PDA

Zobacz pełną wersję : strop a DGP



Bajbi
27-02-2007, 21:24
Hej! Pytanie od laika do doświadczonych. Czy chcąc zrobić w domu (parter z poddaszem użytkowym) kominek z DGP, powinienem pomyśleć o nim już na etapie wylewania stropu i - na przykład - ułożyć przewody na ciepłe powietrze w zbrojeniu stropu przed zalaniem lub pozostawić w stropie odpowiednie otwory? Czy załatwia się to w zupełnie inny sposób?
Z góry dziękuję za SENSOWNE odpowiedzi. :D
Marcin

Tedii
28-02-2007, 21:50
Przed zalaniem stropu wstawiłem rurę PCV (średnica chyba 180mm) nad kominkiem.Teraz tam jest rura spiro ,którą ciepłe powietrze idzie na piętro.

KW100
28-02-2007, 21:55
Przed zalaniem stropu wstawiłem rurę PCV (średnica chyba 180mm) nad kominkiem.Teraz tam jest rura spiro ,którą ciepłe powietrze idzie na piętro.

też mam taki zamiar. Strop będzie od Leiera. Zapodam rurę i będzie git. Tylko nie wiem jaką bo nie wiem czy do trzech pokoi na poddaszu doprowadzić oobne rury z kominka czy jedną na poddasze i tam ją dopiero rozdzielić na 3 pokoje ?

Tedii
28-02-2007, 23:30
To drugie rozwiązanie lepsze.Żeby mniej tracić po drodze ciepła.No i mniej rur,izolacji itd.

Bajbi
02-03-2007, 19:06
Hej Dzięki za porady. Brzmi bardzo rozsądnie.
Pozdrawiam,
Marcin

araman
02-03-2007, 19:51
A jaki masz układ na pietrze , może zrobić grawitacyjne kanałami w stropie?

lysymurator
02-03-2007, 23:17
Jeśli grawitacyjnie, to prowadzi sie raczej do kazdego pomieszczenia oddzielna rura od samego kominka. Chyba dlatego zeby opory przeplywu byly jak najmniejsze oraz aby latwiej bylo regulowac przeplywy jesli ktores pomieszczenie jest niedogrzewane. Regulacje oprócz kratek przeprowadza się także poprzez głebokość wsunięcia rury do komory kominka (takze takiej blaszanej). Co do kanałów w stropie, to odwiedz gosci co robia kominki i DGP, bo sa dostepne tez kanaly metalowe plaski, byc moze mozna takie zmiescic w wylewce, tego nie jestem sure.

Zdun Darek B
03-03-2007, 05:35
Takie płaskie kanały "lubią się" zadeptywać podczas betonowania . Jeśli jakikolwiek kanał instalujesz w stropie to musi być on PERFEKCYJNIE zaizolowany. Do DGP grawitacyjnego jest to warunek podstawowy aby dmuchało ciepło, inaczej z grzania nici . Darek B www.kafle-kominki.pl

KALI04
03-03-2007, 09:37
Witaj - Darek B
Jaki wkład proponujesz do ogrzania domu :ok.225m2 .DGP chciałbym wszędzie gdzie będzie to możliwe (projekt D12b z muratora).

Zdun Darek B
03-03-2007, 14:03
Jaka jest planowana strata cieplna tego domu ? Jakiej mocy jest przewidziany piec c.o. ? Na jak intensywne dogrzewanie planujesz kominek ?

KALI04
03-03-2007, 16:18
Witam.
Jesli chodzi o strarę ciepła to niewiem, ale dom dędzie ocieplony styropianem 12cm.Piec gazowy 20-21kW.Kominek chciałbym użytkować intensywnie prawie codziennie.Dużo dobrego słyszałem o Tarnavie i jak narazie jest to mój typ.

jk69
03-03-2007, 23:50
Ja w temacie - strop a DGP,
tyle, że u mnie jest strop drewniany - myślę o DGP grawitacyjnym, bo ma mieć okazjonalne zastosowanie.

1) Czy w warstwach stropu - GKF, wełna ok. 10-12 cm, w tym część w konstrukcji legarów 8 cm ułożonych na belkach stropowych - na legarach płyta OSB - można bezpiecznie rozprowadzić kanały?

2)Czy można np. ułożyć kanał w drewnianej belce stropowej - belka ma 24 cm, myślę, że bez szkody dla jej cech nośnych można by wyciąć w jej górnej części 2-3 cm kieszeń, tak by zmieścić kanał 100 mmm (7-8 cm schowa się w wysokoci legara) przecinający prostopadle strop (tzn. przecinający prostopadle belki stropowe)?

3) Czy temperatura w kanałach "nie zaszkodzi" takiemu stropowi - o pożarze nie wspominając :o ?

Planuję ułożenie kanałów w podłodze piętra, by skrócić długość kanałów doprowadzających powietrze do 2 pokoi. Kratki byłyby w nich w podłodze? Czy w ścianie nad podłogą? Na podłodze ma być ułożone naturalne linoleum.

A może lepiej nie "kombinować" tylko założyć DGP mechaniczne i poprowadzić kanały z poddasza nieużytkowego nad piętrem? :wink:

Forest-Natura
04-03-2007, 00:34
Witam.
1.nie można
2.nie można
3.jakiekolwiek kanały by nie były - muszą być tak zaizolowane żeby bylo 200 a nawet 300 % pewności że nie stanie się nieszczęście (czyli podwójna izolacja np w dodatkowych kanałach z suchej zabudowy)
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
04-03-2007, 07:35
Oglądałem ostatnio zdjęcia, wykonane przez biegłego sądowego , ściana drewniana ze śladami tlenia się na powierzchni pomimo że była izolowana wełną mineralna 25 cm. Były to dwie warstwy wełny twardej oraz jedna wełny z folią aluminiową . Prawa fizyki są takie że w wełnie zamknięte jest powietrze które nagrzewa się . Tak na logikę skoro wełna zastosowana w dachu lub ścianie izoluje , ale tak dokładniej ujmując OGRANICZA przepływ ciepła , to konstrukcji stropu będzie dokładnie tak samo !! Wełna jako izolator przepuści pewna ilość ciepła dla którego drewno , na podłodze plus konstrukcji stropu , będzie kolejna barierą termiczną . Darek B