PDA

Zobacz pełną wersję : Ytong lub porotherm w związku z dociepleniem 15cm



RobertD69
15-03-2007, 13:44
Decyduję się pomiędzy Ytongiem a porothermem grubości 25cm + 15cm ocieplenie styropian na ściany nośne domku rodzinnego z poddaszem użytkowym. Cena mniej więcej taka sama (ytong o trochę tańszy). Co wybrać w stosunku do robocizny, instalacji, tynki itd.

Robert

Tomek_W
15-03-2007, 14:04
Hej
Nikt Ci tu nie odpowie w sposób kategoryczny :)
Temat była wałkowany już tysiące razy i... nie został rozstrzygnięty bo chyba nie może.
Wszystko zależy od gustu.
Ja też się zastanawiam i wcale nie jest łatwo :D
Jak ja to widzę?
Termika - chyba bez większych różnic przy ociepleniu jakie chcesz dać
Akustyka - trochę lepsza jest (podobno) ceramika
Łatwość prowadzenia instalacji - tu z kolei przewaga BK
Wytrzymałość - zależy jakiej odmiany BK wybierzesz. Co do wytrzymałości Porothermu to podobno mieli z tym problemy. Pewnie goniąc za U takim jak BK 400 zbytnio "poryzowali" bloczki.
Promieniotwórczość - mnóstwo mitów, a wychodzi, że biały BK ma sporo niższą promieniotwórczość (ktoś na forum pisał, że obecnie 60% popiołów lotnych odbierają cegielnie :roll:
Z punktu widzenia późniejszej, ewentualnej sprzedaży domu może się okazać, że wybudowany z ceramiki łatwiej znajdzie nabywców (ciągła wiara, że obecnie produkowana ceramika to taka sama jak przed laty :)
Generalnie jakbyś nie zrobił to pewnie będziesz zadowolony, a i tak nie raz usłyszysz, że źle wybrałeś :lol:

YreQ
15-03-2007, 16:36
Hej
Nikt Ci tu nie odpowie w sposób kategoryczny :)
Temat była wałkowany już tysiące razy i... nie został rozstrzygnięty bo chyba nie może.
Wszystko zależy od gustu.
Ja też się zastanawiam i wcale nie jest łatwo :D
Jak ja to widzę?
Termika - chyba bez większych różnic przy ociepleniu jakie chcesz dać
Akustyka - trochę lepsza jest (podobno) ceramika
Łatwość prowadzenia instalacji - tu z kolei przewaga BK
Wytrzymałość - zależy jakiej odmiany BK wybierzesz. Co do wytrzymałości Porothermu to podobno mieli z tym problemy. Pewnie goniąc za U takim jak BK 400 zbytnio "poryzowali" bloczki.
Promieniotwórczość - mnóstwo mitów, a wychodzi, że biały BK ma sporo niższą promieniotwórczość (ktoś na forum pisał, że obecnie 60% popiołów lotnych odbierają cegielnie :roll:
Z punktu widzenia późniejszej, ewentualnej sprzedaży domu może się okazać, że wybudowany z ceramiki łatwiej znajdzie nabywców (ciągła wiara, że obecnie produkowana ceramika to taka sama jak przed laty :)
Generalnie jakbyś nie zrobił to pewnie będziesz zadowolony, a i tak nie raz usłyszysz, że źle wybrałeś :lol:

Witajcie, Ytonga mam w projekcie, materiał u mnie nie do dostania, dzwoniłam do centrali w Warszawie- kazali zamowic przez jeden skład budowlany w moim mieście....ci dzwonią żeby złozyc zamowienie ,,tamci,, nie odbierają. Jednym słowem od Annasza do Kajfasza. Moje pytanie: ILE KOSZTUJE YTONG ...i wiem, że jutro może już tyle nie kosztowac. ILe??? dzieki

Tomek_W
15-03-2007, 16:41
IreQ, spróbuj w Czechach. Podobno jest taniej i przede wszystkim jest towar :lol:
Tomek[/quote]

RobertD69
15-03-2007, 17:26
Zastanawiam się, czy 25cm ytongu będzie wystarczające na ściany nośne(domek z poddaszem użytkowym) i czy ocieplenie na ytonga wystarczy tylko przykleic. :roll:

Barbossa
15-03-2007, 17:47
wystarczy na nośne


i czy ocieplenie na ytonga wystarczy tylko przykleic
tylko przykleić i tylko zakołkować i tylko z siatką

Jacek1204
15-03-2007, 18:07
Kto może kupic u czechów ? Tylko Ci mieszkający w miare bliżej granicy.
My z centrum np zdani jestesmy na hutrowników, których w d..pach sie poprzewracało.
dzisiaj zawołali za Poroterm 30 - 7 PLN - hutrtownia na wsi, Max po 5 PLN.
Tylko ich olać !!!
Czy czas działa na nasza niekorzyść ? zastanawiam sie nad przeczekaniem.

YreQ
15-03-2007, 18:34
Kto może kupic u czechów ? Tylko Ci mieszkający w miare bliżej granicy.
My z centrum np zdani jestesmy na hutrowników, których w d..pach sie poprzewracało.
dzisiaj zawołali za Poroterm 30 - 7 PLN - hutrtownia na wsi, Max po 5 PLN.
Tylko ich olać !!!
Czy czas działa na nasza niekorzyść ? zastanawiam sie nad przeczekaniem.

Witam, mi zaproponowano - oczywiście na zapisy - poroton 36,5cm za 7,49 zł ( 1mkw ściany wychodzi 119,84), albo solbet 24 cm - za 6,49zł 9 1mkw - 69,80). No i co? Moge zamowic ale czy dojedzie w tym roku nie wiem. Duuuuuuużo sił wszystkim życze. Aga

YreQ
15-03-2007, 18:38
spróbuj kupić cokolwiek np: keramzyt podobno jeszcze jest dostępny, bo przy 15 cm styropianu i tak nie ma już znaczenia z czego ściana nośna
Owszem ,,cokolwiek,, też mi proponowano, np.od reki szary suporeks, ktory wg. sprzedawcy do Ytonga ma sie tak jak polonez do mercedesa. No srki, ale nie mam zamiaru budowac domu na 3 lata. Kto wie, może przeczekanie to obecnie dobry pomysł. Pozdrawiam

Qgiel
15-03-2007, 21:05
Owszem ,,cokolwiek,, też mi proponowano, np.od reki szary suporeks, ktory wg. sprzedawcy do Ytonga ma sie tak jak polonez do mercedesa. No srki, ale nie mam zamiaru budowac domu na 3 lata. Kto wie, może przeczekanie to obecnie dobry pomysł. Pozdrawiam

No cóż.........szary suporex na ściany 1W na pewno się nie nada, ale dobrze wyschnięty, pod ociepleniem to i ze 100 lat postoi. Skąd u Ciebie tak skrajny pesymizm do tego materiału ?.........poczytaj trochę sam, a nie wyrokuj na podstawie chyichś osądów.
Ja natomiast osobiście to wybudowałbym z porządnej ceramiki typu cegła, silikat, Max,a lub U220. I wtedy ocieplanie styropianem czy wełną jest zupełnie naturalnym wyborem z bardzo dobrym skutkiem.

slaw79
15-03-2007, 21:16
Hej
Nikt Ci tu nie odpowie w sposób kategoryczny :)
Temat była wałkowany już tysiące razy i... nie został rozstrzygnięty bo chyba nie może.
Wszystko zależy od gustu.
Ja też się zastanawiam i wcale nie jest łatwo :D
Jak ja to widzę?
Termika - chyba bez większych różnic przy ociepleniu jakie chcesz dać
Akustyka - trochę lepsza jest (podobno) ceramika
Łatwość prowadzenia instalacji - tu z kolei przewaga BK
Wytrzymałość - zależy jakiej odmiany BK wybierzesz. Co do wytrzymałości Porothermu to podobno mieli z tym problemy. Pewnie goniąc za U takim jak BK 400 zbytnio "poryzowali" bloczki.
Promieniotwórczość - mnóstwo mitów, a wychodzi, że biały BK ma sporo niższą promieniotwórczość (ktoś na forum pisał, że obecnie 60% popiołów lotnych odbierają cegielnie :roll:
Z punktu widzenia późniejszej, ewentualnej sprzedaży domu może się okazać, że wybudowany z ceramiki łatwiej znajdzie nabywców (ciągła wiara, że obecnie produkowana ceramika to taka sama jak przed laty :)
Generalnie jakbyś nie zrobił to pewnie będziesz zadowolony, a i tak nie raz usłyszysz, że źle wybrałeś :lol:to najlepiej zlikwidowac forum bo tematy byly walkowane 1000 razy.
Juz mnie ten tekst wkur.....a

Mice
15-03-2007, 21:36
to najlepiej zlikwidowac forum bo tematy byly walkowane 1000 razy.
Juz mnie ten tekst wkur.....a
Zawsze możesz się obrazić i przestać korzystać z forum :lol:
Mnie może wkur...ć jak kolejna osoba idzie na łatwiznę i zamiast samemu/samej poczytać czeka na gotowe info.
W 15 minut na pytanie powyżej osoba średnio inteligentna znajdzie odpowiedź, no tak ale trzeba główkę wysilić i poświęcić te 15 minut ... A tak wystarczy zapytać i jakiś jeleń pewnie odpowie, a jak nie odpowie to się obrazić ...

YreQ
16-03-2007, 08:52
Owszem ,,cokolwiek,, też mi proponowano, np.od reki szary suporeks
to keramzytu tez już zabrakło ??

cześc, zabrakło ale....czekam dzisiaj na odpowiedź z Wroclawia. Pozdrawiam :D

YreQ
16-03-2007, 08:55
Owszem ,,cokolwiek,, też mi proponowano, np.od reki szary suporeks, ktory wg. sprzedawcy do Ytonga ma sie tak jak polonez do mercedesa. No srki, ale nie mam zamiaru budowac domu na 3 lata. Kto wie, może przeczekanie to obecnie dobry pomysł. Pozdrawiam

No cóż.........szary suporex na ściany 1W na pewno się nie nada, ale dobrze wyschnięty, pod ociepleniem to i ze 100 lat postoi. Skąd u Ciebie tak skrajny pesymizm do tego materiału ?.........poczytaj trochę sam, a nie wyrokuj na podstawie chyichś osądów.
Ja natomiast osobiście to wybudowałbym z porządnej ceramiki typu cegła, silikat, Max,a lub U220. I wtedy ocieplanie styropianem czy wełną jest zupełnie naturalnym wyborem z bardzo dobrym skutkiem.

Nie wiem czy był dobrze wyschniety....kruszył sie pod palcami, a folia go okrywajaca była zaparzona

YreQ
16-03-2007, 09:14
to najlepiej zlikwidowac forum bo tematy byly walkowane 1000 razy.
Juz mnie ten tekst wkur.....a
Zawsze możesz się obrazić i przestać korzystać z forum :lol:
Mnie może wkur...ć jak kolejna osoba idzie na łatwiznę i zamiast samemu/samej poczytać czeka na gotowe info.
W 15 minut na pytanie powyżej osoba średnio inteligentna znajdzie odpowiedź, no tak ale trzeba główkę wysilić i poświęcić te 15 minut ... A tak wystarczy zapytać i jakiś jeleń pewnie odpowie, a jak nie odpowie to się obrazić ...

No....Panowie (?) troche szacunku dla inteligencji kobiet. SAMA czytam i zbieram wiadomości na temat mat. bud. Dla wyjaśnienia - nie zadałam WAM pytania z czego mam wybudowac swoj dom, tylko pare postow wyżej ,,ile kosztuje Ytong,,, bo nigdzie nie chcieli mi odpowiedziec w składach budowlanych ( powod- rosnace ceny)- a ktoś z forumowiczow cene znał (zdaje sie, że Robert D69 z Cieszyna).
Siedzicie na tym forum dłużej niż ja, wiec może niektore rzeczy was.....delikatnie mowiac drażnią.....wiec po co , co poniektorzy bardziej drazliwi, w dyskusje sie właczaja :lol: . Gdybym uwazała sie za najmądrzejszą bufonke na świecie, to nie zadawałabym pytań - a przecież kto pyta nie błądzi...Prawda? :wink: Pozdrawiam...drażliwych i tych z poczuciem humoru. :D
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Barbossa
16-03-2007, 09:21
...
W 15 minut na pytanie powyżej osoba średnio inteligentna znajdzie odpowiedź, no tak ale trzeba główkę wysilić i poświęcić te 15 minut ... A tak wystarczy zapytać i jakiś jeleń pewnie odpowie, a jak nie odpowie to się obrazić ...

pierwszą część wypowiedzi popieram, natomiast druga... :-?
chociaż na głupie pytania staram się nie odpowiadać, chyba że ktoś wałkuje temat i to w złym kierunku


co do pytania z postu:
nie ma większego znaczenia jaki materiał wybiera się na ścianę w 2W
kierować się należy ekonomią lub terminami jeżeli ma się kasę

