PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana elektryki i kanal.. na co zwrócić uwage? -mieszkanie



daisy-stokrotka
27-02-2007, 06:18
Hello

Mam nadzieje, że wybaczycie, wpadam na wątek dla budujących domy (gdyż ja mam tylko mieszkanie), ale tu większy ruch panuje... a mam pytanie.

Niedługo czeka mnie generalny remont 70m2 mieszkania, będziemy zmieniać jego układ (tzn. powiększać łazienkę kosztem korytarza i łączyć pokój z kuchnią, co wiąże się z burzeniem i stawianiem nowych ścian), musimy też wymienić całą instalację elektryczną oraz łazienkowo-kuchenną...

czy jest coś, na co musimy zwrócić szczególną uwagę ?? proszę o rady i podpowiedzi ??

Garcia27
27-02-2007, 06:54
Witam. Weź dobrego elektryka, co wystawi ci fakturę i zrobi pomiary na koniec.
On pomoże ci zaplanować nową instalację.
Tylko nie bierz znajomego "dziadka", bo tacy elektrykowie to przeważnie uważają że w mieszkaniu wystarczą 4 gniazdka, a różnicówka to drogi zbytek - do tej pory nie było, więc po co?

daisy-stokrotka
27-02-2007, 07:06
Garcia27 dzięki za podpowiedź i od razu mówię, że nie będzie nikogo znajomego.. poprzedni znajomy, który 6 lat temu "robił" nam łazienkę w nowym bloku do którego sie wprowadzaliśmy ( a miał tylko do położenia płytki, lustra no i oczywiście urządzenia saniatarne), w maleńkiej łazience robił to ponad 5 miesiecy :evil: :evil: a jako, że to dobry przyjaciel tescia nie szło mu dokopać do tyłka by przyspieszył nieco kroku... pamiętam jacy byliśmy wściekli :evil: :evil: do dzis mi gęsia skórka na samą myśl przechodzi

wystarczy jeden elektryk ? czy musi być ekipa ? i co to takiego ta różnicówka :oops: a o ilość gniazdek, oj tak... masz racje, teraz też mi brakują w tym mieszkaniu co mam... na kazdym gniazdku mam po 2 4-rozgałęźniki, czy jakoś to sie nazywa niefachowo :oops: :lol: więc na pewno na to zwrócę uwagę....

dzięki...

Garcia27
27-02-2007, 07:53
Teraz stosuje się gniazdka w ramkach. Daje się nawet do 5 gniazdek razem w jednej ramce - wygląda bardzo estetycznie.(muszą być odpowiednie puszki założone z dystansem)
Wiadomo ze większą ilość potrzebujesz w kuchni - gdzieś przy blacie - mikser, czajnik, jrajalnica i inne "badziewia" AGD :-)
Tam gdzie telewizor też więcej gniazdek - zeby podłączyć całe HI-FI.
A różnicówka jest to ochrona przed porażeniem. Taki aparacik zamontowany w rozdzielce.
Jeden elektryk wystarczy w zupełności. :roll:
Pozdrawiam.

daisy-stokrotka
27-02-2007, 08:05
Garcia ... wiesz, co sobie pomyślałam...., szkoda, że mieszkasz w Katowicach.. bo chyba miałabym problem z głowy z szukaniem odpowiedniego fachowca z tej dziedziny..

bardzo, bardzo pięknie dziekuję za pomoc i super wytłumaczenie...

a nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa, czy elektryk powinien wejść do mieszkania i nadzorować wyburzanie i stawianie nowych ścianek, czy wystarczy go "zaprosić", gdy wszystkie ścianki będą już na swoim miejscu ?

miłego dzionka :)

Garcia27
27-02-2007, 08:19
Nie jest potrzebny przy wyburzaniu i stawianiu ścian. Ma sobie dać rady jak wszystkie ściany stoją. :lol:
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Zbigniew Rudnicki
27-02-2007, 08:28
Przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek wtyczkowych warto w każdym pomieszczeniu zauważyć sekcje ścian oddzielonych drzwiami (oknami - nie).
Dobrze, aby kazda taka sekcja miała gniazdko, chyba, że nie przewidujemy tam żadnych odbiorników.
Bowiem trudno jest pokonać drzwi przedłużaczem leżącym na podłodze, lub nawet prowadzonycm po ościeżnicy drzwi.

