PDA

Zobacz pełną wersję : Przeróka instalacji CO - jak?



AWIk
27-02-2007, 06:22
Witam.
Mamy instalację taka jak na zdjęciu.
Mam pytanie. Jak ją zmodyfikować, żęby można było przez chwilę "pracować" kominkiem bezpośrednio na CO oraz jak wpiąć kocioł elektryczny żeby to pracowało w miarę automatycznie?
Będę wdzięćzny za wszelkie podpowiedzi.

http://img135.imageshack.us/img135/1296/instalacjadk9.png

bwojtek
27-02-2007, 08:14
A gdzie ten kominek :o

kbab
27-02-2007, 08:45
Witam
Schemat jest dla mnie mało czytelny. Z połączeń wynika, że zasilanie zimną wodą jest bezpośrednio połączone przez solary? CWU jest ogrzewana tylko w górnej węzownicy? Między wężownicą górną i dolną jest połączenie? W końcu czy grzejniki są zasilane gorącą wodą bezpośrednio ze zbiornika akumulacyjnego? Jeśli jest tak jak zapytałem to całość do bani.
Kocioł CO powinien zasilać górną wężownicę i grzejniki. CWU powinna być pobierana z górnego wyjścia zasobnika a nie z wężownicy. Zimna woda zasilać powinna zasobnik dolnym wejściem. Solary podłączone do dolnej wężownicy w obiegu zamkniętym zalanym glikolem (bez połączenia z wodą, chyba, że woda z układu będzie na zimę spuszczana a panele zakrywane, "bez sensu"). Teraz pw kominka, albo do dolnej lub górnej wężownicy przez wymiennik (ponieważ działa w układzie otwartym). Swój podłączyłem do dolnej wężownicy, a ciepło dostarczane do zasobnika wykorzystywane jest również przez górną wężownicę do co (u mnie podłogówka), wtedy cały system jest zintegrowany tzn dostarczone ciepło czy z solarów, pw kominka, czy kotła co jest całkowicie wykorzystane na potrzeby grzewcze domu.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

AWIk
27-02-2007, 11:31
A gdzie ten kominek :o

Kocioł CO to u nas kominek.

AWIk
27-02-2007, 11:39
Witam
Schemat jest dla mnie mało czytelny. Z połączeń wynika, że zasilanie zimną wodą jest bezpośrednio połączone przez solary?

Zasilanie zimną wodą jest na obiegu kominka. Kominek grzeje wodę w zasobniku, a poprzez wężownicę ogrzewane jest CWU.


CWU jest ogrzewana tylko w górnej węzownicy?
Tak.


Między wężownicą górną i dolną jest połączenie?
Nie


W końcu czy grzejniki są zasilane gorącą wodą bezpośrednio ze zbiornika akumulacyjnego?
Tak


Jeśli jest tak jak zapytałem to całość do bani.
Czemu?


Kocioł CO powinien zasilać górną wężownicę i grzejniki. CWU powinna być pobierana z górnego wyjścia zasobnika a nie z wężownicy.

Dlaczego?


Zimna woda zasilać powinna zasobnik dolnym wejściem. Solary podłączone do dolnej wężownicy w obiegu zamkniętym zalanym glikolem (bez połączenia z wodą, chyba, że woda z układu będzie na zimę spuszczana a panele zakrywane, "bez sensu").

Tak teraz jest


Teraz pw kominka, albo do dolnej lub górnej wężownicy przez wymiennik (ponieważ działa w układzie otwartym).

To właśnie dlatego nie może być wężownicy, na rysunku nie ma naczynia wzbiorczego ale fizycznie ono jest.
[/quote]

kbab
27-02-2007, 19:37
Tu jest przykładowe połączenie
http://www.muratordom.pl/images/makroterm_system3(d).jpg
poza tym poszukaj w wyszukiwarce, możesz znaleźć system bardziej odpowiedni dla siebie

AWIk
28-02-2007, 06:15
Ten układ u nas już od 1,5 roku działa i chcemy go teraz trochę rozbudować.
Ten link nie działa