PDA

Zobacz pełną wersję : BLACHODACHÓWKA PRUSZYŃSKI - wątek zbiorczy: opinie, uwagi, zdjęcia, kolorystyka



Martin
25-02-2002, 21:09
Witam wszystkich forumowiczów!

Przymierzam się d budowy dwuspadowego domu i zdecydowałem się na blachodachówkę. Czy ktoś z Was ma doświadczenia z blachodachówką z firmy Pruszyński? Zastanawiam się w szczególności nad matowym Szafirem(ocynkowana i powlekana poliestrem). Cena jest dość atrakcyjna z rabatem tylko 20,14 za m2 szwedzki producent, 10 lat gwarancji, poza tym przycinają na wymiar. Co o tym sądzicie?
Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi.

28-02-2002, 10:44
u mnie na dachu Prószyński leży ponad 4 lata i jest OK

gmx
28-02-2002, 14:11
a jakie są tego materiału ceny? musze porównać z tymi co mam u siebie wokół W-wy

dzięki za ewentualne linki do internetu z cennikami.

28-02-2002, 15:31
Polecam "FINISHDAK"z firmy FINISHPROFILES
Pruszynski się chowa,a cena podobna

yemiołka
08-07-2002, 11:32
On 2002-02-28 16:31, Anonymous wrote:
Pruszynski się chowa,a cena podobna


cena niekoniecznie podobna :oops:
a czemu się chowa - czy ktoś wie?
my się właśnie nad tą blaszką zastanawiamy, więc odświeżam temacik i czekam na uwagi! :smile:

Jola_
08-07-2002, 12:32
10 lat gwarancji, owszem, pod warunkiem, że to firmowa ekipa za znacznie większe pieniądze będzie montowała blachę na Twoim dachu. W innym przypadku zapomnij o gwarancji, w razie czego... -odpukać - nie ma gwarancji.

finiszant
08-07-2002, 14:25
przy niektórych pokryciach nawet liczba zamocowań ma wpływ na gwarancję, trzeba więc czytać wszystkie najdrobniejsze druczki
Finiszant

yemiołka
08-07-2002, 14:46
dzięki za info, nie wiedziałam.

a czy ktoś wie cosik nt. jej jakości?
czy np. w porównaniu z Lindabem jest to AŻ TAK znacząca różnica?[wiem, te ładniejsze co nieco wykończeniówki, ale bez przesady....:wink:]
bo jeśli chodzi o cenę - różnica jest dla mnie AŻ TAK znacząca - prawie 10 zł na metrze.
wiem, że za taką kwotkę cudów nie można oczekiwać, ale chyba mi ta blacha z dachu na łeb nie spadnie? :razz:

yemiołka
10-07-2002, 09:51
On 2002-07-08 15:46, yemiołka wrote:
chyba mi ta blacha z dachu na łeb nie spadnie? :razz:

hmmm, czy to dyplomatyczne milczenie oznacza, że jednak mi spadnie?! :sad:
:lol:

jejku, nikt nie kładzie blaszki?
a jak kładzie to tylko Lindaba?? :oops:

Jola_
11-07-2002, 10:30
Yemiołka, jestem właśnie na etapie wyszukiwania "blach". Już sama nie wiem co jest lepsze a jak powiem, że chcę mat i to w dodatku grafitowy to zaczynają mnie szokować cenami. Jeszcze nie tak dawno, w czerwcu, widziałam te same balachy do 20,-/mkw a dzisiaj średnio 28,- i dowiedziałam się, że od 15 lipca zaczynają się podwyżki cen blach i osprzętu o ok. 7%.

Luna_tyk
11-07-2002, 10:47
Niestet, jedno co mogę potwierdzić, to podwyżki cen - pochodna zapowiedzianych ceł na wyroby stalowe, w tym blachy płaskie powlekane i ocynkowane. Huta Sendzimira od dawna wstrzymała dostawy blach cienkich oczekując na lepsze ceny.
Co do jakości - nie podniecajcie się, wszyscy gniotą te blaszki z jednakowych materiałów wyjściowych, różnią się jedynie sprawnością marketingu. W gruncie rzeczy decydując się na konkretnego producenta głosujecie na jego agencję reklamową .....

yemiołka
11-07-2002, 11:16
On 2002-07-11 11:47, Luna_tyk wrote:
Co do jakości - nie podniecajcie się, wszyscy gniotą te blaszki z jednakowych materiałów wyjściowych, różnią się jedynie sprawnością marketingu

no właśnie ja się nie chcę podniecać :wink:
dlatego chyba w końcu wezmę tego Pruszyńskiego, po jakieś 21 złociszy za metr, i zobaczymy....
brak kasy totalny, a coś nad główką trzeba mieć, zwłaszcza że zapowiadają deszcze :grin:

tom soyer
13-06-2003, 13:28
:o
jeden z dekarzy, z ktorym sie spotkalem twierdzi iz blacha dla RR i Pru pochodzi z tego samego zrodla na slowacji.
:o
co wy na to?

tom soyer
13-06-2003, 13:30
chodzi mi generalnie o jakosc / trwalosc materialu a nie o atrakcyjny wzor lub ilosc kolorow.

