PDA

Zobacz pełną wersję : przewody elektr w podłodze pod wylewkami



EdytaB
14-03-2007, 14:47
Witam,
Wykonuja instalace elektrycy ukladaja przewod rowniez na podlogach (bo tak krocej). Mam je rownie w lazienkach i kuchni gdzi bedzie ogrzewanie podlogowe. Potem na to wylewki. Czy to jest bezpieczne? Czy tak powinno byc 0 znajomi twiedzą ze powinni klasc tylko na scianach lub sufitach. W razie awarii bede musiala rozkuwac wylewki?
z gory bardzo dziekuje za rade

rusek007
14-03-2007, 15:18
Dlaczego prawie każdy inwestor wykonujący nową instalację od razu zakłada, że wkrótce będzie musiał ją wymienić. Ja jeszcze nigdy nie spotkałem się z przypadkiem aby przewód przepalił się gdzieś w ścianie czy tynku, owszem w puszkach czy gniazdach potrafi się ułamać czy upalić. Nie ma co popadać w skrajną zapobiegliwość. Jeśli instalację kładą ci elektrycy to powinno być OK, podłogówka przewodom nietraszna bo i tak będą pod styropianem.

Bigbeat
14-03-2007, 15:31
Rzeczywiście tak się robi - i nie ma problemów. Pamiętajmy, że podłogówka to max. nieco więcej niż 30 st.C - a to kablom nie szkodzi.
A awaria - przewody same awariom nie ulegają, jeśli już coś to upalają się na końcach, jeśłi styki słabe. Oczywiście nie mówię o permanentnym, znacznym przeciążeniu, wynikającym z podłączenia np. piekarnika elektrycznego do przewodu 1mm2 - ale to jest ewidentny błąd w sztuce.
Natomiast ryzyko uszkodzenia kabla w podłodze wydaje się mniejsze - przecież w podłodze rzadziej się np. wierci, niż w ścianach, prawda?

vanderbobo
14-03-2007, 19:23
niech tylko prowadzą przy ścianach i rób zdjęcia żebyś później nie przebił przewodu gwoździem albo wiertaką. ewentualnie mogą kłaść w peszlach

kammaje
15-03-2007, 14:13
Witam,
Wykonuja instalace elektrycy ukladaja przewod rowniez na podlogach (bo tak krocej).

krócej, nie krócej to nieważne (i tak ty płacisz za materiał) - na podłodze po prostu jest mniej roboty bo nie trzeba ryć ścian i tyle.



W razie awarii bede musiala rozkuwac wylewki?

Jak walnie instalacja elektryczna, to nie ryjesz podlogi tylko kładziesz nowy kabel po ścianie, a stary zostaje tak jak był.

WanKon
15-03-2007, 16:24
U mnie tez robia po podłodze wzdłuz sciany w rurce. Przewód podwójnie izolowany mówią ze nie ma mozliwości upalenia. Robią sprawnie i czysto (nawet zamiata po sobie, byłem w szoku po "cieślach" co wrzucali kapsle pod folie :evil: ). nie ma powodu nie ufać

EdytaB
15-03-2007, 20:53
Bradzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi - wyglada na to ze wszystko jest OK a ja jestem przewrazliwiona.
Pozdrawiam

tomek_211
16-03-2007, 06:33
Ja mam również puszki pod wylewką. Jeśli są one hermetyczne a przewody skręcane i lutowane to nie ma problemu

rogacek
16-03-2007, 06:47
bardzo często układa się przewody w podłogach. najczęściej w peszlu lub rurkach. nie powinno być żadnych problemów pod warunkiem zachowania odpowednich przekrojów kabla.