PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepła ale jak woda użytkowa?



czocher
28-02-2007, 09:22
Temat może oblatany i stary ale ja ciągle mam problem.
Warunki wyjściowe:
brak gazu z sieci, pomieszczenie gosp. za małe na stawianie ekogroszków,
mamy butle propan w ziemi 2700l. ale wylot spalin max 80. Ogrzewanie realizujemy nadmuchem Carrier'a. Oni polecają zasobniki Richmonda
Dylemat jest nastepujący:
propan kosztuje więc jak go oszczędzić wyłącznie na sezon. Szukamy sposobów tanich. Kominek.... ok ale staje się niewolnikiem palenia w kominku aby grzać wodę. Grzałki elektryczne hmm ok ale każdy mówi, że to najdroższe rozwiązanie.
Coś mi się kołacze po łepetynce, że guru forumowy (w niektórych sprawach - Mr Jezier) ma chyba całą chate na elektryke.. jestem ciekaw jak on rozwiązał problem wody - boiler czy ogrzewacze przepływowe? Mały piec wykorzystujący propan (?) z wylotem spalin 80mm (?) jako podgrzewacz?
a może ... zbiornik płaszczowy z grzałką plus coś jeszcze ..ale co? Zimą kominek..a latem sama grzałka? (drogo) Solar nie... jeszcze za drogo a i tak trzeba go wspierać jak nie ma słońca ... Nie wiem jak wy ale ja sobie policzyłem u nas w rejonie dni bez słońca tej zimy .. dupsko by mi zamarzło!!

możecie rozpatrzeć ten dylemat .. chętnie poczytam i coś wam jeszcze podorzucam.. może wypracujemy jakieś rozwiązanie (byle nie za drogie)

Gadałem ostatnio z facetem i powiedział cos takiego:
chłodnica samochodowa nad kominkiem.. Ciepła woda szybko i tanio... Fajnie(!) a latem co?

rozważałem tez coś takiego .. zbiornik wstępnego grzania.. Woda z sieci jest zawsze zimniejsza.. pogrzać to bezwładnie (odbiera temp. otoczenia i potem tylko podnieśc tem. wody do żądanej. (głupie?)- no nie wiem). Powstaje problem bakterii i wody stojącej ... nalezałoby chyba miec możliwość "wyparzania" takiego zbiornika.


Czekam na jakieś rozwiązania...coś musze wybrać max do 10 marca.

NJerzy
28-02-2007, 11:02
Prądem taniej niż gazem z butli. Oczywiscie trzeba mieć duży bojler i grzać wyłącznie w II taryfie.

czocher
28-02-2007, 11:46
ok wytłumacz mi prosze II taryfe?
Co to jest i jak działa wiem. Nie rozumiem tylko przełożenia na ogrzewanie wody.
Jeżeli II taryfa jest np w nocy.. to co nagrzewam wode noca, rano jest fajnie .. a wieczorem co ...dostaje po kieszeni bo sie postanowiłem kompnąć przed 18?
(np.) Jak to funcjonuje w praktyce?

vanderbobo
28-02-2007, 14:13
druga taryfa jest w nocy, w weekandy i jaszcze w czasnie dnia przez 2h. masz duży bojler po powinno wystarczyć (200-300L)

czocher
28-02-2007, 14:42
Jako dociekliwy tuman sie dopytam...
Czyli jak mi rodzina zużywa 200l to sobie stawiam baniak 200 l i powinienem być szczęsliwy. My raczej w prysznicach gustujemy wieć nie ma sensu mowic o napełnianiu wanny .. raczej konieczny jest komfort ciepłej wody od razu .. żeby nie drzeć się w niebogłosy pod zimnym prysznicem....

Czyli rozumuje tak.
Mam baniaczek 200l Sobie wisi ... ma grzałeczkę.. grzałeczką grzeje w nocy wode ...np do 50-60 stopni.. ona sobie stygnie.. ale ja i moja rodzina zdażymy ja zurzyc przed wychłodzeniem... Baniaczek się napełnia i czekamy na koleją ciepłą wode.
.. a że jest to w godzinach 8-16 jak nas nie ma no się nagrzewa (bo wiem ze 150 l nagrzewa sie przez 2h) np w czasie gdy obowiązuje II taryfa ...

jak jestesmy wylewany jego zawartość i idziemy spać. Pięknie, ale on sie napełnia po kazdym zamknięciu kurka, i dobija -czyli dogrzewa zbiornik Czyli pracuje wtedy gdy my chcemy a my nie mozemy się ograniczać II taryfą...