daisy-stokrotka
27-02-2007, 08:36
Nie jest potrzebny przy wyburzaniu i stawianiu ścian. Ma sobie dać rady jak wszystkie ściany stoją. :lol:
Pozdrawiam i życzę powodzenia

również pozdrawiam i nie dziękuję :D

daisy-stokrotka
27-02-2007, 08:38
Przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek wtyczkowych warto w każdym pomieszczeniu zauważyć sekcje ścian oddzielonych drzwiami (oknami - nie)

bardzo proszę o przetłumaczenie na polski :oops: :oops: :oops:

niby nie jestem blondynką, ale ni w ząb nie wiem o co chodzi :-? zwłaszcza to wyrażenie
zauważyć sekcje ścian oddzielonych drzwiami

przepraszam za kłopot

marcin714
27-02-2007, 09:10
Autor miał na myśli........
Że na każdej ścianie ograniczonej z obu stron drzwiami powinnaś posiadac minimum jedno gniazdko bo w innym wypadku jak postawisz przy takiej ścianie bez gniazdka komodę a na komodzie lampkę i zechcesz doprowadzic tam jakis przedłuzacz to nie będziesz mogła go ukyć bo będziesz musiała pokonać drzwi z jednej lub drugiej strony.

retrofood
27-02-2007, 10:17
Nie jest potrzebny przy wyburzaniu i stawianiu ścian. Ma sobie dać rady jak wszystkie ściany stoją.
Czasem jednak dobrze jak elektryk obejrzy teren przed stawianiem ścian. Pozwala to (czasem) uniknąć później zaśmiecania i niepotrzebnych robót.
Ale jak go nie będzie, to oczywiście i tak musi sobie potem radzić.

daisy-stokrotka
28-02-2007, 06:36
Autor miał na myśli........
Że na każdej ścianie ograniczonej z obu stron drzwiami powinnaś posiadac minimum jedno gniazdko bo w innym wypadku jak postawisz przy takiej ścianie bez gniazdka komodę a na komodzie lampkę i zechcesz doprowadzic tam jakis przedłuzacz to nie będziesz mogła go ukyć bo będziesz musiała pokonać drzwi z jednej lub drugiej strony.

czyli chodzi np. o ścianę na korytarzu ... w w mieszkaniach nie mają te ściany okien, a jedynie same drzwi 8) mam nadzieję, że teraz zakumałam ... i nie śmiejecie się ze mnie ...
dzięki za wytłumaczenie ....

ale macie racje - gniazdka w takich ścianach są ważne ! choćby do okurzacza, bo lampki raczej na korytarzu nie będzie :)

daisy-stokrotka
28-02-2007, 06:39
Witam. Weź dobrego elektryka, co wystawi ci fakturę i zrobi pomiary na koniec.

acha... a o jakie pomiary tu chodzi ?

daisy-stokrotka
01-03-2007, 06:10
Witam ..

i od razu kolejne pytanko, które urodziło mi się w nocy...

czy jesli w mieszkaniu jest doprowadzony gaz w kuchni do maszynki i w tej chwili jest tam taka stara maszynka gazowa, czy będę miała możliwość zamontowac zamiast takiej jednej maszynki : płytę elektryczną (wiem, że do niej musi być osobne gniazdo, tak teraz mam w swoim mieszkaniu), a do tego piekarnik na gaz ??
Teraz mam samą płytę (bez piekarnika), ale brakuje mi piekarnika - ale z drugiej strony nie chcę zrezygnować z płyty, bo jest super wygodna na rzecz płyty gazowej " z palnikami, gdzie jest żywy ogień".... :oops:

mam nadzieję, że jakoś to wytłumaczyłam i nie zagmatwałam jak zwykle :oops: :oops: