PDA

Zobacz pełną wersję : euroster, głowice termostatyczne, sondy do kotła



KW100
15-03-2007, 20:09
Witam

Niedługo przyjdzie mi podjąć decyzję co do konkretnych zakupów systemu c.o.
Chciałbym wyjasnic pewne wątpliwości, które mam.
W moim domu zaplanowane jest pomieszczenie gospodarcze o kubaturze około 13 m3, planuję zakupić zestaw złożony z kotła 1 funkcyjnego beretta kompakt 2 24kW oraz zasobnika Biawar classic spiro 100l.
Kocioł ten wg danych jest wyposażony w moduł regulacji pogodowej, wystarczy dokupić czujnik temperatury.
oprócz tego kotła w domu będzie jeszcze kominek z DGP.
Moje wymagania co do działania ogrzewania są takie:
chciałbym, aby podczas gdy rozpalony jest kominek i temperatura w ustalonym miejscu w domu wynosi np. 19 stopni lub więcej, to wtedy kocioł gazowy nie grzeje. Kiedy temp spadnie poniżej tych 19stu to wtedy się włącza.
Czy w związku z tym należy dokupić do takiego kotła właśnie współpracujący czujnik temperatury i umieścić go w przemyślanym miejscu domu ?
Czy może zamiast tego czujnika dokupić sterownik np. Euroster2005, czy on będzie tak działał jak wyżej napisałem?
Czy przy zastosowaniu bądź czujnika bądź eurostera konieczne jest mimo wszystko montowanie na każdym grzejniku zaworu termostatycznego ?

Z góry dzięki

KW100
16-03-2007, 18:20
podnoszę wątek :D

siwy z gosławic
16-03-2007, 20:01
Pogodowego nie potrzebujesz a głowice na grzejnikach są przydatne z tym że tam gdzie będzie czujnik do kotła może być bez głowicy.

KW100
18-03-2007, 20:54
pomęczę Was ponownie. Czy ktoś jeszcze może wyrazić swoją opinię na moje pytania w tym wątku ?

niezły
18-03-2007, 21:23
Nic nie piszesz na temat wielkości domu ale skoro kociołek ma mieć 24kW to podejrzewam że ma on też poddasze W takim przypadku programator ( czujnik od kotła ) umieścił bym w pomieszczeniu z ogrzewaniem grzejnikowym gdzieś właśnie na poddaszu i najlepiej aby było to pomieszczenie najchłodniejsze we wszystkich innych pomieszczeniach jako regulacja obowiązkowo głowice termostatyczne Czujnik temperatury od kotła ( pogodówka składa się też z czujnika zewnętrznego i czujnika który może być zamontowany w pomieszczeniu ogrzewanym) nie powinien być zamontowany w salonie gdzie jest kominek zwłaszcza gdy jest często używany ponieważ w momencie gdy napalimy w kominku temperatura w salonie wzrośnie na tyle że wyłączy nam kocioł gazowy i jak wówczas nagrzejemy pomieszczenia na poddaszu . W przypadku gdy czujnik temperatury będzie na poddaszu i będziemy palić w kominku w pomieszczeniach które będą ogrzewane od kominka głowice termostatyczne pozamykają grzejniki a pomieszczenia nie ogrzewane przez kominek będą ogrzewane przez kocioł gazowy

KW100
18-03-2007, 21:40
Nic nie piszesz na temat wielkości domu ale skoro kociołek ma mieć 24kW to podejrzewam że ma on też poddasze W takim przypadku programator ( czujnik od kotła ) umieścił bym w pomieszczeniu z ogrzewaniem grzejnikowym gdzieś właśnie na poddaszu i najlepiej aby było to pomieszczenie najchłodniejsze we wszystkich innych pomieszczeniach jako regulacja obowiązkowo głowice termostatyczne Czujnik temperatury od kotła ( pogodówka składa się też z czujnika zewnętrznego i czujnika który może być zamontowany w pomieszczeniu ogrzewanym) nie powinien być zamontowany w salonie gdzie jest kominek zwłaszcza gdy jest często używany ponieważ w momencie gdy napalimy w kominku temperatura w salonie wzrośnie na tyle że wyłączy nam kocioł gazowy i jak wówczas nagrzejemy pomieszczenia na poddaszu . W przypadku gdy czujnik temperatury będzie na poddaszu i będziemy palić w kominku w pomieszczeniach które będą ogrzewane od kominka głowice termostatyczne pozamykają grzejniki a pomieszczenia nie ogrzewane przez kominek będą ogrzewane przez kocioł gazowy

