PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł gazowy, zasobnik cwu i grzejniki?



kirkris
04-03-2007, 18:40
Muszę wybrać kocioł gazowy, tylu ilu sprzedawców tyle propozycji aż już sam nie wiem.
Mój dom to 170m2 pow. uzytkowej + garaż ogrzewany 21 m2 (max 6 stopni C). W domu są 2 łazienki i 1 kuchnia. Ścianku BK 24+ 15 styro, poddasze 25cm wełny (dobrej). Ogrzewanie głownie grzejnikowe (w tym 1 grzejnik kanałowy) oraz ok 30 m2 podłogówki (na RTLach).

Biorąc pod uwagę, że dla grzenika kanałowego potrzebuję mieć razcej wysoką temperaturę dla jego sprawnego działania, zakładam piec z zamkniętą komorą (nie kondensacyjny) oraz dodatkowo zasobnik cwu.

Zapotrzebowanie dla domu powinno zmieścić się w 16 kW.

Jakie rozwiązanie możecie mi polecić bo już sam nie wiem :(

Kolejną rzeczą jest zasobnik cwu. Mój instalator mówi że 80l na 3 osoby to aż nadto a proponowany przez sprzedawców zasobnik 120l spowoduje że nigdy nie wykorzytsam tej wody, będę obniżał temp w zasobniku i będą w nim gromadziły się bakterie i inne świństwa :o
Czy zasobniki Biawaru są dobre czy lepiej kupić oryginalny za 2x więcej kasy?

Poradźcie mi proszę bo już się całkiem zagubiłem :(

Jeśli ktoś chce złożyć również ofertę to czekam na PW :)

dzięki i pozdrawiam


I jeszcze jedno: czy znacie grzejniki Stalred? Na forum jest tylko 1 raz wspomiana ta nazwa - czy nikt ich nie używa?

e.kala
04-03-2007, 18:54
Nie znam sie na ogrzewaniu ale obecnie u nas rowniez trwaja rozmowy na temat kotła itp. Dom wielkością podobny do twojego, podłogówki tez około 30 m2 i mamy zamiar miec kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 300 l.
Zastanawiam sie z czego wynikają tak duże rozbieżności poglądów instalatorów na temat wielkości zasobnika. Czyżby od częstości mycia :wink: :D
A tak poważnie czy ktos może to wytłumaczyć i czy są jakieś wady dużego zasobnika?

kbab
04-03-2007, 19:36
Witam
Zasobnik CWU powinien wielkością odpowiadać zapotrzebowaniu domowników. Jednak duży ma tą zaletę, że może również akumulować ciepło np z solarów, czy pw kominka. Istnieje błędne przekonanie, że użytkownik podgrzewa "niepotrzebnie" np 300l wody. To nieprawda bo np w dużym zasobniku z dwoma wężownicami woda jest podgrzewana górną wężownicą i górna połowa ma temperaturę ustawioną, natomiast dolna może być nawet kilkadziesiąt st.C niższa i kocioł gazowy jej nie podgrzewa (tzw wielopłaszczyznowy rozkład temperatury). Dodatkową zaletą zastosowania zasobnika CWU jest to, że można zastosować kocioł mniejszej mocy ponieważ na podgrzewanie CWU w podgrzewaczu przepływowym, czy dwufunkcyjnym potrzebna jest większa moc pieca (oszczędniejszy system).

kirkris
05-03-2007, 09:18
Zasobnik CWU powinien wielkością odpowiadać zapotrzebowaniu domowników.

To jasne :)




...duży ma tą zaletę, że może również akumulować ciepło np z solarów, czy pw kominka.

Z mojego punktu widzenia nieistotne bo nie zakładam takich systemów




.... w dużym zasobniku z dwoma wężownicami woda jest podgrzewana górną wężownicą i górna połowa ma temperaturę ustawioną, natomiast dolna może być nawet kilkadziesiąt st.C niższa i kocioł gazowy jej nie podgrzewa (tzw wielopłaszczyznowy rozkład temperatury).

