PDA

Zobacz pełną wersję : Materialy budowlane z zagranicy.



pluton
15-03-2007, 01:11
Czy ktos sprowadzal moze materialy budowlane z zagranicy?
Czy to sie przy obecnym szalenstwie cenowym w Polsce oplaca?
A moze ktos zna jakies adresy internetowe?(interesuje mnie Slowacja).

pluszku
15-03-2007, 07:35
nie wiem jak to jest na Słowacji lecz w Czechach Porotherm 40 P+W
kosztuje 60 Kc co przy kursie 0,14 daje 8,40 zl.
Cena oczywiscie brutto lecz nie wiem jak tam z kosztem transportu.

Andrzej Wilhelmi
15-03-2007, 20:08
Wszystkie materiały stosowane do budowy muszą posiadać polskie certyfikaty. Pozdrawiam.

pluton
16-03-2007, 01:09
To nie ma wspolnych unijnych ?

Xena z Xsary
16-03-2007, 07:14
Certyfikat CE jest na całą Unię i jest "nadrzędny" w stosunku do miejscowych aprobat.
poza tym zdaje się, że od wejścia do EU nie ma już czegoś takiego jak lokalne aprobaty, chyba, ze dotyczą na przykłąd górnictwa, ale może się mylę?

pluszku
16-03-2007, 07:31
jeszcze w zeszlym roku oplacilo sie z Polski wieżć material na Slowacje czy Czechy
teraz co najwyzej sytuacja sie wyrownała
lecz dodajac wyzszy koszt transportu z zagranicy musialoby jeszcze z 30 % w kraju wzrosnac by sie oplacilo
jeszcze 1,5 roku temu polskie materialy budowalne widzialem na Wegrzech - wiec o tyle byly tansze ze oplacalo sie Madziarom wiezc z Polski 500 km niz ze Slowacji 100 km

Coż, po prostu przez lata nikt nie docenial ze mielismy te materialy bardzo tanie

anla
16-03-2007, 08:08
W przyszłym tygodniu jadę do Niemiec i z ciekawości sprawdzę ceny. Raczej taniej nie będzie, ale mój kuzyn kupował grzejniki właśnie w Niemczech bo były dużo taniej i dobre.

qbam
16-03-2007, 18:46
Witam, zamówiłem wczoraj PTH 30 kl.12 6.20 zł, PTH 25 kl.12 7.60 zł a PTH 11 kl. 10 5.6 zł.
Cegła dowożona jest ze słowackiej fabryki Wienerbergera w Rużemberoku.
Ceny brutto z dowozem - w sumie nie różni się bardzo od cen z naszych fabryk ale przynajmniej można je kupić :lol:
Jakość organoleptyczna cegły jest OK.

Barbossa
16-03-2007, 18:56
Wszystkie materiały stosowane do budowy muszą posiadać polskie certyfikaty. Pozdrawiam.

z pewną dozą nieśmiałości Panie Andrzeju: do budowy kurników (pardon domków jr) nie są potrzebne certyfikaty

Sp5es
16-03-2007, 19:04
Certyfikat CE jest na całą Unię i jest "nadrzędny" w stosunku do miejscowych aprobat.
poza tym zdaje się, że od wejścia do EU nie ma już czegoś takiego jak lokalne aprobaty, chyba, ze dotyczą na przykłąd górnictwa, ale może się mylę?

Tak, mylisz się - są krajowe aprobaty, dopuszczenie na podstawie znakowania znakiem B.

Sp5es
16-03-2007, 19:06
Wszystkie materiały stosowane do budowy muszą posiadać polskie certyfikaty. Pozdrawiam.

Na prywatnej budowie możesz sobie zabudować co chcesz.
Ale oczywiście materiał musi być bezpieczny, tzn. lokalnie być dopuszczony do obrotu.

Xena z Xsary
16-03-2007, 19:46
takie cos znalazłam....

Dostosowanie polskiego systemu certyfikacji i jakości do obowiązującego we Wspólnocie Europejskiej.

