PDA

Zobacz pełną wersję : dom z obciążoną hipoteką



dizers
28-02-2007, 07:24
witam,
pytanie odnośnie hipoteki
chce kupic domek ,ale ma obciążoną hipotekę kredytem bankowym.
Za dom chce zapłacić określoną kwotę w tym ok 40 tyś.
Na część domu chce ktredyt ok 40-50 tyś zł

Jak jajlepiej i najprościej załatwić wszystkie sprawy ??

poradźcie :oops:

Żona budowniczego
28-02-2007, 18:27
1. Musisz ustalić ze swoim bankiem, że kupujesz taką obciążoną nieruchomość i upewnić się czy bank nie będzie miał żadnych przeciwskazań do udzielenia ci kredytu.

2. Musisz mieć zaświadczenie od instytucji, która ustanowiła hipotekę na nieruchomości, jaki dług obciąża nieruchomość (bo mogą tam być nie tylko kwoty długu, ale odsetki oraz inne dodatkowe opłaty - nie wierz właścicielowi) i oświadczenie, że po spłacie tej kwoty hipoteka zostanie zwolniona.

3. Zapisz wszystkie powyższe ustalenia w akcie notarialnym.

4. Broń Boże nie wypłacaj właścicielowi nieruchomości kwoty długu - te pieniądze należy przekazać od razu na konto wierzyciela i na tej podstawie potem żadać wydania zaświadczenia o zwolnieniu hipoteki, które złożysz razem ze swoimi dokumentami do ksiąg wieczystych (wtedy może sędzia rozpatrzy sprawę dwóch hipotek razem - jedną wykreśli i drugą wpisze).

To jest droga, którą kiedyś testował mój znajomy, ale nie jestem pewna czy w każdym przypadku jest możliwa, bo to zależy od dobrej woli wszystkich zaangażowanych stron. No i dodatkowo trzeba wykazać się zaufaniem do wszystkich stron. Również jeżeli sprawy w wydziale ksiąg wieczystych będą trwały długo, to będzie trochę stresu do czasu załatwienia wszystkich spraw.

GimG
07-03-2008, 15:25
[/quote]Również jeżeli sprawy w wydziale ksiąg wieczystych będą trwały długo, to będzie trochę stresu do czasu załatwienia wszystkich spraw[quote

Trochę te sprawy trwają - ostatnio sprawdzając hipotekę powiedziano mi że usunięcie wpisu ,może trwać do 8 miesięcy!? Czy to możliwe?

Czy jest możliwość podpisując u notariusza umowę przedwstępną z zadatku spłacić wierzytelności i zablokować KW do czasu usunięcia wpisów i podpisania umowy przyrzeczonej?[/quote]