PDA

Zobacz pełną wersję : Kto budował ŚCIANĘ JEDNOWARSTWOWA?



oliwkag2003
28-02-2007, 20:57
Interesują mnie opinie osób, które budowały ściany zewnętrzne domu w systemie jednowarstwowym, a w szczególności:
1) Z jakiego materiału?
2) Czy te osoby są zadowolone ze swego wyboru?
Zamierzam budować w takim właśnie systemie, ale trochę się waham, bo słysząc różne opinie ma ten temat boję się tych "okrutnie wysokich rachunków za ogrzewanie".
Słyszałam też opinie, że często ci, co budowali w systemie jednowarstwowym i tak w końcu decydowali się dom ocieplać.
A jakie są Wasze doświadczenia i opinie?

Tedii
28-02-2007, 21:43
BK na zaprawie ciepłochronnej otynkowany tynkiem cementowo-wapiennym.
W sumie mur 40cm.Na razie pomalowany.Tanio i szybko.Ale będę pokrywał ściany zewnętrzne głównie od południa.Naprzemienne działanie słońca i deszczu robi swoje.

oliwkag2003
28-02-2007, 21:58
A czym chcesz pokryć te ściany? Myślisz, że mimo wszystko trzeba je w ten sposób zabezpieczyć? Jak długo mieszkasz w tym domu? Czy jest wystarczająco ciepły? Jaki projekt realizowałeś? Ja zamierzam budować z BK - SOLBET 42cm na pióro i wpust, odmiana 400, U=0,23, ale jeszcze sie waham... :roll:

Tedii
28-02-2007, 22:27
Dobrze izoluje.Ale niestety jest duża różnica w rozszerzalności cieplnej BK i mieszanki cementowo-wapiennej.Dlatego tworzy się pajęczynka.Chcę to zasiatkować i pomalować.Może dam styropian, ale góra 5cm.

andre59
28-02-2007, 22:46
Interesują mnie opinie osób, które budowały ściany zewnętrzne domu w systemie jednowarstwowym, a w szczególności:
1) Z jakiego materiału?
2) Czy te osoby są zadowolone ze swego wyboru?
Zamierzam budować w takim właśnie systemie, ale trochę się waham, bo słysząc różne opinie ma ten temat boję się tych "okrutnie wysokich rachunków za ogrzewanie".
Słyszałam też opinie, że często ci, co budowali w systemie jednowarstwowym i tak w końcu decydowali się dom ocieplać.
A jakie są Wasze doświadczenia i opinie?
Ja wybudowałem jednowarstwowo z Ytong'a 36,5 cm i nie zamierzam docieplać.
"Okrutnie wysokie rachunki za ogrzewanie"? Bujda.
Docieplają raczej pod presją otoczenia niż z powodu rzeczywistej potrzeby.

jamles
28-02-2007, 22:53
Interesują mnie opinie osób, które budowały ściany zewnętrzne domu w systemie jednowarstwowym, a w szczególności:
1) Z jakiego materiału?
2) Czy te osoby są zadowolone ze swego wyboru?
Zamierzam budować w takim właśnie systemie, ale trochę się waham, bo słysząc różne opinie ma ten temat boję się tych "okrutnie wysokich rachunków za ogrzewanie".
Słyszałam też opinie, że często ci, co budowali w systemie jednowarstwowym i tak w końcu decydowali się dom ocieplać.
A jakie są Wasze doświadczenia i opinie?
Ja wybudowałem jednowarstwowo z Ytong'a 36,5 cm i nie zamierzam docieplać.
"Okrutnie wysokie rachunki za ogrzewanie"? Bujda.
Docieplają raczej pod presją otoczenia niż z powodu rzeczywistej potrzeby.
dokładnie tak jak Andre, ale my z tego samego dobrego rocznika 8) :wink:

JACKIE P
28-02-2007, 22:55
także jednowarstwowa - PTH 44,5 bez docieplenia, murowany na zaprawę termoizolacyjną, pokrycie tynkiem szlachetnym WEBER Terrasil, od ubiegłego roku nic się nie dzieje. Powierzchnia 100,5m2, ogrzewanie gazem viessmann vitopend 100 turbo, temp. w godz.6.00/22.00 - 20,5 st.C, w pozostałych 19 st.C. Ostatnia faktura /łącznie CO + CWU/ wyniosła brutto 271 zł.
Tak więc paliwożerność jednowarstwówek pozostawiam bez komentarza.

slavus
28-02-2007, 23:41
BK Prefabet Bielsko Biała piwnica na zaprawie ciepłochronnej, ale zrezygnowalem bo robily sie dziury miedzy bloczkami, zmienilem na klej na cienka spoine. Narazie mam zrobione tynki wewnatrz, czesciowo ocieplone poddasze i piec bardzo duuuzo pali. Mysle ze to skutek wysokiej wilgotnosci powietrza i ciaglego wietrzenia budynku w celu wysuszenia tynkow.

