PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE - co wybrać ???



SIMON & EVE
14-03-2007, 16:54
Mam nadzieję, że znajdą osoby chętne aby podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami co do posiadanych u siebie rozwiązań ogrzewania.
Osobiście jestem na etapie wykonania projektu - dom 160 m2 i rozważam 3 możliwości:
1. EKO-GROSZEK - brudna kotłownia, konieczność dorzucania co 3-4 dni - a ja chcę zimą w góry
2. POMPA CIEPŁA - koszt 45 tyś.
3. GAZ - najbliższe przyłącze 1 km, choć po drodze jest kilku chętnych, niestabilny rynek cenowy.

No i co tu wybrać? :o

vanderbobo
14-03-2007, 17:19
jeśli stać cię na podłączenie to polecam gaz z rury, cena ok i bezobsługowy. mym mamy ekogroszek bo nie można było inaczej. Co do pompy ciepła to nie mam zdania

yama
14-03-2007, 17:46
ceny groszku idą w góre - popyt
i moze sie okazać że to jest najbardziej niestabilnie cenowo paliwo
pompa - niestety nadal dla bogatych , zresztą koszty roczne też są

masz czas , proponuje złożyć wnioski do gazowni ( u nas min 5 ) ale oczywiście czym więcej tym lepiej , i poczekać na rozpatrzenie

nas pogonił sąsiad i okazało sie że nie ma problemu , kilkaset metrów rury , skrzynka w ogrodzeniu , a wszystko za 1000 zł od główki :wink:

ardziu
14-03-2007, 21:06
a może zainwestuj w energooszczędność domu i ogrzewanie elektryczne ?

- wydasz tyle co na kotłownię.
- czysto i bezobsługowo
- jeden rachunek mniej (gaz, węgiel, czy też olej)
- ludzie i tak ci nie będą wierzyć że ogrzewasz prądem i wychodzi tanio :)


proponuję dodać ten punkt do rozważań
ja mam elektryczne i nie płacę wysokich rachunków
wcześniej miałem węgiel i nie żałuję zmiany.

SIMON & EVE
15-03-2007, 06:46
dzięki za podpowiedzi. ardziu - jaki masz dom (m2), jak ocieplony i jakie koszty/rok

ardziu
15-03-2007, 10:42
dzięki za podpowiedzi. ardziu - jaki masz dom (m2), jak ocieplony i jakie koszty/rok

dom z 1938 roku, 40 cm cegły + 10 cm styropianu, ~100 m2 parter+poddasze użytkowe. 15cm wełny + 10 styropianu. Zimne wiatry mnie nie dosięgają (ciepłe zresztą też, dwa kilometry do centrum miasta :) ) w domu średnio 21 stopni. Wszędzie konwektory za 60 zł sztuka z Castoramy plus po elektronicznym termostacie do każdego.

poza sezonem grzewczym płacę ok 150 zł/2 miesiące za prąd teraz wychodzi 600 zł na dwa miesiące, więc za ogrzewanie wychodzi niby 220 - 230 zł miesięcznie.

Mam też tzw. kozę, w której palę wieczorami kilka polan ( nawet 1 mp drewna jeszcze nie spaliłem w tym roku).

Przed modernizacją (w lipcu 2006) miałem ogrzewanie piecem"na wszystko" brak ocieplenia na ścianach i poddaszu, spalałem prawie tonę węgla miesięcznie, w kotłowni spędzałem po dwie godziny dziennie (kotłownia w piwnicy, wejście od zewnątrz) cwu gazowe (junkers w łazience). Żyć się nie dało, nie dziwiłem się że tak tanio kupiłem ten domek :) . teraz jest stała temperatura w domu, ruszać tyłka na zewnątrz nie muszę jak nie chcę, koszta są niższe niż wtedy (prawdą jest że duży udział ma w tym pogoda).

Swój kolejny dom zamierzam budować z tego :
http://www.thermodom.pl/PL/?id=pit_st_elementy_systemu_TH450
U=0,01 !! (według producenta)

ardziu
15-03-2007, 10:55
i jeszcze dwie rzeczy:
- mam wentylację mechaniczną z rekuperatorem
- nie jest to dom energooszczędny w zadowalającym mnie stopniu

SIMON & EVE
15-03-2007, 11:00
też zamierzam założyć wentylację mech z reku. Ważne jest również odpowiednie docieplenie podłogi na gruncie.

