PDA

Zobacz pełną wersję : Nacisk domu jednorodzinnego na 1 cm2 powierzchni...



Pooh&Piglet
12-03-2007, 15:39
No wlasnie, czy ktos z Was przy swojej budowie to wyliczal?? Bo ja wzialem kosztorys w excelu i przy kazdej wartosci liczylem sobie kilogramy. Tzn tam gdzie byly kg to przepisywalem a tam gdzie np m3 piasku to mnozylem razy powiedzmy 1700kg i wpisywalem. No i wyszla mi ladna kolumna z caaalkiem niezla sumka na koncu :) Problem w tym, ze nie wiem czy dobrze wyliczem, wyszlo mi ponad 400 ton. Pozniej policzylem dlugosc law fundamentowych, pomnozylem x szerokosc (60cm) i wyszlo mi ze nacisk na 1cm2 powierzchni bedzie wynosil niewiele ponad 0,9 kg/cm2.

Czy wg was to dobre wyliczenia? Bo raczej robilem wszystko dokladnie, z reguly dodawalem kg przy zaokraglaniu, zeby pozniej sie niemilo nie zaskoczyc :P

A tak w ogole to mam liczyc nacisk powierzchni law na chudziak czy chudziaka na ziemie? Logika podpowiada ze to drugie, ale... juz sam nei wiem :oops:

Generalnie chodzi o to, ze chce sobie przeliczyc wszystko jak najdokladniej, i jak beda wyniki nosnosci gruntu przy badaniach geotechnicznych to od razu bede wiedzial na czym stoimy :)

A tak zeby nie zakladac nowego tematu, to ile cm mozna nadwiescic BK (ytong) poza sciany fundamentowe? W projekcie sa sciany fund 24 a po obrysie budynku bloczki sa 36,5cm, czyli wystaja 12,5 cm?? W sumie to sie zastanawialem nad 40cm, bo dom bedzie wykonany w 1W, ale wtedy to juz na 100% musialyby byc szersze sciany fundamentowe, tylko ile?

Z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi :)

Pozdrawiam, Piotrek

Pooh&Piglet
12-03-2007, 17:55
Zerkam teraz w zestawienie materialow i do konstrukcji uzyte sa bloczki 25x12x14 i 25x25x14, wiec wychodzi na to ze sciana fund. bedize miala 25 a nie 24 tak jak pisalem wczesniej, ale to jest tylko 1cm!! Wychodzi na to ze wg projektu nadwieszenie wynosi 11,5cm, a gdzie bym nie czytal to ludziska pisza ze 7 to max. Moze cos pomozecie???

Pozdrawiam!! :)

Pooh&Piglet
12-03-2007, 18:13
http://www.imagic.pl/files//1516/Publiczne/Przekroj%20-%20bok.jpg

Teraz to sie w ogole skolowalem :D Bo sie w koncu dokladniej przyjrzalem i wychodzi na to, ze jest sobie ta scianka z 25cm bloczkow (S3), nad tym sa dwie warstwy BK 24 (S2), a na to idzie BK 36,5 (S1). "Roznica" zarownana styropianem. Wychodzi na to ze nie dosyc, ze wystaje 12,5 cm to jeszcze reszta nie jest podparta na betonie tylko na BK!! Szit, zmotany jestem, pomozcie :roll:

Barbossa
12-03-2007, 18:21
konstrukcyjnie to ujdzie, ale ścian 1w z bk 36,5? zimno
a z tym naciskiem - typówka 1,5 kg/cm2
jeszcze Ci się okaże że ławy niepotrzebne

Pooh&Piglet
12-03-2007, 18:38
konstrukcyjnie to ujdzie, ale ścian 1w z bk 36,5? zimno
a z tym naciskiem - typówka 1,5 kg/cm2
jeszcze Ci się okaże że ławy niepotrzebne

