PDA

Zobacz pełną wersję : Ktore zmiany w domu sa istotne i wymagaja zmiany projektu?



pluszku
11-03-2007, 14:13
W zeszlym roku po zaadaptowaniu projektu uzyskalem pozwolenia na budowy. Budowa ma ruszyc lada tydzien lecz czasami zastanawiam sie czy posiadanego projektu nie mozna jakos ulepszyc. Czy sa jakies zmiany ktore moge samodzielnie wprowadzic w stasunku do projaktu?
Czy zmniejszenie, zwiekszenie okna wymaga zmiany projektu i sporej ilosci papierkologii ? Czy wydluzenie okna w pionie w dół - czyli zrobienie czego w rodzaju kawalka szklanej sciany jest spotym odstepstwem od projektu. W sumie zmianie nie podlega zaden element konstrukcyjny - tylko dolne 40 cm sciany jest zastepowane wydluzonym oknem.

poziomnica
11-03-2007, 19:41
W zeszlym roku po zaadaptowaniu projektu uzyskalem pozwolenia na budowy. Budowa ma ruszyc lada tydzien lecz czasami zastanawiam sie czy posiadanego projektu nie mozna jakos ulepszyc. Czy sa jakies zmiany ktore moge samodzielnie wprowadzic w stasunku do projaktu?
Czy zmniejszenie, zwiekszenie okna wymaga zmiany projektu i sporej ilosci papierkologii ? Czy wydluzenie okna w pionie w dół - czyli zrobienie czego w rodzaju kawalka szklanej sciany jest spotym odstepstwem od projektu. W sumie zmianie nie podlega zaden element konstrukcyjny - tylko dolne 40 cm sciany jest zastepowane wydluzonym oknem.

Od jakiegoś czasu o kwalifikacji "istotności zmian w projekcie" decyduje projektant (adaptujący). Zmiany, które opisujesz nie są zmianami istotnym w świetle przepisów prawa budowlanego. Projektant musi jedynie dokonać wpisu w projekcie budowlanym oraz zamieścić ewentualnie poprawione elewacje z naniesionymi zmianami. To tyle.

Agduś
11-03-2007, 21:32
Oj, nie jestem pewna. Wydaje mi się, że zmiany wyglądu elewacji są zmianami istotnymi. Chyba najlepiej zapytać projektanta, który miałby te zmiany narysować i "przyklepać".

retrofood
12-03-2007, 07:24
Jest ktoś taki na budowie, co się nazywa "kierownik budowy". To są zwykle doświadczeni ludzie, ktorzy dokładnie odpowiedzą na takie pytania, gdyż zwykle dużo zależy zarówno od oględzin na budowie, jak i znajomości wymagań nadzoru budowlanego w starostwie.
Zaoczne udzielanie porad w takich tematach, może być mylne.


Oj, nie jestem pewna. Wydaje mi się, że zmiany wyglądu elewacji są zmianami istotnymi.
I właśnie o to chodzi. Skąd bez znajomości otoczenia mam określić, czy zmiana jest istotna, czy nie jest?

Geno
12-03-2007, 07:36
Oj, nie jestem pewna. Wydaje mi się, że zmiany wyglądu elewacji są zmianami istotnymi. Chyba najlepiej zapytać projektanta, który miałby te zmiany narysować i "przyklepać".
Wygląd elewacji jest zmianą nieistotną natomiast nie zgodzę,że jak napisano wyżej ,ze projektant decyduje - projektant dokonuje kwalifikacji a nie wydaje decyzję.

poziomnica
12-03-2007, 10:42
Oj, nie jestem pewna. Wydaje mi się, że zmiany wyglądu elewacji są zmianami istotnymi. Chyba najlepiej zapytać projektanta, który miałby te zmiany narysować i "przyklepać".
Wygląd elewacji jest zmianą nieistotną natomiast nie zgodzę,że jak napisano wyżej ,ze projektant decyduje - projektant dokonuje kwalifikacji a nie wydaje decyzję.
A kto pisał o wydawaniu jakichś decyzji? Chodziło o podjęcie decyzji (umysłowo, zawodowo) a nie o jakieś wydawanie tak, jak to ma miejsce w urzędach. Napisałem, że projektant decyduje o kwalifikacji, nie pan Staś, nie kierownik budowy ani Pani Goździkowa. Chyba wiadomo o co chodziło w wypowiedzi. Do czegoś innego się nie mogłeś przyczepić?

