PDA

Zobacz pełną wersję : Media



sharoon
13-03-2007, 11:12
Hej! Jestem szczęśliwą właścicielką pięknej działki bez mediów. W kwietniu gmina rozpoczyna budowę wodociągu i kanalizacji w drodze gminnej, do której przylega moja piękna działka. W związku z tym mam pytanie. Jak sądzicie, lepiej uzbroić moją piękną działkę od razu, czy zaczekać, aż zacznę się budować (2009 rok)?
Z góry dziekuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.
:D

czajnik
13-03-2007, 15:18
Myślę, że jeżeli nadarza się okazja, to powinnaś nie czekając na nic uzbroić Twoją piękną działkę.

aleksandra1
13-03-2007, 17:30
Ja bym uzbroiła. Taniej nie będzie. A jak się zdecydujesz na budowę, to będziesz mieć jeden problem mniej do załatwienia.

michall.m
13-03-2007, 17:39
a ja bym poczekała, skoro Ci sie nie spieszy...
uzbrajam juz drugą pekną działkę i niestety jakoś tak sie składa, że po kilku latach zawsze jest taniej.... i mniej załatwiania, poczekaj, na spokojnie podlaczysz się do już istniejących nitek mediów...

aleksandra1
13-03-2007, 18:00
Z wodą pewnie pójdzie szybko, gorzej z prądem. Jeżeli będziesz chciała przyłącze kablowe, to węź poprawkę, że zakłady energetyczne dają sobie dużo czasu na podciągnięcie. W moim przypabku jest to 15 miesięcy, a słyszałam i o 24 miesiącach. Jeżeli zdecydujesz się na kablowe go granicy działki, to unikniesz konieczności ciągnięcia tymczasowego zasilania placu budowy, bo będziesz mieć od razu docelowe (unikniesz pewnych kosztów).

sharoon
13-03-2007, 18:01
Dzięki za odpowiedzi i proszę o następne:
- czy nitki mediów mają jakąś przepustowość - to znaczy, czy nie ryzykuję, że jeśli nie podłączę się teraz, to potem nie dam rady z powodów technicznych?
- jeśli uzbrajać teraz, to czy nie potrzebuję planu domu? Żeby wiedzieć, gdzie te media podciągnąć. Czy to się robi "na oko"?
Pozdrawiam.
P.S. Nie wiem, czy wspomniałam, ale to piękna działka ;)

aleksandra1
13-03-2007, 18:06
Prąd (przyłącze kablowe) można podciągnąć do granicy działki, gdzie stranie skrzynka. Potem jak będziesz miała dom, pociągniesz od skrzynki do rozdzielnicy w budynku.
Jeśli chodzi o wodę i kanalizację to można podciągnąć do studni na działce. Studnia musi mieć średnicę 1 m i głębokość 1,5m. W stydni umieszcza się zawór. Jak stanie dom to jak z prądem. Zresztą warynki określą Ci zakłady- energetyczny i komunalny (ewentualnie też gazownia), Warunki są ważne 2 lata.

Barbossa
13-03-2007, 18:57
Prąd (przyłącze kablowe) można podciągnąć do granicy działki, gdzie stranie skrzynka. Potem jak będziesz miała dom, pociągniesz od skrzynki do rozdzielnicy w budynku.
Jeśli chodzi o wodę i kanalizację to można podciągnąć do studni na działce. Studnia musi mieć średnicę 1 m i głębokość 1,5m. W stydni umieszcza się zawór. Jak stanie dom to jak z prądem. Zresztą warynki określą Ci zakłady- energetyczny i komunalny (ewentualnie też gazownia), Warunki są ważne 2 lata.

a jak studnia będzie miała 60cm to co? no i płytsza lub głębsza?
no i jka umowa z ZE - na prąd budowlany, docelowy?

13-03-2007, 19:17
... P.S. Nie wiem, czy wspomniałam, ale to piękna działka ;)
koniecznie zdjęcia
tak, bez zdjęc trudno w to uwierzyc ... :-?

stiff
13-03-2007, 19:58
Nie boisz się że po podłączeniu przyłączy Twoja piękna działka staci swój urok ?