O, super, dzieki za odpowiedz :) Widze ze moje obliczenia nie najgorzej wyszly :) Na poczatek zawsze cos - przyjdzie pora ze wszystko dokladniej policze :) Co do tego ze BK w 1W to sie naczytalem cala mase za i przeciw i wychodzi na to, ze zdania sa mniej wiecej podzielone 50/50, my zdecydowalismy juz na 99% ze to bedzie 1W (nie bede podawal powodow, bo zaraz znow sie zrobi "studnia" postow bez dna, jedni mnie zdepcza a inni wespra, w proporcji walsnie 50/50, mozna sie tego naczytac w innych tematach :lol: ), dlatego ew myslimy o 40 zamaist 36,5.

Pozdrawiam :)

jajmar
12-03-2007, 18:44
a z tym naciskiem - typówka 1,5 kg/cm2


1,5 kg/cm2 to typowa nośność gruntu a obciązenie ~0,9kg/cm2 to prawdopodobny wynik, ale ie słyszłem zeby ktos robił obciązenie na podstawie kosztorysu :) gratuluje pomysłu

Pooh&Piglet
12-03-2007, 18:52
a z tym naciskiem - typówka 1,5 kg/cm2


1,5 kg/cm2 to typowa nośność gruntu a obciązenie ~0,9kg/cm2 to prawdopodobny wynik, ale ie słyszłem zeby ktos robił obciązenie na podstawie kosztorysu :) gratuluje pomysłu

No a jak mialem to inaczej policzyc?? :D mam kosztorys, a w nim uwzglednione wszystkie materialy (masy albo z glowy albo z netu) - Czemu nie? :) :) :)

Barbossa
12-03-2007, 18:54
na takie prrametry gruntu są zazwyczaj zaprojektowane ławy w typowych projektach - o nic innego mi nie chodziło

jajmar
12-03-2007, 18:57
No a jak mialem to inaczej policzyc?? :D mam kosztorys, a w nim uwzglednione wszystkie materialy (masy albo z glowy albo z netu) - Czemu nie? :) :) :)

A tak mi przyszło do głowy brałes pod uwagę śnieg na dachu ? I Obciążnie użytkowe na stropie?

Barbossa
12-03-2007, 19:03
ba nawet piasek policzył, to zrekompensuje śnieg :D

jajmar
12-03-2007, 19:04
ba nawet piasek policzył, to zrekompensuje śnieg :D
O to tez mialem zapytac , gdzie ten piasek zalega :)
Ale nie śmiałem.

Pooh&Piglet
12-03-2007, 19:14
Tzn przyznam sie ze co do tego piasku to nie jestem do konca pewien 0 w kosztorysie jest uwzgledniony tylko "PIASEK DO ZAPRAW", tylko pytanie jest czemu go tam jest 64 m3???? :D Cos mi sie nie wydaje zeby tyle na zprawy poszlo, tym bardziej ze ytong przeciez na klej idzie :)

Na razie liczylem tylko mase konstrukcji, ale razem z kafelkami itp, mysle ze jak do tego dodac wszystkie obciazenia parteru i poddasza to bedzie 0,95-1kg/cm2 Ze sniegiem macie racje - dzieki, zaraz ide przeliczac, powiedzcie mi tylko ile tak mniej wiecej cm sniegu moze zalegac na dachu o kacie nachylenia 40 stopni?

Pozdrawiam

Barbossa
12-03-2007, 19:21
lepeij weź tego małego kolegę i zapolujcie na Słonia


a te liczenie to sobie odpuść - nic Ci to nie da

Pooh&Piglet
12-03-2007, 19:28
a te liczenie to sobie odpuść - nic Ci to nie da

Od razu dodam, ze nie chce sie klocic :) ale czemu tak uwazasz?? :)

Barbossa
12-03-2007, 19:38
a do czego to Ci się to przyda? i co tu kłocenie ma do gadania?

rrmi
12-03-2007, 19:46
Masz sliczny awatarek :D
Najbardziej lubie jednak osiolka :P
I ja sie tak zastanawiam po co to liczysz?
Powiem szczerze , ze buduje juz drugi dom i nawet nie pomyslalam o takich pomiarach.
Jesli juz policzysz to bedziesz cokolwiek zmienial w zwiazku z wyliczeniami?
Jakikolwiek wyjdzie wynik?

