PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zażywicować trawertyn na podłodze??



yupiter
02-03-2007, 10:25
Pytanie, jak w temacie. Żywicowanie trawertynu.
Problem w tym, że mam położony przepiękny surowy trawertyn w holu, ale niestety ma on naturalnie wiele wżerów i otworów.
Początkowo miał iść tylko na ścianę ale zdecydowalismy się wrzucić go też do holu.
No a teraz jest problem, bo kazda drobina piasku i kurzu będzie lądować w zagłębieniach.
Zastanawiam się, czy są środki do samodzielnego żywicowania takiej podłogi.
Proszę o doradzenia.
yp

red door
14-03-2007, 13:41
Odradzam trawertyn , każdy kamieniarz ci powie ze zamiękki na podłogi .... Będzie ponadto pękac . Mnie tez podoba sie faktura tego kamienia i kolor i taki cieply w dotyku. Ale trzeba zafugowac te wżery i tez to juz straci swój urok . Jesli juz macie go na podłodze to dajcie znac jak sie wam spisuje . i może jakąś fotke?

SZEFLERA
01-01-2008, 19:24
też chcemy położyć trawertyn w salonie. Fajnie jak toś maiłby parę fotek.

Sp5es
03-01-2008, 19:14
Jeśli juz to tylko żywice epoksydowe o niskiej lepkości ( do gruntowania), niezółknące.
Ale mogą one znakomicie nadać kamieniowi plastikowego wyglądu .
Nie radzę zaczynać bez poważnej próby.

vadiol
03-01-2008, 19:56
Trawertyn wymaga wyobrazni . Na polce sklepowej wyglada niespecjalnie . Dopiero po zafugowaniu nabiera wygladu . Impregnat zas , obowiazkowo , uwypukla jego barwe . Dopiero wtedy trawertyn pieknie wyglada . Reasumujac : odpowiednio dobrana fuga i zaimpregnowanie , pokaze piekno tego kamienia . Odradzam zywicowanie samodzielne , badz tez fuge epoksydowa .

Henku_wawa
11-11-2008, 07:35
Trawertyn wymaga wyobrazni . Na polce sklepowej wyglada niespecjalnie . Dopiero po zafugowaniu nabiera wygladu . Impregnat zas , obowiazkowo , uwypukla jego barwe . Dopiero wtedy trawertyn pieknie wyglada . Reasumujac : odpowiednio dobrana fuga i zaimpregnowanie , pokaze piekno tego kamienia . Odradzam zywicowanie samodzielne , badz tez fuge epoksydowa .
Podnoszę. I miałbym pytanie dotyczące mozaiki z trawertynu (wanna + ytongi pod umywalkami w łazience):
- jaka fuga (rozumiem że epoksydowa nie, czy zwykła elastyczna taka jak do podłogówki jest OK?)
- czy jakiś dobry impregnat mógłby ktoś polecić właśnie szczególnie do mozaiki z trawertynu?
- czy żywicowanie naprawdę jest takie trudne do samodzielnego wykonania? mam już kupioną mozaikę, oczywiście niezażywicowaną...
pozdrawiam :D

vadiol
11-11-2008, 09:06
Trawertyn zafuguj na calej powierzchni . Chodzi o to , aby wypelnic pory . Fuga zwykla jest ok. Najlepiej wyglada fuga w kolorze zgodnym z trawertynem , a wiec beze , brazy .

Henku_wawa
11-11-2008, 09:38
Trawertyn zafuguj na calej powierzchni . Chodzi o to , aby wypelnic pory . Fuga zwykla jest ok. Najlepiej wyglada fuga w kolorze zgodnym z trawertynem , a wiec beze , brazy .
Ale pory też zafugować? Nie lepiej (da się?) zażywicować?
Pozdrawiam

vadiol
11-11-2008, 09:42
Zafuguj cala powierzchnie .Pory i wzery rowniez . Potem zaimpregnuj .