Barbossa
13-03-2007, 20:29
bzdura;
no i co to jest Zwik?

aleksandra1
14-03-2007, 06:47
W przypadku głębokość studni chodzi o to, żeby przejść poniżej poziomu zamarzania gruntu. W przypadku przyłącza energetycznego kablowego ze skrzynką w granicy działki, ma się od razu przyłącze docelowe. taryfa budowlan az tego co wiem jest droższa. Sama chciałam od razu przyłacze docelowe (nie ponosi się dodatkowych opłat za przyłącze tymczasowe, materiały do jego budowy), ale czeka się na nie do 15 miesięcy, a ja chcę budowę rozpocząć w maju.

niktspecjalny
14-03-2007, 09:35
Dzięki za odpowiedzi i proszę o następne:
- czy nitki mediów mają jakąś przepustowość - to znaczy, czy nie ryzykuję, że jeśli nie podłączę się teraz, to potem nie dam rady z powodów technicznych?
- jeśli uzbrajać teraz, to czy nie potrzebuję planu domu? Żeby wiedzieć, gdzie te media podciągnąć. Czy to się robi "na oko"?
Pozdrawiam.
P.S. Nie wiem, czy wspomniałam, ale to piękna działka ;)

Możesz wystapić do ZWiK(zakład wodoćiagow i kanalizacji.) o warunki przyłącza wodociagowego.Czas oczekiwania jakieś 3 tygodnie.W miedzyczasie szukasz projektanta (koszt projektu około 300 zł.), ktory zrobi projekt.Potrzebne beda mu dokumenty tj: mapa do celów projektowych 1:500(koszt mapy 0około 300zł) i akt notarialny.Ważnośc tych konkretnych warunków równa jest 1-rok.co nie znaczy ,że stracą po roku w/w ważność.Możesz je uaktualniać.Przedłużysz ja i tyle.Do rozpoczecia budowy w 2009 dokumenty nie straca waznosci.Za wydanie warunków chyba nic w ZWiK-u sie nie płaci.

Spokojnie i powoli dziek np. telefonii cyfrowej dojdziesz do celu.

pozdro.

czajnik
14-03-2007, 10:55
Rozumiem, że te ceny za projekt i za mapkę to masz potwierdzone? Bo ja na przykład z takimi cenami się nie spotkałem. Trudno mi również uwierzyć, żeby ktoś chciał za 300 zł robić projekt przyłącza, zwłaszcza obecnie.

Ale może się mylę, może jest to do zrobienia przy takim układzie, że:
- całe załatwianie papierologii w urzędach i instytucjach jest po stronie inwestora,
- bez faktury,
- ewentualnie na tak zwaną "fuchę", czyli przy użyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy ukradzionego bieżącemu pracodawcy, ewentualnie emeryt/rencista, który nie ponosi kosztów ubezpieczeń społecznych, ewentualnie entuzjasta/filantrop uzależniony od pracy charytatywnej na rzecz ubogich.

niktspecjalny
14-03-2007, 11:40
Rozumiem, że te ceny za projekt i za mapkę to masz potwierdzone? Bo ja na przykład z takimi cenami się nie spotkałem. Trudno mi również uwierzyć, żeby ktoś chciał za 300 zł robić projekt przyłącza, zwłaszcza obecnie.

Ale może się mylę, może jest to do zrobienia przy takim układzie, że:
- całe załatwianie papierologii w urzędach i instytucjach jest po stronie inwestora,
- bez faktury,
- ewentualnie na tak zwaną "fuchę", czyli przy użyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy ukradzionego bieżącemu pracodawcy, ewentualnie emeryt/rencista, który nie ponosi kosztów ubezpieczeń społecznych, ewentualnie entuzjasta/filantrop uzależniony od pracy charytatywnej na rzecz ubogich.

Tak mi powiedziała kolezanka z biura obsługi klienta MPWiK Lublin.Rozmawiamy o przypadku sharoon i o indywidualnym projekcie na jedno przyłącze.