Buduj, buduj i nie licz tyle , bo nie dociagniesz konca budowy.

Jesli chodzi o te nawisy czy jak to zwal , to moim zdanie wymysl producentow takich jak Porotherm , zeby uzasadnic , ze mozna budowac z wiekszych putakow niz szerokosc sciany fundamentowej.
Ale jak mowie takie jest moja zdanie .
Pewnie tylko moje :roll:

ps.Jak zbudujesz 1W40 to ani sie obejrzysz a bedziesz szukal styropianu :D
Moim tylko jak zwykle zdaniem :roll:

Pooh&Piglet
12-03-2007, 20:32
a do czego to Ci się to przyda? i co tu kłocenie ma do gadania?

Masz sliczny awatarek :D
Najbardziej lubie jednak osiolka :P
I ja sie tak zastanawiam po co to liczysz?
Powiem szczerze , ze buduje juz drugi dom i nawet nie pomyslalam o takich pomiarach.
Jesli juz policzysz to bedziesz cokolwiek zmienial w zwiazku z wyliczeniami?
Jakikolwiek wyjdzie wynik?

Buduj, buduj i nie licz tyle , bo nie dociagniesz konca budowy.

Jesli chodzi o te nawisy czy jak to zwal , to moim zdanie wymysl producentow takich jak Porotherm , zeby uzasadnic , ze mozna budowac z wiekszych putakow niz szerokosc sciany fundamentowej.
Ale jak mowie takie jest moja zdanie .
Pewnie tylko moje :roll:

ps.Jak zbudujesz 1W40 to ani sie obejrzysz a bedziesz szukal styropianu :D
Moim tylko jak zwykle zdaniem :roll:

-Mi tez sie avatarek podoba 8)
-Po co licze? Bo mnie to interesuje i ciekawi? I przyda mi sie to wiedziec w trakcie adaptacji itp.
-Ja Cie wcale przeciez nie krytykuje za to ze budujesz drugi dom i nie robisz takich pomiarow, tak samo jak na pewno nie skrytykowalbym kogos kto robi "glebsze" obliczenia, wiec dla mnie Twoja uwaga jest nie na miejscu.
-Co do "buduj buduj" to jeszcze nie buduje, budowa ruszy dopiero za rok, teraz jestesmy w trakcie charowy na domek za granica, wiec jako ze mam chwilowo dostep do neta wykorzystuje wolny czas na rozszerzanie wiedzy
-Co do wynikow obliczen to tak jak napisalem wczesniej - dizalka jest roche podmokla i nie wiem jakie beda wynki badan geotechnicznych, wole byc przygtowany + j.w.-interesuje mnie to :)
-co do 1W to tak jak napisalm wczesniej - mam swoje powody, rozwazylem wszystkie wady i zalety, i wyszlo ze bedzie to 1W

A co do Waszych odpowiedzi, to zamiast odpowiadac na pytania to krytykujecie moje wybory. Po co? Nie chcecie odpowiadac to ja do niczego nie zmuszam 8)

Tak wiem, kazden nowy na forum musi zostac zjechany na poczatek za wszystko... :lol:

Tak czy siak pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.