Mice
16-03-2007, 09:23
No....Panowie (?) troche szacunku dla inteligencji kobiet. SAMA czytam i zbieram wiadomości na temat mat. bud. Dla wyjaśnienia - nie zadałam WAM pytania z czego mam wybudowac swoj dom, tylko pare postow wyżej ,,ile kosztuje Ytong,,, bo nigdzie nie chcieli mi odpowiedziec w składach budowlanych ( powod- rosnace ceny)- a ktoś z forumowiczow cene znał. Siedzicie na tym forum dłużej niż ja, wiec może niektore rzeczy was.....delikatnie mowiac drażnią.....wiec po co , co poniektorzy bardziej drazliwi, w dyskusje sie właczaja :lol: . Gdybym uwazała sie za najmądrzejszą bufonke na świecie, to nie zadawałabym pytań - a przecież kto pyta nie błądzi...Prawda? :wink: Pozdrawiam...drażliwych i tych z poczuciem humoru. :D

Ja tam drażliwy nie jestem i to nie było do Ciebie przecież :wink:
Była to odpowiedź wprost na tekst slaw79, nic więcej. Wielu z tych co odpowiadają również pyta o różne rzeczy (ja również, żeby nie było) ale najpierw przeszuka forum i Inetrnet dokładnie. Życzę wszystkim sporo czasu i cierpliwości na forum :lol:

Guzu
16-03-2007, 09:27
Cena brutto Ytonga 24 z wczoraj od przedstawiciela Ytonga w Sławie woj. Lubuskie to 75,65 zl/m2 oczywiscie z dowozem na plac budowy.

Geno
16-03-2007, 09:28
No....Panowie (?) troche szacunku dla inteligencji kobiet. SAMA czytam i zbieram wiadomości na temat mat. bud. Dla wyjaśnienia - nie zadałam WAM pytania z czego mam wybudowac swoj dom, tylko pare postow wyżej ,,ile kosztuje Ytong,,, bo nigdzie nie chcieli mi odpowiedziec w składach budowlanych ( powod- rosnace ceny)- a ktoś z forumowiczow cene znał. Siedzicie na tym forum dłużej niż ja, wiec może niektore rzeczy was.....delikatnie mowiac drażnią.....wiec po co , co poniektorzy bardziej drazliwi, w dyskusje sie właczaja :lol: . Gdybym uwazała sie za najmądrzejszą bufonke na świecie, to nie zadawałabym pytań - a przecież kto pyta nie błądzi...Prawda? :wink: Pozdrawiam...drażliwych i tych z poczuciem humoru. :D

Ja tam drażliwy nie jestem i to nie było do Ciebie przecież :wink:
Była to odpowiedź wprost na tekst slaw79, nic więcej. Wielu z tych co odpowiadają również pyta o różne rzeczy (ja również, żeby nie było) ale najpierw przeszuka forum i Inetrnet dokładnie. Życzę wszystkim sporo czasu i cierpliwości na forum :lol:
Niektórzy na dzień dobry grubym mazakiem skreślają swoja inteligencję niczym pani w supermarkecie przekreslająca grubym mazakiem cenę z 2,00 na 0,99 to tak czesto mozna zauważyć tutaj na forum szybksie przekreślenie inteligencji z ponad 100 na grubo poniżej bo jak inaczej nazwać zadane pytanie w stylu "A po ile m2 ściany?" "Ile m2 docieplenia?

.....czy tysiące innych rzeczy kiedy komus się nawet nie chce wpisac w google poszukiwanego słowa.

Barbossa
16-03-2007, 09:30
też prawda

jak zdrówko?

Geno
16-03-2007, 09:30
też prawda

jak zdrówko?
Lepiej :wink:
Czekam na sobotnią dezynfekcję :oops:
BTW Do tych pytań to mi się kojarzy:

-Bilecik proszę!
-Trąbka!
-Jaka trąbka?
-A jaki bilecik?

Barbossa
16-03-2007, 09:36
a bo ja tak zawsze mam... :oops:

ubek
16-03-2007, 10:09
Przypomina mi to szaleństwo z okresu 2004, kiedy VAT podnosili. Nikt nic nie wiedział, same spekulacje, ceny szalały.

YreQ
16-03-2007, 10:34
Cena brutto Ytonga 24 z wczoraj od przedstawiciela Ytonga w Sławie woj. Lubuskie to 75,65 zl/m2 oczywiscie z dowozem na plac budowy.
DZIEKI !!!

