PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator a wyci?g kuchenny i nawiew do kominaka.



09-06-2003, 21:17
Zadaniem rekuperatora jest wymiana powietrza.

Najlepiej aby w domu ilość powietrza doprowadzanego była taka sama jak usuwanego, lub panowało bardzo niewielkie nadciśnienie.

Czy ktoś użytkuje rekuperator z dodatkowym niezależnym wyciągiem kuchennym i/lub nawiewem do kominka.

Tak mam w projekcie.

Jak to może wpływać na przepływ powietrza w różne kierunki używając kominka, gotując w kuchni podczas pracy rekuperatora ?

Proszę o doświadczenia i przemyślenia.

CZ.

Bartt
09-06-2003, 22:28
- nawiew do kominka pod podłogą nie kłóci się z rekuperatoerem - daj tylko przepustnicę tak by można go było zamykać na czas niepalenia. Jeśli się da podłącz z wkładem w miarę szczelnie.
- wyciąg kuchenny - jeśli podłączysz do kanału wywiewnego to będzie pewien problem a) będzie wywiewał sporo ciepła b) będzie niezgodny z przepisami - zakaz łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Ja wyciąg planuję jedynie jako filtr p/tłuszczowy i p/zapachowy, a nadmiar ciepła i pary wyciągnie rekuperator - daję w kuchni dodatkowy wywiew :)

09-06-2003, 22:46
dzięki,
z tą przepustnicą to dobry pomysł, tylko obsługa domu zaczyna być skomplikowana. Sporo różnych przełączników, zaworów itp. i trzeba pamiętać co kiedy jak ma być ustawione aby dobrze działało ...
Ale chyba tak trzeba będzie zrobić.

Mój projektant stwierdził, że grawitacyjna w kuchni musi być, mimo iż będzie płyta elektryczna lub indukcyjna ???!!! :o

A z kolei producenci rekuperatorów nie zalecają podłaczania wyciągu z kuchni. :-?

Wiem, dyskusje były na forum, ale po kilku miesiącach może ktoś jest nieco mądrzejszy o doświadczenia ?

CZ.

09-06-2003, 23:03
a wkładu z bezpośrednim dopływem powietrza nie chcę, gdyż :

a) posiadają je w swojej ofercie tylko kilku producentów i są to modele nietanie !

b) znalazłem w markecie Lerua M. niemalże idealny, francuskiego dostawcy ( mam gdzieś zapisane ) ; duża płaska szyba, drzwi otwierane i podnoszone, odpowiednia moc, nie zagłęboki - taki jest mi potrzebny i za nieco więcej niż 3 kzł i 5 lat gwarancji, żeliwny z takimi radiatorami na ścianach. No i wygląd OK. Nie chcę płacić kolejne 3 kzł za znaną markę i dopływ powietrza do paleniska.

Stąd pytanie o współdziałanie nawiewu z rekuperatorem ?
A jak zapomnę o zamknięciu przepustnicy w dopływie do kominka ?

CZ.

Bartt
10-06-2003, 08:41
1 - też nie podłączam wywiewu bezpośrednio do wyciągu, mówiłem tylko, że dam 2 anemostaty, by lepiej ciągnęły - kuchnię mam dużą :)
2 - spróbuj wkładów tarnawy - tanie, polskie i mają dopływ, w sumie nie są nawet brzydkie ;)
3 - jak nie zamkniesz przepustnicy, to poczujesz chłodek od kominka i sobie przypomnisz, daj ją tuż pod kominkiem, tak, żeby pokrętło wypadło w jego obudowie

januszek
10-06-2003, 08:51
nie rozumiem po co Wam dodatkowy napływ powietrza do kominka kiedy posiadacie (macie zamiar) wentylację mechaniczną zbilansowaną.
Jeżeli jest nadciśnienie w domu (a tak winno być) to tą dodatkową rurą będzie powietrze:
no właśnie ciągnięte czy wypychane pomyślcie?
do kominka z zamknietą komorą spalania nie potrzeba dużych ilości powietrza mówi się o 10m3/h /1Kw mocy
a wsze wentylatory napewno wtłoczą więcej.
Owocnych przemyśleń.

januszek
12-06-2003, 07:37
i jak tam wasze przemyślenia
czy przy mechanicznej wentylacji dalej chcecie rurę do kominka.

Tomuś
12-06-2003, 07:48
Myślę że jeżeli przewiduje się kominek w danym pomieszczeniu to powinno się przewidzieć - odpowiednio zwiększyć ilość powietrza dostarczanego do tego pomieszczenia a zatem wydajność całej wentylacji mechanicznej.

Bartt
12-06-2003, 11:08
Januszek - jak łatwo wyliczyć jest to przy twoich założeniach 150m3/h - trochę szkoda takiej ilości ogrzanego już powietrza.
Co do czerpni kominka i nadciśnienia.
1- Jeśli kominek będzie pracował do będzie zasysał powietrze
2 - od uszczelnienia czerpni zależy czy pociągnie je z niej, czy z pomieszczenia - moim zdaniem pociągnie z czerpni (chyba, że masz palenisko otwarte ;))
3 - przy zgaszonym kominku zamykasz przepustnicę i nic ci nadciśnienie nie wywieje

Tak wskazuje logika, ale może się mylę :D

januszek
12-06-2003, 12:56
rzeczywiście jest to strata i jak wynika z logiki rozwiązanie z czerpni wraz rekuperatorem jest bezblędne jest to rozumowanie poprawne :P
ale
chcecie wykonać kominek z zamkniętą komorą spalania nie twierdzę że nie jest to do zrobienia ale technicznie bardzo trudne do wykonania :cry:

zważywszy że sprawność wkładów nie jest za duża max70% to 30 % ciepła idzie w komin i tu jest pole do popisu to jest jakieś 5-6 kW a na ogrzanie 150m3 trzeba jakiś 1kW
ja myślę że kominek pracujący z nadciśnieniem (bez czerpni) jest nieco sprawniejszy (można ograniczyć stratę która idzie w komin)
ale może się mylę, jesli tak to podam się do dymisji (ostatnio modne) :D :D :D

12-06-2003, 22:35
zrobię tak jak mam w projekcie, czyli doprowadzę rurę fi 100 - 125, w końcu to niewielki koszt. Jak będzie źle to najwyżej zatkam.

Jesienią ( późną ) podzielę się doświadczeniami.

CZ.