Tak mi się wydaje.
I tu motyw:
Gadałem z facetem od elektrycznych przepływówek.. powiedział coś takiego. Najdoskonalszym rozwiązaniem będzie. Zbiornik napływowy (tak go nazwijmy roboczo) z cyrkulacją i może być z grząłką lub jakimś innym zwariowanm systemem podgrzewajacym wodę (wiąze się to z wyrównaniem temp wody przed jej podgrzaniem, ponieważ woda (jak w moim przypadku jest z dwóch ujęć - sieciowa i głębinowa) ma rózną temeraturę na wejściu) Ustabilizowanie temperatury wody powoduje bardziej równomierną i efektywną pracę ogrzewacza przepływowego. Gdyby podrzewacze przepływowe zamontować na każdej kondygnacji (patrer i pietro) nie powinno być problemu "wrzasku spod prysznica" Wydaje się niezłym sposobem walki o zmniejszenie kosztów zużycia energii. (no tak ale skoro w pierwszy użyje pradu i w drugim też... gdzie tu oszczedność) Chyba jest. zostawiam to wam do oceny.

Yoric
28-02-2007, 15:41
vanderbobo,

a kiedy w weekendy mamy tansza taryfie ?

Y

adam_mk
28-02-2007, 16:07
No to może i ja wrzucę ze trzy grosze! :lol:
Postawiono mi dokładnie ten sam problem. Po bardzo intensywnym namyśle został chyba rozwiązany. Poprawnie i niestandartowo. Trudno go polecać "jak leci" ale....
Ale "po drodze" był rozważany też taki układ:
Malutka pompa ciepła pracująca na potrzeby CWU. Może być zasilana "od dołu" powietrzem atmosferycznym. Latem zawsze na dworze jest ponad +10, a słoneczko (solarki) tylko w dzień i to nie każdy. Takie maleństwo pobiera wprawdzie prąd, ale niewiele, a posiadając COP do baniaka tłoczy wielokrotnie więcej energii niż pobrała z sieci. Jednostkowy koszt tak grzanej wody musi być niższy niż wody grzanej "wprost" grzałką.
W sezonie grzewczym ten problem w zasadzie jest rozwiązany, więc nie trzeba katować tego maleństwa przy "podzerowych" temperaturach zaokiennych.

Zakładając COP = 3 (można wyżyłować znacznie lepszy) mamy wodę grzaną prądem ale 3 razy taniej.
To już można "przeżyć". A przy poazji jest "eko" i nie powiększamy efektu cieplarnianego.

Pozdrawiam Adam M.

MARKOG
28-02-2007, 21:11
..... Pięknie, ale on sie napełnia po kazdym zamknięciu kurka, i dobija -czyli dogrzewa zbiornik Czyli pracuje wtedy gdy my chcemy a my nie mozemy się ograniczać II taryfą...


Zmusiz go do pracy tylko w II taryfie poprzez pierwszy lepszy sterownik czasowy to raz. Dwa jak zaprzęgniesz jeszcze do tego sterownika drugi sterownik temperaturowy to unikniesz sytuacji czekania na II taryfę w krytycznych sytuacjach. Trzy ja mam 400l zbiornik i wychładza sie (z parametrów technicznych) 0,2 stC/h czyli na dobę jakieś 5 st C i to jeżeli stoi w bardzo zimnym pomieszczeniu. U mnie grzeje pompa ciepła i dogrzewa go tylko do 50 stC a dogrzewa wodę jak spadnie do 42 stC. Ze zwykła grzałką na pewno grzeje się do wyższej temperatury w celu mieszania z wodą zimną. Najlepiej zbiornik z grzałką elektryczną + dodatkową wężownicą (kominek, solary). Ogrzewacze przepływowe fajne ale potrzebna bardzo duża moc przyłączeniowa budynku w razie gdzyby zachciało ci sie odkręcić ciepłą wodę w trzech różnych punktach.

vanderbobo
01-03-2007, 09:22
vanderbobo,

a kiedy w weekendy mamy tansza taryfie ?

Y


proszę:

"Taryfy weekendowe

Niektóre Zakłady Energetyczne oferują zmodyfikowaną taryfę G12, w której z tańszej ceny energii możemy korzystać od poniedziałku do piątku w okreslonych godzinach (podobnie jak w tradycyjnej G12) oraz dodatkowo przez cały weekend, czyli od 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek.

Ta taryfa to idealne rozwiązanie dla całorocznych domów weekendowych i dla zwykłych mieszkań ogrzewanych elektrycznie."