PDA

Zobacz pełną wersję : Wiązar - pytanie do eXpertów



voyteck
02-03-2007, 13:57
Szukałem i szukałem, niestety odpowiedzi nie znalazłem...

Pytanie następujące:
Czy można zlikwidować ściany szczytowe na rzecz wiązarów dachowych?

Założenia:
- dach dwuspadowy (oczywiście :) )
- poddasze nieużytkowe
- kąt 24 stopnie (jeśli ma to coś do rzeczy to podaję)

Z góry dzięki za poruszenie tego wątku. :D

Barbossa
02-03-2007, 14:24
zawsze będziesz miał ścianę szczytową (w twoim przypadku, bo zarz ktoś napisze, że przy 4-spadowym to nie ma)

no, ale może nie powinienem się odzywać

voyteck
02-03-2007, 14:52
Może powinienem sprecyzować :oops: - chodzi mi o możliwość zastąpienia ściany szczytowej murowanej wiązarem. Tak chyba będzie lepiej.

Barbossa
02-03-2007, 15:00
nie ma przeciwwskazań

bureq
02-03-2007, 21:19
Pytanie tylko dlaczego chcesz zastępować ścianę szczytową wiązarami?

Witos
02-03-2007, 22:32
Może chodzi o ścianę kolankową a nie szczytową.

andre59
02-03-2007, 23:20
To żaden problem zamiast ścian szczytowych murowanych postawić wiązary, przymocować do nich poziome listwy i do tych listew przybić pionowo deski wykończeniowe.
Szkoda, że u siebie tak nie zrobiłem. Skrajne wiązary są w odległosci 25 cm od ścian szczytowych.
Front facjatki jest u mnie zrobiony w ten sposób.

voyteck
05-03-2007, 07:50
To żaden problem zamiast ścian szczytowych murowanych postawić wiązary, przymocować do nich poziome listwy i do tych listew przybić pionowo deski wykończeniowe.


Właśnie o takie rozwiązanie mi chodziło. Skoro nie ma przeciwwskazań to przeszło większością głosów (chyba, że ktoś ma jakieś ale :-? ).
W takim razie pytanie "n+1" odfajkowane...

Dzięki za odpowiedzi. :)

voyteck
05-03-2007, 07:53
Pytanie tylko dlaczego chcesz zastępować ścianę szczytową wiązarami?

Odpowiedź: Chyba szybciej można rozegrać postawienie wiązara niż murowanie ścianki. Chyba, że się mylę...

jajmar
05-03-2007, 08:09
Mozesz zamianic murowną ściane na wiązar. Jeszcze łatwiejszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na scianie podwaliny słupki co np60cm i oczep (coś w rodzaju ściany szkieletowej) uzyskasz wtedy równą powierzchnie pod obicie deskami lub płytą OSB, i pamiętaj ze takie rozwiązanie wymaga "stężenie pionowego konstrukcji". To stężenie popularnie określane typu "X" to nic innego jak dwie deski przybite do skrajnych dźwigarów.

voyteck
05-03-2007, 09:50
Mozesz zamianic murowną ściane na wiązar. Jeszcze łatwiejszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na scianie podwaliny słupki co np60cm i oczep (coś w rodzaju ściany szkieletowej) uzyskasz wtedy równą powierzchnie pod obicie deskami lub płytą OSB, i pamiętaj ze takie rozwiązanie wymaga "stężenie pionowego konstrukcji". To stężenie popularnie określane typu "X" to nic innego jak dwie deski przybite do skrajnych dźwigarów.

Rzeczywiście jeszcze ciekawsze rozwiązanie, chyba nawet lepsze niż sam dźwigar. Dzięki za pomoc. :)

voyteck
05-03-2007, 09:55
Aaaa... i jeszcze jedno, jajmar orientujesz się może kto w okolicy Rzeszowa produkuje wiązary i czy to się wogóle kalkuluje przy rozpiętości 8m?
W grę wchodzi strop drewniany tak czy tak, tylko czy jako dolny pas dźwigara czy więźba krokwiowo-jętkowa a strop z belek dwuteowych (ale sobie wymyśliłem :) ).

Z góry dzięki za odpowiedź.

jajmar
05-03-2007, 13:58
Aaaa... i jeszcze jedno, jajmar orientujesz się może kto w okolicy Rzeszowa produkuje wiązary i czy to się wogóle kalkuluje przy rozpiętości 8m?
W grę wchodzi strop drewniany tak czy tak, tylko czy jako dolny pas dźwigara czy więźba krokwiowo-jętkowa a strop z belek dwuteowych (ale sobie wymyśliłem :) ).

Z góry dzięki za odpowiedź.

W okolicy rzeszowa z tego co wiem jest jakis zakład (chyba to była Świlcza) sprobuj przez strone http://www.mitek.pl/ jak szukłaem to podali mi wtedy namiary na startującego producenta to bylo ze 3 lata temu. Miałem gdzies telefon ale wsiąkł.
Ja mam u siebie wiązary zbijane na budowie.

voyteck
05-03-2007, 14:28
U mnie też pewnie będzie handmade ale chcę się zorientować na ile wyceni mi to producent.

voyteck
09-03-2007, 13:16
Do jajmara... chociaż w sumie do wszystkich też.

Na stronie firmy mitek znalazłem namiary firmy z Niechobrza - SAWE.
Bardzo szybka reakcja na zapytanie (naprawdę miłe zaskoczenie :) ) i profesjonalne potraktowanie takiego pacjenta jak ja... Otrzymałem wycenę i zwymiarowane rysunki całej więźby. Nie szczegółowe ale dla mnie - laika - wystarczające. Na razie jestem na etapie planów, obliczeń, przygotowań etc. i jeszcze nie zamówiłem u nich tej więźby, ale jak już "się będzie działo" to są na razie na pierwszym miejscu i to wężykiem :wink: .

Jeszcze raz dzięki za pomoc, jajmar.