PDA

Zobacz pełną wersję : fornir dąb - jak rozjaśnić na dąb bielony?



maziar
16-03-2007, 20:52
No właśnie - pytanie do speców od tematu: można to jakoś samemu zrobić? Istnieją jakieś specjalne preparaty? Lub chociaż środki do konserwacji zabezpieczające przed ciemnieniem lub choć deczko wybielające?
Dzięki wielkie za pomoc

janusz_21
18-03-2007, 14:35
Witam! Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój problem. Ja chcąc rozjaśnić mebel, oczywiście po uprzednim pozbyciu się lakieru stosowałem wodę utlenioną 3% lub nie pamiętam nazwy w każdym bądź razie to samo tylko 30% lub rozcięczone. Oczywiście myślę o wybielaniu drewna.

RaStro
18-03-2007, 17:07
Witam! Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój problem. Ja chcąc rozjaśnić mebel, oczywiście po uprzednim pozbyciu się lakieru stosowałem wodę utlenioną 3% lub nie pamiętam nazwy w każdym bądź razie to samo tylko 30% lub rozcięczone. Oczywiście myślę o wybielaniu drewna.


To samo co woda utleniona tylko 30% to tzw. perchydrol, czyli H2O2 w maksymalnym stężeniu, jeśli już perchydrol to jednak radził bym rozcieńczyć bo zabawa z rzeczonym perchydrolem nie jest zbyt bezpieczna.

janusz_21
18-03-2007, 19:12
Witam! Żeby być precyzyjnym, sprawdziłem, nazywa się to fachowo "wodoru nadtlenek"

RaStro
18-03-2007, 19:21
Witam! Żeby być precyzyjnym, sprawdziłem, nazywa się to fachowo "wodoru nadtlenek"


E... nadtlenek wodoru (czy wodoru nadtlenek) to jest nazwa związku natomiast 30% roztwór wody to perhydrol, zresztą można tutaj poczytać:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Perhydrol

Swoją drogą można też popróbować wybielacze "bez chloru" gdyż ich bazą jest właśnie rzeczony nadtlenek wodoru.

g_zawada
18-03-2007, 20:54
Witam
Dębiny nieda się wybielić perchydrolem,sosne owszem
Pozdrawiam

hes
18-03-2007, 21:13
Drewno wybiela sie roztworem kwasu szczawiowego.
Podaję przepis: kwas szczawiowy krystaliczny rozpuszcza sie w
cieplej wodzie w ilości 50 g na 1 litr wody. Oczyszczoną powierzchnię
drewna pokrywa sie roztworem i pozostawia do wyschniecia. Jezeli
efekt rozjaśnienia jest niewystarczajacy, to mozna czynność powtorzyć.
Przy nakładaniu na fornir unikać zbyt duzych ilości, najlepiej
przecierać zwitkiem waty lub szmatką.

Bardzo szybko i skutecznie działa roztwór o skladzie:
w 1 litrze wody rozpuścić 20 g kwasu siarkowego stężonego
do tego 15 g kwasu szczawiowego i 25 nadtlenku sodu.
Nadtlenek sodu jest trudno dostępny i mało ciekawy w użyciu-
w zetknięciu z palnymi substancjami w stanie suchym może spowodować ich zaplon. Proponuję pozostać przy pierwszym sposobie.

Stosuje sie także do bielenia drewna zmieszane roztwory podchlorynu
sodu (chlorek bielący- ten co śmierdzi w niektórych kiblach) z roztworem
chlorku wapnia. Jak ktoś jest zainteresowany, mogę podać przepis.

maziar
18-03-2007, 23:03
WIelkie dzięki, czyli jednak mam kilka możliwości :)))
WYpróbuję na próbce a potem na drzwiach to, co da najlepszy efekt, czyli pewnie kwas szczawiowy. Czym pozbyć się lakieru z drzwi, jakimś zwykłym rozuszczalnikiem?

hes
18-03-2007, 23:44
Usunięty

hes
18-03-2007, 23:47
Usunięty

hes
18-03-2007, 23:54
Czarno to widzę- co to za lakier ?
Są preparaty do usuwania starych powłok, zrób próbę.
Możesz użyć też opalarki elektrycznej do zgrubnego usunięcia.
Czasami dobry jest 10 % roztwór sody kaustycznej- uwaga na oczy !
Jak usuniesz niedokładnie, mogą powstać plamy, zastanów się, czy
naprawdę chcesz rozjaśniać.
I jeszcze: nie drap papierem ściernym, to najgorsze wyjście.
Dobra jest wełna stalowa, ta delikatna.

janusz_21
19-03-2007, 13:52
Witam! Ja też dziękuję za dodatkowe sposoby na rozjaśnienie drewna, których nie znałem. Wodoru nadtlenkiem taka jest oryginalna nazwa rozjaśniałem po oczyszczeniu z lakieru ładne dzwi przedwojennego kredensu(jaka to okleina nie wiem- ładna, napewno nie był to dąb) Znowu więcej wiem, dzięki!