PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto zmieni? dach czterospadowy na dwuspadowy ?



06-06-2003, 09:54
Mam w projekcie dach czterospadowy. Dom parterowy bez udziwnień z daszkiem nad wejściem. Planowaliśmy w tym roku postawić stan surowy pod dachem i zamknąć to wszystko kwotą 100.000,- PLN. Niestety prawdopodobnie jak nie dokonamy jakiś przeróbek wyniesie nas ten dom więcej. :cry: Zastanawiałam się czy nie zmienić dachu z czterospadowego na dwuspadowy ... Jakiego rzędu finansowego może to przynieść korzyści? Czy ktoś robił takie porównanie? Dom w podstawie ma ok. 10 x 20 a powierzchnia dachu czterospadowego wynosi ok. 320m2.
Będę wdzięczna za pomoc bo czasu trochę mało i jeszcze trzeba dokonać zmian w projekcie.
Dziękuję
Magdalenka

Magdalenka
06-06-2003, 09:59
przepraszam
to powyżej to ja ale mnie ne zalogowało.

Jasiu
06-06-2003, 10:09
Na pewno będzie taniej - ale o ile to trudno powiedzieć ?

Będziesz musiała wydać na przeprojektowanie dachu: 1-2 tys. ?
Będziesz musiała postawić ścianki szczytowe: parę tys. (mnie dodatkowa ścianka 80cm kolankowa kosztowała 3 tys.)

Zużyjesz mniej drogich trójników, gąsiorów i prawdopodobnie mniej dachówki podstawowej (chociażby z powodu dużych strat przy cięciu przy koszach). Również drewna na więźbe zużyjesz mniej. Za to zużyjesz droższe dachówki krańcowe, które przy kopertowym wogóle nie występują.

Będziesz mogła zastosować tańsze okna tradycyjne zamiast droższych połaciowych.

Tańsza też powinna być robocizna i szybciej stanie dach.

W sumie mozesz zaoszczędzić parę tys. ale dokładnie ile nie jestem w stanie policzyć.

PS. Dodatkowym zyskiem będzie większa powierzchnia na poddaszu.

Magdalenka
06-06-2003, 10:23
chmmm... no to nie jestem pewna czy mi się opłaca ...
z ekipą już mam podpisaną umowę
poddasza nie planowałam wykańczać bo powierzchnia parteru 156 m2 użytkowych chyba nam na dluuugo starczy wiec i okien nie zamierzałam wstawiać
strop budujemy gęstożebrowy choć zupełnie w takim układzie nie wiem po co
chyba powinnam się przenieść na wątek do psychologa dyżurnego bo jak tak zacznę dalej wyliczać to może być mi potrzebny :P

Magdalenka :wink:

avzi
06-06-2003, 10:28
Nie zapominaj, że zmiana rodzaju dachu spowoduje powiększenie budynku. Większa powierzchnia użytkowa i kubatura. Ale też wyższe koszty utrzymania. Przede wszystkim jednak sama oceń która wersja Ci się bardziej podoba. Ten dom nie może przecież Cię wkurzać przez resztę życia :P

avzi
06-06-2003, 10:31
Przepraszam, nie doczytałem, że chodzi o parterowy. W tym przypadku powierzchnie i kubatura do ogrzewania nie zmieni się, ale argument o wkurzaniu nadal podtrzymuję. :P

Magdalenka
06-06-2003, 10:36
o tym akurat nie pomyślałam ... znaczy się o powierzchni użytkowej...
co prawda nie zamierzam jej "użytkować" i pewnie dziecko jak dorośnie to też gdzieś wyfrunie (choć na razie ma 2 lata to może się nigdzie nie ruszy :lol: )
Co do wyglądu to podoba mi się czterospadowy a dwuspadowy wchodziłby w grę tylko ze względów finansowych, dlatego też zastanawiałam się jaka może być różnica w finansach ... :cry:

jprzedworski
06-06-2003, 10:36
Jeśli zmienisz dach, powstanie ci zupełnie inny (przynajmniej wizualnie) dom. Czy tańszy - chyba nie. Powierzchnia dachu podobna, nieco inne proporcje dachówek. Na pewno prostsza więźba - łatwiej zrobić, ale dojdą ściany szczytowe.