Harmonizacja Polskich Norm z normami europejskimi wynika ze zobowiązań przyjętych przez Polskę w Art. 69 Układu Europejskiego.
Różnice między polskim systemem certyfikacji a wymogami UE dotyczą głównie stosowanych procedur certyfikacji oraz kryteriów oceny wyrobów.
Niezbędne jest stworzenie polskiego wykazu towarów (urządzeń, maszyn, środków ochrony, materiałów budowlanych), które muszą posiadać certyfikat. Obecnie wykaz ten posiada ok. 300 grup towarów. Trwają prace nad przejściem od obowiązującej w Polsce certyfikacji na znak bezpieczeństwa "B" do formuły wspólnotowej zgodności wyrobów z dyrektywami nowego podejścia - [i]CE.
Znak bezpieczeństwa ,,B'' pozostanie krajowym znakiem bezpieczeństwa wydawanym w trybie dobrowolnym, analogicznie np. do znaku bezpieczeństwa GS w Niemczech. Pierwszy krok ku tej zmianie został dokonany już w 1995 r., gdy postanowiono o nadawaniu znaku bezpieczeństwa "B" także w trybie dobrowolnym.
Oczekuje się, że do czasu uzyskania pełnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, polski system badań i certyfikacji będzie w pełni zgodny z rozwiązaniami europejskimi.

Czyli jak rozumiem to MY MAMY DOSTOSOWAC B do CE a nie CE do B.....
oczywiście są grupy towarów specjalnych , które muszą mieć dopuszczenie np Instytutu Górnictwa itd....ale.....czy nie jest tak, ze certyfikat CE na "porothermie" z Czesji ma dokładnie tą samą "moc" co B z fabryki polskiej?

moim zdaniem jesli coś ma znak CE to owo CE obowiązuje i u nas i jest niejako nadrzędne do B.
Mylę się?

Zygul
16-03-2007, 20:51
Czyli jak rozumiem to MY MAMY DOSTOSOWAC B do CE a nie CE do B.....

Moim zdaniem masz rację. W komputerach CE zniósł B, jest nadrzędny - to wiem na 100%, w budownictwie może być podobnie. :D

miol
17-03-2007, 08:13
Wszystkie materiały stosowane do budowy muszą posiadać polskie certyfikaty. Pozdrawiam.

z pewną dozą nieśmiałości Panie Andrzeju: do budowy kurników (pardon domków jr) nie są potrzebne certyfikaty

Nie muszą posiadać "polskich" certyfikatów, jedynie powinno się przetłumaczyć orginalny certyfikat CE, właśnie w tym całym CE chodzi m.in. o to żeby nie wprowadzać przeszkód w obrocie materiałami na terenie EU poprzez wprowadzanie lokalnych wymagań dla materiałów. (nie jestem do końca pewien ale chyba takie lokalne dodatkowe wymagania mogą być wprowadzone dla szczególnych przypadków np. ochrona p.poż). Tak, że jak taki materiał ma znak CE to można go spokojnie zabudować u siebie na budowie bo oznacza to że materiał ten spełnia odpowiednie normy (normy,które są takie same jak u nas)
Do budowy "kurników" teoretycznie powinieneś mieć materiał ze znakiem CE, jeżeli dla tego materiału jest on wymagany. Są materiały, które nie podlegają oznakowaniu CE np. gniazdka elektryczne :D . Chyba, że sobie sam klepiesz cegłę i nikt cie nie sprawdzi, bo wszystko co sprzedaje hurtownia i na co jest wymagany znak CE taki znak powinno mieć, bez znaczenia czy jest to na prywatną budowę czy na publiczną inwestycję. Dla ciekawostki, to każdy z Was powinien mieć w domu rozdzielnicę z deklaracją CE wystawioną przez elektryka, który tą rozdzielnicę montował a podejrzewam że 99% tego nie ma, jest to przykład na: prawo sobie a życie sobie.

