PDA

Zobacz pełną wersję : Naturalny Dom - technologia domu pasywnego - co Wy na to?



el-ka
26-02-2007, 22:37
Spotkałam się ostatnio z tą technologią. Jest taki dom w Gliwicach, znam (niezbyt blisko) ludzi, którzy go wybudowali. Są podobno na razie zachwyceni tą technologią i mają rewelacyje osiągnięcia w zużyciu energii. Mieszkają od lipca 2006. Ja mam mieszane uczucia, niezbyt podobają mi się te ogromne przeszklenia (jak to myć ,chyba konieczna jest firma specjalistyczna i to co oszczędzi się na ogrzewaniu wyda się na sprzątaczy). Ogrzewanie polega na przepływie ciepłego powietrza ogrzanego w kolektorach i "szklarni" na poddaszu neużytkowym ze wspomaganiem kominkiem. Powietrze krąży w szczelinie wewnątrz tzw. "aktywnej oddychającej ściany", która podobno odznacza się jakąś niezwykle wysoką dyfyzyjnością dla pary wodnej i to stanowi część jakiegoś nowatorskiego systemu wentylacyjnego, który jest odróżniany od wentylacji mechanicznej z reku, która jest tam oceniana jako niezdrowa. Wiem jednak, że w lecie korzystali z klimatyzacji ze względu na duże nagrzewanie domu. W Polsce jest kilka takich domów, pierwszy był w Gdyni. Z tego co wiem, to raczej droga inwestycja, ale ma się szybko zwrócić ze względu na niesamowitą ekonomiczność.
Może wypowie się ktoś ,że "znających się na rzeczy" - czy to bajer, czy też ma sens? Strona internetowa jest bardzo bajerancka i niekonkretna dla mnie (jako laika w sprawach ogrzewania), jednak takie domy powstają.
http://www.naturalnydom.pl/naturalnydom.html

37°C
27-02-2007, 07:35
Z tego co wiem, to raczej droga inwestycja, ale ma się szybko zwrócić ze względu na niesamowitą ekonomiczność.


Medialnie nagłośniony temat ze względu na poszukiwania w dziedzinie nowych "źródeł" energii. Dla niektórych, źródłem energii jest jej oszczędzanie. :wink:

Poza walorem ekologicznym, dla mnie ta technologia nic ciekawego nie przynosi, a nawet cofa rozwój systemów mieszkaniowych do czasów życia w jamach, jaskiniach i ziemiankach. Kto wie jednak, co nas czeka w przyszłości?

Pisał o tym Murator. W krajach, gdzie jest stosowana ma racę bytu ze względu na duże upusty podatkowe, lub coś koło tego. To taka forma zachęty dla bogaczy, aby cieszyli się, że mają zysk z inwestycji. :D

Mnie osobiście, na takie ekstrawagancje, po prostu nie stać.
pzdrwm

el-ka
27-02-2007, 09:52
Zgadzam się, bo ten dom był raczej drogi, chociaż oczywiście trudno się tak naprawde dowiedzieć ile. Także interesuje mnie z czego są te ściany, co działają jak "goretex" i jak osiągneli taką paroprzepuszczalność, bo jakoś mi to nie pasuje do ogólnych informacji o rzekomo"oddychających " ścianach, nawet jeśli to rodzaj budowanictwa szkieletowego lub ściana dwuwarstwowa z pustką. Był już przecież cały temat specjalistyczny - co oddycha w ścianie, wyszło, że nic, albo góra 3%.