Piotrek :)

rrmi
12-03-2007, 20:38
Piotrek nie nerwujsia :D
Jestem daleka od krytykowania Cie .
Pytam , bo mnie intryguje to po co zajmujesz sie takimi obliczeniami,
ot tyle.
Juz dawno przestalam oceniac ludzi , czasem pytam ,
zeby sie czegos dowiedziec :D
Tak po prostu :roll:
Mowia , ze jak sie pytasz to nie bladzisz :wink:
Naprawde nie chcialam Cie urazic pytajac.
Jesli tak to odebrales to przepraszam :D

Zycze powodzenia na oczyznie , ja wrocilam do Polski pol roku temu ,
juz mieszkam u siebie , narazie prowizorycznie .
Tego zycze rowniez Tobie .
Wrocic warto .
Szczerze mowiac najbardziej mnie wkurzalo jak Polacy pocieszali sie tym jaka bieda w Polsce .
I tak im sie wtedy lepiej na duchu robilo.
Przepraszam za off topic i pozdrawiam zyczac powodzenia .

Barbossa
12-03-2007, 20:39
po pierwsze, primo - gdzie krytyka, bo ja nie widzę, padło jedynie pytanie po co,
po drugie primo: takie liczenie jak twoje to o knat d.. potłuc bo są do tego odp procedury
po trzecie, primo, gdzie zostałeś "zjechany"?
no i po czwarte, też primo: rzeczywiście do niczego nie zmuszasz oprócz próby wytłumaczenia, że robisz błąd tak licząc
baw się dobrze
pzdr

Pooh&Piglet
12-03-2007, 22:41
Piotrek
Pytam , bo mnie intryguje to po co zajmujesz sie takimi obliczeniami,
ot tyle.
Juz dawno przestalam oceniac ludzi , czasem pytam ,
zeby sie czegos dowiedziec :D
Tak po prostu :roll:
Mowia , ze jak sie pytasz to nie bladzisz :wink:


Otoz to :) Z trgo samego wlasnie powodu - zapytalem :)


Piotrek
Zycze powodzenia na oczyznie , ja wrocilam do Polski pol roku temu ,
juz mieszkam u siebie , narazie prowizorycznie .
Tego zycze rowniez Tobie .
Wrocic warto .
Szczerze mowiac najbardziej mnie wkurzalo jak Polacy pocieszali sie tym jaka bieda w Polsce .
I tak im sie wtedy lepiej na duchu robilo.


Oj, racja, wrocic warto!!! :) Niedlugo przerwa w robocie - cale 3 tygodnie w domciu :) Juz sie od dawna nie mozemy doczekac :)


po pierwsze, primo - gdzie krytyka, bo ja nie widzę, padło jedynie pytanie po co,
po drugie primo: takie liczenie jak twoje to o knat d.. potłuc bo są do tego odp procedury
po trzecie, primo, gdzie zostałeś "zjechany"?
no i po czwarte, też primo: rzeczywiście do niczego nie zmuszasz oprócz próby wytłumaczenia, że robisz błąd tak licząc
baw się dobrze
pzdr
Nie wiem co zlego widzisz w moim liczeniu?? I o jakie procedury Ci chodzi? Masz ilosci materialow, mnozysz przez mase i tyle. Liczysz powierzchnie budynku przenoszaca jego ciezar na ziemie i dzielisz. Zakladajac ze sie gdzies grubo nei machniesz to wynik powinien byc w miare dokladny. Mi np moje obliczenia pewne rzeczy rozjasnily, choc jeszcze pewnie duzo do poprawienia (choc uwzglednilem wszystkie masy wlaczne z farba, kafelkami itp) Jak bede mial wyniki od geotechnikow to bede wiedzial na co szykowac sie z architektem.
Co do zjechania i krytyki to wystarczy nieodpowiedni "ton".
No a co do proby wytlumaczenia ze robie wielki blad, no to wlasnie po to sie pytam - czy robie blad i jaki to jest blad!! Jak pytam czy jest dobrze czy zle to nie oczekuje pytania "a po co to liczysz? daj sobie spokoj bo to do d...y"

Tak czy siak dzieki za zainteresowanie i za pomoc :)
No i dzieki za podpowiedz ze sniegiem :D W ogole zapomnialem o uwzglednieniu naszgo klimatu :D