Nikita
16-06-2003, 08:22
Co myślicie o położeniu na dach blachodachówki Pruszyński?
Jakość w stosunku do ceny.

tom soyer
16-06-2003, 08:23
wypuscilem w piatek ankiete na ten temat ale jej nie widze. :(

tom soyer
16-06-2003, 08:24
o tu jest ...
... ale jak widac malo kto moze cokolwiek powiedziec

Nikita
16-06-2003, 08:27
To daj znać jaki będzie wynik. Jestem przed decyzja o zakupie czegoś na dach. Musi to być blacha (przeróbka dachu obecnego pokrytego blacho-dachówką). U znajomych widziałam właśnie Pruszyńskiego. wyglada ok.

radex
16-06-2003, 08:51
Jeżeli już miałbym wybierać z tych dwóch, to zdecydowanie RR. A źródło stali RR ma inne niż P.

tom soyer
16-06-2003, 09:42
ja tez remontuje dach i sklaniam sie bardziej do RR (pural) ale mam nadzieje ze ankieta pomoze :)

Nikita
16-06-2003, 10:44
A co to za blacha?

tom soyer
16-06-2003, 11:03
Rautaruukki
http://www.rautaruukki.com.pl/produkty.htm

16-06-2003, 11:07
dzięki, a jak to wygląda cenowo? Co jest tańsze?

tom soyer
16-06-2003, 11:10
trudno mi powiedziec bo cena poszycia zalezy nie tylko od ceny blachy. najlepiej oddac projekt do wyceny. dla mnie przykoszcie dachu okolo 10kPLN roznica 10% jest do zaakceptowania jesli mialbym wybrac lepsza blache. I tak jest w moim przypadku.

16-06-2003, 11:16
Tom u mnie dach (ok. 250 - 300 m2) było robiony następująco:
-blachodachówka
-papa
-deski
-ocieplenie, które chyba było miękką gąbką a teraz wygląda jak zasuszona gąbka z morskich głębin
-deski na piórowpust. dodatkowo dobite gwozdziami (takie cos ala boazeria).

W tym roku podnosimy część dachu nad pokoikiem (ok. 11m2) na zasadzie lukarny i zastanawiamy się jak to zrobić, żeby było dobrze i sensownie wyglądało z pozostałą częścią dachu (w tym roku nie damy finansowo rady zmienić całego dachu).

Czyli - czy lukarnę robic już folią wysokoparoprzepuszczalną, czy dalejl jednak ciągnąć w papie i deskach
No i oczywiście musi pozostać blachodachówka.

tom soyer
16-06-2003, 11:36
ja odoptuje poddasze (100m˛) i w dachu kopertowym robie cztery wykusze (lukarny) i z tego co mi wiadomo lukarny powinny byc deskowane wiec ... lepiej zostan przy "swojej" technologii. ja przy remoncie tez mam dylemat bo moj dekarz upiera sie przy deskowaniu calego dachu co podrozy sprawe ale moze to lepsze rozwiazanie?

Nikita
16-06-2003, 12:27
tylko, że ta lukarna to jest wyciągnięty kawałek dachu - żadnych skosów, trójkątów czy łuczków. Tak jakbyś wyciął kawałek dachu i podniósł go do góry..

tom soyer
16-06-2003, 14:34
mam tak samo :) na poczatku mialem kafry trapezowe ale zdecydowalem ze beda proste. remont nie jest wart wszystkich pieniedzy :wink:

Nikita
16-06-2003, 14:44
Ale mimo wszystko przy tym dachu i prostej lukarnie i oczywiście blacha mówisz, ze lepsza będzie papa z deskami niż folia wysokoparoprzepuszczalna?

tom soyer
16-06-2003, 14:47
wydaje mi sie generalnie ze kafry sie deskuje - kazdy dekarz z ktorym rozmawialem tak by robil. pytanie co z reszta? czy tez deskowac czy nie? jesli juz masz deskowanie na dachu to odeskowanie kafra to pestka a zawsze jest to solidniejsze (?) niz sama folia.

