PDA

Zobacz pełną wersję : Agregat prądotwórczy na budowę. Jaka moc ?



TomD
28-02-2007, 21:00
Jestem zmuszony do zastosowania agregatu prądotwórczego jako źródła zasilania w energię elektryczną na budowie.
Nie wiem jednak jaka moc agregatu jest konieczna do prawidłowej pracy urządzeń stosowanych na budowie.
Agregat będzie jednofazowy. Betoniarka bierze ok 1,5 kW i nie wiem czy np: agregat o mocy 2,5 kW wystarczy ?

bst
28-02-2007, 21:07
2.5kw wystarczy. Byle by agregat nie byl najtanszy.

Leszko
01-03-2007, 15:09
2.5kw wystarczy. Byle by agregat nie byl najtanszy.

No i żeby był 50HZ

sylvia1
01-03-2007, 17:34
Jestem zmuszony do zastosowania agregatu prądotwórczego jako źródła zasilania w energię elektryczną na budowie.
Nie wiem jednak jaka moc agregatu jest konieczna do prawidłowej pracy urządzeń stosowanych na budowie.
Agregat będzie jednofazowy. Betoniarka bierze ok 1,5 kW i nie wiem czy np: agregat o mocy 2,5 kW wystarczy ?
NIE WYSTARCZY!!!
Zazwyczaj przyjmuje się, że agregat powinien mieć moc 3*moc_najwyższa_najbardziej_ energożernego _urządzenia szczegóły tutaj (http://www.agregaty.com.pl/dobor_agregatu.php)
u nas przy agregacie 3kW trzeba było do betoniarki dać inny silnik o mocy 0,8 kW bo przy włączaniu z silnikiem 1,1 kW agregat się wyłączał.

Leesou
01-03-2007, 18:32
Gdyby tak było, że moc agreatu>3x moc urządzenia to u mnie na budowie agregat 1kVA nie pociągnąłby betoniarki 0.8kW. A jednak dom stoi a agregat dopiero spalił "fachowiec" co podpiął do niego szlifierkę 2,2kW.
Silnik przy rozruchu pobiera kilkakrotnie więcej prądu niż gdy osiągnie obroty nominalne. Prąd zależny jest też od obciążenia silnika.
Pewnie że jak załadujesz betoniarkę np. 200l po sam wieniec a potem włączysz silnik 1,5kW to i 5kVA agregat może się spalić (jeśli jest bez zabezpieczenia). Aby nie popadać w koszta kup sobie taki 2,5-3kVA i Ci wystarczy. Do tego dorzuć bezpiecznik 10A i nic się nie powinno stać. Ja bym tak zrobił. Większość urządzeń (szlifierka na dużą tarczę, piła łańcuchowa, betoniarka itp) nie przekracza 2,5kW.
A jak chcesz już tak bardzo dokładnie dobrać agregat, to zmierz ile Twoja betoniarka bierze prądu, pomnóż przez 240V, dorzuć ze 20% dla bezpieczeństwa i wynik wyjdzie sam.

jbud
01-03-2007, 19:20
Miałem ten sam problem.
Kupiłem nowy agregat 4,5 kW z silnikiem Hondy.
Wybudowałem na nim cały dom do stanu surowego zamkniętego.
Ekipa wykonawcza miała betoniarkę ok. 1,5 kW jednofazową.

Jaby co to mam go nadal i mogę odsprzedać.
Był użytkowany tylko kilka miesięcy i jest w bardzo dobrym stanie.

info: [email protected]

gosia888
02-03-2007, 15:36
witam,
jestem początkująca więc mam dużo pytań. Chciałam się zapytać jak to jest z prądem tzn czy na czas budowy podłączać prąd z energetyki? Ale jesli tak to podobno on jest drozszy niz mieszkalny a jak budowa mi sie rozciągnie w czasie to będę narażona na koszty. Bo przecież będę płaciła cały czas.
Może lepszym rozwiązaniem byłby agregat? Bardzo prosiłabym o informację o kosztach co się bardziej opłaca.


Jestem zmuszony do zastosowania agregatu prądotwórczego jako źródła zasilania w energię elektryczną na budowie.
Dlaczego zmuszony? Czyli to nie jest dobre rozwiązanie?

TomD
04-03-2007, 12:05
Dlaczego zmuszony? Czyli to nie jest dobre rozwiązanie?
Główna wada tego rozwiazania to koszt. Agregat kosztuje 2500-3000 zł + koszt paliwa.
Nie liczyłem dokładnie jak to wychodzi w porównaniu z kosztem prądu budowalnego ale sądzę że agregat to znacznie droższe rozwiązanie.

gosia888
04-03-2007, 19:12
TomD dzieki za odpowiedz. Moja budowa zacznie się najwczesniej na jesieni a prawdopodobnie na przyszłą wiosnę czyli powinnam już załatwiac prąd budowlany? Ale teraz pytanie jesli zalatwie prad na jesien a budowe zaczne dopiero na wiosne to przez ten czas bede musiala placic jakis abonament tak? Orientuje sie ktos jak wysoki?
I jeszcze jedno to tak dlugo trwa przylaczenie do prądu budowlanego?

Witos
04-03-2007, 19:51
Od podpisania umowy na przyłącze mają 15 miesięcy od tego czasu możesz naliczać im kary.

sylvia1
05-03-2007, 07:43
Od podpisania umowy na przyłącze mają 15 miesięcy od tego czasu możesz naliczać im kary.
Witos? 15 mies??? a to czemu ja już czekam 2 rok?
skąd wziąłeś te 15 mies?

co do agregatu to my kopiliśmy taki za 3,5 tys a koszta paliwa do całego stanu surowego zadaszonego to 550 zł :roll:

geguś
05-03-2007, 08:19
Od podpisania umowy na przyłącze mają 15 miesięcy od tego czasu możesz naliczać im kary.
Z chwilą podpisania umowy, obowiązują terminy zawarte w umowie. Ty miałeś 15 miechów jak mam 5. Dopiero przekroczenie terminów zawartych w umowie upoważnia do odpowiednich działań.

merit
05-03-2007, 11:04
Witajcie .

Byłabym wdzięczna jakbyście podawali przy okazji ,producentów Waszych agregatów .
Prawdopodobnie też będę korzystać z agregatu i taka wiedza pewnie się przyda przy zakupie.
Dzięki

sylvia1
05-03-2007, 11:44
ja mam taki: http://www.kamapolska.home.pl/pictures/KGE3500Tc_1.jpg

mania_ania
01-03-2015, 14:34
bardzo stary temat, ale może ktoś mi pomoże :)
sytuacja taka. 5 marca rozpoczynamy budowę. Prądu brak, sąsiada brak, ciągnika brak.
pozostaje tylko agregat. ALE...
ekipa śpi na budowie od pn do piatku. na weekendy wracają do domu. Mają czajnik, radyjko, grzejnik 1000 W. muszą się grzać, bo raczej chłodno jeszcze nocami. Lepiej niech się grzeją grzejnikiem niż piwkiem.
Agregat ma też zasilać betoniarkę jednofazową Kw, elektronarzędzia (diaksy i inne). Betoniarka będzie potrzebna do zaprawy do bloczków fundamentowych i w zasadzie tyle. Budujemy z betonu komórkowego na klej. Beton z gruchy.
ekipa chciała agregat 5kW, bo betoniarka nie ruszy. Moim zdaniem ruszy i na 3Kw agregacie. Poza tym będzie chodziła kila dni, chyba, ze się mylę i używa się jej jeszcze do czegoś innego.
Poza tym kwestia grzania w nocy. nie chcę wydać kilku tysięcy na paliwo do agregatu kw czy 3,5kw którym będą się grzali.
pomysł jest taki, żeby kupić mały tani marketowy agregat 2kW do grzania (dosłownie za kilka stówek) i lepszy 3,5kw na budowę. Czy to ma sens?
czy lepiej kupić jeden 3,5kW ale jakiś droższy, lepszy. Ile taki agregat może spalać jak będą się grzać, pewnie i ze 12h na dobę.
A może i 3,5kW agregat to za dużo na budowę jak betoniarka będzie tylko przy fundamentach czyli gora 3 dni.
Mamy już mętlik w głowie. Agregatów masa, ceny przeróżne. Szukamy 4 suwowego, rozruch elektryczny i ręczny (będziemy dorabiać pilota, podobno to taka oszczędność, bo agregat nie chodzi non stop tylko sobie go wyłączają jak np. mieszają klej na górze. ale to nie problem, dorobimy we własnym zakresie)
będę wdzięczna za pomoc i porady

a.