PDA

Zobacz pełną wersję : dom wybudowany mniejszy niż na projekcie



alexsandra9
02-03-2007, 11:40
Jak w temacie- czy mogą być problemy z odbiorem technicznym? Jak taki odbiór wygląda? Mierzą pomieszczenia i wszystko sprawdzaja? Dom będzie mniejszy o około 25 cm na szerokości i o 24 cm na długości.Niby niewiele ale mamy stracha... :-?

Geno
02-03-2007, 11:52
Praktycznie to rzadko kto się tym zajmuje.

Teoretycznie to samowola.

JoShi
02-03-2007, 11:56
Do 10% w stosunku do projektu może się różnić.

Geno
02-03-2007, 11:57
Do 10% w stosunku do projektu może się różnić.
Cóż może przytoczysz gdzie tak jest w PB napisane?

JoShi
02-03-2007, 12:12
Do 10% w stosunku do projektu może się różnić.
Cóż może przytoczysz gdzie tak jest w PB napisane?
Nie przytoczę... Znam to z przekazu ustnego :)

Anisia3
02-03-2007, 12:19
czyli jak ktoś ma dom 500 m kw, to może sobie dobudować 50? :o Coś te 10 proc. podejrzane.

Geno
02-03-2007, 12:26
Do 10% w stosunku do projektu może się różnić.
Cóż może przytoczysz gdzie tak jest w PB napisane?
Nie przytoczę... Znam to z przekazu ustnego :)
Przekaz ustny jest bajką.

Krzysztofik
02-03-2007, 14:01
Przekaz ustny jest bajką.
No to ja mam już dla swojego konstruktora ksywe: Andersen.
10% w obrysie zewnętrznym to prawda- przerabiałem i też nie wierzyłem że aż tyle można. A chodziło mi o 10 cm :D .
Przy zachowaniu prawidłowych odległości od granic działki, oczywiście.

Geno
02-03-2007, 14:42
Przekaz ustny jest bajką.
No to ja mam już dla swojego konstruktora ksywe: Andersen.
10% w obrysie zewnętrznym to prawda- przerabiałem i też nie wierzyłem że aż tyle można. A chodziło mi o 10 cm :D .
Przy zachowaniu prawidłowych odległości od granic działki, oczywiście.
Proszę znajdź artykuł w PB, nie ma takiego.

Te 10% bajkowe prawdopodobnie odnosi się do tego,że projektant gotowca dopuszcza zmiany w projekcie do 10% wymiarów (przez adaptującego) ale przed złozeniem projektu w Starostwie.

Także, to jest bzdura.

Wklejam już 40 raz

Art.36a.1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. uchylony.
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;
3) uchylony;
4) uchylony;
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne;
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Krzysztofik
02-03-2007, 14:47
OK, Geno to powiedz czy w trakcie realizacji inwestycji można zmienić warstwe izolacyjną z 12 na 15, czy nie?

Geno
02-03-2007, 15:18
OK, Geno to powiedz czy w trakcie realizacji inwestycji można zmienić warstwe izolacyjną z 12 na 15, czy nie?
Formalnie prawdopodobnie nie, chyba,że jest jakiś wyrok w tej sprawie ,którego nie znam.

Barbossa
02-03-2007, 15:22
formalnie prawdopodobnie tak

Geno
02-03-2007, 15:23
formalnie prawdopodobnie tak
? Możesz przytoczyć? Wybacz Barbossa al "bo tak" to rozmawiają baby w sklepiju osiedlowym.

Precyzując - można zmienić ale wraz ze zmianą pozwolenia jeśli nie było jasne przesłanie.

Barbossa
02-03-2007, 15:26
Formalnie prawdopodobnie tak, chyba,że jest jakiś wyrok w tej sprawie ,którego nie znam.

gosia138
02-03-2007, 16:40
Witam,
tez gdzies czytalam ze dopuszczalne sa zmiany 10%... ale gdzie??

moze warto zapytac jakiegos dobrego kierownika budowy...

Barbossa
02-03-2007, 16:59
Witam,
tez gdzies czytalam ze dopuszczalne sa zmiany 10%... ale gdzie??

moze warto zapytac jakiegos dobrego kierownika budowy...

a Geno to co? zły KB? :evil:

a czytałaś pewnie w warunkach zabudowy

sSiwy12
02-03-2007, 17:23
O tym czy odstepstwa sa istotne, po nowelizacji PB (dz.U.nr.163 poz.1364 z 2005r.), decyduje projektant obiektu a nie nadzór budowlany. Nalezy dokładnie przestudiować projekt, bo byc może tam jest odpowiedź.

walker
02-03-2007, 17:34
OK, Geno to powiedz czy w trakcie realizacji inwestycji można zmienić warstwe izolacyjną z 12 na 15, czy nie?
Formalnie prawdopodobnie nie, chyba,że jest jakiś wyrok w tej sprawie ,którego nie znam.
Może kolega podeprze to jakimś paragrafem bo nie bardzo jestem przekonany

Krzysztofik
02-03-2007, 17:46
Formalnie prawdopodobnie nie, chyba,że jest jakiś wyrok w tej sprawie ,którego nie znam.
To kto ma być tą wyrocznią?

Geno
02-03-2007, 17:54
O tym czy odstepstwa sa istotne, po nowelizacji PB (dz.U.nr.163 poz.1364 z 2005r.), decyduje projektant obiektu a nie nadzór budowlany. Nalezy dokładnie przestudiować projekt, bo byc może tam jest odpowiedź.
Projektant kwalifikuje a nie decyduje !

Geno
02-03-2007, 17:56
OK, Geno to powiedz czy w trakcie realizacji inwestycji można zmienić warstwe izolacyjną z 12 na 15, czy nie?
Formalnie prawdopodobnie nie, chyba,że jest jakiś wyrok w tej sprawie ,którego nie znam.
Może kolega podeprze to jakimś paragrafem bo nie bardzo jestem przekonany
Paragraf jest wyżej dwa razy tego samego nie bede kopiował.

BTW Kolejny raz to samo napiszę - drobnymi zmianami szczególnie jeśli chodzi o np. grubość izolacji to bym się nie przejmował, nawet gdyby przypadkiem był odbiór przez PINB to raczej nikt z siebie bałwana nie będzie robił w takiej sytuacji, jedynie staram się napisać od strony formalnej obojętnie jka czasami jest idiotyczna. Przy domkach jednorodzinnych rzadko ktoś się z nadzoru pojawia, głównie po donosie, nikt tam nie ma czasu na takie "pierdółki"

Barbossa
03-03-2007, 12:07
święte słowa (dwa ostatnie posty)

wyrocznią mogę być ja, ale ostatnio czasu niezawiele na dodatkowy etat :D

EDZIO I ZIBI
03-03-2007, 19:03
W większości przypadków odbiór budynków odbywa się na zgromadzeniu odpowiednich papierków i złożeniu ich w odpowiednim urzędzie. Sporadycznie zdarza się aby ktoś zaglądał na budowę domków jednorodzinnych (chyba, że ktoś buduje pałacyki to musi się liczyć z tym że zainteresowany inspektor zajrzy z ciekawości)