Nikita
16-06-2003, 14:48
Ok, gut. A co to są kafry? sorry.. ale nie wiem..

tom soyer
16-06-2003, 14:58
kafer = lukarna = wykusz
to prawie to samo

Nikita
16-06-2003, 14:58
ok, senkju! Bo miałam wrażenie, że zaczynam "błądzić"... :D

XYZ
27-07-2003, 13:57
Czy wiecie cos na temat blachodachówki Szafir 350 firmy Pruszyński ?
Jakie sa wymiary blach - bo chyba nie co moduł 35 cm ?
wiem ze najmniejsza to 85 cm a najwiekasz to 505 cm, ale ile maja pośrednie arkusze ???

bacha
28-07-2003, 09:07
Witaj XYZ, mam blachodachówkę szafir 350, co do szerokości to o ile pamiętam było to 110 cm efektywnego krycia (czyli z zakładem) długości arkuszy wyliczają pod konkretny dach, ten wymiar 350 oznacza,że co 35 cm masz falę . Dach ma 2 tygodnie wygląda ładnie, był tani a co do jakości to wydam opinię za jakieś 6 lat.
pozdrawiam
bacha

XYZ
28-07-2003, 11:19
dzieki bacha, ale mi chodzi o to czy oni tną blache na ile chce czy co moduł tzn tną co 35 cm ???

mariusz07
28-08-2003, 07:10
Czy ktoś może mi podać prawdziwe wady i zalety blach Pruszyński?

Roose
28-08-2003, 08:36
cienka, jednostronnie ocynkowana, fala 35 cm długości / co 40 mniej łat /

_VV
28-08-2003, 21:35
Fachowcy, którzy mi układali dach mówili, że 'trudno się składają' te blachy, że tłoczą je na wyrobinych matrycach i to dlatego, cokolwiek miałoby to znaczyć :D ...ja na szczęście mam Planiję

mariusz07
29-08-2003, 06:54
A jak jest z jakością?

W-waBiker
29-08-2003, 08:10
Witam.Będe niedługo robił dach i właśnie zastanawiam się nad blachodachówką Planji, ale jeszcze nie orientowałem się u innych producentów blach(tylko w Planji), poprostu nie mam jeszcze rozeznania w tym temacie, dlatego chciałem was zapytać jak Planja wypada na tle innych producentów blachodachówek dostępnych na naszym rynku(jakościowo i cenowo)???
Pozdrawiam.

magero
29-08-2003, 08:21
Ja nie mam, ale mój majster powiedział, że kazdą inną blachę tylko nie Prószyńskiego, bo po 5 latach bardzo źle wygląda. Może nie trwaci swoich właściwości ale blaknie.
Ale powtarzam - to nie jest moje zdanie, tylko opinia mojego majstra.
m.

YEYO
29-08-2003, 08:46
A ja mam Prószyńskiego. Składała się idealnie, żadnych problemów na długich modułach również. Leży 2 rok. Zobaczymy za kilka lat. Z tego co wiem to większość producentów robi z tej samej blachy od tych samych szwedzkich dostawców więc nie przesadzajmy. Problemem może być tylko z jakością matryc, ale te niby oryginalne ze Szwecji jak już pisano na Forum składają się często znacznie gorzej niż nasze rodzime. Poszukaj wątków na forum. Jeżeli chodzi o Planije to też sie nad nią zastanawiałem ale ostatecznie była znacznie droższa i zielony kolor który mnie interesował był za jasny.

boze
02-09-2003, 11:17
Ja mam Qmac- była tania (20zł/m2) WYGLADA PORZĄDNIE. 8- warstwowa, z blach szwedzkich (produkcja rodzima, Nowy Sącz). Bardzo ładny, wiśniowy kolor- żywy i intensywny. Niestety, na długich pasach nie leży idealnie- z jednej strony widać miejsca łączeń (nie odstaje, jednak miejsca łączeń są widoczne). Ale mój majster powiedział, że dobije więcej wkrętów i dociśnie na gładko :D

tom soyer
02-09-2003, 11:39
ja slyszalem od dekarzy, z ktorymi pertraktowalem w sprawie mojego dachu, wiecej zlego o Planiji niz o Pruszynskim. Pruszynski to podobno dobra blacha - nam jednak nie odpowiadaja wzory/kolory. I w ten sposob wybralismy Rautaruukki.

kodi_gdynia
02-09-2003, 12:45
Kwestia zakładania blach na dachu i ich dopasowania może leżeć gdzie indziej. Sam układałem blachę i przenosiłem ją tak jak widziałem na zdjęciach np. w Muratorze. Przenoszą dwie osoby na leżaka - poziomo. Mam Borgę i pierwsze 2 arkusze ukladały się paskudnie. Dopiero jak zaczeliśmy je przenosić w pionie /tak jak płyty KG/ wszystko było ok. To jest bardzo istotne, gdyż precyzyjne wymiary blach podczas nie umięjętnego przenoszenia tracą swoje dokłądne parametry.

Pozdrawiam

boze
10-09-2003, 14:33
Dzięki Kodi TO BYO TO! Druga strona leży już zupełnie dobrze bez dobijania wkrętów

ArtMedia
11-09-2003, 09:07
Witam.