SIMON & EVE
23-03-2007, 09:57
Czy brak jest chętnych by podzielić sie swoim doświadczeniem ??? :o :o

Hej ludziska - pomóżcie wybrać !!! :( :roll:

kbab
23-03-2007, 10:49
Witam
Proponuję dywersyfikację dostawców energii. Ogrzewanie wodne, w którym czynnik grzewczy może być ogrzany zarówno prądem (w zbiorniku grzałka elektryczna, u mnie 2kW w zupełności wystarcza przy temp na zewnątrz do -3st.C), gaz jako podstawowe źródło, oraz panele solarne, które również zimą mogą ogrzewać dom, dobrze jest mieć kominek nie tylko dla oszczędności (jest to najtańsze źródło ciepła) ale dla komfortu - dobrze jest szybko dogrzać dom oraz posiedzieć przy kominku (dodam, że kominek z pw wydatnio podnosi komfort i obniża koszty potrzebnej energii). Jak ważna jest dywersyfikacja dostawców energii boleśnie przekonali się użytkownicy kotłów na olej opałowy. Również dzisiaj najtaniej jest ogrzewać drewnem, ale nikt tego nie zagwarantuje, że tak będzie za kilka lat, natomiast zainwestowanie w system oparty na drewnie, gazie, prądzie i słońcu w przyszłości pozwoli na płacenie rachunków temu dostawcy, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki oraz zapewni odpowiedni komfort.
Pozdrawiam i życzę trafnego wyboru Leon z Wrocławia.

adam_mk
23-03-2007, 12:15
W pełni popieram poprzednika!
Duży zbiornik - bufor ciepła i wodne niskotemperaturowe ogrzewanie, co oznacza - podłogówka wszędzie. Bufor ładowany czym się da. od płaszcza, wężownicy na/w kominku poprzez solary do pieca gazowego czy stałopalnego, prądu czy nawet kogeneratora.
Pełna dywersyfikacja źródła energii. Pełen komfort dystrybucji.
Adam M.

SIMON & EVE
23-03-2007, 12:28
OK. Gaz wypada - przyłącze 1 km ode mnie. Solary (wg producenta) są w stanie dogrzać mi wodę w sezonie zimowym tylko od 8% - 15% zapotrzebowania. Więc sprawa ogrzewania domu za pomocą solarów odpada.
Sprawę ze zbiornikiem buforowym już rozważałem i myślę, że jest to niezłe rozwiązanie

adam_mk
23-03-2007, 12:37
Dlaczego skreśliłeś gaz?
Jest też w butlach i wcale nie musi być drożej jak prąd w II taryfie! :lol:
Adam M.

kbab
23-03-2007, 21:00
re SIMON & EVE
jeśli dzisiaj zainwestujesz w wodne ogrzewanie podłogowe to mając duży zbiornik CWU w przyszłości możesz dołożyć każde źródło energii (np dzisiaj piec na gaz płynny, jutro po zmianie dysz na gaz ziemny). Co do 8-15% darmowej energii zimą oraz podgrzania 100% CWU w pozostałych porach roku - to warto się zastanowić i przynajmniej dzisiaj zaprojektować instalację, którą bez problemu w przyszłości będzie można wykorzystać do energii słonecznej - ta energia ma przyszłość i przy bardziej przyjaznej woli politycznej (niższy podatek, lub ulgi czy dotacje) stanie się dostępna dla każdego, oraz co jest najważniejsze - przyjazna dla środowiska.