Urticae
01-03-2007, 08:13
Porotherm 50 WP na zaprawie termoizolacyjnej. Dom z poddaszem o pow. użytkowej 160 m2. Opalany pelletem. Zużycie opału (co +cwu) od listopada do marca 1500 kg. Oczywiście nie docieplam.

MARKOG
01-03-2007, 08:22
PTH 44 na zaprawie ciepłochronnej + tynk cementowo wapienny i jak bedzie kasa to na to tynk mineralny. Nic nie docieplam i nie mam zamiaru. Koszt w styczniu samo grzanie ok 220 zł temperatury 21-22 całą dobę. (ogrzewane 220m pompa ciepła). Tak więc zimna sciana jako argument odpada. Miałem dobrą ekipę która wiedziała co robi i z czego buduje.

ppp.j
01-03-2007, 09:21
Wybudowałem mury z BK36/500 na klej. Założenia były takie (budowa bez kredytu). Postawić szybko i tanio a potem jak przyjdzie gotówka ewentualnie ocieplić. Ściany wyszły gładko i równo i nawet nie myślałem o tynku ale przyszły niespodziewane pieniądze więc dałem 12 cm styr. + tynk. Jest super OK.

ubek
01-03-2007, 10:15
My mamy PTH 44 na zaprawie ciepłochronnej, nieotynkowany jeszcze (kasa). Od października do teraz spaliliśmy ok 3000 kg groszku i 5 mp drewna (co i cwu). Powierzchnia ogrzewana liczona po podłodze 210m w tym garaż. Z temperaturami różnie od 24 do 18 zależy jakie bylo zapotrzebowanie. Prawie cały parter to podłogówka. Zauważyłem taką prawidłowość, jak miałem na dole 18 stopni (i nie patrzyłem na termometr) to chodziłem w krótkim rękawie i ni eodczuwałem chłodu. U znajomych jest 22 cały czas, owszem ciepło, ale jak sie jest w krótkim rękawie to trochę tak dziwnie, niby ciepło a cos ciagnie. Zmierzam do tego ,ze takie ciężkie mury mają wiele zmagazynowanej energii, skutkuje to tym, ze temp wewnętrzna ścian jest zblizona do temp powietrza. Stąd taki efekt. Np w sobotę było około 0 na zewnątrz, otworzyłem okna i pojechałem na zakupy. Trochę się przeciągnęło, i jak wróciłem w domu było 10 stopni. Pozamykałem, odpaliłem kocioł i (zwarzywszy na bezwład podłogówki) temperaturę 18 stopni miałem po godzinie, po następnej 20. Do wieczora 23.W kazdym razie jestem mimo wszystko zadowolony, tym bardziej,ze ściany nieotynkowane i to pierwszy sezon.
Co do docieplania - ni esądzę aby to miało sens. Ja akurat mam problem z położeniem (góry) i na pewno od zachodu będę dawał wełnę 5 cm, siatkę i tynk mineralny. Nie z chęci docieplenia tylko ochrony przed zacinającym od gór deszczem.

djbobo
01-03-2007, 11:49
Pow. domu 300mkw, BK 42cm z Kolbuszowej, kolo Rzeszowa,murowany na kleju. Odmiany nie pamietam ale cos miedzy 500-600, ma gorsze wlasciwosci cieplne ale wieksza wytrzymalosc na sciskanie. Tez zastanawialam sie czy bedzie wystarczajaco cieplo, na razie mam tylko tynki wewnetrzne i nie mam jeszcze co. Jednak po dwoch zimach mysle ze sie sprawdzil, ale jak zaloze co w tym roky to juz bede miec pewnosc.
Raczej nie mam zamiaru ocieplac tego styropiananem, ale jezeli Ty Oliwko stoisz przed wyborem to policz sobie jakie sa teraz koszty sciany jednowarstwowej i dwuwarstwowej. Mi glownie chodzilo o to, ze moj wybor byl tanszy od sciany trzywarstwowej bo taka mialam w projekcie.