Witam.Będe niedługo robił dach i właśnie zastanawiam się nad blachodachówką Planji, ale jeszcze nie orientowałem się u innych producentów blach(tylko w Planji), poprostu nie mam jeszcze rozeznania w tym temacie, dlatego chciałem was zapytać jak Planja wypada na tle innych producentów blachodachówek dostępnych na naszym rynku(jakościowo i cenowo)???
Pozdrawiam.
Własnie pisałem o tym w innym wątku...
Plannja Royal wypada fatalnie.
Droga, bardzo nieprecyzyjnie wykonana (beznadziejnie się składa), wszystkie skrajne przetłoczenia niższe o 1cm niż wewnętrzne, tak, że na dachu powstają widoczne z daleka "pasy" na łączeniach.
Na szczęście wyjątkowo ładny profil. I tylko to rekompensuje niedokładnośc wykonania.
Szczegoły na moich stronkach w dziale "Budowa" (adres w stopce).
Sara lub Q-mac jest znacznie precyzyjniej wykonany. W porównaniu do Plannji to wręcz idealnie.

Sebastian

mafu2
16-11-2004, 12:19
Mam grafitową i jak poatrz z prawej strony widać łączenia arkuszy!!!!!!!!!!
A jak u was?????? :-?

Marcin Mielczarek
06-01-2005, 21:44
Ja mam blachodachówke pruszyńskiego kron mat i jestem zadowolony.Tą przyczyną może być ;wada montażu lub zły rozładunek długich arkuszy ok.6mpowinno uczestniczyć 6 osób po 3 z każdej strony w przeciwnym razie blacha się odkształci i nie będzie pasowała w zamkia dświadczenie dekarzy swoją drogą.Pozdrawiam

Amor
07-07-2006, 13:07
Witam Was!
Czy ma ktos dach pokryty blachodachówką Pruszyńskiego? Interesuje mnie to jak wygląda blacha po kilku latach uzytkowania, czy pojawiają się (i kiedy) ogniska korozji.
A może ktoś posiada zdjęcia swojej blachy po latach :)

A poniżej przedstawiam model Kron, który mnie interesuje. Calkiem nieźle wygląda, prawda?
Pzdr
Amor

http://www.pruszynski.com.pl/cms/upload/WV2R8858-d537.jpg

http://www.pruszynski.com.pl/cms/upload/WV2R8861-d723.jpg

http://www.pruszynski.com.pl/cms/upload/WV2R8946-d739.jpg

Amor
07-07-2006, 13:09
Witam Was!
Czy ma ktos dach pokryty blachodachówką Pruszyńskiego? Interesuje mnie to jak wygląda blacha po kilku latach uzytkowania, czy pojawiają się (i kiedy) ogniska korozji.
A może ktoś posiada zdjęcia swojej blachy po latach :)

A poniżej przedstawiam model Kron, który mnie interesuje. Calkiem nieźle wygląda, prawda?
Pzdr
Amor

http://www.pruszynski.com.pl/cms/upload/WV2R8858-d537.jpg

http://www.pruszynski.com.pl/cms/upload/WV2R8861-d723.jpg

http://www.pruszynski.com.pl/cms/upload/WV2R8946-d739.jpg

Rav
07-07-2006, 15:18
Ja mam Krona. Co prawda leży na razie rok z hakiem, ponieważ pokrycie zostało wykonane w czerwcu 2005. Mieszkam od początku grudnia 2005.
Na razie dach wygląda jak nowy. Jestem bardzo zadowolony.
Zobaczymy jak będzie po 10-ciu czy 20-stu latach...

rafallogi
10-07-2006, 14:44
ładna,domek też ładny, ale długiego żywota temu balkonowi nie wróżę-mróz załatwi go w 2 lata-tam nie ma odpowiedniego odprowadzenia wody i kapinosa.
Generalnie blacha Prószyńskiego nie jest zazwyczaj wychwalana przez fachowców, ale jeśli znają się na robocie to każdy dach będzie wyglądał ładnie.
Co do trwałości- nic nie jest wieczne, ale zapewne 25lat wytrzma.

kowal_09
09-08-2019, 11:51
Pruszyński ma w ofercie blachy z powłoką lakieru z poliuretanem.
W ich ofercie to PURLAK i PURMAT, z 30 letnią gwarancją.
Niedawno ofertę uzpełniły ciekawe produkty blachodachówek panelowych, jak np. IRYD blachodachówka płaska ...

marcepanna
24-04-2023, 09:53
Polecam blachy od Pruszyńskiego.
Teraz TIGRA to jest coś co mi się bardzo podoba, no ale, jak kupowałam Szafir, to Tigry jeszcze nie było ;)