Pozdrawiam

Piotrek

wartownik
13-03-2007, 06:32
Sa tacy co licza ... znajomy policzyl wage materialow po skonczeniu budowy - 750 ton , uwzglednial rowniez wage wody i wyliczyl ile osiadl dom - 8 cm.

andre59
13-03-2007, 06:46
Sa tacy co licza ... znajomy policzyl wage materialow po skonczeniu budowy - 750 ton , uwzglednial rowniez wage wody i wyliczyl ile osiadl dom - 8 cm.
Bunkier zbudował? :o

jajmar
13-03-2007, 08:00
No i dzieki za podpowiedz ze sniegiem :D W ogole zapomnialem o uwzglednieniu naszgo klimatu



Śniegu przyjmij ~0,6kN/m2 Twojego dachu jeżeli budowa w okolicach wrocławia - są rózne strefy śniegowe, dla I i kąta 40 to ~60kg/m2 połaci.
Obciązenia użytkowego parteru nie dodajesz do obciązen fundamntu tak jak i obciązen chudziaka i warst posadzki -to lezy na gruncie bezpośrednio.
Przy kacie 40stopni wiatr tez naciska na konstrukcje dachu - ale mozesz go pominąc.

Geno
13-03-2007, 08:04
Jeśli mnie pamięć nie myli to dla I strefy jest ok. 70 kg/m2* x wspólczynnik 1,5 oraz uwzględnienia kąta nachylenia połaci dachu.

W całych tych obliczeniach branych " z żywca" brakuje współczynników.


* chociaż to zalezne od kształtu dachu,okolicy więc może być róznica zważywszy ,że raczej zdarza mi się liczyć "płaskie" dachy.

jajmar
13-03-2007, 08:56
Jeśli mnie pamięć nie myli to dla I strefy jest ok. 70 kg/m2* x wspólczynnik 1,5 oraz uwzględnienia kąta nachylenia połaci dachu.


0,7x0,8=0,56 *1,4=0,784 *cos40 =~0,601kg/m2 dachu
Podałem wynik nie poszczegolne wartosci.

Geno
13-03-2007, 08:59
Jeśli mnie pamięć nie myli to dla I strefy jest ok. 70 kg/m2* x wspólczynnik 1,5 oraz uwzględnienia kąta nachylenia połaci dachu.


0,7x0,8=0,56 *1,4=0,784 *cos40 =~0,601kg/m2 dachu
Podałem wynik nie poszczegolne wartosci.
ok. Jestem na chorobowym a w związku z tym sampopczucie nie takie i może coś mi się pomyliło ale jak będe miał chwile to sprawdzę.

BTW Od października jest współczynnik 1,5 :wink:

Pooh&Piglet
13-03-2007, 10:58
Sa tacy co licza ... znajomy policzyl wage materialow po skonczeniu budowy - 750 ton , uwzglednial rowniez wage wody i wyliczyl ile osiadl dom - 8 cm.

No i o tym wlasnie mowie :) Czy dla zaspokojenia wlasnej ciekawosci, czy tez do konkretnej rzeczy - jak ktos chce liczyc to policzy, a to czy zle czy dobrze to sie okaze :D Wlasnie dlatego pytam, zeby sie nie okazalo ze na maxa sknocilem :lol: Po to jest forum zeby pytac :)


Obciązenia użytkowego parteru nie dodajesz do obciązen fundamntu tak jak i obciązen chudziaka i warst posadzki -to lezy na gruncie bezpośrednio.
Przy kacie 40stopni wiatr tez naciska na konstrukcje dachu - ale mozesz go pominąc.

Z parterem to rozumiem. To jest cos w stylu, ze jakby na wierzch byla wylana plyta zbrojona to bym liczyl, nie?? :)
A co do chudziaka to walsnie nie kumam, zalozmy ze wylewam chudziaka, na to leje lawy... i jaki wtedy nacisk liczyc? powierzchni law, czy chdziaka? bo to w sumie niby on bezposrednio lezy na ziemi. Pytam bo roznica bylaby ogromna :D


Jeśli mnie pamięć nie myli to dla I strefy jest ok. 70 kg/m2* x wspólczynnik 1,5 oraz uwzględnienia kąta nachylenia połaci dachu.

