PDA

Zobacz pełną wersję : zmiany w istalacji elektrycznej - czy to istotne odstępstwo?



johny27
02-03-2007, 16:50
Czy zmiany w instalacji elektrycznej w stosunku do projektu - tzn:
- dołożenie nowych obwodów
- zastosowanie ogrzewania elektrycznego - czyli znow nowe obwody zarówno 3 fazowe jak i 1 fazowe
- większa ilość zabezpieczeń, stycznikó, zegaró sterujących itd

Czy do odbioru byudynku trzeba to prostować czy wystarczy protokół z badań zerowania i oświadczenie o wyknnaniu zgodnie ze sztuką budowlaną?

Bigbeat
02-03-2007, 17:18
Nie trzeba prostować.
Byle to podpisał (i wykonał) uprawniony elektryk.

johny27
02-03-2007, 18:34
ale ma podpisac ze zgodnie ze sztuka budowlana?

bo to ze zgodnie z projektem to nie za bardzo chce.... czy to bedzie niezbedne?

Bigbeat
02-03-2007, 23:03
Nie musi podpisywać, że zgodne z projektem - bo nie jest to "istotne odstępstwo".
Musi natomiast podpisać, że wszystko jest OK i nikogo nie zabije prąd albo nie sfajczy się od tego chałupa ;)
Jeśli gość ma odpowiednie uprawnienia - to doskonale powinien wiedzieć, co i jak ma podpisać.
Jeśli nie wie, to - strzelam - nigdy tego nie robił bo nie ma uprawnień?
Nie chodzi tu o "zwykłe" uprawnienia SEP 1kV, ale o coś więcej - niestety, nie wiem dokładnie o co, zapytaj np. "retrofooda" na tym forum - on o tym już kiedyś pisał.

I.W.
03-03-2007, 00:32
Zdaje się że w projekcie składanym do urzędu nie musi być projektu instalacji

Kris2222
03-03-2007, 18:26
Projekt instalacji nie jest wymagany przy składaniu do Urzędu(przynajmniej u mnie) ja takiego nie mam bo i poco .Porządny elektryk już sam wiem co jak ma być ,a gdzie chce gniazdka,włączniki to ja decyduje.A czy chce ogrzewanie na prąd to też można w każdej chwili zdecydować oczywiście przed zrobieniem instalacji.
Jakby wszystko trza było głosić to byśmy dopiero czekali na łaskę urzędasów