PDA

Zobacz pełną wersję : Mieszkanie komunalne a socjalne ?



I.W.
04-03-2007, 14:25
Witam
Mam problem z bliską osobą.
Otóż mój wujek mieszka w gminnym mieszkaniu komunalnym.
Od kilkunastu lat regularnie płaci czynsz i ma umowę najmu. Kiedyś budynek ten był "normalny" ale stopniowo stał się meliną bo zasiedlany jest różnymi menelami i w zasobach MZBM-u ma status budynku socjalnego. Stan techniczny w tej chwili jest taki że praktycznie grozi zawaleniem i po kilku pismach wujek dostał zawiadomienie o zamiarze wykwaterowania i że znalazła się na liście wynajmu lokali socjalnych. No i teraz jest problem czemu osoba płacąca czynsz ma zajmować lokal socjalny, jak wygląda różnica pomiędzy tymi lokalami ? Co taka decyzja może oznaczać ? Po mojemu to powinien być przeniesiony do innego mieszkania komunalnego nie socjalnego.
Zna ktoś ten temat?

prymasek
04-03-2007, 17:52
wszystko zależy na co miał przydział
jeśli na lokal komunalny powinni go przenieść do komunalnego
jeśli na socjalny to przenosiny tylko do socjalnego

czym sie różni??
dużo zależy od rozwiązań w konkretnej gminie
ale różni się wysokością czynszu chociażby
jeśli w gminie są jakieś zasady wykupu mieszkań
komunalnych mogą i na pewno nie dotyczą lokali socjalnych

odsyłam do ustawy o ochronie praw lokatorów i ... diabelnie długa nazwa
zwróć uwagę żeby była aktualna bo miała jakieś nowelizacje

joan
06-03-2007, 12:44
-lokal komunalny wynajmowany jest na czas nieokreślony
l-okal socjalny - na czas okreslony - umowa jest przedłużana co jakiś czas od nowa (lokal o obnizonym standardzie i czynszu)
-nieważne jaki jest budynek (jak się go nazywa) ale jaka była podpisana umowa najmu
-jesli na czas nieokrełsnoy i o ile gmina nie wypowiedziała umowy np. z powodu zadłużenia
to:
=gdy budynek jest do rozbiórki - lokatorowi przysługuje lokal zamienny (co najmniej taki jaki miał dotychczas),
=jeśli gmina chce zmienić przeznaczenie budynku -przysługuje zamiana na inny (w zalezności od życzeń lokatora i jego możłiwości finansowych)
- ale jeśli umowa była na czas określony -lokal zamienny nie przysługuje- tu przyszłosc lokatora zależy w duzym stopniu od woli gminy i wewnętrznych uregulowan prawnych