To znaczy że jak chcę dużo ciepłej wody to i tak dostanę tylko ciepłą z góry a z dołu zimną? :o
To tym bardziej - jaki jest sens wstawiania dużych zbiorników?

Poza tym jak na dole jest zimniejsza woda to tym bardziej mogą tam "mieszkać" bakterie?

pozdrawiam

kirkris

nom
05-03-2007, 11:21
Biorąc pod uwagę, że dla grzenika kanałowego potrzebuję mieć razcej wysoką temperaturę dla jego sprawnego działania, zakładam piec z zamkniętą komorą (nie kondensacyjny) oraz dodatkowo zasobnik cwu.


A dlaczego nie kondensacyjny? Przy obecnych temperaturach w zimie temp. w instalacji moze byc spokojnie 30-40*C, ale przy tych temp. w zwykłym kotle może wykraplać się woda na wymienniku a, że wymiennik nie jest przystosowany do tego szybko może ulec "przeżarciu". Ja mam temp. na kotle ustawiona na 60*C to przy tych temp. kocioł pracuje tylko przez 4-5 godzin na dobę, jakbym ustawił 40*C to pracowałby dłużej, ale szybicej "skończyłby się" wymiennik. :-)

kirkris
05-03-2007, 12:47
Biorąc pod uwagę, że dla grzenika kanałowego potrzebuję mieć razcej wysoką temperaturę dla jego sprawnego działania, zakładam piec z zamkniętą komorą (nie kondensacyjny) oraz dodatkowo zasobnik cwu.


A dlaczego nie kondensacyjny?

bo wtedy grzejnik kanałowy traci rację bytu - on przy temp poniżej 55 stopni własciwie nie działa bez wentylatora mechanicznego

K

kirkris
06-03-2007, 12:46
Help !!!!!

ciągle nie mam pojęcia jaki piec będzie najlepszy do mojego domu

skrol
08-03-2007, 06:49
Prosze rozważyć kocioł :
http://www.vaillant.pl/product.php?folder_default_tree=10002-10325-10357&folder_default_netfolderID=10447&folder_where_from=default&product_default_id=1756
lub:
http://www.vaillant.pl/product.php?folder_default_tree=10002-10325-10357&folder_default_netfolderID=10447&folder_where_from=default&product_default_id=3322
lub:
http://www.vaillant.pl/product.php?folder_default_tree=10002-10325-10357&folder_default_netfolderID=10447&folder_where_from=default&product_default_id=3655


Ten ostatni jest atmo.
Pozdrawiam
Sławek

sowa (monikaka)
08-03-2007, 16:08
Czy zasobniki Biawaru są dobre czy lepiej kupić oryginalny za 2x więcej kasy?

Obecnie duzo bardziej chwalone przez klientów są zasobniki Elektromet lub Galmet. Biawar to raczej schyłkowa tendencja.
Stalred to tzw."garażówka" czyli trzeba sie liczyc,że będą kłopoty z ew. gwarancją i serwisem.
Pozdrawiam

niezły
08-03-2007, 16:56
Ile kasy chcesz przeznaczyć na kotłownię ?

kirkris
08-03-2007, 17:30
max 7 tys

niezły
08-03-2007, 18:07
To kupa kasy, za taka kasę kup sobie Vaillanta kondensacyjnego z zasobnikiem Biawaroskim Quarto 150L

kirkris
08-03-2007, 19:14
A co z grzejnikiem kanałowym?
Chyba przeszkadza mu, ze kondensat pracuje na niskich temperaturach?
Poza tym wtedy muszę dodać ze 30% za grzejniki :(