Barbossa
17-03-2007, 11:28
prawo na razie nie obliguje do posiadania certyfikatów ( ani polskich, ani tłumaczonych) przy budowie kurników (pardon domów jr), chyba że coś się od miesiąca zmieniło
co do ochrony p.poż to jeżeli klasyfiakacja się nie zmieniła to też nic w dziedzinie kurników (pardon dj) nie podlega zasadom ppoż

Xena z Xsary
17-03-2007, 13:57
no własnie , (art. 46?) - prawo budowlane nakazuje mieć takie certyfikaty Sprzedającym

miol
17-03-2007, 15:28
prawo na razie nie obliguje do posiadania certyfikatów ( ani polskich, ani tłumaczonych) przy budowie kurników (pardon domów jr), chyba że coś się od miesiąca zmieniło
co do ochrony p.poż to jeżeli klasyfiakacja się nie zmieniła to też nic w dziedzinie kurników (pardon dj) nie podlega zasadom ppoż
Myślę, że piszesz bzdury. Po pierwszwe kurniki czy nie kurnik podlega temu samemu prawu budowlanemu, znajdź mi jakiś zapis który wyklucza taki domek "kurnik" a jeżeli podlega temu prawu to po pierwsze:
"1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy,
biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować
w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie
z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród;
"
Po drugie:
"Art. 84a.
1. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego obejmuje:
1) kontrolę zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa
budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o
pozwoleniu na budowę;
2) sprawdzanie posiadania przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne
w budownictwie właściwych uprawnień do pełnienia tych funkcji;
3) sprawdzanie dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych.
"
Więc jak się ktoś uprze i zechce skontrolować budowę twojego "kurnika" to jak najbardziej ma prawo żądać certyfikatów na materiały budowlane użyte do budowy, a jeszcze gorzej będzie jak zdarzy się katastrofa budowlana. Co prawda za to odpowiada kierownik budowy i to on pierwszy będzie za to odpowiadał. Niestety ale jak na razie prawo nie rozgranicza budowy kurnika od budowy biurowca.

miol
17-03-2007, 15:37
Witam
I jeszcze z ustawy o wyrobach budowlanych:
"Art. 5.
1. Wyrób budowlany nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych,
jeżeli jest:
1) oznakowany CE, co oznacza, że dokonano oceny jego zgodności z normą
zharmonizowaną albo europejską aprobatą techniczną bądź krajową specy
fikacją techniczną państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego
Obszaru Gospodarczego, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną
z wymaganiami podstawowymi, albo
2) umieszczony w określonym przez Komisję Europejską wykazie wyrobów
mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla których
producent wydał deklarację zgodności z uznanymi regułami sztuki budowlanej,
albo
3) oznakowany, z zastrzeżeniem ust. 4, znakiem budowlanym, którego wzór
określa załącznik nr 1 do niniejszej ustawy."
I nie ma tu nic o tym czy to jest do kurnika, wychodka czy lotniska

Xena z Xsary
17-03-2007, 15:39
tak sie tylko zastanawiam czy nowe prawo budowlane nakazuje posiadać te certyfikaty Tobie jako inwetsorowi czy sprzedawcy....(jesli masz fakture ofcourse)

miol
17-03-2007, 15:45
Witam
Jakby przyszła kontrola to nie będą szukać tego u sprzedawcy tylko u Ciebie.

gosciu01
17-03-2007, 18:47
Witam
Jakby przyszła kontrola to nie będą szukać tego u sprzedawcy tylko u Ciebie.

chyba jednak się zagalopowaleś...

Inwestor podpisuje umowę z wykonawcą i nie ma obowiązku znać się na budowie domu, tudzież wszelkich normach i koniecznych certyfikatach. W najprostszej formie umową jest rachunek/faktura.
Zakładam, że nie odstępujesz od konstrukcji wskazanej w projekcie.

Czy kupując chleb w piekarni ( mp. do restauracji ) żądasz wszekich certyfikatów i zezwoleń sanepidu, IH itakich tam instytucji od piekarza ?

Owszem, piekarz musi je posiadać, ale Tobie może je jedynie udostępnić i nie masz obowiązku posiadania ich dla jakiejś tam kontroli.

miol
17-03-2007, 19:53
chyba jednak się zagalopowaleś...

Inwestor podpisuje umowę z wykonawcą i nie ma obowiązku znać się na budowie domu, tudzież wszelkich normach i koniecznych certyfikatach. W najprostszej formie umową jest rachunek/faktura.
Zakładam, że nie odstępujesz od konstrukcji wskazanej w projekcie.

