PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa ogrodzenia???



krzysiek309
28-02-2007, 10:59
Mam zapytanie do osób, które budowały samodzielnie ogrodzenie. Chodzi mi o to w jaki sposób zabrać się za ustawianie rur ogrodzeniowych. Myślę, że należało by pierw ustawić wszystkie słupki narożne, ale zastanawia mnie jedna sprawa. W jaki sposób je ustawić wszystkie cztery w jednej wysokości. Rozciągając sznurek na długości 45m to nic nie da. Ustawiać na oko, czy może macie jakiś patent :wink:

wbrat
28-02-2007, 11:19
Budowlany patent na ustalanie poziomu to długa przezroczysta rurka + woda: nalewasz do rurki wodę i zgodnie z prawami fizyki jak podniesiesz oba końce rurki, to woda będzie się w nich kończyła na tym samym poziomie :). Myślę, że do ogrodzenia ten sposób wystarczy.

wbrat
28-02-2007, 11:26
W przypadku ogrodzenia łatwo można też sprawdzić precyzję tej metody. W jednym rogu ustalasz poziom, przenosisz go na drugi róg. Z drugiego rogu poziom przenosisz na trzeci, z trzeciego na czwarty. No i teraz tą samą metodą sprawdzasz, czy czwarty i pierwszy róg są na tym samym poziomie - jak tak, to znaczy że jest ok :).

piotru7
28-02-2007, 11:41
A to ja zapytam jeszcze czy powinno się robić podmórówkę
pod siatką ogrodzeniową i na jakiej głębokości?

wbrat
28-02-2007, 11:55
A to ja zapytam jeszcze czy powinno się robić podmórówkę
pod siatką ogrodzeniową i na jakiej głębokości?

Jeśli nie chcesz, żeby okoliczne pieski zaglądały na twoją działkę to podmurówka będzie niezbędna.

wbrat
28-02-2007, 12:19
Znalazłem taki rysunek obrazujący zasadę działania poziomicy wodnej - może się przyda:

http://www.republika.pl/wbrat/Pianella/poziomica_wodna.gif

basset
28-02-2007, 12:46
Moze latwiej bylo by przeciagnac sznurek i przylozyc do niego poziomice?

pawelurb
28-02-2007, 12:55
Moze latwiej bylo by przeciagnac sznurek i przylozyc do niego poziomice?

raczej chyba nie , bo jakby to było 3 metry to ok , ale jak jest jakieś 40 metrów , to ten sznurek trzeba by napiąć bardzo mocno , poziomica przayłożona do sznurka i tak go odkształci i z pomiaru nici , tzw. szlaufwaga" to może być kawał weża ogrofowego napełnionego wodą, zakończonego przezroczystymi rurkami i nawet nie musi być naciągnięty , może leżeć pozwijany na ziemi , poziom wody i tak będzie taki sam na każdym końcu

fredor
28-02-2007, 17:27
czy ty budujesz dom ze Studioarcis ad54??
http://www.studioarcis.pl/opis.php?id=134

jeśli tak to proszę o majla
na wiosnę zaczynam własnie ten domek

pozdrawiam

fredor
28-02-2007, 17:29
pytanie wyżej kierowane do krzysiek309

Sp5es
28-02-2007, 22:15
Potwierdzam - poziomica wodna to mimo prymiywizmu rozwiązania , nadzwyczaj precyzyjne urządzenie. Żadne sznurki nie dadzą tej dokładności.
Budowałem taras 9m x 4m - dokładność 3 mm.

Inna opcja - poziomica laserowa.
Ja bym jednak został przy szlaufwadze.

Tedii
28-02-2007, 22:23
U nas się to nazywa waserwaga.Podmurówka jest dobra na biegające krety.Guza sobie nabije i nie przejdzie.

pirat
01-03-2007, 07:25
Wąż cacy sprawdza się idealnie, sam tak robiłem w chlupie :lol: Tylko tu na te 45m to trochę dużo wyjdzie tego węża .... (kasy pójdzie) no i można go później do podlewania ogródka wykorzystać .... są tez poziomice laserowe albo zwykłą poziomice przymocować do niej breloczek laserowy kupiony gdzieś na stadionie czy na targu za kilka PLN i tez powinno spełnić swoją rolę ... :lol:

wbrat
01-03-2007, 07:54
Wąż cacy sprawdza się idealnie, sam tak robiłem w chlupie :lol: Tylko tu na te 45m to trochę dużo wyjdzie tego węża .... (kasy pójdzie)

Nie trzeba kupować aż tak długiego węża - przecież można wyznaczyć punkty pośrednie pomiędzy rogami działki w których będzie zaznaczany poziom.