Barbossa
12-03-2007, 10:45
... Napisałem, że projektant decyduje o kwalifikacji, nie pan Staś, nie kierownik budowy ani Pani Goździkowa. Chyba wiadomo o co chodziło w wypowiedzi. Do czegoś innego się nie mogłeś przyczepić?

no do tego to ja się mogę przyczepić

szeryf też może wprowadzić pewne zmiany

Geno
12-03-2007, 10:49
Oj, nie jestem pewna. Wydaje mi się, że zmiany wyglądu elewacji są zmianami istotnymi. Chyba najlepiej zapytać projektanta, który miałby te zmiany narysować i "przyklepać".
Wygląd elewacji jest zmianą nieistotną natomiast nie zgodzę,że jak napisano wyżej ,ze projektant decyduje - projektant dokonuje kwalifikacji a nie wydaje decyzję.
A kto pisał o wydawaniu jakichś decyzji? Chodziło o podjęcie decyzji (umysłowo, zawodowo) a nie o jakieś wydawanie tak, jak to ma miejsce w urzędach. Napisałem, że projektant decyduje o kwalifikacji, nie pan Staś, nie kierownik budowy ani Pani Goździkowa. Chyba wiadomo o co chodziło w wypowiedzi. Do czegoś innego się nie mogłeś przyczepić?
Może mój błąd i wkradł się lapsus, nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie,że to co napisze projektant dla urzędów jest święte. Jeśli uraziłem to przepraszam.

poziomnica
12-03-2007, 12:08
... Napisałem, że projektant decyduje o kwalifikacji, nie pan Staś, nie kierownik budowy ani Pani Goździkowa. Chyba wiadomo o co chodziło w wypowiedzi. Do czegoś innego się nie mogłeś przyczepić?

no do tego to ja się mogę przyczepić

szeryf też może wprowadzić pewne zmiany

Szeryf owszem, ale tylko w kowbojkach z ostrogami i gwiazdą, która uratowała mu życie, przypięta do klaty niczym zbroja....

Barbossa
12-03-2007, 12:27
widzę, że czepiasz się określeń, więc:
kierownik budowy też może wprowadzać pewne zmiany
teraz ok?

poziomnica
12-03-2007, 12:36
Może mój błąd i wkradł się lapsus, nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie,że to co napisze projektant dla urzędów jest święte. Jeśli uraziłem to przepraszam.

Nie uraziłeś...
W kwestii dokonanych zmian w projekcie, to projektant bierze pełną odpowiedzialność za swoją decyzję i tak naprawdę urzędnicy nie mają prawa jej podważyć. Podobnie rzecz się ma w stosunku do rozwiązań projektowych w dokumentacji. Obecnie urzędnicy nie mają w zakresie swoich działań obowiązku sprawdzania merytorycznej strony projektu a wręcz nawet jeśli któryś by stwierdził, że są błędy w projekcie to i tak nie ma takiej możliwości, żeby nie wydał decyzji o pozwoleniu na budowę, jeśli wszelkie pozostałe warunki są spełnione.

Geno
12-03-2007, 12:40
W kwestii dokonanych zmian w projekcie, to projektant bierze pełną odpowiedzialność za swoją decyzję i tak naprawdę urzędnicy nie mają prawa jej podważyć..
Pozwolę sobie nie do końca się zgodzić w tym względzie, jesli projektant wpisze jako zmianę nieistotną wymiary budynku to to się kwalifikuje jako samowola.

poziomnica
12-03-2007, 12:49
widzę, że czepiasz się określeń, więc:
kierownik budowy też może wprowadzać pewne zmiany
teraz ok?
Kto się czepia?
Mowa od samego początku była o kwalifikacji zmian - czy istotne, czy nieistotne. Czy zmiana jest istotna, czy nie określa projektant. To on bierze odpowiedzialność za tę decyzję.
Koniec kropka.

poziomnica
12-03-2007, 12:51
W kwestii dokonanych zmian w projekcie, to projektant bierze pełną odpowiedzialność za swoją decyzję i tak naprawdę urzędnicy nie mają prawa jej podważyć..
Pozwolę sobie nie do końca się zgodzić w tym względzie, jesli projektant wpisze jako zmianę nieistotną wymiary budynku to to się kwalifikuje jako samowola.
Ale kto poniesie odpowiedzialność za decyzję w sprawie zmiany wymiarów? Kierownik budowy, czy projektant? Bo wg mnie właśnie projektant.

Geno
12-03-2007, 12:53
W kwestii dokonanych zmian w projekcie, to projektant bierze pełną odpowiedzialność za swoją decyzję i tak naprawdę urzędnicy nie mają prawa jej podważyć..
Pozwolę sobie nie do końca się zgodzić w tym względzie, jesli projektant wpisze jako zmianę nieistotną wymiary budynku to to się kwalifikuje jako samowola.
Ale kto poniesie odpowiedzialność za decyzję w sprawie zmiany wymiarów? Kierownik budowy, czy projektant? Bo wg mnie właśnie projektant.
Jeśli zmiana była kwalifikowana to projektant jeśli dokonana bez kwalifikacji to kierownik a w obu przypadkach inwestor ostatecznie.

poziomnica
12-03-2007, 12:59
Jeśli zmiana była kwalifikowana to projektant jeśli dokonana bez kwalifikacji to kierownik a w obu przypadkach inwestor ostatecznie.
Suma sumarum...
Zmiana wymiarów okien - nieistotna.
Czynności do wykonania - zapewnić odpowiedni wpis projektanta do projektu oraz rysunek przedstawiający te zmiany.
W tej kwestii chyba nie ma wątpliwości.

Pozdrawiam.

