PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek - problemy



Lataren
07-03-2007, 10:38
Mam pytanko odnośnie budowy kominka - chodzi dokładnie o wylot spalin. Mam w domu jeden komin, do którego jest już podłączony kocioł CO. Czy przy budowie kominka można wybudować prowizoryczny komin tzn jakaś rura czy coś w tym stylu dodam, że kominek będzie służył do celów grzewczych jedengo pokoju - czyli charakter bardziej dekoracyjny.

Anna Broc
07-03-2007, 12:58
Moze znajdziesz cos w tematach o kominkach poruszanych wczesniej na forum, bylo tego sporo. :D

keny52
07-03-2007, 19:33
witam, nie zabardzo, wrazie jakiegos niebezpieczenstwa, ty odpowiadasz a po drugie podejzewam ze jest maly przekroj komina co do kominka.
w co stosuje sie mniejsze otwory fi 120 do 140.
do kominka zastosuj fi 180 lub 200. pozd. :wink:

Zdun Darek B
08-03-2007, 19:05
Takie łączenie dwu palenisk do jednego komina jest niezgodne z prawem budowlanym i zdrowym rozsądkiem .

novi_ana
23-03-2007, 13:43
kominiarz prawdę ci powie..
ja wezwałam kominiarza, firmy instalujące kominki za chętnie je instalują, a człowiek zostaje z problemem, nieużywanym kominkiem i pustą kieszenią

Zdun Darek B
23-03-2007, 18:53
Nie wymagajcie od instalatorów robienia kominków " na siłę " z naruszeniem prawa i zdrowego rozsądku , ubędzie wam kłopotów i takich wypowiedzi jak wyżej. Liczba klientów co koniecznie muszą mieć i jak wielu im mówi że to co chcą jest złe to szukają tak długo .aż wreszcie maja zrobione " po swojemu" . Tylko potem nikt nie powie " mam zle zrobione ale to był mój pomysł' ...

janusz_21
24-03-2007, 10:18
Witam! korzystam z tego, że był tu wczoraj Darek B. i jako fachowca w branży chcę zapytać odnośnie prawidłowej obudowy wkładu "Hajduk"w imieniu moich "bitych" na każdym kroku w rogi znajomych przez różnych pseudofachowców! Proszę wypowiedz się co o tym sądzisz: "fachowcy" firma zrobili jej standartową obudowę Hajduka 12kW bez dużej kratki od fronu obudowy!, czyli wkład oddaje ciepło tylko poprzez szybę. Nie ma żadnej innej kratki przez którą wkład + rura spalinowa oddawałyby ciepło do pomieszczenia. Zastosowali owszem małe kratki ( w tym jedna z regulacją?) w przestrzeni nad deflektorem w obudowie do wentylowania kolana odprowadzającego spaliny do komina, oczywiście deflektor nie jest ukośnie tylko jest prosty!, bo jak nie ma kratki to jakie to ma znaczenie!? Do komina zastosowali kolano 90 stopni. Nie znam jak to ma poprawnie działać w "Hajduku" w każdym bądź razie tak podłączyli powietrze z zewn do wkładu, że mimo zamknięcia dopływu powiietrza z przodu wkładu, kominek wcale nie przygasa. Mają rozprowadzenie grawitacyjne DGP dwie rury i na górze jest cieplej niż na parterze. Nie jestem żadnym autorytetem w tej branży a chciałbym pomóc znajomym, którzy wierzyli niestety wszystkim, chociaż jest poprawa teraz są bardziej nieufni. Tylko jest już po zawodach, chałupa stoi a w niej pełno błędów. Dareku B poradź co mają zrobić? jak mają z tego wybrnąć?

Zdun Darek B
24-03-2007, 14:17
1 Kolano 90 * jest często stosowane - nie jest to jednak dobra metoda , łagodne 45* - 60* jest o wiele lepsze . 2 Jeśli kolano jest bezpośrednio na wkładzie to tracimy "dodatkowe" ciepło z odcinka rury . Dodatkowo wpływa to na "kichanie dymem " podczas otwierania . 3 Hajduk to nie jest wkład do pracy w zamkniętych systemach grzewczych tzw hypokausta . 4 Do prawidłowej pracy układu grawitacyjnego konieczne jest zapewnienie odpowiednio dużego obiegu powietrza . 5 Ten brak regulacji może wynikać z zabrudzenia klapy pod paleniskiem , miałem taki przypadek , po prostu "się nie domyka" . ***??? Co to za model Hajduka ??? Darek B www.kafle-kominki.pl

janusz_21
25-03-2007, 09:31
Witam! Dzięki, że się zlitowałeś. Ludzie w imieniu których to opisałem to Nasi od 20lat mieszkający w Anglii. Zachciało im się chałupy w górach, no i mają! Jest mi wstyd za tych miejscowych sk.....w, którzy cokolwiek robili im w tej chałupie i żal "anglików", którzy zapomnieli już o tym jacy mogą być nasi fachowcy. A w górach(nie wszędzie) i na szczęście nie wszyscy bywają, mogę sam coś o tym powiedzieć ludzie tzw "złote rączki", którzy oprócz dobrego bajeru mają zero pojęcia w różnych branżach, wiec nie dziwi mnie fakt, że forumowicze tak dociekliwie dopytują się Ciebie i innych gooru o szczegóły aktualnie przeprowadzanych robót w nowobudowanych domach. Osobiście wywaliłem z budowy dwie brygady szmaciarzy i partaczy.Ich wkład to najprawdopodobniej PRISMA MR lub IV 12kW panoramiczna szyba. Sprawdzę im klapę pod paleniskiem w najbliższym czasie. Moje podstawowe pytanie dotyczy braku dużej kratki od frontu wkładu( o cym pisałem wcześniej) to chyba totalna bzdura. Już pękły im dwie kształtki szamotowe, czy może być to z tej przyczyny? Co powiesz o regulowanej o wymiarach 15x15cm kratce w przestrzeni nad deflektorem(poziomym) w obudowie? Po otwarciu jej przelot jest bardzo mały, podejrzewam, że nie jest to kratka do kominków- nigdzie takiego typu nie widziałem przy obudowach! Jeszce jedno pytanie - kolano! czy mniej niż 90stopni to zalecenia czy przepis kominiarski? Dziękuję za już i proszę o jeszcze. Pozdrawiam!

3porzeczki
25-03-2007, 12:26
To ja się też podłączę z pytaniem, jeśli można :)
Jak długo może śmierdzieć konserwant żeliwa wkładu? Palimy od listopada jak żeliwo mocno sierozgrzeje to czuć taki syntetyczny zapach w powietrzu, najprawdopodobniej to ten środek konserwujący. Miał się wypalić po kilku rozpaleniach. Ostatnio śmierdzi mocniej, mieliśmy przerwę w paleniu i po tej przerwie jest jeszcze gorzej. Co to może być?
Pozdrawiaski,

Zdun Darek B
25-03-2007, 13:42
Kratki do modelu MR muszą mieć powierzchnie ok 800cm na wlocie i wylocie . Takie małe 14 x 14 to są stosowane przy wylotach zamiast anemostatów lub do wentylacji. Zapach farby podczas pierwszych rozpaleń jest dokuczliwy i konieczne jest intensywne wietrzenie . Miałem taki przypadek że z kominka śmierdziało bardzo długo ale winna była zła obudowa ze zbyt małym obiegiem powietrza , małe kratki plus przestrzeń wokół wkładu upchana wełna mineralna [ wełna...wwrrrrrr...]