K

niezły
08-03-2007, 19:23
A możesz jeszcze coś dodać wydaje mi się grzejniki masz już dobrane i pod konkretne grzejniki porobione podejścia a na jakie parametry były dobierane grzejniki
Grzejnik kanałowy też może pracować przy temperaturze na zasilaniu 40 -50 sc C to tylko kwestia na jakie parametry został dobrany

kirkris
08-03-2007, 21:39
co do grzejników jeszcze nie mam, pytałem po prostu o firmę Stalred - w hurtowni w okolicy jest taka oferta :)

Grzejnik kanałowy może być dowolnej mocy bo kanał mam głęboki więc się zmieści :)

Na razie nikt nie robił oceny zapotzrebowania cieplnego domu :(
Na stronie Purmo piszą że konieczne jest 65 W/m2 zaś hydraulik i facet w hurtowni mówią że 100-120 W/m2.
W końcu sam nie wiem


K

niezły
09-03-2007, 09:40
O ile się nie mylę to instalacje co masz już zrobioną Czasami tez robie takie rzeczy i nie wyobrażam sobie żeby hydraulik robiąc podejście pod grzejnik najpierw go nie dobrał Najpierw należy określić zapotrzebowanie ciepła dla konkretnego pomieszczenia później parametry na jakich pracować będzie instalacja i dopiero mając takie dane można zaprojektować grzejnik o konkretnych wymiarach do konkretnego pomieszczenia Musi on bowiem być symetrycznie pod oknem i należy zachować odległości od podłogi i parapetu
Średnia moc dla nowobudowanych domów w Warszawie wynosi w granicach 50-80 W/m² w znacznej mierze zależy to ilości ścian zewnętrznych i przeszklenia Potem należy określić na jakie parametry będzie pracować instalacja i tu bardzo ważna jest wiedza na temat źródła ciepła bo inne parametry są dla pompy ciepła a inne dla kotła na węgiel
Kotły kondensacyjne mogą pracować nawet w starych instalacjach bez potrzeby przewymiarowywania grzejników a dlaczego ponieważ instalacja jest zawsze dobierana na skrajnie niskie temperatury dla danego regionu ( dla Warszawy -22ºC) i jeśli będzie taka temperatura to kocioł gazowy będzie pracował z podobną sprawnością jak kocioł nie kondensacyjny a we wszystkich innych przypadkach gdy temperatura na zewnątrz będzie mniejsza od obliczeniowej np. -18ºC, -10ºC, -5ºC grzejniki będą przewymiarowane
Zobacz jaka jest zima w tym roku, podejrzewam że większość kotłów pracuje z temperaturą na zasilaniu w granicach 40-50 ºC więc w tym roku każda instalacja jest przewymiarowana
Zapotrzebowanie możesz sam policzyć programów w sieci jest sporo ma je prawie każdy producent grzejników

kirkris
12-03-2007, 12:46
Dzięki za odpowiedzi i przepraszam za mój brak aktywności ale trochę mnie zmogło - dorobiłem się zapalenia płuc :(

Niestety ekipa co robiła instalację już dawno mówi w innym języku więc nawet nie mam jak zapytać ich o szczegóły - grzejniki miały być z dolnym zasilaniem i tak są wypuszczone ze ścian. Co do wielkości nie wiem co planowali

Jesli chodzi o piec kondensacyjny z zasobnikiem w cenie do 7-8 tys PLN to jaki polecacie?
Jakiej wielkości zasobnik jest potrzebny dla mojej rodziny by nie grzać wody bez sensu?

niezły
13-03-2007, 21:13
Jeśli chodzi o kociołek to oczywiście Vaillant eco Tec co do mocy to na oko trudno powiedzieć 18-24kW a zasobnik masz trzy wyjścia oryginalny Vaillantowski emaliowany w tzw pakiecie( obudowa okrągła) albo drugi sposób tańszy ale tez dobry Biawarowski Quarto 150L obudowa kantowa stojący lub wiszący cena około 1200 zł ładnie wygląda lub trzeci wariant zasobnik z kwasówki np. ACV cena niestety w granicach 2500- 2700

rozsądna pojemnośc zasobnika o 120-150L

kirkris
13-03-2007, 22:28
a co powiesz o tym kotle: Vaillant VSC 244-C170 ?
Ma dla mnie dwie zalety - jest stojący, ma 100L zasobnik warstwowy który podobno może współdziałać z cyrkulacją.