Nail
23-03-2007, 23:58
Witam. (podłącze się do tematu)
Też zastanawiam sie nad podstawowym żródłem ogrzewania mojego nowo budowanego domu. Za płotem mam gazociąg, ale nie jestem przekonany czy to bedzie dobry nośnik energi dla mojego domu. Dom jest wybudowany z pustaków ceramicznych u220 (135 m2)projekt przewidywał 10cm styrpianu na ścianę, 15 w podłogę i ok. 17 wełny w dach, Postanowiłem zmienić grubości izolacji i tak na ścianę 17cm platinium+ - odpowiednik 22cm styropianu tradycyjnego, podłoga na gruncie 26 cm styropianu, dach 30 cm wełny, okna całe nie przekraczające U=1,0. Zeby poradzić sobie z wilgocią przy tych grubościach izolacji będzie musiała być zamontowana wentylacja mechaniczna oczywiście z odzyskiem. Kolejnym krokiem jaki powinienem uczynić to wyliczenie zapotrzebowania na energię - pomoc znawcy tematów izolacji termicznej konieczna. Tak na mój nos najmniejszy kocioł gazowy może być za duży, Kurcze nie chciałbym popełnić jakiegoś błedu i właśnie dlatego zwracam sie o pomoc i radę.
Pozdrawiam

SlawekGłogowo
24-03-2007, 00:43
Witam

Ja też borykam się z problemem ogrzewania.

Nail

Ja rozmawiałem dzisiaj z moim kierownikiem budowy i jeśli chodzi o izolacje na pewno nie będzie za mało. Jeśli masz gaz za płotem to ja bym w to wchodził i się za bardzo nie zastanawiał. Dobry piec kondensacyjny ze zbiornikiem akumulacyjnym i sprawa załatwiona. Jeśli chodzi o mechaniczną wentylacje jestem Tak Tak Tak. Zastanów się tylko jeszcze do tego nad GWC, bo bez tego myślę, że przy temperaturach od -10stopni C w duł, wentylacja może przestać działać chyba, że zastosuje się dodatkowe grzałki. Co już w eksploatacji nie jest takie tanie. Moje zainteresowanie wzbudziło urządzenie StorkAir 300-G90.

Pozdrawiam

ardziu
24-03-2007, 09:56
Swój kolejny dom zamierzam budować z tego :
http://www.thermodom.pl/PL/?id=pit_st_elementy_systemu_TH450
U=0,01 !! (według producenta)
pomyliło ci sie cytat ze strony

Idea naszego systemu wykorzystuje zasady układania klocków "Lego". Polega na niezwykle prostym i szybkim montażu styropianowych elementów izolacyjno-szalunkowych systemu "thermomur", które następnie wypełnienia się betonem. Powstaje w ten sposób solidna konstrukcja ścian (beton) posiadająca rewelacyjne właściwości izolacyjne (styropian) - od U=0,28 W/(m2K) do U=0,105 W/(m2K)



raczej za dużo zer podałem. powinno być 0,105 - chcę dać te najgrubsze klocki




ściana nie jest jedyna przegroda przez którą ucieka ciepło, jakie będziesz miał okna, dach, wentylacje, drzwi zewnętrzne i garażowe, co na gruncie, jakie strony świata itp itd.


hmmm.. to chyba oczywiste że wezmę to pod uwagę i dostosuję wszystko możliwie (czyli na ile mi pozwolą finanse) najlepiej.




dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy


też coś podobnego będę stawiać - póki co to jestem na etapie walki z gminą o (mój) kawałek ziemi :)

Nail
25-03-2007, 08:06
wydaje mi sie że twoje zapotrzebowanie na ciepło nie będzie większe niż 30 kWh/m2/rok budujesz więc dom 3 litrowy
dla 100m2 daje to ok 3000 kWh rocznie czyli dla ogrzewania prądem taryfa G12W oznacza to koszt 645 zł rocznie za ogrzewanie
Materiały użyte na mury konstrukcyjne raczej nie pozwolą na takie osiągi.
- ściany nie odizolowane od fundamentów,
- balkon,
- wykusz
Staram sie stworzyć jak najbardziej energooszczędny dom z tego co mam. I tak się cieszę, że inwestycjie rozłożyłem na kilka lat i mogę jeszcze dołożyć izolacji i wybrać rodzaj ogrzewania.
W kwesti wyboru ogrzewania dzięki za pomoc, ale proszę jeszcze o więcej głosów.
Pozdrawiam

dariusz synowiec
25-03-2007, 09:26
tak przy okzji mam do ogrzania 70 m +bojler 100 l wszyscy piszą o kotłach na węgiel dolnego spalania że są bardziej ekonomiczne i wydajne czy ktoś może się pochwalic takim kotłem i wyrazic swoją opinię