PDA

Zobacz pełną wersję : drenaż opaskowy



pepe28
27-02-2007, 14:57
Cześć
Mam pytanko jak najprościej zrobić drenaż opaskowy wokół domu bo słyszałem że to trochę skomplikowane.Z góry dzięki za odpowiedz.

Barbossa
27-02-2007, 15:09
użyj rur Bangalore'a

odpadają wykopy


polecam poszukać na forum

Krzysztofik
27-02-2007, 15:23
użyj rur Bangalore'a

odpadają wykopy

:D
można powiedzieć że rzymskie akwedukty też są skomplikowane :wink:

Polecam coś z historii: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=23566&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Świerzak
27-02-2007, 20:23
z własnego doswiadczenia...

sprawa sie komplikuje gdy nie ma duzego spadku na działce i nie ma gdzie tej wody odprowadzic... pomimo drenazy mam w piwnicy wode.. ale w przyszłosci zakonczenie drenu odciagne od domu jak najdalej i zakoncze jakąs stdzienka.. i chyba pompa..

nie mniej jednak.. nie pluje sobie w brode.. bo jak bym go nie zrobił wtedy bym mówił ... " a moze gdyby był dren.. nie było by wody??"

joannaj75
15-04-2008, 15:36
Dobra słuchajcie Panowie ,.... u mnie drenaż jak nic się szykuje ( grunt rodzimy to piach ) ale wysoko wody gruntowe .....
Sprawdzałam cenę tego nieszczęsnego żwirku frakcji 0,32 0,62 mm i szok bo wychodzi 90-100 zł za tonę
Jeżeli chcesz dać te 30 cm szerokości i 30 cm wysokości wokół rury drenażowej po obwodzie 45 metrów to 8 ton jakieś = 800-900 zł sam żwirek ....
znacie inne tańsze rozwiązanie ...( rura w otulinie )

AManys
15-04-2008, 19:49
Zastanawiałem się, aby zamiast żwiru, dać tłuczeń tej samej frakcji wychodzi o połowe taniej, co wy na to.

Barbossa
16-04-2008, 07:13
tłuczniem zamulisz dren

adrianek9999
16-04-2008, 07:25
tłuczniem zamulisz dren
Racja nawet geowłóknina będzie miała ciężko.

joannaj75
16-04-2008, 08:07
Po przeanalizowaniu sprawy nie ma innej opcji jeśli to ma działać , trzeba dać ten żwirek i już..... musi być płukany i o odpowiedniej frakcji

dawor
09-06-2008, 12:03
Znalałzem kilka tematów ...ożywię więc ten (najmłodszy ;-) )

Ja buduje dom parterowy, bez piwnicy , poziom wód gruntowych nie jest ani wysoki ani niski. Jednak postanowiłem sobie zrobic mały drenaż wokół domu. wykorzystujac iż nie mam jeszcze obsypanych fundamentów na wysokości ławy fundamentowej/ściany fundamentowej umieściłem rurę drenarską ( taka żółta z dziurkami :):) ) ..po zapoznaniu sie z tematami widze iż wykonanie tego "zgodnie ze sztuką" jest dośc skomplikowane i drogie. Ja zrobiłem bardzo prosto, rurę położyłem bezpośrednio na ziemi, przykryłem ją słomą (ktos w którym temacie negował taką "izolację" jednak bez uzasadnienia,) to przysypałem ok 15 cm żwiru ..dalej jadę już ziemią czarną. Na działce jest lekki spad, mozna powiedzięc iż pomiedzy jedną ściana a drugą (przeciległą) jest ok 25 cm różnicy w spadzie - na odcinku ok 16 cm ..
Przy działce - jakies 30 metrów od domu jest głęboki rów melioracyjne w któym poza latem jest kilka centymetrów wody. Tam odprowadziłem wodę. Rura po zejsciu się rur wokół domu jest odpowiednio grubsza.

Wg wielu to się sprawdzi, po przeczytaniu tych topiców zaczynam mieć wątpliwosci .. ale jestem dobrej myśli.

Rozumiem iż mogę do podłączyc do rowu melioracyjnego (kanalizacji brak i raczej długo jej nie będzie). ??!! Bo to przeciez to podobna meliaracja do tej jakie są robione przez Meliorację.

I jak rozumiem nie mogę do tego podłaczyc wody spadowej z dachu ?? Musze chyba uzyskać czyjeś pozwolenie, moze ktoś mnie nakieruje kogo dokładnie?

Styniu
09-06-2008, 14:59
Rozumiem iż mogę do podłączyc do rowu melioracyjnego (kanalizacji brak i raczej długo jej nie będzie). ??!! Bo to przeciez to podobna meliaracja do tej jakie są robione przez Meliorację.

Witaj,
słowo 'drenaż' wywołuje we mnie ostatnio reakcje alergiczną, od strony formalnej mam z tym aż za dużo problemów (o tym potem).

Do rzeczy - jeśli chcesz do rowu melioracyjnego odpwowadzić jakikolwiek ciek wodny, musisz mieć na to pozwolenie wodnoprawne. Aby je dostać, należy wykonać operat wodnoprawny, w którym będą stosowne wyliczenia wpływu tego wypustu na poziomy wód w rowie i okolicznych gruntach. Koszty administracyjne to we Wrocku 217zł za wypust, koszt operatu różnie ale dużo (3000 i więcej, inżynierowie z uprawnieniami się cenią..), do tego koszt projektu drenażu, który musi być uzgodniony w ZUD... Ogólnie - dużo :/

Ja z tym właśnie walczę, bo urząd, przy ustalaniu warunków zabudowy doszukał się na archiwalnych mapach sieci drenarskiej na mojej działce (przedwojennej, dawno nie istniejącej!) i w warunkach umieścił zapis, że sieć tą muszę odtworzyć przed rozpoczęciem prac budolwanych. Do tego muszę zapewnić, że budowa domku nie zakłóci spływu wód podziemnych (kolejny operat). Smaczku sprawie dodaje fakt, że wypust wody z drenażu ma być do rowu przy działce, a właściciel rowu (ZDiUM) nie wyraża na to zgody.. Wesoło :/

dawor
10-06-2008, 08:48
ooo... to faktycznie niezła zabawa... no i droga ..

na razie staram sie robic wszystko "zgodnie z prawem" ale cos mi sie wydaje ze w tym wypadku zrobie małe odstęstwo..

Bo skoro mówa o melioracji która jest tylko uzupłenieniem obecnej to niech nie robia mi żadnych scen .. mozna bowiem powiedziec ze doprecyzowałem ich prace...

Rozumiem natomiast kwestie wody z dachu..

SlavekT
04-07-2011, 10:21
Witam,

kto podpowie, jaki jest koszt wykonania drenazu opaskowego. Długośc drenażu ok. 50 m. Chodzi o koszt robocizny przy zleceniu wykonawcy.

Jeszcze jedno pytanie - czytałem gdzieś na forum, że rura drenarska powinna być położona ok. 1 m od ław, natomiast mój wykonawca twierdzi, że 30 cm od ław i że im bliżej tym lepiejj.
Czekam na opinie i podpowiedzi.