PDA

Zobacz pełną wersję : czym wyczyścić zabrudzenia z zaprawy cementowej



konzad
11-03-2007, 09:55
Zastanawiam sie jak wyczyscić zabrudzenia z zaprawy cementowej na sciance zrobionej z surowej cegły - niestety murarze nie byli zbyt staranni i na sciance która miała byc ozdoba salonu pozostawili mase zabrudzen z zaprawy - czysciłem to juz szopem ale nie pomogło - do czasu az jest mokre to wyglada ładnie ale po wyschnieciu osad powraca - czy jedynym sposobem jest wechaniczne oczyszczenie cegły - próbowałem juz to robic szczotka na wiertarce ale to starsznie duzo pracy - a moze papierem sciernym?
Jesli ktos to ma to juz za soba to prosze o rady

Kris2222
11-03-2007, 10:03
Kup kwas solny 33,3 procentowy ,banka 5 litrów chyba jest najmniejsza. Rozcięcz go tzn. na 10litrów wody wlej litr kwasu, zaopatrz sie w gumowe rękawiczki takie grube , szczotkę ryżową i myj. Jeżeli to tylko ciągle wyłażący osad po wapnie,cemencie to wystarczy umyć ,Jesli zaś są widoczne resztki zaprawy to namocz najpierw wszystko ,odczekaj parę minut potem szczotka ryżowa i czyść mocząc co chwile w kwasie.
Wykonujemy tynki myte , właśnie kwasem solnym rozcieńczonym , po umyciu ściany kamyczki aż błyszczą.Różnica taka ze lejemy ścianę ,nie trzemy szczotkami,potem spłukujemy wodą i gotowe.Przy tynkowaniu jednak tarasy , parapety czasami sie zabrudza zaprawą, ale na kwas niema wszystko błyszczy jak nowe. :D

konzad
11-03-2007, 20:14
Dzięki za odpowiedź - to jeszcze spytam o jedno - gdzie można kupić taki kwas??

Kris2222
11-03-2007, 20:34
hmmmmmmmmmmmmm
to ci pytanie, ja mam stałego dostawcy ,biorę go średnio 150litrów na tydzień wiec sami dowożą . Widziałem w butlach 5 litrowych w sklepach tzw.żeleźniakach
popytaj w budowlanych .Mogę ci przesłać pocztą tylko nie wiem jak to przyjmną na poczcie :lol: w razie wycieku byłby kłopot.
Raz odprysło mi do oka ,trochę sie najeździłem po szpitalach w nocy ,raczej żona najeździła bo ja za bardzo nie widziałem 8)

konzad
11-03-2007, 20:47
OK - bedę szukał - może sie uda - z poczta to faktycznie mogłoby byc ciekawie :D

Kris2222
11-03-2007, 20:56
Raz wieźliśmy beczkę na pace , przewróciła sie i trochę wyciekł przez nieszczelne zamkniecie :lol: po jakiś dwóch tygodniach na pace zrobiła sie dziura średnicy 50cm :lol: jeden pracownik coś ładował i mu noga przeszła

Kwas solny powoduje korozję która szybko postępuje , ale tylko stali nie zabezpieczonej tzw.gołej .Z resztą nic sie nie dzieje

bst
11-03-2007, 22:09
Nie wiem czy od kwasu nie powstana jakies wikwity na cegle, cos mi sie obilo o uszy, ze na zwykla cegla (nie klinkier) nie za dobrze wytrzymuje kwas solny.
Ale moze to tylko plotka.
Jezeli zabrudzenia nie sa duze to papier scierny (grubszy aby nie wygladzic za bardzo cegly) moze byl by stosowniejszy.

konzad
12-03-2007, 09:16
jak znajde kwas to zrobie próbe gdzies w rogu a swoja droga wyprobuje tez sposób z papierem

Heath
12-03-2007, 09:30
Odradzam amatorom zabawę z kwasem solnym!!! - samo rozcieńczanie jest niebezpieczne, nie mówiąc o możliwości pochlapania siebie, czegoś dookoła i smrodu chlorowodoru.
Sprobuj najpierw z papierem ściernym a potem spytaj np. w Castoramie o inne środki do czyszczenia takich zanieczyszczeń.

aleksandra1
12-03-2007, 09:34
Jest taki preparat Atlas Szop (chyba od szopa pracza :D ). Czyści on plamy z zaprawy np. na kafelkach. Można spróbować. Dostępny w każdym Praktikerze, Castoramie itp.

carringtontomas
12-03-2007, 10:36
Jest taki preparat Atlas Szop (chyba od szopa pracza :D ). Czyści on plamy z zaprawy np. na kafelkach. Można spróbować. Dostępny w każdym Praktikerze, Castoramie itp.

