PDA

Zobacz pełną wersję : gruntowanie



darekul
16-03-2007, 10:28
Czy jest konieczne gruntowanie ściany z BK przed przyklejaniem styropianu na zewnątrz????
pozdrawiam
darekul

Sp5es
16-03-2007, 20:02
Koniecznie.
To materiał o b. dużej nasiąkliwości. Dobrze przed klejeniem polecieć ścianę wodą ze szlaucha.

Inaczej "poodparza" klej przez odciągnięcie wody.

vanderbobo
16-03-2007, 20:06
czyli gruntowac czy tylko polać wodą?

Sp5es
16-03-2007, 20:18
Napewno gruntować. Sama woda nie wystarczy.

darekul
17-03-2007, 18:11
Z tego co piszesz to rozumię że pierwsze polać wodą a poźniej gruntować, chyba że inaczej. Proszę o wskazówki.

Sp5es
17-03-2007, 20:52
Raczej odwrotnie.

Zagruntować, wysuszyć , a przed tynkowaniem polać.

Rom-Kon
18-03-2007, 09:35
Napewno gruntować. Sama woda nie wystarczy.
Do porządnego zagruntowania to beczkę gruntu na ścianę... a gruntowanie "po łebkach" nic nie daje. Lepiej porządnie lać wodę... efekt ten sam (sprawdziłem na próbach i później jak kułem ten klej...) a koszta nieporównywalne. Oficjalnie to należy gruntować i to tylko środkiem zalecanym (produkowanym) przez producenta systemu. Jeśli to Bolix to środkiem Bolixu jeśli Altas to Atlasu... :wink: Wybór nalezy do Ciebie...

Sp5es
18-03-2007, 11:58
Jak nie ma kasy na gruntowanie gazobetonu, to trzeba wziąć inne mniej nasiąkliwe materiały... To niestety skutki unowocześnienia technologii.

Gorąco odradzam tynkowanie gazobetonu, na wyłącznie moczoną ścinanę.

Kolejna drobna uwaga - tynk c-w na gazobeton powinien być typu lekkiego. Jest to wymóg normowy. Inaczej polecam archimum pod hasłem - "Pomocy! Dlaczego popękały mi tynki? Co robić?"

Rom-Kon
18-03-2007, 13:41
Jak nie ma kasy na gruntowanie gazobetonu, to trzeba wziąć inne mniej nasiąkliwe materiały... To niestety skutki unowocześnienia technologii.

Gorąco odradzam tynkowanie gazobetonu, na wyłącznie moczoną ścinanę.

Kolejna drobna uwaga - tynk c-w na gazobeton powinien być typu lekkiego. Jest to wymóg normowy. Inaczej polecam archimum pod hasłem - "Pomocy! Dlaczego popękały mi tynki? Co robić?"
??? przecież nie o tynkach tylko o styropianie mówimy.... wystarczy zrobić próbę. Przykleić pół płyty styropianu na "sucho" i na namoczoną ścianę. Zostawić... nawet 3 dni wystarczą ale lepiej dłużej i próba oderwania... a później przecinak i młotek! sprawa się wyjaśni... naocznie. A spękanie skurczowe tynków... różne są tego przyczyny... m.in. ta ale nie tylko.

Anisia3
18-03-2007, 13:57
Ja może głupie pytanie zadam :oops: i nie tynkuję akurat betonu komórkowego, bo mam ściany z czego innego, ale kompletnie nie rozumiem: co ma do rzeczy materiał, z ktorego są ściany do tynku, skoro między nimi jest styropian? Niech mi ktos to wytłumaczy. 8)

Rom-Kon
18-03-2007, 14:31
Ja może głupie pytanie zadam :oops: i nie tynkuję akurat betonu komórkowego, bo mam ściany z czego innego, ale kompletnie nie rozumiem: co ma do rzeczy materiał, z ktorego są ściany do tynku, skoro między nimi jest styropian? Niech mi ktos to wytłumaczy. 8)
Jeśli płyty styropianu się odkleją od ściany to zaczynają "klawiszować' i wtedy tynk ciękowarstwowy pęka i "widać" płyty. Zapobiega temu kołkowanie i klejenie obwodowe płyt do tego WTAPIANIE a nie przypinanie siatki szpilkami do styropianu. I jeszcze parę innych takich "drobiazgów". Ale w poście wyżej nie chodziło o tynk na styropianie ale tynk cementowo-wapienny na bloczkach betonu komórkowego.

Anisia3
18-03-2007, 14:48
Było o styropianie

Czy jest konieczne gruntowanie ściany z BK przed przyklejaniem styropianu na zewnątrz????
pozdrawiam
darekul

Rom-Kon
18-03-2007, 15:39
Kolejna drobna uwaga - tynk c-w na gazobeton powinien być typu lekkiego. Jest to wymóg normowy. Inaczej polecam archimum pod hasłem - "Pomocy! Dlaczego popękały mi tynki? Co robić?"
ale ten fragment dotyczy tynku cem-wap. O to mi chodziło.

Sp5es
18-03-2007, 17:10
Kolejna drobna uwaga - tynk c-w na gazobeton powinien być typu lekkiego. Jest to wymóg normowy. Inaczej polecam archimum pod hasłem - "Pomocy! Dlaczego popękały mi tynki? Co robić?"
ale ten fragment dotyczy tynku cem-wap. O to mi chodziło.

Ok , przeoczenie.

Sp5es
18-03-2007, 17:14
co ma do rzeczy materiał, z ktorego są ściany do tynku, skoro między nimi jest styropian? Niech mi ktos to wytłumaczy. 8)

Co to sa ściany do tynku? Mowa o ociepleniu. Chyba że zazbrojony styropian uchodzi za ścianę ?