Magdalenka
06-06-2003, 10:41
no własnie
tylko ewentualne korzyści finansowe mogą mnie do tego skłonić
a może zmienić strop ???
tylko czy to cos da ? :roll:

avzi
06-06-2003, 10:46
Magdalenko,
Nie znam Twojego projektu, ale błagam Cię, nie dokonuj w nim fundamentalnych zmian, tj. takich które wpływają na totalne przobrażenie bryły, układu funkcjonalnego itp. Zbyt dużo ryzykujesz. Oszczędności mogą być pozorne. Jeśli nie leży Ci ten projekt, wybierz inny lub zdecyduj się na projekt indywidualny, ale nie wywracaj gotowego projektu do góry nogami!

06-06-2003, 10:46
Obawiam się również, że musi dostać na to pozwolenie budowlane. Do tego mogą więc dojść problemy urzędowe.
Duduś

Magdalenka
06-06-2003, 10:58
żeby było śmieszniej to jest to właśnie projekt indywidualny ...
tylko niestety w toku budowy ubył jeden z członków rodziny i trochę to wszystko nam się skomplikowało...
i teraz z domu na dwie rodziny to znaczy moją i rodziców została moja i tata ...
dlatego "kombinuję" żeby ten dom nas nie przerósł ...

a co do pozwolenia to chyba nie ...
a fundamenty już i tak stoją :wink:

trebor
06-06-2003, 11:04
Dobrze przemyśl swoją decyzję. To zasadnicza zmiana projektu. Co na to autor projektu? Będziesz musiala wnieśc tą zmianę w pozwoleniu na budowę a to pewnie trochę potrwa. Spobuj przeanalizować następstwa przyniesie ta zmiana w realizacji budowy całego domku, przynajmniej trzy kroki do przodu. Byc może bedziesz musiała później ciągle coś zmieniać. To się nie opłaci. A poza tym to ma być Twój wymarzony dom i musi sie tobie podobać. Tu nie ma żadnych kompromisów. Może lepiej zmienić projekt, ale skoro masz juz pozwolenie na budowę, umówioną ekipę , to chyba szkoda czasu. Czterospadowy dach jest ładny. Mam taki sam.

06-06-2003, 11:06
Gdybyś doszła do wniosku że ma być taniej to zrezygnuj z poddasza mieszkalnego i zrób dach dwuspadowy. Nie będziesz stawiać wysokich ścianek extra. Możesz wtedy zrezygnować z ciężkiego betonowego stropu. Nie musisz wcale mieć w konstrukcji belek, bo mogą to być wiązary kratowe. Niestety przeprojektowanie kosztuje. Przerabiałem te tematy wybierając projekt. Jeżeli dobrze się ułoży to może to być nawet połowę tańsze rozwiązanie. Taki dach można pokryć blachą która jednak jest tańsza niż dachówka, a dachówka na kopertowym to droga sprawa. Szczerze mówiąc moda na dachy kopertowe w tym biednym kraju trochę mnie dziwi, ale Polacy lubią schlacheckie życie dworkowe, tak jak lubią wymachiwać szabelka jeżdząć brawurowo konikiem mechanicznym:roll:

Magdalenka
06-06-2003, 11:13
Dzięki
Chyba świeżego spojrzenia na sprawę było mi trzeba :)

Magdalenka

Choć nie uważam się za szlachcica z szabelka w rękach :lol:

Grzegorz63
06-06-2003, 11:25
W tym cały sęk, że "...szlacheckie życie dworkowe..." toczy się raczej w dworkach, które ze swojej natury mają dachy dwuspadowe. :wink:

06-06-2003, 11:32
To prawda, że nie wszystkie dworki miały kopertowy czy czterospadowy, ale dwuspadowy to raczej ci biedni, a do tego raczej nie aspirujemy.
Prawda?