Witam
Troszeczkę może tak, bo jedyną osobą odpowiedzialną za te wszystkie papiery jest kierownik budowy i tak naprawdę to on powinien żądać tych certyfikatów od dostawcy (np. od inwestora który gdzieś tam coś kupił bez faktury)
"Owszem, piekarz musi je posiadać, ale Tobie może je jedynie udostępnić i nie masz obowiązku posiadania ich dla jakiejś tam kontroli."
Sprzedawca musi je posiadać i powinien Ci je przekazać a Ty (albo dokładniej twój kierownik) powinien je okazać na żądanie kontroli, bo na pewno inspektorzy nie będą się dopytywać od jakiego producenta materiał i stamtąd sami będą wyciągać te papiery.

Barbossa
17-03-2007, 20:46
..
Myślę, że piszesz bzdury. Po pierwszwe kurniki czy nie kurnik podlega temu samemu prawu budowlanemu, znajdź mi jakiś zapis który wyklucza taki domek "kurnik" a jeżeli podlega temu prawu to po pierwsze:
"1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy,
biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować
w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie
z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród;
"
Po drugie:
"Art. 84a.
1. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego obejmuje:
1) kontrolę zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa
budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o
pozwoleniu na budowę;
2) sprawdzanie posiadania przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne
w budownictwie właściwych uprawnień do pełnienia tych funkcji;
3) sprawdzanie dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych.
"
Więc jak się ktoś uprze i zechce skontrolować budowę twojego "kurnika" to jak najbardziej ma prawo żądać certyfikatów na materiały budowlane użyte do budowy, a jeszcze gorzej będzie jak zdarzy się katastrofa budowlana. Co prawda za to odpowiada kierownik budowy i to on pierwszy będzie za to odpowiadał. Niestety ale jak na razie prawo nie rozgranicza budowy kurnika od budowy biurowca.

jak uważasz, co Ci powinienem napisać?
może tak

Myślę, że piszesz bzdury

miol
17-03-2007, 20:55
..
Myślę, że piszesz bzdury. Po pierwszwe kurniki czy nie kurnik podlega temu samemu prawu budowlanemu, znajdź mi jakiś zapis który wyklucza taki domek "kurnik" a jeżeli podlega temu prawu to po pierwsze:
"1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy,
biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować
w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie
z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród;
"
Po drugie:
"Art. 84a.
1. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego obejmuje:
1) kontrolę zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa
budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o
pozwoleniu na budowę;
2) sprawdzanie posiadania przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne
w budownictwie właściwych uprawnień do pełnienia tych funkcji;
3) sprawdzanie dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych.
"
Więc jak się ktoś uprze i zechce skontrolować budowę twojego "kurnika" to jak najbardziej ma prawo żądać certyfikatów na materiały budowlane użyte do budowy, a jeszcze gorzej będzie jak zdarzy się katastrofa budowlana. Co prawda za to odpowiada kierownik budowy i to on pierwszy będzie za to odpowiadał. Niestety ale jak na razie prawo nie rozgranicza budowy kurnika od budowy biurowca.

jak uważasz, co Ci powinienem napisać?
może tak

Myślę, że piszesz bzdury

Możesz i tak, ale przynajmniej czymś to poprzyj (np. jakimś przepisem) a nie ogólnymi uwagami na zasadzie: "jest tak bo ja tak twierdzę", to forum służy m.in poszerzaniu wiedzy na tematy pokrewne z budowaniem więc skoro taką posiadasz to się nią podziel, to wtedy zmienie zdanie i może czegoś nowego się dowiem, w innym przypadku szkoda czasu.

Barbossa
17-03-2007, 20:58
domniemanie niewinności?

miol
17-03-2007, 21:00
Witam
Może trochę szerzej i jaśniej

Barbossa
17-03-2007, 21:10
nie zansz zasady domniemania niewinności :o
toż to podstawa demokracji

miol
17-03-2007, 21:13
Witam
Ale nie w Polsce :D

Xena z Xsary
17-03-2007, 23:16
A ja jednak uważam, że inwestor nie ma obowiązku posiadania certyfkatu
Art. 46. Kierownik budowy (rozbiórki), a jeżeli jego ustanowienie nie jest wymagane - inwestor, jest obowiązany przez okres wykonywania robót budowlanych przechowywać dokumenty stanowiące podstawę ich wykonywania a także certyfikaty, deklaracje zgodności i oświadczenia, o których mowa w art. 10, oraz udostępniać te dokumenty przedstawicielom uprawnionych organów.