W całych tych obliczeniach branych " z żywca" brakuje współczynników.


No wlasnie o cos takiego mi chodzilo :) Jak mozesz to mi tylko wytlumacz czemu trzeba mnozyc przez wspolczynnik? Taka norma do obliczen? No i czy wiesz moze jak to jest ze wspolczynnikami dla innych meterialow?


0,7x0,8=0,56 *1,4=0,784 *cos40 =~0,601kg/m2 dachu
Podałem wynik nie poszczegolne wartosci.

Hmm, a mozezesz mi wytlumaczyc co to jest 0,7 i 0,8? Z gory przepraszam, bo to pewnie jakies laickie pytanie a ja po prostu cos przeoczylem :oops:


ok. Jestem na chorobowym a w związku z tym sampopczucie nie takie...

No to zyczymy szybkiego powrotu do zdrowia :) :) :)

Geno
13-03-2007, 22:18
0,7x0,8=0,56 *1,4=0,784 *cos40 =~0,601kg/m2 dachu


Hmm, a mozezesz mi wytlumaczyc co to jest 0,7 i 0,8? Z gory przepraszam, bo to pewnie jakies laickie pytanie a ja po prostu cos przeoczylem :oops:


Jeśli lubisz się bawić to:

- 0,70 kPa to charakterystyczne obciążnie sniegiem dla strefy I (wrocław)
- 0,80 to współczynnik zależny od kształtu i pochylenia dachu

do tego dochodzi współczynnik obciążenia = 1,5 (dla śniegu)

Troszkę tych współczynników i obciążeń jest jeszcze innych.

szybkaosa
16-03-2007, 19:32
Po co inwestorzy, którzy nie są konstruktorami albo nie znają się na konstrukcjach zawracają sobie głowę takimi wyliczeniami? Od tego jest konstruktor bądź osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli masz projekt to tam powinny być obliczenia konstrukcyjne domku, choćby w skróconej wersji. Zwykle na najbardziej newralgiczne i charakterystyczne ławy czy stopy fundamentowe są obliczenia i wyniki tych obliczeń i tam jest podany nacisk na grunt (max naprężenia w gruncie). Chyba, że robią to z nudów i dla zabawy no to nie ma sprawy.

Tak jak w wątku "gazobeton - czy za mało wytrzymały". Jak są wątpliwości to z tym trzeba udać się do konstruktora bądź jw, jednego czy drugiego. Bo w pewnym momencie przekroczy się tę cienką linię i kłopot. Są pewne sprawy oczywiste, ale np na temat stropów Teriva i dozbrajania siatkami na podporach to mało kto wie.
Pozdrawiam :wink:

Barbossa
16-03-2007, 20:33
noooo, jeżeli jesteś wystarczająco szybka...

jajmar
16-03-2007, 21:08
Jeżeli chodzi o wspołczynniki sa one zawarte w normach tu skoro mowa o sniegu w normie "śniegowej" wspolczynniki zależne sa głównie od kształtu dachu ( w tym przypadku) wartosc obciązenie od strefy.

Nie bardzo zrozumiełm z tym chudziakiem, ja pisząc ze nie wliczasz chudziaka miałem na myśli ten pod posadzka parteru (leżacy na gruncie na nim posadzka)
Jezeli pod parterem wykonałbys strop to zeczywiscie te obciązenia należy doliczyć do obciązena w fundamncie. Jeżeli w posadzce/chudym betonie ułozysz zbrojenie typu siatka gr3mm nie pracuje to jako płyta na fundamncie, wiec nie obciąza fundamntu.