JoShi
01-03-2007, 09:32
albo zwykłą poziomice przymocować do niej breloczek laserowy kupiony gdzieś na stadionie czy na targu za kilka PLN i tez powinno spełnić swoją rolę ... :lol:
Pod warunkiem, ze przymocujesz ten laser poziomo. Niewielkie skrzywienie na 45 metrach da spora pomyłkę. A i wskaźnik rzadko ma taki zasięg.

grazia111
01-03-2007, 10:33
No właśnie też teraz bierzemy się za to ogrodzenie.
Myślałam tak: do poziomu zero wlać betonu B10 z gruszki, potem zaszalować i dolać betonu już z betoniarki. Czy można tak łączyć beton innej grubości?

JoShi
01-03-2007, 10:41
Moim zdaniem nie ma problemu.

MARKOG
01-03-2007, 10:43
Długa rurka - długi problem ( z powietrzem w rurce i zapowietrzeniem którego można nie zauważyć). Czemu chcesz robić najpierw rogi ???? po koleji słupek krótka poziomica wodna (nie sama rurka bo po pewnym czasie nic w niej nie wiidać) taka z probówkami z podziałką na końcu i słupek odstęp słupek - ew długą łatę pomiędzy słupkami i na to poziomiece. Jeśli tylko po to rogi żeby rozciągnąć sznurek to sznurek na środku i równą linię płotu możesz wyznaczyć sznurkiem ale nie musi być ostatni słupek wypoziomowany. Proponuję stawiać słupek za słupkiem.

wbrat
01-03-2007, 19:36
Proponuję stawiać słupek za słupkiem.

Ja jednak proponuje wyznaczyć wpierw wszystkie poziomy, bo przy pracy słupek za słupkiem może się w pewnym momencie okazać że poziom "zero" płotu zjeżdza poniżej poziomu gruntu. Wyznaczając wszystkie poziomy można się zorientować na jakiej wysokości ustalić poziom zero.

robinoc
01-03-2007, 19:57
Waserwaga jest super, widzę jednak tylko jedno małe ale, sprawdza się jeżeli grunt ma idealny poziom, a jeżeli na tych 45 metrach jest 30 cm różnicy?, w terenie nie do zauważenia, ale wtedy 1 słupek ma np 160 cm a przeciwległy 130 :D Więc owszem może być bardzo pomocna ale najpierw sprawdź poziom gruntu i ew. koryguj. Ja na 30m miałem 10 cm róznicy i trzeba było po srodku zrobić uskok, no ale firma montująca ogrodzenie (METPOL z Warszawy) miała niwelator (takie cudo na trzech nogach ) postawili w pewnej odległości i każdy słupek osobno ustawiali. "Pod linijkę " wyszło. :D

JoShi
01-03-2007, 22:56
Waserwaga jest super, widzę jednak tylko jedno małe ale, sprawdza się jeżeli grunt ma idealny poziom, a jeżeli na tych 45 metrach jest 30 cm różnicy?, w terenie nie do zauważenia, ale wtedy 1 słupek ma np 160 cm a przeciwległy 130 :D Więc...
Więc trzeba wiedzieć jak sie za te robotę zabrać. :lol: i jak zauważył kolega wbrat trzeba zacząć od wyznaczenia poziomu zero.

lackyluk
02-03-2007, 07:24
Szlauchwaga - narzędzie proste jak młotek. Nad nia tylko niwelator ale to wyższa szkoła.Jak murarz widział że ide sprawdzć jego sznurek to go cholera brała.Ja natomiast otwory pod okna miałem w 3 milimetrach ustawione.

