeline o takich wymiarach zeby mozna bylo wsadzic pozniej tam szyne jak juz wykujesz to trzeba szyne tam umiejscowic podnies ja jak najwyzej pod sufit dobze zakotwiczyc zeby nie spadła nastepnie obmurowac i poczekac az wyschnie :)
posiagac stemple i kuc powoli sciane pozniej otynkowac i gra

proste;)

"konstruktror - projekt- wykonanie" w jednym

Tylko nie tak szybko i nie tak radośnie, szyna ? Konkretniej może napisz powinien byc to ceownik lub dwuteownik. Mało tego nie jeden a conajmniej dwie szutki skręcone ze soba śrubami. Ilośc sztuk oraz wysokośc profili ktoś powinien przeliczyć - to jest zależne od obciązenia tej ściany.

Chociaż jedna logiczna odpowiedź....

Prawidłowo (w świetle prawa) powinno być na to pozwolenie na budowę i ja bym taką procedurę obrał. Uzyskanie pozwolenia nie będzie takie skomplikowane i czasochłonne, bo częśc procedur się uprości.
Trzeba zrobić projekt przebudowy przez konstruktora.
Z czego ta ściana? Jak gruba? W jakim jest stanie? Jakie obciążenia przenosi. Na podstawie tych danych konstruktor, dobierze odpowiedni kształtownik (ceownik, dwuteownik, jeśli mur jest szeroki, to koniecznym będzie zastosowanie dwóch dwuteowników stężonych śrubami lub przekładkami stalowymi, itp. itd...) Dodatkowo przedstawi technologię wykonania.
Te porady typu podparcie stropu też mnie rozbawiły... A co się stanie, jeśli strop, na którym ustawimy te stemple jest w takim stanie, że się nie nadaje do ustawienia tam stempli? Chłopie, zostaw te sprawy lepiej dla konstruktora i niech on się głowi, jak ma być żeby było dobrze...
Konstrukcja to nie przelewki, nie bawcie się w podpowiadaczy tylko dlatego, że ktoś raz widział, że u kogoś ktoś zrobił "szynę" albo wstawił Lki i stoi. 5 razy stoi a raz się przewróci, chyba niechciałbyś, żeby to Tobie się przewróciło? Niech takimi sprawami zajmują się specjaliści, w sprawie konstrukcji gotowych rozwiązań nie szukaj na forum!!!

Pozdrawiam.

oleniek
27-02-2007, 09:24
Witam
Na początku bardzo dziękuję. Spróbuję odpowiedzieć na Wasze odpowiedzi.
1. Jestem kobietą więc sama tej belki nie zamontuję :lol: Mąż jest absolutnie "nietechniczny" Jeśli o to chodzi to ja tu noszę spodnie w rodzinie :D Zatem jeśli KTOŚ to będzie robił to napewno nie my sami tylko kogoś znajdziemy. I mam nadzieję, że trafię na kogoś kto tego nie spartaczy :-?
2. Ściany są z cegły pełnej na oko 30cm (jutro zmierzę, bo będziemy się dogadywać z właścicielem)
3. wątek zaproponowany przejrzę. Dziękuję za podpowiedź.
4. Koszty interesują mnie dlatego, że już na kupno domu bierzemy wysoki kredyt i zastanawialiśmy się co "jest najbardziej potrzebne" na początek. Wiadomo : łazienka, kuchnia, pomalowane pokoje no i czy ta dziura w ścianie w stosunku do kosztów jest nam potrzebna od razu czy też nie.
5. Z tego co piszecie jeśli wezmę architekta (czy to konstruktor?) i on obejrzy ścianę i zleci co potrzeba to to będzie koszt od 500zł do 3000zł :D

No cóż o takie rady mi chodziło dzięki jeszcze raz

P.S. Może znacie tak przypadkiem kogoś z Łodzi kto by się tego mógł ewentualnie podjąć?

retrofood
27-02-2007, 09:58
5. Z tego co piszecie jeśli wezmę architekta (czy to konstruktor?) i on obejrzy ścianę i zleci co potrzeba to to będzie koszt od 500zł do 3000zł :D
Nie przesadzaj z tymi kosztami. Szkoda, że daleko, bo u nas takie cóś to ok. 200 zł. (projekt). Może go zrobić budowlaniec z ograniczonymi uprawnieniami.