Mice
16-03-2007, 10:42
W Poznaniu wczoraj :wink: powyżej 80pln/m2, raczej w kierunku 85pln/m2 z rozładunkiem i przywozem.

YreQ
16-03-2007, 10:45
No....Panowie (?) troche szacunku dla inteligencji kobiet. SAMA czytam i zbieram wiadomości na temat mat. bud. Dla wyjaśnienia - nie zadałam WAM pytania z czego mam wybudowac swoj dom, tylko pare postow wyżej ,,ile kosztuje Ytong,,, bo nigdzie nie chcieli mi odpowiedziec w składach budowlanych ( powod- rosnace ceny)- a ktoś z forumowiczow cene znał. Siedzicie na tym forum dłużej niż ja, wiec może niektore rzeczy was.....delikatnie mowiac drażnią.....wiec po co , co poniektorzy bardziej drazliwi, w dyskusje sie właczaja :lol: . Gdybym uwazała sie za najmądrzejszą bufonke na świecie, to nie zadawałabym pytań - a przecież kto pyta nie błądzi...Prawda? :wink: Pozdrawiam...drażliwych i tych z poczuciem humoru. :D

Ja tam drażliwy nie jestem i to nie było do Ciebie przecież :wink:
Była to odpowiedź wprost na tekst slaw79, nic więcej. Wielu z tych co odpowiadają również pyta o różne rzeczy (ja również, żeby nie było) ale najpierw przeszuka forum i Inetrnet dokładnie. Życzę wszystkim sporo czasu i cierpliwości na forum :lol:
Niektórzy na dzień dobry grubym mazakiem skreślają swoja inteligencję niczym pani w supermarkecie przekreslająca grubym mazakiem cenę z 2,00 na 0,99 to tak czesto mozna zauważyć tutaj na forum szybksie przekreślenie inteligencji z ponad 100 na grubo poniżej bo jak inaczej nazwać zadane pytanie w stylu "A po ile m2 ściany?" "Ile m2 docieplenia?

.....czy tysiące innych rzeczy kiedy komus się nawet nie chce wpisac w google poszukiwanego słowa.

złośliwy jesteś, ale jak widzisz ktos mi jednak odpisał :D P.s. trzymaj sie ciepło, bo w przyszłym tygodniu ma bardzo wiac.............

YreQ
16-03-2007, 10:46
W Poznaniu wczoraj :wink: powyżej 80pln/m2, raczej w kierunku 85pln/m2 z rozładunkiem i przywozem.
:wink:

Geno
16-03-2007, 10:47
No....Panowie (?) troche szacunku dla inteligencji kobiet. SAMA czytam i zbieram wiadomości na temat mat. bud. Dla wyjaśnienia - nie zadałam WAM pytania z czego mam wybudowac swoj dom, tylko pare postow wyżej ,,ile kosztuje Ytong,,, bo nigdzie nie chcieli mi odpowiedziec w składach budowlanych ( powod- rosnace ceny)- a ktoś z forumowiczow cene znał. Siedzicie na tym forum dłużej niż ja, wiec może niektore rzeczy was.....delikatnie mowiac drażnią.....wiec po co , co poniektorzy bardziej drazliwi, w dyskusje sie właczaja :lol: . Gdybym uwazała sie za najmądrzejszą bufonke na świecie, to nie zadawałabym pytań - a przecież kto pyta nie błądzi...Prawda? :wink: Pozdrawiam...drażliwych i tych z poczuciem humoru. :D

Ja tam drażliwy nie jestem i to nie było do Ciebie przecież :wink:
Była to odpowiedź wprost na tekst slaw79, nic więcej. Wielu z tych co odpowiadają również pyta o różne rzeczy (ja również, żeby nie było) ale najpierw przeszuka forum i Inetrnet dokładnie. Życzę wszystkim sporo czasu i cierpliwości na forum :lol:
Niektórzy na dzień dobry grubym mazakiem skreślają swoja inteligencję niczym pani w supermarkecie przekreslająca grubym mazakiem cenę z 2,00 na 0,99 to tak czesto mozna zauważyć tutaj na forum szybksie przekreślenie inteligencji z ponad 100 na grubo poniżej bo jak inaczej nazwać zadane pytanie w stylu "A po ile m2 ściany?" "Ile m2 docieplenia?