Bo ja na przykład z takimi cenami się nie spotkałem. Trudno mi również uwierzyć, żeby ktoś chciał za 300 zł robić projekt przyłącza, zwłaszcza obecnie.
.Przedstaw swoje to zobaczymy ,które sa bardziej realne.Adaptacja projektu z wszystkimi mediami kosztowała mnie około 3000 zł.To zupełnie inna sprawa.Autorka pyta:
"jeśli uzbrajać teraz, to czy nie potrzebuję planu domu? Żeby wiedzieć, gdzie te media podciągnąć. Czy to się robi "na oko"? "



Ale może się mylę, może jest to do zrobienia przy takim układzie, że:.Wydaje mi sie ,że sie mylisz.

czajnik
14-03-2007, 15:31
Możliwe, to zaledwie moja prywatna opinia i nic więcej.

lider67
18-03-2007, 17:28
Myślę, że jeżeli nadarza się okazja, to powinnaś nie czekając na nic uzbroić Twoją piękną działkę.
w 2009 nie wiem czy Cię będzie stać na ten dom na pięknej działce.Uzbrój jak najszybciej,to działka będzie jeszcze piękniejsza :P

sharoon
17-04-2007, 10:03
Hej! Dzięki za odpowiedzi, bardzo mi pomogliście. Zdecydowałam się od razu uzbroić działkę i w związku z tym mam kolejne pytanie.
Potrzebuję mapę geodezyjną by zrobić projekt przyłączy wody i kanalizacji.
PYTANIE:
W jakiej skali ma być ta mapa i czy będę mogła wykorzystać ją później do innych celów - projekt przyłączy pradu i gazu, ew. projekt budynku i zagospodarowania działki, czy może potrzebuję do tego nowych (innych) map?
Nie chciałabym płacić osiem razy za to samo, jeśli to nie jest konieczne :)
Wdzięczna jestem za wszelką pomoc, serdecznie dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

P.S. Acha, Fotki mojej pięknej działki zamieszczę, jak je tylko wykonam (aktualnie nie dysponuję aparatem), ale zainteresowani mogą sobie wszystko wyobrazić - jest to działka leśna porośnięta 80-letnimi sosnami. ;)

aleksandra1
17-04-2007, 10:55
Mapę do celów projektowych w skali 1:500 wykona Ci każdy geodeta. Robi ją w kilku egzemplarzach. Ustal z nim od razu w ilu egzemplarzach ma zrobić. Mój zrobił mi w 7. Zapłaciłam za nią 600 zł. Służy ona do wszelkich prac projektowych (przyłacza, zagospodarowanie działki).

sharoon
17-04-2007, 11:12
Dzięki serdeczne. :)

aleksandra1
17-04-2007, 11:33
A przyjęli kopie, bo mnie powiedziano, że muszą być oryginalne czerwone pieczątki.

aleksandra1
17-04-2007, 12:36
Pewnie tak. Ten geodeta, który mnie robił mapy tradycjonalista- Hand made.

marcin714
17-04-2007, 17:39
Są obszary gdzie są założone mapy cyfrowe i takie gdzie tych map nie ma.
Nie zawsze się opłaci dygitalizować mapę jak nie ma takiej potrzeb. Ale tak czy inaczej poza plikiem musi być mapa na papierze lub kalce i nie ma potrzeby aby dostawać jedną sztukę i potem robić kolorowe ksera bo lepiej nadrukować kilka sztuk wg. mnie min 4 i opieczętować je w tarostwie. (robi to wszystko geodeta). Cena i tak jest ta sama.

A teraz co zauważyłem od wiosny:. Mój geodeta jak rozmawia przez telefon i ktoś pyta o cenę to nawet mu nie tłumaczy ile to będzie kosztowało tylko szybko się żegna. Rozmawia tylko z takimi co pytają na kiedy i czy to zrobi. Na mapy czekam teraz po 2 miechyjako stały klient tyle mają roboty.
Więc myślę ,że miedzy bajki trzeba włożyć ceny po 300 zł.

sharoon
18-04-2007, 16:16
Mój geodeta był mało precyzyjny i okreslił koszt jako 550,00 lub 700,00 PLN w zależności, czy trzeba nanosić zmiany. Drugi zażyczył sobie 700,00, więc wybrałam pierwszego.