Czy lepiej kupić zestaw: ecoTEC plus 246/3-5 + zasobnik VIH R 120 ?

Z ulotek wygląda na to, że większa wygoda z wodą będzie w pierwszej opcji a a jak jest naprawdę i co z innymi kwestiami?

dziękuję Ci gorąco za pomoc jaką służysz na tym forum

K

niezły
14-03-2007, 13:26
Lodówka kondensacyjna Vaillanta ( VSC 246-C170)to dobry kociołek ale czy za bardzo nie zagalopowałeś się z ceną bo po rabatach i z VAT 7% będzie on kosztował trochę więcej niż 7000 zł
Cena katalogowa VSC 246-C170 to 14 518 zł i za ta kwotę mamy bardzo gustowny kociołek ( lodówkę) z zasobnikiem warstwowym prawie 100L co odpowiada zasobnikowi z wężownicą o pojemności około170L i to wszystko Niestety kotły takie wymagają wody o odpowiednich parametrach Woda ma po prostu spełniać normy a nie jak czasami czytam na pewnym Forum co się stanie jeśli będę korzystał z wody gdzie normy są „trochę” przekroczone Jeśli chodzi o cyrkulację to bez problemu można ją do niego podłączyć
Tak wygląda lodówka http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2010.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2010

Odpowiednikiem VCS jest pakiet ecoTEC plus 246/3-5 +VIH 150 za kwotę 10 845 zł brutto za różnicę możesz kupić prawie wszystkie grzejniki Sa to te same kotły w trochę innej obudowie i trochę inaczej rozwiązana kwestia grzania ciepłej wody
Jeśli masz kasę i zależy Ci na wyglądzie kotła to możesz kupić lodówkę ale i ten z osobnym zasobnikiem niczym nie ustępuje
Tak wygląda pakiet ecoTEC 246/3-5+150
http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2005.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2005

Pozostaje jeszcze kwestia automatyki bo są to przecież same kotły
Zakładam że masz typowa instalację z grzaniem ciepłej wody użytkowej i jednym obiegiem grzewczym czyli grzejnikami ( podłogówki na RTL traktujemy jako obieg grzejnikowy) do takiej instalacji wystarczy zwykły programator pogodowy bez potrzeby sterowania mieszaczem
Do lodówki w okresie jesiennym przez ostatnich kilka lat można było dokupić za 1zł programator pogodowy z możliwością sterowania mieszaczem ( opcja w tym przypadku zbędna) i pompką od cyrkulacji
Do pakietu ecoTEC 246/3-5+150 można dokupić porodówkę carol Matic 400 za 854 zł brutto
Oba zestawy zapewnią komfort ciepłej wody jak i podobną sprawność znaczne różnice są jedynie w cenie jak i wyglądzie
Drugi zestaw jest bardziej niezawodny ponieważ składa się z dwóch niezależnych elementów i w temacie zasobnika możesz sobie pokombinować co pisałem wyżej i możesz nawet kupić sobie „obcy” zasobnik z podwójną wężownicą do podłączenia solarów
Ceny kotłów są cenami katalogowymi brutto z VAT 22% i jek dobrze wiemy można na nie dostać rabat w wysokości około 25% i jeszcze kupić z VAT 7%

dziękuję Ci gorąco za pomoc jaką służysz na tym forum

:oops:

kirkris
14-03-2007, 14:09
o "lodówkę" pytałem bo na allegro jest w cenie o której mówię :)

http://allegro.pl/item171485314_kociol_stojacy_vaillant_vsc_244_c170 _24kw.html

sprzedawca ma dobre referencje więc byc może warto?