dom z poddaszem użytkowym, łącznie 115 m2 po podłogach. Na dole otwarta przestrzeń salon, kuchnia, jadalnia, hall no i wydzielona toaleta i pomieszczenie gospodarcze. U góry 3 sypialnie i łazienka. Kominek umieszczony w centralnej części domu, do pokoi na górze będzie podciągnięte DGP. Czyli zatem:
1. czujnik umieszczam w jednym z pokoi na górze ?
2. czy to ma być tylko jakiś czujnik (jaki?) czy od razu regulator typu Euroster ?
3. czy sonda na zewnątrz domu jest potrzebna?
4. głowice termostatyczne zatem muszę dać, ale czy one mają być pootwierane na maxa aby to regulator miał wpływ na temp. ?
5. ten kocioł to będzie z otwartą komorą, czy więc do pomieszczenia gospodarczego (13 m3 kubatury) muszę doprowadzić dodatkowo powietrze z zewnątrz robiąc jakiś nawiewnik w ścianie ? czy może to być nawiewnik w ścianie sąsiadującej z garażem a w garażu drugi nawiewnik na zewnątrz?

niezły
18-03-2007, 22:21
1. tak w pomieszczeniu gdzie w najmniejszym stopniu czujnik będzie zakłócany przez kominek
2. nie wiem co ma ten kociołek. Piszesz że atmosferyczny a z modułem pogodówki ale bez programatora Taki programator aby współpracował z kotłem
3. Każdy kocioł gazowy może pracować na kilka sposobów Pierwszy bez jakichkolwiek czujników i programatorów, drugi ze zwykłym programatorem (czujnikiem) pokojowym i trzeci z pogodówką która ustawia pracę kotła wg krzywej grzewczej jest droga i składa się z czujnika zewnętrznego i automatyki zwanej porodówka a wyglądająca jak programator pokojowy w tym przypadku raczej zbędny
4. głowice termostatyczne służą do ograniczania temperatury w pomieszczeniach od góry jak by miały być rozkręcone na maksa to po co je zakładać jedynie głowica w pomieszczeniu gdzie jest programator powinna być ustawiona na maksa
5. nawiew musi być ale jeśli jeszcze nie masz kupionego kotła kup koniecznie turbo

KW100
19-03-2007, 06:10
5. nawiew musi być ale jeśli jeszcze nie masz kupionego kotła kup koniecznie turbo

dzięki za odp.

kotła nie mam jeszcze ale komin już stoi w połowie (schiedel z ceramicznym wkładem- Rondo albo rondo plus, nie pamiętam).
Co dałby mi kocioł turbo ? Przecież nie zamierzam go montować w łazience tylko w pomieszczeniu gospodarczym i to nie takim chyba malutkim (około 13-14 m3 kubatury). W pomieszczeniu tym będzie jeszcze okno.

Czytałem w pewnym wątku, że taki kocioł w łazience to nie bardzo bo zimno będzie :o ale w pomieszczeniu gospodarczym dlaczego nie ?
Czy to sami kocioł wychłodzi to pomieszczenie gospodarcze czy w zasadzie to ten nawiew do niego ?
W pomieszczeniu tym będą przechodzić przez podłogę rury do podłogówki do pozostałych pomieszczeń więc coś tam będzie grzało.
Proszę o wyjaśnienie.

mdzalewscy
19-03-2007, 07:51
Witam

Kocioł ten wg danych jest wyposażony w moduł regulacji pogodowej, wystarczy dokupić czujnik temperatury.

........chciałbym, aby podczas gdy rozpalony jest kominek i temperatura w ustalonym miejscu w domu wynosi np. 19 stopni lub więcej, to wtedy kocioł gazowy nie grzeje. Kiedy temp spadnie poniżej tych 19stu to wtedy się włącza.
Czy w związku z tym należy dokupić do takiego kotła właśnie współpracujący czujnik temperatury i umieścić go w przemyślanym miejscu domu ?
Czy może zamiast tego czujnika dokupić sterownik np. Euroster2005, czy on będzie tak działał jak wyżej napisałem?
Czy przy zastosowaniu bądź czujnika bądź eurostera konieczne jest mimo wszystko montowanie na każdym grzejniku zaworu termostatycznego ?


jak się nie myle to ten kociołek ma identyczne sterowanie jak mój kondensat beretty, a więc bez problemu możesz podłączyć Eurostara + czujnik pogodowy i wszystko fajnie śmiga, możesz nawet zrobić 2 strefy grzewcze i podpiąć pod kociołek 2 niezależne programatory pokojowe (np. góra 1, dół 2).