Henku_wawa
11-11-2008, 18:34
Zafuguj cala powierzchnie .Pory i wzery rowniez . Potem zaimpregnuj .
Wybacz, ale mi - laikowi czasem trzeba wbić młotkiem. Proszę jeszcze o poradę - przecież fugowanie porów w trawertynie będzie tak czy inaczej widoczne (fuga, nawet jeśli zbliżona kolorem do trawertynu, tak czy inaczej będzie się odróżniać, choćby dlatego, że faktura trawertynu sama w sobie nie jest jednolita). Nie lepiej (przepraszam za upartość) zażywicować bezbarwną żywicą / szpachlą? Znalazłem na internecie nazwy Tenax (podobno znany producent żywic), Epokitt (dwuskładnikowa żywica epoksydowa) i Marmorkitt 1000 THIXO (elastyczna masa szpachlowa do marmuru, także do szpachlowania większych ubytków bez nadlewania, równomiernie osiadająca - np. do trawertynu). Oczywiście nie znam do końca przeznaczenia w/w chemii, może ma to się nijak do mojego problemu. Proszę o poradę. :o

Nefer
11-11-2008, 18:53
Vadiol wie co pisze :) Vadiol puknij fotkę - nie bądź żyła :):):)
Ja też chcę żywicowany, ale kupię już gotowy, po ot by właśnie nie robić tego w domu. Uwielbiam te przeźroczyste kanaliki :):)

Henku_wawa
11-11-2008, 19:14
Vadiol wie co pisze :) Vadiol puknij fotkę - nie bądź żyła :):):)
Ja też chcę żywicowany, ale kupię już gotowy, po ot by właśnie nie robić tego w domu. Uwielbiam te przeźroczyste kanaliki :):)
Co do Vadiola to wierzę - mimo to waham się nad fugą, wolę przezroczyste pory. A zażywicowanej mozaiki nie znalazłem - jedyna mozaika z trawertynu, jaką znalazłem, jest z dziurawymi porami :D

Nefer
11-11-2008, 19:21
pierwszy z brzegu :
http://www.prodmar.pl/kamienie/?cmd=53&id=117&g=1

Henku_wawa
11-11-2008, 19:43
pierwszy z brzegu :
http://www.prodmar.pl/kamienie/?cmd=53&id=117&g=1
Ślicznie, tyle że mi chodzi o mozaikę, nie blat. A nawet jeśli da się znaleźć mozaikę zażywicowaną to i tak nie zmienia to faktu, że nie zwykłem kupować czegoś bez zobaczenia na żywo - a po licznych wizytacjach warszawskich sklepów nie udało mi się znaleźć zażywicowanej mozaiki z trawertynu. Kupiłem więc z porami i o tym piszę.

Nefer
11-11-2008, 19:44
Henku, kurde googlarka. Są płytki, płyteczki, potniesz to jak chcesz - wystarczy , że powiesz co sobie życzysz :)

Henku_wawa
11-11-2008, 20:03
Henku, kurde googlarka. Są płytki, płyteczki, potniesz to jak chcesz - wystarczy , że powiesz co sobie życzysz :)
Oto rzeczona mozaika :D

http://images40.fotosik.pl/29/ae2bf4c41ef0efc3m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ae2bf4c41ef0efc3.html)http://images28.fotosik.pl/294/e65d05778883b15fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e65d05778883b15f.html)

Już kupiona. Pory widać z odległości kilometra. :wink: Będzie na wannie (właściwie na styropianowym profilu wokoło wanny) i na podmurówce z ytonga, znajdującej się pod 2 umywalkami. Oczywiście dylatacje między poszczególnymi mozaiczkami będą zafugowane, ale - o ile to możliwe - wolałbym nie fugować powierzchni samego kamienia (porów). Stąd dylemat i rozprawka nad możliwością samodzielnego bezbarwnego zażywicowania. Pory są śliczne i chciałbym zachować ich wygląd, a jedynie zakryć (bezbarwnie) dziury.

Henku_wawa
12-11-2008, 16:07
podnoszę :D

Trawertynowa mozaika w łazience: ma być na obudowie do wanny i na podmurówce pod umywalkami. Czy całą powierzchnię mozaiki koniecznie trzeba pokryć fugą (przez co zasłoni się typowe dla trawertynu pory - a fuga tak czy inaczej będzie się odróżniać od mozaiki) czy też można (jeśli się da) pokryć pory przezroczystą żywicą?