A ogólnie - Materiał tynku musi być zgodny z podłożem (zawsze) i dobrany wytrzymałością do podłoża. W tym mieści się dobranie materiału gęstościami i zdolnościa odprężąnia i przenoszenia rys..

romwis
18-03-2007, 19:10
I znowu charakterystyczne na tym forum "nieporozumienie".
Autor wątku zadał WYRAŹNE pytanie czy gruntować przed położeniem styropianu ścianę z BK i dalej już poleciało....
Proszę o opinię kogoś naprawdę obeznanego bo sam jestem tym zainteresowany...
pzdr.
-romwis

Rom-Kon
18-03-2007, 20:13
I znowu charakterystyczne na tym forum "nieporozumienie".
Autor wątku zadał WYRAŹNE pytanie czy gruntować przed położeniem styropianu ścianę z BK i dalej już poleciało....
Proszę o opinię kogoś naprawdę obeznanego bo sam jestem tym zainteresowany...
pzdr.
-romwis
No i wyrażnie odpowiedziałem! A styropian zaczynałem kłaść przełom lat '80 i '90 jeszcze wtedy styropian - siatka Rabbitza lub Leduchowskiego - tynk cem.wap. To była technologia! MPR-a z pod bloku 10-piętrowego dźwig wyrywał a gruzu cały KAMAZ Później weszła metoda lekka - mokra ( lekka - sucha była trochę wcześniej). Mokra na materiałach Knauf i Ceresit. Ceresit i Knauf prowadziły szkolenia w "Niemcach" a Misie z Atlasu kręciły pierwsze kleje w garażu w betoniarce przykrytej deklem od śmietnika... co by nie kurzyło... Więc jak dzisiaj widzę jak technologia poszła "do przodu" to mnie aż w dołku ściska... np. klejenie na placki... nie szlifowanie styropianu... lepienie szpar klejem...przypinanie siatki... i takie tam inne...

romwis
18-03-2007, 21:04
No właśnie o to chodzi, że powiedziałeś niezbyt wyraźnie! Przeczytałem to jeszcze raz i nadal nie wiem co i jak. Na eksperymenty (połowa styropianu, skuwanie etc) nie mam ani możliwości ani ochoty. Chciałbym ekipie, którą zatrudnię w razie potrzeby móc powiedzieć: Panowie, stop - nie robimy tak!. Proszę to wykonać w ten sposób. Koniec. Kropka.
pzdr.
-romwis

Sp5es
18-03-2007, 21:27
I znowu charakterystyczne na tym forum "nieporozumienie".
Autor wątku zadał WYRAŹNE pytanie czy gruntować przed położeniem styropianu ścianę z BK i dalej już poleciało....
Proszę o opinię kogoś naprawdę obeznanego bo sam jestem tym zainteresowany...
pzdr.
-romwis
No i wyrażnie odpowiedziałem! A styropian zaczynałem kłaść przełom lat '80 i '90 jeszcze wtedy styropian - siatka Rabbitza lub Leduchowskiego - tynk cem.wap. To była technologia! MPR-a z pod bloku 10-piętrowego dźwig wyrywał a gruzu cały KAMAZ Później weszła metoda lekka - mokra ( lekka - sucha była trochę wcześniej). Mokra na materiałach Knauf i Ceresit. Ceresit i Knauf prowadziły szkolenia w "Niemcach" a Misie z Atlasu kręciły pierwsze kleje w garażu w betoniarce przykrytej deklem od śmietnika... co by nie kurzyło... Więc jak dzisiaj widzę jak technologia poszła "do przodu" to mnie aż w dołku ściska... np. klejenie na placki... nie szlifowanie styropianu... lepienie szpar klejem...przypinanie siatki... i takie tam inne...

Ja za to moge pokazać te cuda na siatce Rabitza.
Też Kamaz gruzu - tyle że z pod tak ocieplonej ściany.

Rom-Kon
19-03-2007, 05:40
... do dziś w Poznaniu stoją bloki ocieplone tą metodą... ja się jeszcze załapałem na tą technologię... to były moje pierwsze doswiadczenia ze styropianem...

Rom-Kon
19-03-2007, 05:56
No właśnie o to chodzi, że powiedziałeś niezbyt wyraźnie! Przeczytałem to jeszcze raz i nadal nie wiem co i jak. Na eksperymenty (połowa styropianu, skuwanie etc) nie mam ani możliwości ani ochoty. Chciałbym ekipie, którą zatrudnię w razie potrzeby móc powiedzieć: Panowie, stop - nie robimy tak!. Proszę to wykonać w ten sposób. Koniec. Kropka.
pzdr.
-romwis
Wystarczy wejść na stronę producenta systemw dociepleń obojętnie jakiego (Atlas, Knauf itp.) i żywcem ściągnąć technologię wykonania.... nic trudnego... mają pokazane krok po kroku co i jak... Ja jeszcze mam bagaż doświadczeń - nie zawsze dobry np. klient przywiózł mi klej do płytek... bo też się nada! Po próbie (opisanej wyżej) stwierdził że jednak nie :wink: i mieliśmy mieszać 1/3 z klejem do styropianu. Wtedy ceny kleju do styropianu były o ok. 150% wyzsze od kleju do płytek. Sciana moczona wodą... mieszany klej... klejenie obwodowe... kołkowanie 4szt/m2 i ściany do dziś wyglądają rewelacyjnie!!! No moze trochę przykurzone... Klient nie żałuje swojej decyzji o "rozcieńczeniu" kleju... :wink: