PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki podpiete pod obieg podłogówki ?



Kris2222
01-03-2007, 19:50
Mam pytanie,może ktoś tak ma zrobione.

Instalacje w domku będzie prawie w 70% podłogowa ,znajdzie się parę grzejników, (w sypialni,drabinka w łazience,) i tak się zastanawiam czy nie dało by sie tych parę grzejników podpiąć do rozdzielacza z podłogówki .
Rozdzielacz ten będzie zasilany z mieszacza trój drogowego,tem.do 45stopni .
Instalacja będzie z kotłem na paliwo stałe na eko-groszek z podajnikiem .

Jesli grzejniki można podpiąć to czy należy je przewymiarować?

siwy z gosławic
01-03-2007, 19:51
Mozesz podpiąc ale po co

Kris2222
01-03-2007, 20:16
Jak to po co ?
W sypialni czym będę grzał ,kołdrą ? :roll:
W pokojach sypialnych nie chce ogrzewania podłogowego.Daje to pewien dyskomfort leząc a od plecków hyc napiera :-?

siwy z gosławic
01-03-2007, 20:24
No dobrze.
Grzejniki podłącz osobno i wtedy bedziesz mógł ciągnąć je na wyższej temp.
A tak kocioł bedzie pracował na 70C i mieszacz będzie to chłodził do 45C i dopiero podawal. Zrób mieszacz tylko do podłogówki.

Kris2222
01-03-2007, 20:41
Spoko właśnie tak ma być tylko myślałem czy da sie jakość wszystko spiąć w jedność.Ale z tego chyba więcej strat niż pożytku.Dzięki siwy , chyba powrócę do pierwotnej wersji.

SNCF
01-03-2007, 20:41
...

kaczorek.
01-03-2007, 21:48
podłogówka na swoim rozdzielaczu z mieszaczem trojdroznym zapewniajacym odpowiednia temp zasilana podłogowki
a kaloryfery sobie z innego rozdzielqcza o znacznie wyzszej temperaturze czynnika grzewczego

itak to widze bo jak piszesz u ciebie podłogowka to 70 %

turcin
01-03-2007, 22:08
Zależy ile grzejników będziesz mial bo jak np. będą to dwa grzejniki albo 3 to szkoda kaski na odzielny obieg taniej będzie dostosować grzejniki do niższego parametru i jechać wszystkim z mieszacza. Rozumiem że posiadasz bufor ciepla??

Kris2222
02-03-2007, 16:12
Bufora nie planuje,chociaż ciekawi mnie ten temat ,zastanawiam sie nad tym.Chociaż nie do końca rozumiem jak podłączyć taki bufor do instalacji z kotłem na groszek.
Tzn,nie wiem za bardzo jak go wpiąć w moja instalację . Może ktoś podpowie.
Co zyskam instalując taki zbiornik akumulacyjny?

turcin
02-03-2007, 18:41
Bufor ciepła zmagazynuje ciepło wytworzone przez kocioł a nieodebrane przez grzejniki. Jeżeli będzie mieszacz to będzie on obniżał temperaturę. Z tego co wiem to kotły stałopalne żeby zachować swoją żywotność powinny pracować powyżej pewnej temperatury gdzieś słyszałem że min temperatura powrotu powinna być w granicach 40stC ale może się mylę. Ma to zabezpieczyć kocioł przed skraplaniem się pary wodnej w kotle.

Kris2222
02-03-2007, 19:14
Dobrze słyszałeś ale ta tem.to chyba 55stopni
Do czego służy bufor to wiem tylko mnie interesuje sposób podłączenia do instalacji .Gdzie ,co za buforem itd.

turcin
03-03-2007, 07:00
Jeszcze tylko jedno pytanie do Ciebie czy producent dopuszcza pracę kotła w układzie zamkniętym?

