PDA

Zobacz pełną wersję : Stan surowy - umowa z wykonawcą, na co zwrócić uwagę ?



Malobert
03-03-2007, 18:21
Witam,
lada chwila podpiszę umowę z wykonawcą na wykonanie stanu surowego budynku. Ktoś mi doradził by w takiej umowie pisać wszystko, aby potem nie było niejasności gdyć "stan surowy" "stanowi surowemu" nierówny.
Problem polega na tym, że ja nie mam doświadczenia i boję się, że pominę jakieś ważne szczegóły, proszę Was o pomoc, na co zwrócić uwagę, co wyraźnie zapisac w umowie ? jakie typowe błędy mogę popełnić ?

Kris2222
03-03-2007, 20:28
Pamiętaj o tym żeby w umowie ująć wszystkie prace na które sie umawiacie.
następnie terminy płatności najlepiej płacić po każdym zakończonym etapie budowy ,np.ławy -płacisz ustaloną w umowie kwotę ,na każdy jeden etap ustalcie kwotę do zapłaty .Nigdy nie zgadzaj sie na wpłate z góry za wykonaną robote, możesz być olewany przez wykonawcy ze względu na ilość prac jakie nabrał ,zapłacisz to już wie że mu nie podziękujesz.W wypadku gdy płacisz po robocie to
zawsze u wykonawcy jest strach że straci robotę.Oczywiście musisz to ująć w umowie ,że jeśli wykonawca nie przystąpi do wykonania danego etapu prac w określonym czasie to masz możliwość zerwania umowy.
Następnie ustalcie warunki ewentualnych zmian zachodzących w pracach ,wiadomo że zawsze zachodzą zmiany w projekcie,a co za tym idzie zmienia sie zakres robót ,czasem na korzyść inwestora a czasem na korzyść wykonawcy.

Jeżeli wykonawca nie wykonuje dachu(często tak bywa) to ustal czy ob murówka więźby jest uwzględniona w kosztach robót murarskich,zawsze mogą to zrobić ci od dachu ale powinien ten drugi,bo na pewno było to wliczone w cenę. Często płaci sie za to osobno.

Jk se jeszcze co przypomnę to napiszę :D

inwestor
03-03-2007, 21:52
Przeczytaj mój wątek
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=36978
a bedziesz miał odpowiedź na swoje pytanie. Zwróć uwagę aby w stanie surowym były wykonane: podłogi (tzw. chudziak) i konstrukcje schodów betonowych i tarasy na gruncie. Na tym najwięcej oszukują.
Pozdrawiam

Malobert
04-03-2007, 01:41
Przeczytaj mój wątek
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=36978
a bedziesz miał odpowiedź na swoje pytanie. Zwróć uwagę aby w stanie surowym były wykonane: podłogi (tzw. chudziak) i konstrukcje schodów betonowych i tarasy na gruncie. Na tym najwięcej oszukują.
Pozdrawiam

Dziękuję, kopalnia wiedzy :)
Fajny sposób z wykluczaniem tego czego nie ma wykonawca zrobić :-)

szarak
04-03-2007, 17:47
ustal terminy ukończenia poszczególnych etapów i odsetki karne za przekroczenie zapisanych terminów(np 1% całej sumy za każdy dzien opóznienia)

Malobert
04-03-2007, 19:02
ustal terminy ukończenia poszczególnych etapów i odsetki karne za przekroczenie zapisanych terminów(np 1% całej sumy za każdy dzien opóznienia)

Tutaj akurat mi nie zalezy na czasie, ani na konkretnych terminach, w tym roku tylko stan surowy, a ten wykonawca aż się pali do tej roboty bo 100m dalej ma drugą budowę, (prowadzi równoczesnie kilka budów) bardzo mu to pasuje i ma wolny termin za 2 miesiące, a do końca roku daleko.... Mam gdzie mieszkać więc to nie jest problemem.

abbeat
12-03-2007, 11:57
Śliczne dzięki za link, ale swoją drogą jestem coraz bardziej przerażona tym co nas czeka :o . napiszcie, że to wcale nie jest takie skomplikowane jak wygląda. Strach zaczynać, choć zamieszkać by się chciało...

carringtontomas
12-03-2007, 12:15
ustal terminy ukończenia poszczególnych etapów i odsetki karne za przekroczenie zapisanych terminów(np 1% całej sumy za każdy dzien opóznienia)

Ciekaw jestem, który wykonawca podpisałby karę 1% za dzień :D

Warto napisać, kto dostarcza materiały, i kto odpowiada za ich przechowanie, żeby się później nie okazało, że wykonawca kupił dachówkę, dostarczył na budowę a w nocy "ktoś" ją sobie zabrał :-]

Malobert
12-03-2007, 20:24
ustal terminy ukończenia poszczególnych etapów i odsetki karne za przekroczenie zapisanych terminów(np 1% całej sumy za każdy dzien opóznienia)

Wszystko fajnie pięknie, tylko ja przy obecnych warunkach rynkowych nie jestem w stanie mu zapewnić, że będę miał materiały na czas... :-) a ma on sobie prawo zażyczyć klauzuli odwrotnej, że ja płacę ten % jeśli nie dostarczę materiałów na czas... :-)

yama
12-03-2007, 22:58
Malobert wiesz że czas to pieniądz to dobrze bo niektórzy o tym zapominają
samą prawną część umowy znajdziesz w necie i tu wpiszesz to co ustalicie czyli kwoty daty itp
gorzej w cześci mówiącej o zakresie robót , tam kazdy brak wpisu daje możliwość podniesienia ceny przez wykonawce
ja wypisałem całą szczegółową litanie właśnie po to żeby nie było niejasności
tak pokrótce
kto kopie pod fundamenty , twoja koparka czy ich łopaty
ława w szalunku czy nie , fundament z bloczków czy lany
(pamiętaj o przepustach na kanalize itp )
izolacje i ocieplenie fundamentów tu można określić sposób
zasypanie i zagęszczenie piachu w środku
ew. wieniec na fundamencie i chudziak
ściany nośne (oczywiście ) i działowe
tu dobrze eby majster sprawdził jakość towaru przy zakupie
podciągi lane na budowie czy gotowe
kominy z cegły czy systemowe , dobrze ustalić i ew. dopłacić za wyk .części widocznej z klinkieru
schody zew. i wewnętrzne
strop oczywiście wg projektu
taras
wieniec i więżba
dobrze jest jak pod koniec wyk . więżby na budowe zajedzie dekarz i rzuci okiem , bo wiele osób pózniej dopłaca za ''prostowanie '' połaci dachu

oczywiście nie pisze co wchodzi w skład stanu surowego tylko sugeruje wyk . tych prac i wpisanie lub nie w treść umowy

co do ustaleń ustnych to
nie tolerować odstępsw od projektu
pijaństwa
spoufalania

kontrolować zużycie materiału i jakość wykonania poszcz. prac ''na gorąco ''
łatwo wtedy cos poprawić
chodzic po budowie z projektem . łatą i miarą jak najczęściej to dobrze działa na budowlańców i ucina przy samej d...e próby odwalenia fuszerki
odrobić lekcje czyli murator , forum i w ogóle pytać przed nie po

i najwazniejsze
mieć pozytywne nastawienie i szacunek do ich ciężkiej pracy , ja tak zrobiłem i mi sie udało czego i wam życze

powodzenia