PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany zewnętrzne trójwarstwowe czy dwu ???



HRE
08-06-2003, 21:33
Ściany zewnętrzne trójwarstwowe czy dwuwarstwowe ocieplane styropianem czy wełną, nie potrafię się zdecydować. Może ktoś z Państwa ma argumenty za lub przeciw.

GRom
09-06-2003, 05:52
Pytanie trochę niedokończone. :o Jak masz duuuuuużo pieniędzy, to sobie wymuruj trójwarstwową, ocieploną wełną a na zewnątrz cegła klinkierowa :wink: Ja bym tak zrobił, a że tyle nie mam, to mam ścianę z BK+12 styropian.Najtańsze rozwiązanie.

tczarek
09-06-2003, 07:26
Ja wybudowałem ścinę trójwarstwową z BK i styropian w środku. Po 2 sezonach eksplatacyjnych jest OK. Po co cegła klinkierowa. Przecież można dom pięknie wykończyć płytkami gresowymi lub innym.
Do takiego rozwiązania namawiał mnie mój dobry znajomy, który wcześniej wybudował dom taką technologią. Jeśli masz nawet duźo pieniędzy to zostaw ich na wykończenie, a nie pakuj w mury. Na wykończenie potrzeba bardzo dużo kasy i tam oszczędzić nie bardzo jest na czym.
Pozdr.

Greg_pu
09-06-2003, 07:39
A czemu nie jednowarstwowe ?
Przecież można tez i takie z betonu komurkowego klasy 400 i grubości 46cm. Układa się je na kleju jak Ytong , tyle że są znacznie tańsze . Albo Porotherm na pióro i wpust. Grubość 38 albo raczej 46cm -spełnia wszystkie normy , szybkie murowanie . I unika się drogich tynków akrylowych stosowanych na styropian czy wełnę . Wystarczy zwykły cementowo - wapienny , może też być dodatkowo w wersji ciepłochronnej . Koszty ocieplenia styropianem są niczym w stosunku do ceny 2mm tynku zewnętrznego , który przychodzi na ten styropian.
Widzę wszędzie dookoła domy ocieplone styropianem , na którym jest tylko warstwa kleju z zatopioną siatką , bo koszt wykończenia tynkiem jest niebagatelny. Dla porównanie koszt wykonania tynku cem - wap. na moim budynku to 3200zł a sama warstwa 2mm tynku akrylowego to 4200zł. Zgroza , a gdzie styropian , kleje i robocizna . Dlatego budowałem JEDNOWARSTWOWO.

kwiatkor
09-06-2003, 08:00
Ja zdecydowałem się na dwie warstwy.

Bałem sie trochę o wykonawstwo ściany jednowarstwowej - łatwo o mostek cieplny, a potem mogą być kłopoty z wilgocią, grzybem etc. (na ile te zagrożenia są realne, nie wiem, ja trochę się ich wystraszyłem)

Jasiu
09-06-2003, 08:08
Greg_pu - temat który ruszyłeś jest delikatnie mówiąc elektryczny - przeskanuj forum a sam się przekonasz :)

Ja tylko w kwestii formalnej:
1. Ścianki JW z BK mają grubość 36,6 cm, a nie 46 jak napisałeś
2. Ścianki JW z ceramiki poryzowanej (Porotherm, Poroton) mają grubość 44 cm, a nie 38 lub 46
3. Ściany ocieplone możesz pokryć dowolnym tynkiem cienkowarstwowym, niekoniecznie akrylowym. Ceny 1m2 tynku mineralnego, którym mozna otynkować mur ocieplony styropianem zaczynają się od 4 złotych (koszt pełnego systemu to 25-50,- zł za metr) - nie sądzę aby taka cena zwalała kogokolwiek z nóg .Te nieotynkowane domy czekają na jesień - latem tynkować nie wolno - zwyczajna przerwa technologiczna ;)

Co do wyboru 2 czy 3 warstwy to sprawa jest prosta jak drut. Sciana 3W przy tych samych parametrach użytkowych jest droższa, bardziej skomplikowana i trwalsza od ściany 2W. Wybór jest więc prosty - za troszkę więcej kasy (dokładnie ile zależy czym masz zamiar oblicować) masz trwalszy (trochę grubszy) mur. Ja wybrałem 2W - ale jakbym miał więcej mamony to pewno zrobiłbym 3W oblicowane klinkierem :)

Grzegorz63
09-06-2003, 08:33
Ja też w kwestii formalnej:
1. Ściana jednowarstwowa- jednorodna, trwała, ale kłopoty z dobrym zaizolowaniem "mostków termicznych" (nadproża).
2. Ściana dwuwarstwowa- elewacja podatna na uszkodzenia mechaniczne, ale stosunkowo proste w wykonaniu ocieplenie eliminujące mostki termiczne. Po ewentualnym zamoknięciu izolacji cieplnej- szybko odsycha (przy tynkach mineralnych i silikatowych).
3. Ściana trójwarstwowa- najbardziej trwała i niezawodna ale pod jednym warunkiem- nie można dopuścić do zawilgocenia materiału izolacyjnego, gdyż może już nigdy nie odeschnąć. I jak już taką ścianę wybudujemy, to nigdy się nie dowiemy co się aktualnie dzieje z naszą izolacją cieplną. Czyli nie dla ludzi ze słabą psychiką! :lol:

09-06-2003, 08:40
Proponuję przekopać forum. Na temt ścian było tutaj powiedziane już wszystko. Ja przechodziłem ewolucję od ściany trzy, później dwu, skończyłem na jednowarstwowej. Nie raz pisałem dlaczego. Dla przypomnienia podam że Ytong jest 36,5 lub 40 cm, a porotherm 38 lub 44 cm i nie ma żadnych problemów z mostkami termicznymi. Wręcz cz przeciwnie.

Grzegorz63
09-06-2003, 08:59
Ja przechodzę ewolucję odwrotną niż Jubba. "Zaczynałem" od ściany jednowarstwowej, aktualnie jestem przy dwuwarstwowej, a coraz częściej śni mi się ściana trójwarstwowa!

Dave
09-06-2003, 10:30
Znowu te niekonczace sie dyskusje o wyzszosci sciany DW nad innymi i odwrotnie... Jezeli zalezy ci na szybkosci budowy to najlepsza jest jednowarstwowa. Jesli nie - to ja bym stawial trojwarstwowa. Mowienie o tym ze jest duzo drozsza od DW to bajanie - mozna postawic wykonczona sciane TW w cenie ok. 110zl za m2 a wiec porownywalnej albo tanszej niz DW. A taka sciana nie ma zadnych wad sciany DW.

D.

pah
09-06-2003, 10:39
Dave ma rację, koszt TW wcale nie jest dużo wyższy od DW. Buduję i płacę TW niecałe 60 zł. \m2 (koszt bez robocizny brutto) beton kom. 24 cm. + 15 cm. wełna + bet. kom. 12 cm. Bardzo ciepłe i nie ma stresu z tak grubą warstwą steropianu na zew.

Szaruś
11-06-2003, 11:07
Czy ktoś z Forumowiczów używał czegoś takiego przy budowie ściany zewnętrznej w murze trójwarstwowym:

http://www.halfen-deha.pl/produkte/produkte_index_fassade_hk41.html

Mój architekt chce w ten sposób robić (zamiast wybudować mur trójwarstwy również w piwnicy). Czy to rzeczywiście będzie trzymać?

Szaruś