w twoim przypadku wystarczy zwykły programator tygodniowy, bez czujnika pogodówki, gdyż jak kociołek ma włączoną pogodówkę to nie wyłącza się wcale, tylko przesuwa krzywą grzewczą w dół i obniża temperaturę zasilania, a więc przy rozpalonym kominku by Ci mocno przegrzewało pomieszczenia, a więc zwykły programator + wyłączona opcja termoregulacji na kociołku i wszystko o.k

niezły
19-03-2007, 08:21
Ja wiem że kociołek atmosferyczny jest tańszy ale jest to przeżytek i w nowych domach i domach z nowymi oknami nie powinno się montować kotłów atmosferycznych tylko z zamkniętą komorą spalania
Mimo że kociołek będzie w pomieszczeniu gospodarczym to wcale nie oznacza że w łazience nie będzie zimno Jeśli taki kociołek masz zamontowany gdziekolwiek w domu to pracując wytwarza on podciśnienie jeśli masz zetkę to w pomieszczeniu kotłowni będzie naprawdę zimno nawet do tego stopnia że będziesz chciał ja zatkać a może jeszcze żona każe założyć na wylocie zetki kratkę wentylacyjną i to taką z siatką na pająki Jeśli w domu powstanie podciśnienie to musi zostać wyrównane albo zrobi to zetka ale z różnych powodów może nie zrobić to zrobią to kratki wentylacyjne którymi dostanie się zimne powietrze do domu a kratki przeważnie są w łazienkach
Kociołek z zamkniętą komorą spalania nie zakłóca wentylacji w domu poza tym jest mniej narażony na pobieranie zanieczyszczeń z domu
O zaletach kotłów turbo poczytaj w magazynie instalatora w archiwum

KW100
19-03-2007, 09:32
Witam

Kocioł ten wg danych jest wyposażony w moduł regulacji pogodowej, wystarczy dokupić czujnik temperatury.

........chciałbym, aby podczas gdy rozpalony jest kominek i temperatura w ustalonym miejscu w domu wynosi np. 19 stopni lub więcej, to wtedy kocioł gazowy nie grzeje. Kiedy temp spadnie poniżej tych 19stu to wtedy się włącza.
Czy w związku z tym należy dokupić do takiego kotła właśnie współpracujący czujnik temperatury i umieścić go w przemyślanym miejscu domu ?
Czy może zamiast tego czujnika dokupić sterownik np. Euroster2005, czy on będzie tak działał jak wyżej napisałem?
Czy przy zastosowaniu bądź czujnika bądź eurostera konieczne jest mimo wszystko montowanie na każdym grzejniku zaworu termostatycznego ?


jak się nie myle to ten kociołek ma identyczne sterowanie jak mój kondensat beretty, a więc bez problemu możesz podłączyć Eurostara + czujnik pogodowy i wszystko fajnie śmiga, możesz nawet zrobić 2 strefy grzewcze i podpiąć pod kociołek 2 niezależne programatory pokojowe (np. góra 1, dół 2).

w twoim przypadku wystarczy zwykły programator tygodniowy, bez czujnika pogodówki, gdyż jak kociołek ma włączoną pogodówkę to nie wyłącza się wcale, tylko przesuwa krzywą grzewczą w dół i obniża temperaturę zasilania, a więc przy rozpalonym kominku by Ci mocno przegrzewało pomieszczenia, a więc zwykły programator + wyłączona opcja termoregulacji na kociołku i wszystko o.k

dzięks :D

KW100
19-03-2007, 09:34
Ja wiem że kociołek atmosferyczny jest tańszy ale jest to przeżytek i w nowych domach i domach z nowymi oknami nie powinno się montować kotłów atmosferycznych tylko z zamkniętą komorą spalania
Mimo że kociołek będzie w pomieszczeniu gospodarczym to wcale nie oznacza że w łazience nie będzie zimno Jeśli taki kociołek masz zamontowany gdziekolwiek w domu to pracując wytwarza on podciśnienie jeśli masz zetkę to w pomieszczeniu kotłowni będzie naprawdę zimno nawet do tego stopnia że będziesz chciał ja zatkać a może jeszcze żona każe założyć na wylocie zetki kratkę wentylacyjną i to taką z siatką na pająki Jeśli w domu powstanie podciśnienie to musi zostać wyrównane albo zrobi to zetka ale z różnych powodów może nie zrobić to zrobią to kratki wentylacyjne którymi dostanie się zimne powietrze do domu a kratki przeważnie są w łazienkach
Kociołek z zamkniętą komorą spalania nie zakłóca wentylacji w domu poza tym jest mniej narażony na pobieranie zanieczyszczeń z domu
O zaletach kotłów turbo poczytaj w magazynie instalatora w archiwum

kurde :cry: co tu teraz w takim razie zrobić ,zeby wszystko do kotła turbo pasowało ? Komin Schiedel (z wkładem ceramicznym) kupiony i w połowie już stoi.