Dokładnie - polecam SZOP'a
U ojca stawialiśmy ogrodzenie z klinkieru i pozostało "trochę" zaprawy - zeszło wszystko doskonale.

konzad
12-03-2007, 13:19
o szopie pisłaem ze juz próbowałem ale efekt nieciekawy - jak było mokre to w miare wygladało - spłukałem to kilkakrotnie ale jak juz wyschło to bez zmian - faktycznie w castoramie maja jakis inny srodek do czyszczenia - dzisiaj dzwoniłem - kupie i sprawdze
dzieki za odzew

konzad
12-03-2007, 13:20
szop moze działa jak to sa w miare świeże zabrudzenia ale tak jak w moim przypadku to juz 2 lata minęły od czasu wykonania scianki wiec świeże to nie jest:(

Last Rico
12-03-2007, 16:01
Mieszkasz już w domu, czy stan surowy ? Można brudzić ?

konzad
12-03-2007, 18:43
jeszcze nie mieszkam - niedługo mam układac płytki i dlatego chciałem rozprawic sie z ta scianka wczesniej

Last Rico
12-03-2007, 20:30
To dobrze. Załatw sobie jakąś piaskarkę, trzeba przepiaskować zabrudzenia, a generalnie
to radziłbym ci przepiaskować całą powierzchnię cegieł. Najpierw oczywiście zabrudzenia
a potem lekko całość. Będzie się z tego kurzyć aż miło, ale jeśli jeszcze nie mieszkasz to o.k.
Tak się czyści zabytki cegła, beton, dachówka i te sprawy.
Takich pięknych cegiełek jeszcze nie widziałeś :)

Heniek
12-03-2007, 21:14
Witam.
Ja kiedyś czyściłem sufit czymś w rodzaju Karchera z końcówką do piaskowania. Woda pod ciśnieniem i piasek. Cegły super czyste. Tylko to były cegły poniemieckie. Nie wiem jak się zachowają produkowane obecnie.
Po wysuszeniu zaimpregnowałem Delfinem (Atlas).
Robota wredna (raczej na lato, bo można wysuszyć się na słońcu) :D , ale efekt jest.
Pozdrawiam, Heniek

konzad
13-03-2007, 05:14
tylko gdzie znależć taka maszynę?? bo samą wodą i karcherem to chyba nie pójdzie

Last Rico
13-03-2007, 06:22
Samą wodą nie masz szans ( nie mówię tu o maszynach do cięcia wodą ) :)
Poszukaj wśród wypożyczalni narzędzi i maszyn budowlanych, czasem piaskarki mają też
ludzie z branży motoryzacyjnej oraz szklarskiej. Warunek jest tylko taki że musi być przenośna.

Heniek
15-03-2007, 21:47
Szukałem firm zajmujących sie piaskowaniem. Znalazłem, ale zaproponowane ceny mocno mnie ostudziły. Kupiłem za sto pare złotych przystawkę do piaskowania, i zrobiłem sobie sufit sam. Sama woda pod ciśnieniem też czyści, ale potem trzeba resztki wymyć jakimś kwasem. Najbezpieczniej środkami zawierającymi kwas cytrynowy. Później trzeba to solidnie przepłukać wodą. Moim zdaniem lepiej wygląda cegła oczyszczona wodą z piaskiem. Dostaje takiej porowatej struktury. Ale to kwestia gustu.
Pozdrawiam, Heniek

konzad
16-03-2007, 06:44
a do czego ta przystawke sie doczepia? do karchera?

Last Rico
16-03-2007, 07:15
a do czego ta przystawke sie doczepia? do karchera?

Zobacz to:
http://www.allegro.pl/item174187163_zestaw_dysza_do_piaskowania_do_myjka _karcher.html

Jednak musisz się liczyć z zalaniem pomieszczenia, na sucho tego nie ma, ale jest kurz.
Zapytaj ew. sprzedawcę czy przystawka pozwala na pracę w pionie ? (eżektor... czy nie).

konzad
16-03-2007, 08:01
super dzieki za link

Heniek
16-03-2007, 09:07
Witam.
Oczywiście w metodzie którą podałem jest sporo wody. Ja nadmiar zbierałem Wodnikiem :D
Da się czyścić w pionie. Ważna jest granulacja piasku. Zbyt drobny zapycha rurki i nie zostaje zassany. Za gruby zatyka dysze. Piasek (żwirek?) musi być suchy.
Niezbędne są okulary. Ja przy czyszczeniu ok 12 m kw sufitu zmatowiłem 4 pary.
Robiłem to w łazience jeszcze bez kafli. Nie bardzo sobie wyobrażam takie prace w pomieszczeniu wykończonym.
Moim zdaniem przed podjęciem tego typu pracy trzeba zrobić próbę jak zachowa się materiał czyszczony. Woda pod ciśnieniem potrafi wiele uszkodzić. Dodane do tego ziarenka piasku to naprawdę siła.
Pozdrawiam, Heniek