wbrat
14-03-2007, 14:09
Do pakietu ecoTEC 246/3-5+150 można dokupić porodówkę carol Matic 400 za 854 zł brutto

Porodówka za 854zł? Biorę! :wink: :D

kirkris
14-03-2007, 14:12
Porodówka za 854zł? Biorę! :wink: :D

zalezy co chcesz uzyskać - jak sam pobyt jednorazowy to drogo :lol:

kirkris
14-03-2007, 14:21
niezły: co do linku już widzę różnicę - w opisie jest to kocioł atmo a nie kondensat :o
A czy w nazwie kotła VSC nie oznacza kondensacyjnego???

Coś chyba jest jednak nie tak :(

niezły
14-03-2007, 14:34
Dokładnie VCS 244 jest kotłem atmosferycznym to taka nowość Vaillanta w ładnej obudowie Atmosferyczny to odpuść sobie ja mam na myśli vsc246 i to jest kondensat

turcin
14-03-2007, 20:29
Kocioł kondensacyjny w Vaillancie ma w nazwie "eco" a ja zaproponowałbym VSC ecoCompact 196 ponieważ na pewno wystarczy jeśli chodzi ogrzewanie a co do wody użytkowej to też powinien sobie poradzić wydatek w ciągu 10 min ma rzędu 190l temperatura wody ok. 45stC. jest tańszy o 8 stówek za co kupisz regulator VRC410s i 100 zostanie na kilka seansów w kinie. :D :D

kirkris
01-04-2007, 13:40
zdecydowałem się i kupiłem De Dietrich MCR 24kw z zasobnikiem 100L i automatyką (pogodówka+pokojowa) za 6k PLN. Mam nadzieję że okaże się to dobrym wyborem :)

ex67
02-04-2007, 23:08
zdecydowałem się i kupiłem De Dietrich MCR 24kw z zasobnikiem 100L i automatyką (pogodówka+pokojowa) za 6k PLN. Mam nadzieję że okaże się to dobrym wyborem :)

Gdzie kupiłeś tego MCR-a ? Ja tez od dłuższego czasu się na niego szykuję ...

kirkris
03-04-2007, 12:21
ofertę miałem w Lublinie z firmy:

AiM TECHNIKA GRZEWCZA I SANITARNA LUBLIN
E-mail: [email protected]
Tel. kom.: 501-711-346
Tel.: (81) 446-77-50

ale kupiłem u sąsiada w sklepie za taką samą cenę (ale kazał się nie chwalić bo za tyle się u nas nie sprzedaje :lol: )

pozdrawiam

K

ex67
03-04-2007, 21:44
Dziękuję,

Znam te ofertę ... faktycznie nikt ich nie przebije.
W sklepie w Laskach ten kocioł oferują za 700 zł drożej i twierdza że taniej sie nie opłaca :o :lol: ...

Jak widać w Lublinie sie opłaca...

Ja szukam kogoś kto mi go jednocześnie zainstaluje. Napisz proszę jakie sterowanie zastosowałeś ?

Czy masz jakieś sprzęgła , mieszacze ? Bo nie wiem jak sterować podłogówką i oddzielnie grzejnikami. Mój hydraulik mamrotał że nie potrzeba a inny że tak ... mam juz ich dosyć ... i szukam jakiegoś mądrego co się zna a nie tylko mu sie wydaje że się zna :-).

kirkris
04-04-2007, 09:36
Mam sterowanie pogodowe oraz pokojowe FM50 + FM221 + czujka zewnętrzna (razem wszystko 800PLN)

Mam jeden obieg bez mieszacza itp. Do tego potrzebujesz inny sterownik (FM222 o ile się nie mylę)
Podłogówkę mam na tym samym obiegu ale z RTLami

K