Kris2222
03-03-2007, 15:16
Oczywiście że nie ,instalacja będzie otwarta.Producent chyba nawet pozwala stosować kocioł w systemie zamkniętym ale Polskie prawo mówi wyraźnie ,ze kotły na paliwo stałe muszą pracować w układzie otwartym.

turcin
03-03-2007, 15:38
Więc układ trochę się komplikuje ponieważ albo między kotłem a buforem dajemy wymiennik płytowy i wtedy musimy dać dwie pompy lub też dajemy zbiornik buforowy z wężownicą i wtedy do wężownicy podłączamy kocioł na obiegu otwartym. Zaznaczam że pompa obiegowa pomiędzy kotłem a wężownicą powinna być wykonana z brązu. Za buforem dajemy układ z mieszaczem i siłownikiem, który może być sterowany przez prostą automatykę pogodową chyba nawet Honeywell ma takie rzeczy w ofercie. To rozwiązanie z wężownicą będzie tańsze tylko trzeba sprawdzić w danym zbiorniku moc wężownicy. Musi mieć wydajność co najmniej taką jak kocioł. W razie czego mogę sklecić jakiś schemacik.

Kris2222
03-03-2007, 18:00
Byłbym wdzięczny za schemacik
Do tej pory moja instalacja miała wyglądać tak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c89b3db9aa54966c.html

Na schemacie niema sterownika pokojowego i podłogówki,podłogówka pójdzie z rozdzielacza ,chyba osobny na podłogę i grzejniki.
Klina mi wbiłeś do głowy z tym buforem ,warto by nad tym pomyśleć.

Kris2222
07-03-2007, 18:25
turcin schemat dosyć przejrzysty tylko czy w takim buforze przygotuje CWU ?
Jakie oszczedności przynosi taki wymiennik?I czy ma sens go stosować jeśli żródło ciepła jest tylko jedno?Rozumiem gdy sie ma również solar albo kominek, ale dla samego kotła,sterowanego sterownikiem, te przegrzewania ponad ustawioną chyba nie są tak duże i trwałe by zakumulować nadwyżki ciepła .
Troche to zastanawia, bo sam koszt bufora jest dosyć duży,sam nie wiem

turcin
07-03-2007, 19:18
Bufor np ten który zaproponowałem to Reflex koszt 300 litrowego 1800 zł netto + izolacja chyba z 500zł. Moim zdaniem i tak musisz oddzielić układ kotła od układu instalacji. Możesz kupić wymiennik płytowy lub taki bufor ciepła. Moim zdaniem lepiej sprawdzi się bufor ponieważ kociołek możesz sobie nastawić na taką temperaturę pracy żeby nie powodować wytrącania się pary wodnej. Ciepła nie zmarnujesz ponieważ sobie to zmagazynujesz i dalej instalacja pobierając wodę z bufora wykorzysta ją. Możesz sobie spokojnie zamontować jeszcze pompę do ładowania zasobnika na prostym czujniku bodajże Auratona. Wiesz na pewno stopień skomplikowania instalacji wtedy wzrasta ale tak na dobrą sprawę jedyną rzecz jaką dokładasz to część kosztów na bufor ponieważ wymiennik płytowy taki 20kW kosztuje pewnie z 600zł. Trzeba tylko dobrze sprawdzić moc tej wężownicy ale z tego co pamiętam to ma ona około 24kW.

Kris2222
07-03-2007, 19:46
Myślałem ze to powinien być ten bufor z 1000litrów a jego cena to 4000tyś zł,
Zastanawia mnie czy wpinając bufor do instalacji bede potrzebował jeszcze zawór czterodrożny który jest wymagany przez gwarancje kotłów ,żeby nie powodować korozji.
Rozumiem że w takim razie instalacja od wymiennika będzie zamknięta ,na schemacie jest naczynie przeponowe z zaworem bezpieczeństwa

turcin
07-03-2007, 20:02
Jaką moc ma mieć twój kocioł? Zawór 4-drogowy ma zabezpieczyć kocioł przed zbyt chłodnym powrotem i nad tym trzeba się zastanowić tak instalacja od wymiennika będzie zamknięta ponieważ jak zamontowałbyś grzejniki stalowe na układzie otwartym u większości producentów stracisz gwarancję.

Kris2222
07-03-2007, 21:03
kocioł bedzie 24kw
grzejniki myśle regulus ale to jeszcze nie przesądzone

turcin
07-03-2007, 21:29
Nie no to przy 24 kW będzie musiałbyć większy zbiornik ale ja bym nie dawał więcej jak 500l ale to można wyliczyć dokładnie. Jutro podam wynik. A co do regulusów to mogą pracować w układzie otwartym ponieważ są miedziane. Normalnie producent daje 25 lat gwarancji a jak są w układzie otwartym to 10 lat.