PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamontować kolektory na dachu?



e_tomi
13-03-2007, 07:12
Witam

Mam działkę z wjazdem od wschodu przekoszoną ku północy o 20 st. Mam 2 możliwości zamontowania kolektorów na dachu :

1. na połaci dachu skierowanej ku południowemu-wschodowi (20 st. odchyłki od południa ku wschodowi)
2. na połaci dachu skierowanej ku południowemu-zachodowi (70 st. odchyłki od południa ku zachodowi)

Na której połaci dachu najlepiej zamontować kolektory? Będą to kolektory próżniowe

kbab
13-03-2007, 07:58
Wybrałbym wariant drugi. Jeśli połacie są pod kątem 45st to kolektor grzałby latem już od ok godz 8.

e_tomi
13-03-2007, 08:28
Wybrałbym wariant drugi. Jeśli połacie są pod kątem 45st to kolektor grzałby latem już od ok godz 8.

Chyba wariant 1, w 2 przypadku dach nie widzi wschodu

kbab
13-03-2007, 09:14
Najlepiej sprawdź jak długo w ciągu słonecznego dnia słońce świeci na każdą połać dachu, wtedy można wybrać tą korzystniejszą, ewentualnie solary rozmieścić na obie połacie i zastosować dwie pompy (wcześniej sprawdź czy programator taki system obsługuje).

DariusN
13-03-2007, 10:33
Potrzebuje namiary na solary w zachodniopomorskim ????? narazie mam jedną firmę

e_tomi
13-03-2007, 11:19
A możesz podać namiary na tą firmę?

RAPczyn
13-03-2007, 11:31
Najlepiej sprawdź jak długo w ciągu słonecznego dnia słońce świeci na każdą połać dachu, wtedy można wybrać tą korzystniejszą, ewentualnie solary rozmieścić na obie połacie i zastosować dwie pompy (wcześniej sprawdź czy programator taki system obsługuje).

Raczej 2 czujniki temp. i zawór przełączający miedzy dwoma połaciami kolektorów.

e_tomi
13-03-2007, 12:43
Rozwiązanie z 2 połaciami raczej odpada. Jestem dopiero na etapie wyboru projektu i nie wiem jak ustawić dom na działce a szczególnie dach pod kątem montażu solarów. Dach ma być 2 spadowy

romwis
13-03-2007, 15:47
Nie tylko ze względu na dobrą pracę systemu solarnego staraj się ustawiać dom tak by największe przeszklenia (balkon,taras) skierować jak najbardziej na południe-nawet gdy budynek będzie lekko skręcony do drogi czy płotu.
Panele najlepiej montować jak najniżej, tuż nad rynną - wtedy możliwa jest ich praca w trybie przepływu grawitacyjnego - gdy zbiornik buforowy umieścisz na poddaszu.
Odchyłki kilkanaście-kilkadziesiąt stopni od kierunku południa nie powinny mieć wielkiego wpływu na wydajność paneli-zwłaszcza latem :-)
pzdr.
-romwis