Leesou
02-03-2007, 12:32
Ja miałem na 75m uskok ok. 1,3m. Zrobiłem ogrodznie w ten sposób:
Kupiłem profile w całych sztangach (po 6m) przeciąłem na pół i zalewałem. Oczywiście najpierw słupki narożne. Sterczały takie 2,5m dzidy :lol: (sąsiedzi pytali czy stawiam korty tenisowe :lol: ). Jak już to zrobiłem to wyznaczyłem sznurkiem skos (nie podobają mi się ogrodzenia z uskokiem więc zrobiłem równię pochyłą). zamontowałem poprzeczki i teraz montuję sztachety. Jak wszystko zmontuję to słupki podocinam do odpowiedniej wysokości.
Koszt słupków z profila 3m wyszedł tańszy niż gotowe słupki. Odpadł mi problem ustawiania wysokości każdego słupka oddzielnie a to że teraz trochę będzie do cięcia to niewielki problem.

Barbossa
02-03-2007, 12:37
proponuję wypożyczyć niwelator na dzień, dwa - kasa żadna a robota prosta

jabko
02-03-2007, 13:31
...wypoziomowany. Proponuję stawiać słupek za słupkiem.
Jednak wersja ze słupkami narożnymi jest lepsza.
Postawic narożne a resztę na sznurek, do każdego słupka super szlauchwagi nie trzeba zaprzęgać :lol:

I tak oto głupi sznurek i kawałek rurki ciągle ma przewagę nawet nad laserem :lol:
Poziomice laserowe do kupienia w sklepie za 200zł maja tak podłą dokładność ze znacznie gorzej to wyjdzie

MARKOG
02-03-2007, 13:36
to co zrobisz jak masz 80m płota?
Ja tam robiłem słupek po słupku zwykłą poziomicą i jest git. To nie jest jakiś cud inżynierski. Sznurek tez moze byc tylko trz długą szlauchwagę

Leesou
02-03-2007, 13:44
Sznurek - odpada już na 10m bo nie naprężysz go tak żeby nie zwisał. Lepsza jest żyłka ale też zwisa. Ja robiłem szlauchwagą i wyszło git. Żyłki musiałem jednak użyć aby wyznaczyć równię pochyłą - tu szlauchwaga na nic się zdała. Ale poziomy wyznaczyłam na słupkach narożnych szlauchwagą. Jak później sprawdzałem poziomicą laserową to mi wyszło chyba z 10cm różnicy (opuść tylko 1mm na 1m (a taka albo i mniejsza jest dokładność bąbelka) to na 75 m będzie różnica 75mm)

JoShi
02-03-2007, 14:29
to co zrobisz jak masz 80m płota?
Robię jeden albo dwa słupki pośrednie wg szlauchwagi a resztę pod sznurek. Proste ?

wbrat
02-03-2007, 14:31
to co zrobisz jak masz 80m płota?


Tak jak pisałem wyżej, wbijasz kilka słupków pomocniczych pomiędzy rogami i już.

wbrat
02-03-2007, 14:32
to co zrobisz jak masz 80m płota?
Robię jeden albo dwa słupki pośrednie wg szlauchwagi a resztę pod sznurek. Proste ?

No właśnie :)

JoShi
02-03-2007, 14:41
to co zrobisz jak masz 80m płota?
Robię jeden albo dwa słupki pośrednie wg szlauchwagi a resztę pod sznurek. Proste ?

No właśnie :)
Nawet kobieta to wie ;)

vittorio
02-03-2007, 15:20
No dobra a co w przypadku jak jeden z boków działki ma długość 100m? Chyba za wiele sznurkiem nie zdziałam?

P.s.
mam dodatkowe pytanie. Jakiej grubości i głebokości powinien być fundament pod ogrodzenie? (czy wysatczy 20cm szer i 80 cm głębokości)
Jak wykopać prosto taki długi odcinek? Czy trzeba w jakiś sposób zaizolować fundament? Jak głęboko powinne być "zanurzone" słupki w fundamencie?

krzysiek309
02-03-2007, 18:41
O kórczaki, ale zarzuciłem temacik :lol: Jedno fajne, dużo idzie się nauczyć czytając wszystkie odp. Pozdrawiam wszystkich :wink:

Witos
02-03-2007, 21:11
To sprzedawcy poziomic wmówili ludziom że proste jest fajne a krzywe nie fajne. Nie daj sobą manipulować.

