PDA

Zobacz pełną wersję : Wykup mieszkania ADM - karencja 5 lat- jak to ominać



mackabi
27-02-2007, 21:02
Witam, wykupiłem mieszkanie ADM-owskie za 30 procent wartosci zgodnie z prawem urzędu miasta. Chciałbym teraz sprzedac to mieszkanie aby doinwestowac rozpoczętą budowe mojego domu. I tu jest problem. Sprzedac mieszkanie moge dopiero po 5 latach.
Proszę o pomoc w sprawie jak ominąc ten przepis i sprzedać mieszkanko.
Pozdrawiam Krzysztof

Judka
02-03-2007, 14:40
Według mnie sprzedać mieszkanie możesz, tylko wtedy będziesz musiał zwrócić gminie kwotę udzielonej bonifikaty.
Pozostaje kwestia opłacalności tej transakcji.

Posłużę się moim przykładem.
Gmina wyceniła mieszkanie na 90 000 zł.
Wykupiłam je za 20 % czyli 18 000 zł.
Kwota bonifikaty: 72 000 zł
Wartość rynkowa tego mieszkania jest o wiele większa (kawalerka w centrum W-wy) - szacują ją na ok. 200 000 zł.
Zatem 200 000 - 72 000 = 128 000 zł do przodu.
Pomijam koszty notarialne.

Pol_Paweł
04-03-2007, 17:33
Przykro mi Judka, ale się mylisz. Zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami:
"Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji."
Można jednak rozważyć inne rozwiązanie sytuacji. Zgodnie z art. 62 ust. 2a cytowanej ustawy:
"Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku zbycia:
1) na rzecz osoby bliskiej;".
Można zatem sprzedać (podarować) mieszkanie osobie bliskiej, a ta nie musi zwracać bonifikaty - bo nigdy jej nie otrzymała. Czy sąd nie potraktuje takiego działania jako "obejścia prawa"? Trudno powiedzieć.

Thoma$
05-03-2007, 17:56
U mnie też była taka sytuacja.Wykupiliśmy mieszkanie, zwróciliśmy się z pismem do Urzędu Gminy z pismem czy możemy sprzedać mieszkanie a pieniądze przeznaczyć na dokończenie budowy.Onie się zgodzili.Minęły 2 lata kupiec na mieszkanie się znalazł, prawie wszystko pozałatwiane a oni że jeszcze musimy czekać 3 lata.U nas dobrze wyszło, bo nam się nie spieszyło i nawet dobrze, bo do nowego domu preprowadzają się rodzice a ja będe w bloku mieszkać...Taki finał.Z tym pismem pewnie już teraz tak nie wyjdzie, bo żadnych ulg nie robią.Jak wszyscy to wszyscy.

dodi1977
06-03-2007, 14:52
Witam!
Jeżeli dobrze rozumiem, to aby nie zapłacić tej bonifikaty to w moim przypadku tesciowa musi najpier wykupić mieszkanie od spółdzielni a potem przepisać je na syna aby nie płacic bonifikaty i jednocześnie można by je było sprzedać nie płacąc podatku do US - zaznaczam że zaczynamy budowę!

Jeśli się mylę prosze o sprostowanie