Geno
12-03-2007, 13:04
Zmiana wymiarów okien - nieistotna.
Czynności do wykonania - zapewnić odpowiedni wpis projektanta do projektu oraz rysunek przedstawiający te zmiany.
W tej kwestii chyba nie ma wątpliwości.

Pozdrawiam.

Ja nie mam, zgadzam się z powyższym - sprawa jest "czysta" :wink:

Barbossa
12-03-2007, 13:29
eee tam...

areq
12-03-2007, 14:42
A zmiana lokalizacji szamba o 2-3metry z zachowaniem dopuszczalnych odległości od granic???
Zaznaczam,że wpis w dzienniku jest przed modyfikacją przepisów dotyczących oceny zmian istotnych/nieistotnych z września 2005r...

retrofood
12-03-2007, 15:14
W kwestii dokonanych zmian w projekcie, to projektant bierze pełną odpowiedzialność za swoją decyzję i tak naprawdę urzędnicy nie mają prawa jej podważyć.
Jeśli chodzi o zmiany konstrukcyjne to tak, ale jeśli chodzi o zmiany np. w wyglądzie elewacji, to dla projektanta jest to zmiana nieistotna, ale dla urzednika w starostwie może być ISTOTNA. I o to głównie chodzi.


Podobnie rzecz się ma w stosunku do rozwiązań projektowych w dokumentacji. Obecnie urzędnicy nie mają w zakresie swoich działań obowiązku sprawdzania merytorycznej strony projektu a wręcz nawet jeśli któryś by stwierdził, że są błędy w projekcie to i tak nie ma takiej możliwości, żeby nie wydał decyzji o pozwoleniu na budowę, jeśli wszelkie pozostałe warunki są spełnione.
Ale po wydaniu pozwolenia urzędnik może zakwalifikować zmianę jako ISTOTNĄ. Dlatego wcześniej pisałem:

Jest ktoś taki na budowie, co się nazywa "kierownik budowy". To są zwykle doświadczeni ludzie, ktorzy dokładnie odpowiedzą na takie pytania, gdyż zwykle dużo zależy zarówno od oględzin na budowie, jak i znajomości wymagań nadzoru budowlanego w starostwie.
Zaoczne udzielanie porad w takich tematach, może być mylne.

robert58
12-03-2007, 15:33
ja zmieniłem zarówno wielkości okien i dzrwi balkonowych jak również i ich miejsce (oczywiście na elewacjach oddalonych od sąsiada o min 4 metry).
Miałem również kontrolę z PINB-u (życzliwy poinformował o mojej budowie) w lutym br.

Inspektor z PINBu zmiany wielkości okien i drzwi uznał za zmianę nieistotną. W momencie zakończenia budowy będę musiał posiadać aktualną dokumentację z akceptacją projektanta.

Istotną zmianą/odstępstwem od projektu jest natomiast zmiana powierzchni i kształtu tarasu - takie działanie wymaga złożenia projektu zamiennego (czyli pozwolenie na budowę od nowa)

Barbossa
12-03-2007, 15:39
A zmiana lokalizacji szamba o 2-3metry z zachowaniem dopuszczalnych odległości od granic???
Zaznaczam,że wpis w dzienniku jest przed modyfikacją przepisów dotyczących oceny zmian istotnych/nieistotnych z września 2005r...
ostatnio - bez problemu

poziomnica
12-03-2007, 16:28
Jeśli chodzi o zmiany konstrukcyjne to tak, ale jeśli chodzi o zmiany np. w wyglądzie elewacji, to dla projektanta jest to zmiana nieistotna, ale dla urzednika w starostwie może być ISTOTNA. I o to głównie chodzi.


Podobnie rzecz się ma w stosunku do rozwiązań projektowych wdokumentacji. Obecnie urzędnicy nie mają w zakresie swoich działań obowiązku sprawdzania merytorycznej strony projektu a wręcz nawet jeśli któryś by stwierdził, że są błędy w projekcie to i tak nie ma takiej możliwości, żeby nie wydał decyzji o pozwoleniu na budowę, jeśli wszelkie pozostałe warunki są spełnione.


A w którym momencie procesu budowlanego miałby ten urzędnik taką zmianę zakwalifikować jako istotną? W prawie bud. nie ma zapisu, że zmiany nieistotne należy uzgadniać z urzędem. Znikł przecież celowo zapis w poprawce do PB mówiący o zmianie elewacji jako zmianie istotnej.

Art. 36a:
5 73) Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2)74) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (uchylony),75)
4) (uchylony),75)
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez
osoby niepełnosprawne,
6)76) zmiany zamierzonego sposobu u?ytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o
warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów,
wymaganych przepisami szczególnymi.
6.77) Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

retrofood
12-03-2007, 19:37
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o
warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu


I właśnie na podstawie takich punktów (tak jak w zakładzie pracy, gdzie do wykazu czynności pracownika dodają " i inne polecenia przełożonego") szczególnie upierdliwi biurokraci potrfią ludziom napsuć mnóstwo krwi.
Ja przecież piszę, że to wyjątki, ale sprawy znam z autopsji.