Pooh&Piglet
18-03-2007, 12:47
Mi chodzi o ten chudziak co idzie pod lawy (u mnie nawet w projekcie od razu jest uwzgledniony). Nie wiem czy mam liczyc jego nacisk na cm2 czy nacisk samych law? No bo przeciez powierzchnia chudziaka bedzie duzo wieksza niz powierzchnia law.

wartownik
18-03-2007, 13:07
Mi chodzi o ten chudziak co idzie pod lawy (u mnie nawet w projekcie od razu jest uwzgledniony). Nie wiem czy mam liczyc jego nacisk na cm2 czy nacisk samych law? No bo przeciez powierzchnia chudziaka bedzie duzo wieksza niz powierzchnia law.
I tak nie znasz powieszchni chudziaka :roll:

jajmar
18-03-2007, 13:19
Mi chodzi o ten chudziak co idzie pod lawy (u mnie nawet w projekcie od razu jest uwzgledniony). Nie wiem czy mam liczyc jego nacisk na cm2 czy nacisk samych law? No bo przeciez powierzchnia chudziaka bedzie duzo wieksza niz powierzchnia law.

To licz powierzchnie jak ławy. Jakośc chudziaka i brak zbrojenia i tak spowoduje ze wzdłuz ławy może pęknąć wiec zostanie Ci obrys ławy.

Pooh&Piglet
18-03-2007, 15:03
To licz powierzchnie jak ławy. Jakośc chudziaka i brak zbrojenia i tak spowoduje ze wzdłuz ławy może pęknąć wiec zostanie Ci obrys ławy.

No i o to mi wlasnei chodzilo :) Tak wlasnie myslaem, ze jak chudziak bez zbrojenia to i tak popekac moze. Wolalem zeby mi ktos potwierdzil :)

Jeszcze raz dzieki wszystkim za pomoc :)

Pozdrawiam, Piotrek

romwis
18-03-2007, 18:07
Mnie się nawet podoba ta dyskusja, ale czy naprawdę nie ma na ten temat gotowych opracowań naukowych bądź seminaukowych (trochę uproszczonych-dla ludzi)?
I mam propozycję by ktoś kto startuje z budową włożyły gdzie trzeba pod ławę lub pod ścianę fundamentową kilka czujników tensometrycznych i potem sobie mierzył wzrastający nacisk budującego się domu:-)
A już na pewno powinien to zrobić dociekający PRAWDY nasz systematyczny Pooh&Piglet!
pzdr.
-romwis

mifim
19-03-2007, 12:14
a tak przy okazji, czy przy tak dokładnych obliczeniach nacisku uwzględniłeś, że część gruntu jest usunięta?

st_x
19-03-2007, 13:50
Witam

I czy ODJĄŁEŚ "wypełnienie" pod podłoga parteru i samą podłaogę (bo raczej na ławy obciążenia "to" wielkiego nie generuje, a piachu i betonu trochę pochłania.
Jak nie odjąłeś - to masz "współczynnik bezpieczeństwa" 8) - i patrz komentarz poniżej.

Co do sensu obliczeń:
- konstruktor jest od tego - ale w ilu projektach zwężono ławy z powodu lżejszego materiału na sciany, czy lepszej nośnosci gruntu??? Klient niech się cieszy, że ma z zapasem i PŁACI za dodatkowe zbrojenia, beton itp.
- podobnie z więźbami, nośnością podjazdów (metr wymienionego gruntu i zbrojona płyta betonowa pod kostkę :o ), itd, itd.

Pozdrawiam

wartownik
19-03-2007, 17:53
Ale lawa nie jest rownomiernie obciazona ...

I.W.
19-03-2007, 19:40
Mi chodzi o ten chudziak co idzie pod lawy (u mnie nawet w projekcie od razu jest uwzgledniony). Nie wiem czy mam liczyc jego nacisk na cm2 czy nacisk samych law? No bo przeciez powierzchnia chudziaka bedzie duzo wieksza niz powierzchnia law.
Czemu dużo większa? Zwykle chudziak pod ławy wylewa się w tym samym szalunku, więc taka sama raczej.