Magdalenka
06-06-2003, 11:38
nie prawda ...
chcemy żyć jak ludzie a nie szczury w klatkach i do tego chcielibyśmy przy okazji patrzeć na coś co nie będzie kłuło nas w oczy ...
a jeśli możliwości finansowe nam na coś nie pozwalają to wybieramy mniejsze zło ... i pytamy innych formuowiczów o zdanie :wink:
i chyba z szlachecką nonszalancją to tu niewiele osób ma cos wspólnego ...

06-06-2003, 12:22
Przepraszam, że się wtrącę ale pochodze ze szlacheckiego rodu i nie uważam się, ani nikogo z rodziny, za osobe nonszalancka i wybór domu też nie ma nic wspólnego z pochodzeniem :D Nie mieszajmy pojęć :wink:

Jasiu
06-06-2003, 13:04
Trzeba było od razu napisać, że poddasze ma nie być uzytkowe.

W takim razie proponuje "węźbę" z więzarów kratowych będącą równocześnie konstrukcją nośną stropu (koszt stropu w cenie więźby). Sufit podwieszany (GK).
Ocieplony strop nie dach (150m2 ocieplenia, a nie 300).

To przyniesie dużo większe oszczędności (ponad 10 tys), ale poddasze już na zawsze może służyć li tylko do rozprowadzenia instalacji (wentylacyjnych chociażby) i składzik rzadko używanych rzeczy.

PS. Przy tym niekoniecznie musisz zmieniać kształt dachu.

Jezier
08-06-2003, 14:33
Ja tak zrobiłem. Zmieniłem dach czterospadowy na dwuspadowy. Poddasze mam całkowicie nieużytkowe. Konstrukcję mam z dźwigarów. Oszczędności:
Na stropie (pas dolny dźwigarów jest jednocześnie stropem nad parterem) - ewentualny zysk to wszystko co miałbym na niego wydać.
Konstrukcja z dźwigarów jest znacznie tańsza jeśli jest to dach dwuspadowy. W moim projekcie było to 7000 zł.
Na izolacji bo izoluję strop - kilka tysięcy
Schodów nie robię więc na nie nie wydaję. No i można dzięki temu wygospodarować dodatkowe pomieszczenie.
Na dachówkach chyba nie ma wielkich oszczędności ale na ich ułożeniu na pewno zaoszczędziłem ze 2000 tys.
Na rynnach można troszeczkę zaoszczędzić.
Montując dach z kratownic można pomyśleć nad zamianą wewnętrznych ścian nośnych na działowe.
Straty
Musiałem zrobić ściany szczytowe ale i one były z dźwigara więc musiałem je tylko obić szalówką. Koszt 1800 zł.
Jak na razie za dach o powierzchni 232m2 nad domem 13x13 m (dach ma 14,5x14,5m zapłaciłem (Konstrukcja, pokrycie dachówką, rynny, podbitki, robocizna) 33000 brutto. Do wydania zostało mi zaizolowanie stropu i sufity powieszane z płyt gipsowo kartonowych - 150 m2.
Dodatkowe korzyści drewno na konstrukcję mam czterostronnie strugane i suszone komorowo. Mam też 10-letnią gwarancję.

Klaudia
09-06-2003, 06:58
Zdecydowanie nie warto!!!
Odpowiedziałaś sobie na to pytanie w poście, w którym napisałaś, że bardziej podoba Ci się dach czterospadowy. Oszczędność na pewno nie jest warta tego, żeby przez całe życie żałować, że nie wybrało się domku marzeń i wzdychać do czterospadowego dachu sąsiada.
Mnie też podobają się dachy czterospadowe!

Teska
09-06-2003, 07:42
to ja mam projekt taki jak Jezier ,ale dach dalej mam czterospadowy pow 276 m2, mam dachówke Euronit dach łacznie z wiezba kosztował mnie 20 tyś.