Last Rico
16-03-2007, 10:26
Henio dobrze robi że ostrzega, bo woda pod ciśnieniem 3500 atm - z proszkiem ściernym,
tnie płyty stalowe do # 80 mm. W twoim przypadku to będzie inna skala, ale uważać trzeba.
Cegiełki są malinowe :)

Last Rico
16-03-2007, 15:06
I na koniec taka ciekawostka. Szczególnie ważne dla cywilizacji zabytki czyści się
skorupkami z jajek :). Skorupy są suszone, mielone a następnie rozpędzane w strudze
sprężonego powietrza i z dużą prędkością uderzają o zabytek.
Są na tyle twarde że ścierają glony, patynę wieków :) oraz brud, ale nie naruszają
struktury samego materiału.

Sp5es
16-03-2007, 19:40
Są duże róznice, czy czyścisz starą ścianę, czy nową.
Nowa ma zawsze trochę nie związanego wapna, które właśnie jest źródłem kłopotów.

Na starych ścianach wszystkie metody z agregatem wodnym mogą być skuteczne, do tego dochodzą agregaty parowe np CP (w slangu czyszczenie nimi nazywają "cepowaniem"), piaskowanie mielonym pumeksem, analog do skorupek.

Dla nowych ścian można sobie zrobić kuku, bo nadmiar wody z agregatu ... pogorszy sytuację, bo uruchomi jeszcze nie wymyte i nie związane wapno przez penetrującą wodę. Na świeżo będzie cacy, a potem wykwit dwa razy większy niż był.

Lepiej więc stosowac preparaty czyszczące - i jak można minimalną ilośc wody ze względów jak wyżej. Przeszukaj archiwum - pod hasłem wykwit wapienny lub wykwity na klinkierze - znajdziesz pełne uzasadnienia i metody, pisałem parokrotnie.

Pełna paleta gotowej chemii do czyszczenia budowlanki, usuwania wykwitów, odmywanai etykiet itp. jest na

http://www.basf-cc.pl/DCCPoland/PL/oferta/pcipielgnacjaczyszczenieochrona/

Last Rico
16-03-2007, 22:54
Jestem zwolennikiem piaskowania na sucho, na początku proponowałem koledze
taki właśnie sposób, głównie z powodu ogólnego zalania pomieszczenia, on co prawda
nie wykwity chce czyścić, ale przywartą zaprawę. Zgadzam się jednak że jeśli ktoś będzie
zbyt długo moczył nową ścianę, to wykwity mogą się pojawić.

konzad
20-03-2007, 21:03
witam - ściany w pomieszczeniu sa juz wygipsowane wiec metoda ktora niesie sporo skutków ubocznych niestety odpada - w weekend znalazłem troche czasu i sprawdzilem 2 metody - szczotka na wiertarce - skuteczna ale cały dom w pyle ceglanym - wiec zabrałem papier scierny który pozostał po gipsowaniu - efekt nadspodziewanie dobry - pył osiada tylko pod sicaną - trzeba sie troche namachac rekoma ale cóz zrobic - wyczysciłem kilka rzedów i chyba tak zrobie z reszta sciany - potem spłukałem to woda ale teraz boje sie co bedzie jak wyjda mi teraz wykwity wapienne - nie bylem od tego czasu na budowie wiec nie wiem jak to wyglada po wyschnieciu - sciana ma 2 lata wiec jest niebezpieczenstwo ich pojawienia sie

Mireks6
12-06-2007, 20:44
Jest taki preparat Atlas Szop (chyba od szopa pracza :D ). Czyści on plamy z zaprawy np. na kafelkach. Można spróbować. Dostępny w każdym Praktikerze, Castoramie itp.

Mam pytanie, dosyć pilne. Czy tym środkiem zmyję wapno z blachodachówki?? W sobotę ekipa od zalewania tarasu zalała również "okap" z blachodachówki wapnem :evil: i teraz nie wiem czym go mam zmyć. Szorowanie cifem nie pomaga. Pomocy

Marta.Manska
14-06-2007, 11:05
Ja mam zapaskudzony komin z cegły klinkerowej. Czy Szop tez sie sprawdzi?