PDA

Zobacz pełną wersję : Strop drewniany



Marek
09-08-2001, 13:51
Jestem posiadaczem projektu domu ZZ1 f-my PROJEKT S.C z Jeleniej Góry (szczegóły na stronie http://www.projekt.pl). Jest to projekt domu jednorodzinnego z użytkowym poddaszem, który w swoim założeniu ma wykonanie ścian nośnych murowanych, natomiast strop i poddasze w tym ściany szczytowe mają być drewniane. Chcąc uniknąć błędów w trakcie budowy, chciałbym sie dowiedzieć jak należy wykonac taki strop aby był możliwie cichy i wykazywał jak najmniejsze ruchy.
Byłbym zobowiązany gdyby "MURATOR" na łamach swojego wydawnictwa opisał sposób wykonywania takiego stropu wraz materiałami które zmniejszają akustykę stropów drewnianych.

Wojciech Nitka
10-08-2001, 08:40
Dobrze wyizolowany akustycznie strop winien mieć następujące warstwy:
- wykładzina dywanowa,
- gąbka pod wykładzinę,
- płyta poszycia, grubość uzależniona od rozstawu belek stropu,
- filc lub guma na belka stropowych,
- belki stropowe,
- wełna - 10 cm,
- listwy kapeluszowe mocowane poprzecznie do belek stropowych,
- płyta gipsowa grub. 15 mm.

01-11-2001, 18:02
Jestem "posiadaczem" drewnianego stropu. Z mojego doświadczenia odradzam jego zastosowanie. Nie uda Ci się wyciszyć go. Strop cichy to taki, który ma swoją "masę", a drewniany z natury jest lekki. Żadne izolacje nie wytłumią hałasu. Mój strop wykonałem dokładnie tak jak opisuje go Pan Nitka.

Wojciech Nitka
01-11-2001, 20:18
Czy wykonałeś go identycznie? Czy niczego z tego układu nie opuściłeś?
Z doświadczenia wiem że taki układ "działa".
Proszę przedstaw dokładnie swój układ warstw stropu.

02-11-2001, 23:33
Ja też spotkałem się z tego typu stropem u znajomych. Jest wykonany dokładnie wg zaczonego schematu i to z odpowiednio wysuszonego drewna. Nie ma szans - znajomi klną jak szewc, że posłuchali takiego samego doradcy. Zawsze coś sychać !!. Lepiej zdecyduj się na lany lub z pustaków i nie będziesz miał problemów. Rady z tymi warstwami są nic nie warte. Dodatkowo ciężko jest kupić drewno o właściwej wilgotności. Zawsze raczej jest zbyt mokre co powoduje pękanie suchych tynków, strzelanie itp.

04-11-2001, 20:10
Czy naprawdę uważasz że zawsze jest mokre?

budowlaniec
05-11-2001, 00:08
Przed zastosowaniem przekładek z różnych materiałów (guma, filc, itp.) pomiędzy belkami stropowymi, a poszyciem stropu należy prześledzić opis konstrukcyjny wykonania stropu lub skonsultować się z konstruktorem stropu. Być może dany strop jest zaprojektowany w taki sposób, że poszycie stropu ściśle współpracuje z belkami stropowymi usztywniając jego konstrukcję i zastosowanie przekładek w takim przypadku zlikwiduje tę współpracę oraz pogorszy jego parametry obliczeniowe. W takim stropie akustyczność automatycznie wzrośnie.