ale ...tutaj psikus
obowiązująca zmiana w tym artykule
w art. 46 skreśla się wyrazy "certyfikaty, deklaracje zgodności i";

Michał027
28-03-2007, 10:49
Witam, zamówiłem wczoraj PTH 30 kl.12 6.20 zł, PTH 25 kl.12 7.60 zł a PTH 11 kl. 10 5.6 zł.
Cegła dowożona jest ze słowackiej fabryki Wienerbergera w Rużemberoku.
Ceny brutto z dowozem - w sumie nie różni się bardzo od cen z naszych fabryk ale przynajmniej można je kupić :lol:
Jakość organoleptyczna cegły jest OK.

Witam ja również szukam możliwości kupienia cegły na Słowacji czy istniała by szansa podania kontaktów do osób w Wienerbergu u których zamawiał Pan cegłę. Jak wygląda kwestia płatności? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Mój mail [email protected]

jabko
28-03-2007, 11:01
Najbliższ hurtownia PSB z mojego terenu codziennie przywozi dwa tyri porothermów z Czech.
Deklaracje może dają po prostu wienenberga. Tego nie wiem
Tylko widze jak jeżdżą.

Annja
28-03-2007, 11:05
A ja przymierzam się do kupna wkładu kominkowego w Czechach. Mam tam rodzinę i twierdzą że wkłady są dużo tańsze niż u nas. Przytaszcze to do domu sama na przyczepce samochodowej, do granicy mam na szczęście tylko 60 km :wink: :D
Wujek już dostał karteczkę ze spisem wkładów, które nas interesują i ma zrobić dokładne rozeznanie cenowe :D

jabko
28-03-2007, 11:07
... do granicy mam na szczęście tylko 60 km :wink: :D
...
Szmat drogi.
Ja mogę iść na nogach po Coca-colę po niecałe 3zł/2L. 8)

Annja
28-03-2007, 11:25
... do granicy mam na szczęście tylko 60 km :wink: :D
...
Szmat drogi.
Ja mogę iść na nogach po Coca-colę po niecałe 3zł/2L. 8)

No to tylko pozazdrościć! Taki wkład to byś na deskorolce przyciągnął! :D
A do Coca - coli można przy okazji rózne inne rzeczy dokupić, my tak robimy przed większymi imprezami w domu :wink:

Heath
28-03-2007, 11:36
... do granicy mam na szczęście tylko 60 km :wink: :D
...
Szmat drogi.
Ja mogę iść na nogach po Coca-colę po niecałe 3zł/2L. 8)

nie szkoda nóg?

jabko
28-03-2007, 11:41
Dlatego jeżdżę autem
czasami

Bo i tak pijam Żywca :lol:
Teraz Polska

gosciu01
28-03-2007, 18:37
Bo i tak pijam Żywca :lol:
Teraz Polska


tiiia !!!!!!!
mało tam już polskiego ...

mdzalewscy
28-03-2007, 18:46
mam porotherm z czech na początek wziołem 3 transporty (3 x 22 palety) na próbę do oceny jakościowej, certyfikat mam na tego wienerberga EU. Najważniejsze, że ma wymiar 25cm, gdyż ostatnio sporo było tego zagranicznego 24cm, pustaczek jest ładnie wypalony lepiej niż polski, natomiast jest delikatniej mniej równy. Po sporowadzeniu jest drogi ale przynajmniej jest......

mariuszdro
10-04-2007, 20:42
mam porotherm z czech na początek wziołem 3 transporty (3 x 22 palety) na próbę do oceny jakościowej, certyfikat mam na tego wienerberga EU. Najważniejsze, że ma wymiar 25cm, gdyż ostatnio sporo było tego zagranicznego 24cm, pustaczek jest ładnie wypalony lepiej niż polski, natomiast jest delikatniej mniej równy. Po sporowadzeniu jest drogi ale przynajmniej jest......
Witaj
po jakiej cenie kupiłeś?
pozdrawiam mariusz