PDA

Zobacz pełną wersję : który płot jest mój?



szymon
25-02-2002, 19:54
Czy istnieje prawo lub inna forma określająca czyj jest który płot? Słyszałem o "regule prawego płotu".

25-02-2002, 20:54
Rozważ sytuację że sąsiad powie ze nie potrzebuje płotu i co wtedy.

Agnicha1704
26-02-2002, 07:31
Reguła prawej strony płotu była kiedyś zapisana w prawie (o ile wiem). Obecnie jest to jedynie uzależnione od tego czy dogadasz się z sąsiadem.

Mój sąsiad już skończył budowę domu i ja stawiam ogrodzenie po prawej stronie mojej działki pomimo, że nie grodzę jeszcze całości mojego terenu (dobrosąsiedzka przysługa). Sąsiad odwdzięcza się obserwując mój teren. Ustaliłam z nim też jakiego rodzaju to będzie ogrodzenie biorąc ównież pod uwagę moje i jego propozycje (jest więc siatka powlekana i podmurówka).

Sąsiad nie ma obowiązku ani stawiać płotu po prawej stronie, ani ponosić kosztów jego wybudowania. Jedyny obowiązek jaki nakłada prawo to wspólna obu sąsiadów dbałość o utrzymanie płotu w dobrym stanie. Ostatnio NSA orzekł (około 2 tygodni temu ten wyrok był w "Rzeczpospolitej"), że nie można żądać od sąsiada zwrotu części kosztów poniesionych na budowę, rozbudowę czy renowację płotu.

Z tego wynika, że jeśli się dogadasz z sąsiadem to możecie dzielić koszty utrzymania ogrodzenia po połowie, budować ogrodzenie reguła prawej strony, etc. Jeśli jednak nie dogadasz się z sąsiadem to nie ma w tym zakresie odpowiednich przepisów prawnych pozwalających wyegzekwować od sąsiada cokolwiek w tym zakresie.
pozdrowienia :smile:
Agnicha

bobiczek
26-02-2002, 10:33
Mój sąsiad niech tylko posprząta przy płocie, to ja resztę zrobię sam.
Ostatnio musiałem "jego" popchnąć przy okazji Ostrówkiem 2m w głąb, bo stary płot już się skrzywił pod naporem badziewia.
Siedlisko szczurów, ale to leń patentowy i pijak i chyba przyjdzie z tej strony nasadzić duuuuuużżżżyyyych choinek i tui.

26-02-2002, 20:55
Kurde tacy badziewiarze są najgorsi. Wszystko się im przydaje. Ale w 99% to ci sami ludzie którzy wyrzucają śmieci to rowów przy lesie. Niestety trzeba poczekać aby pokolenie o takiej mentalności wyzdychało to może będzie w końcu w Polsce czysto i schludnie. No jes t jeszcze możliwość by ich powybijać, trzabyło pchać ten płot jak ten pożal się boże sąsiad pod nim stał.

Alanta
27-02-2002, 13:35
I myślisz, że oni wymrą, przecież uczą tego samego swoje dzieci !!!