jabko
02-03-2007, 21:15
to co zrobisz jak masz 80m płota?
Robię jeden albo dwa słupki pośrednie wg szlauchwagi a resztę pod sznurek. Proste ?
Dokładnie odpisała Ci JoShi

Przy okazji masz wszystkie słupki w lini

ola2chris
03-03-2007, 08:06
Jeśli masz róznicę poziomów gruntu pomiędzy narożnymi słupkami np 10-15 cm to tego w terenie możesz nie zauważyć. W takim przypadku używając poziomicy zrobisz ogrodzenie, którego góra bedzie w poziomie. Potem okaże się że jak staniesz w jednym rogu to płot będzie Ci sięgał powyżej nosa a w drugim zaledwie do brody.
Czy nie lepiej zrobić tak aby KAŻDY słupek wystawał ponad poziom gruntu TAK SAMO np 1,70m?

andk
03-03-2007, 09:10
A grunt ma spadek idealnie równy? A jak wypadnie słupek w dołku lub na kretowisku :D to ogrodzenie będzie w takie "zęby"?
Po co któryśtam z kolei raz wynajdować proch - już dawno został wynaleziony. Tzw. szlaufwagę można kupić w prawie każdym sklepie budowlanym - bodajże kilkanaście zł inwestycji. Najczęściej długości chyba 15 m. I wystarczy! Wbija się długie paliki na odległość taką aby starczyło szlaufwagi i po kolei przenosi się poziomy. I łączna odległość ma wpływ tylko na łączny błąd - sumują się z poszczególnych odcinków. Ale w przypadku ogrodzenia jest to łatwe do skorygowania - wyznaczenie poziomu robi się wkoło i sprawdzenie mamy na pierwszym słupku. A to czy robić uskoki czy nie zależy od poczucia estetyki inwestora (myślę, że nikt nie jest w stanie wmówić komuś, że coś jest piękne... :D :-? ) i od ukształtowania terenu. Niekiedy jest to uzasadnione ekonomicznie (np. nie robi się uskoków na stromym stoku).
Przy nachyleniu 15 cm na przykładowych 50m płot nie będący w poziomie wygląda hmmm... powiedzmy - dziwnie. W takich przypadkach lepiej wygląda zrobienie kolejnych boków ogrodzenia na różnych - ale mimo wszystko - poziomach. Każdy robi jak uważa, a najlepiej zrobić sobie wycieczkę w jakiś pofałdowany, zabudowany teren. I "naocznie" ocenić twórczość mieszkańców. Tak najłatwiej ocenić co nam się podoba a co nas razi...

KALI04
04-03-2007, 21:23
Witam.
Może ktoś napisze jak głęboko kopał pod fundament i jakie dawał zbrojenie .

Krzysztofik
04-03-2007, 21:44
Witam.
Może ktoś napisze jak głęboko kopał pod fundament i jakie dawał zbrojenie .
Poniżej humusu wystarczy i bez zbrojenia, sprawdzone .

krzysiek309
05-03-2007, 11:03
Może to głupio zabrzmi. Jakie są proporcje pisaku, betonu i wapna do robienia zaprawy???

carringtontomas
05-03-2007, 12:52
Może to głupio zabrzmi. Jakie są proporcje pisaku, betonu i wapna do robienia zaprawy???

jeżeli zaprawa do murowania to najlepiej 3 do 1 czyli 3 łopaty piachu na 1 łopatę cementu.

krzysiek309
08-03-2007, 19:45
Miałem pożyczoną poziomicę laserową jednak nie zdała egzaminu ponieważ zbyt mocno świeciło słońce. NIe ma jak to kij z wodą. Pierwsze słupki narożne już stoją. Różnica między jednym a drugim narożnikiem wyszła prawie 20cm.

remx
08-03-2007, 19:52
Może to głupio zabrzmi. Jakie są proporcje pisaku, betonu i wapna do robienia zaprawy???

jeżeli zaprawa do murowania to najlepiej 3 do 1 czyli 3 łopaty piachu na 1 łopatę cementu.

Pytanie dotyczyło pisaku

krzysiek309
09-03-2007, 18:50
Jeszcze jedno. Jak głęboko kopaliście pod wylewkę???