Henku_wawa
14-11-2008, 06:52
Rozmawiałem ze specem ze sklepu, w którym trawertyn został kupiony (przypominam, chodzi o mozaikę, nie o blat ani płytki :D). Potwierdził, że powierzchnię trawertynu można zafugować i że niektórzy glazurnicy tak robią ale że faktycznie jest to mniej estetyczne (bo bardziej widoczne). Polecił natomiast inne rozwiązanie: powierzchnię trawertynu zaimpregnować specjalnym preparatem "uszczelniającym", z przeznaczeniem m.in. do porowatych trawertynów - preparat ten to Fila W68. Oraz standardowo położyć fugę na dylatacjach (między poszczególnymi mozaiczkami).

Sprawdzam jeszcze w innym źródle możliwość samodzielnego bezbarwnego żywicowania (nazwy preparatów podawałem już we wcześniejszym poście - choć nie wiem jeszcze, czy one faktycznie się nadają).

Wybór padnie więc albo na impregnat albo na żywicę.
pozdrawiam :D

Ren*****one
26-03-2010, 11:38
Pytanie, jak w temacie. Żywicowanie trawertynu.
Problem w tym, że mam położony przepiękny surowy trawertyn w holu, ale niestety ma on naturalnie wiele wżerów i otworów.
Początkowo miał iść tylko na ścianę ale zdecydowalismy się wrzucić go też do holu.
No a teraz jest problem, bo kazda drobina piasku i kurzu będzie lądować w zagłębieniach.
Zastanawiam się, czy są środki do samodzielnego żywicowania takiej podłogi.
Proszę o doradzenia.
yp

************
POLECAM: Adam Słodowy Zrób to Sam
ludzie czy wy wiecie czym się żywicuje trawertyn. Najlepiej lakierem do paznokci :lol: takie rzeczy wykonują automaty polerskie o których istnieniu 90% z was nawet nie wie. Taka impreza to już są koszty surowy trawertyn z hipermarketu x 2 razy jego cena.
Wiele widzieliśmy samo wykonanych żywicowań trawertynu, wykonanych przez klientów, i co się okazuje GŁUPOTA LUDZKA NIE ZNA GRANIC.
Jeszcze trzeba wiedzieć gdzie kupić żywicę i jak przygotowywać kamień do tego. Od lat żywicujemy trawertyn i to co tu piszecie to istna głupota.
Nikt nie napisał nawet w jakiej temperaturze można żywicować trawertyn,że najpierw trzeba go zeszlifować do 120 a potem za polerować do 3500.
Więc uwaga na oszołomów i firmy podawające się za wielkich kamieniarzy.

żywicowanie posadzki trawertynowej do pełnego poleru to koszt ok. 150zł/m2

[ moderowano - reklama ]

panfotograf
26-03-2010, 14:35
a czy przypadkiem impregnacji to nie trzeba przeprowadzić przed kładzeniem (i fugowaniem - ma się rozumieć) ?? :o
Ja impregnowałem granitowe parapety przed ich montażem - i bardzo dobrze zrobiłem bo były paprane wielokrotnie przez różne ekipy - i teraz ładnie i bezproblemowo je doczyściłem.
Mam zamówiony "mocno matowy" trawertyn an ścianę do łazienki i też zastanawiam się jak go ugryźć.

romano78
26-03-2010, 20:03
Ja do uzupełniania trawertynu używałem tenaxu z utwardzaczem w kolorze beżowym tylko że był to trawertyn już uzupełniony i wypolerowany, ale gdzies po roku użytkowania wypadło kilka dziur pewnie dlatego ze na ogrzewaniu podłogowym ale udało mi sie uzupełnić bez żadnego specjalistycznego sprzętu wyszło super nawet miałem póżniej problem ze znalezieniem tych miejsc,i zgodzę się jeszczę że jest on troche za miękki na podłogi ale ma on prócz wyglądu bardzo ważną zaletę można go odnawiać tak jak parkiety. :wink:

Regius
25-12-2022, 13:10
Chciałem podpiąć się pod wątek. Wiem, że jest dosyć stary ale może komuś udało się znaleźć sposób na uzupełnienie dziur w trawertynie bezbarwną żywicą.
Mam płytki, które mają sporo dziur na wylot i boję się, że uzupełnienie ich fugą zupełnie zepsuje efekt.
Poniżej przykładowe zdjęcie płytki (większość z nich ma podobne niedoskonałości). Czy ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami?
https://i.imgur.com/iGrHMv7.jpg