.....czy tysiące innych rzeczy kiedy komus się nawet nie chce wpisac w google poszukiwanego słowa.

złośliwy jesteś, ale jak widzisz ktos mi jednak odpisał :D P.s. trzymaj sie ciepło, bo w przyszłym tygodniu ma bardzo wiac.............

...akurat nie miałem osobiście zamiaru byc złośliwym wobec Ciebie, raczej ogólna luźna uwaga..... :)

Soch
16-03-2007, 11:01
za Ytong 40 gęstość 400 płacę 139PLN brutto za m2; 24cm odmiany 600 za 64 PLN brutto (transport oczywiście wliczony) Warszawa, ceny ustalane 26.02.2007
Z dostawą problemu nie mam - może dużo płacę;-)??

pozdrawiam

RobertD69
20-03-2007, 14:52
Ratunku. Dzisiaj bylem w hurtowni i panowie wysmiali się, że dom przy grubości 25cm Ytong zawali mi się na głowę. Znowu jestem na początku. :evil:

Mice
20-03-2007, 14:56
Ratunku. Dzisiaj bylem w hurtowni i panowie wysmiali się, że dom przy grubości 25cm Ytong zawali mi się na głowę. Znowu jestem na początku. :evil:
A co do Twojej budowy mają "panowie" z hurtowni :roll:
Jak masz w projekcie albo zmieniasz w uzgodnieniu z kierownikiem/architektem to nie widzę problemu.

Depi
20-03-2007, 15:32
Ratunku. Dzisiaj bylem w hurtowni i panowie wysmiali się, że dom przy grubości 25cm Ytong zawali mi się na głowę. Znowu jestem na początku. :evil:

Dobre! Hehe - zadzwoniłeś oczywiście od razu do Ytonga, żeby wstrzymali natychmiast sprzedaż?!? Jezu - ile domów się zaraz ludzim na głowy powali

:o :o :o :o

Tomek_W
20-03-2007, 17:48
Tomek_W napisał:
Hej
Nikt Ci tu nie odpowie w sposób kategoryczny
Temat była wałkowany już tysiące razy i... nie został rozstrzygnięty bo chyba nie może.
Wszystko zależy od gustu.
Ja też się zastanawiam i wcale nie jest łatwo
Jak ja to widzę?
Termika - chyba bez większych różnic przy ociepleniu jakie chcesz dać
Akustyka - trochę lepsza jest (podobno) ceramika
Łatwość prowadzenia instalacji - tu z kolei przewaga BK
Wytrzymałość - zależy jakiej odmiany BK wybierzesz. Co do wytrzymałości Porothermu to podobno mieli z tym problemy. Pewnie goniąc za U takim jak BK 400 zbytnio "poryzowali" bloczki.
Promieniotwórczość - mnóstwo mitów, a wychodzi, że biały BK ma sporo niższą promieniotwórczość (ktoś na forum pisał, że obecnie 60% popiołów lotnych odbierają cegielnie
Z punktu widzenia późniejszej, ewentualnej sprzedaży domu może się okazać, że wybudowany z ceramiki łatwiej znajdzie nabywców (ciągła wiara, że obecnie produkowana ceramika to taka sama jak przed laty
Generalnie jakbyś nie zrobił to pewnie będziesz zadowolony, a i tak nie raz usłyszysz, że źle wybrałeś
to najlepiej zlikwidowac forum bo tematy byly walkowane 1000 razy.
Juz mnie ten tekst wkur.....a

Dżisus... Slaw (ku?), broń Boże nie miałem zamiaru nikogo w...ać :) Jak się spokojnie wczytasz to powinieneś zwrócić uwagę, że pokrótce (ale wszak nie jestem inżynierem Karwowskim) starałem sie zwrócić uwagę na pewne podstawowe różnice. Pomóc chciałem.... Nie strzelaj...
Pisząc, że temat był już wałkowany tysiące razy i nie zakończyło się to wybraniem jedynie słusznej technologii miałem tylko na myśli, że przypuszczalnie (na zupełnie elementarną logikę płci obydwu) obie te technologie są tak samo lub niemal taka samo dobre i wszystko zależy od preferencji, dostępności, aktualnej ceny itepe.
Specjalnie dla Ciebie przeczytałem swój post 3 razy i odniosłem nieodparte wrażenie, że nijakiej złośliwości tudzież uszczypliwości w nim nie było.
Choć może jego luźny styl wynikał z tego, że pisałem to w swoje urodziny w stanie w jakim Hemingway dopiero łapał się za pióro... :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam i więcej luzu:)
Tomek