Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : wysoka woda czy moze wypchnac zbiornik?



brachol
17-03-2007, 06:23
Witam
mam na dzialce doc wysoki poziom wody gruntowej tak z 1,2 m i moj sasiad twierdzi ze nie mozna montowac ani plastikowego szamba ani oczyszczalni biologicznej bo po oproznieniu moze nastapic wypchniecie pustego zbiornika i trzeba by go bylo jakos zakotwic. O ile w przypadku szamba jest to w miare realne (chociaz nie jetem przekonany) to przeciez oczyszczalni biologicznej nie czysci sie calej tzn wszystkich komor tylko usuwa sie osad z jednej. Mam racje czy nie?

17-03-2007, 07:26
ktos to zaprojektował i podpisał sie pod projektem ?

Barbossa
17-03-2007, 07:53
wypłynie, trzeba kotwić

bwojtek
17-03-2007, 07:58
Koniecznie trzeba zakotwić do betonowej płyty albo prościej zalać betonem od góry. Widziałem zbiornik, który wylazł z ziemi niczym trupy w horrorze :wink:

Geno
17-03-2007, 12:36
Witam
mam na dzialce doc wysoki poziom wody gruntowej tak z 1,2 m i moj sasiad twierdzi ze nie mozna montowac ani plastikowego szamba ani oczyszczalni biologicznej bo po oproznieniu moze nastapic wypchniecie pustego zbiornika i trzeba by go bylo jakos zakotwic. O ile w przypadku szamba jest to w miare realne (chociaz nie jetem przekonany) to przeciez oczyszczalni biologicznej nie czysci sie calej tzn wszystkich komor tylko usuwa sie osad z jednej. Mam racje czy nie?
Trzeba kotwić, ktoś tu na forum też kiedyś nie wierzył w to jak o tym pisałem (Archimedes się w gorobie przewaracał wtedy) az umieszczono zdjęcie w dodatku żelbetowego po wypłynięciu.

jkrzyz
17-03-2007, 16:23
Zbiornik oczyszczalni może wypłynąć albo się zapaść. Oczywiście żeby to nastąpiło najpierw trzeba go opróżnić.
Metody zapobiegania są takie. Po pierwsze nie opróżniać całkowicie, po drugie nie robić tego kiedy woda wysoko (aczkolwiek nagła i gwałtowna ulewa może zrujnować dzień).
Pziom wody 1,2 poniżej terenu to jeszcze ujdzie.

brachol
17-03-2007, 18:01
ok jak w takim razie to kotwienie przeprowadzic?

WojtekSz
18-03-2007, 16:59
najprościej to wylać płytę betonową nad zbiornikiem, lekko ja zazbroić, upewnić sie, że ciężar betonu będzie równomiernie obciążał konstrukcje zbiornika. Wielkość balastu dobrać tak aby był co najmniej 30% większy od najwyższej spodziewanej siły wyporu przy założeniu, ze co pewien czas na pewno zdarzy sie całkowite opróżnienie zbiornika. Założyć naprawdę najwyższy lokalny poziom wody a jeśli potem okaże sie, że jest wyższy to nie wypompowywać całości zbiornika!!
pozdrawiam

Jarzeb
19-03-2007, 13:13
osobiscie widzialem jak wysadzilo zbiornik na LPG (oczywiscie "post factum"
:wink: )
doslownie jak okret podwodny :o :o :o

natomiast zjawisko tamto zwiazane bylo z zamarzaniem wody w gruntach wysadzinowych - a nie wysokim stanem wod gruntowych

jednak aby spac spokojnie zrob szambo metalowe lub betonowe. Z plastikiem trzeba by przeliczyc - albo kotwic (lub zalac betonem -plyta)
:roll:

paweu
19-03-2007, 13:20
Na stacjach benzynowych tak samo potrafi wypchnąć zbiornik, mimo tego, że są ciężkie dwupłaszczowe zbiorniki, to siła wyporu przy takich zbiornikach to kilkadziesiąt ton. Zdarzały się takie przypadki w Poznaniu.

brachol
19-03-2007, 13:27
a jak rozwiazac sprawe plyty betonowej w przypadku wysokiej wody? wystarczy ciagle odopmpowywanie wody z wykopu? i jak obliczyc ta plyte? do kogo sie zwrocic?

ms.
19-03-2007, 13:27
Przed chwilą poprosiłam jednego z forumowiczów, żeby wkleił zdjęcie betonowego szamba, które mu wypłynęło. Złożyło się na to parę niesprzyjających okoliczności, ale fakt pozostaje faktem.

paweu
19-03-2007, 13:31
Tyle ile masz pojemności szamba w m3, taka jest max siła wyporu wyrażona w tonach.

19-03-2007, 13:51
Metalowe szambo też wypłynie, chyba, że zalejesz je do połowy wodą.

jewrioszka
19-03-2007, 16:28
Voila na prośbe Ms

http://kasiaiczarek.googlepages.com/IMG_0006.jpg

WojtekSz
20-03-2007, 05:00
obliczenie płyty zrobi kazdy rozsądny konstruktor. Warto przede wszystkim zwrócic sie do producenta zbiornika bo oni na pewno juz takie sprawy robili i wiedzą jak to rozwiązać aby nie zniszczyć samego zbiornika który w ekstremalnej sytuacji moze zostac spłaszczony pomiedzy płyta na górze a woda od dołu :).
Generalnie waga betonu musi być wyższa niz waga wypartej z ziemi wody :)
pozdrawiam

20-03-2007, 06:13
przede wszystkim wybił bym sobie z głowy plastikowe szambo ( w przypadku naporu wod gruntowych)
bo o ile uda uchronic sie go przed wypłynięciem - to moze nie udac uchronic przed splaszczeniem ...(po opróznieniu)
posłuchałbym tego co mówi sąsiad ...

brachol
20-03-2007, 06:19
przede wszystkim wybił bym sobie z głowy plastikowe szambo ( w przypadku naporu wod gruntowych)
bo o ile uda uchronic sie go przed wypłynięciem - to moze nie udac uchronic przed splaszczeniem ...(po opróznieniu)
posłuchałbym tego co mówi sąsiad ...
ale ja nie chce robic szamba tylko oczyszczalnie biologiczna tak jak napisalem na poczatku a z tego co sie orientuje to ona jest pusta tylko w przypadku oprozniania max 1 raz na rok a pewnie troche rzadziej

WojtekSz
20-03-2007, 06:48
brachol:
no bedziesz miał szanse na wypłynięcie zbiornika tylko raz w roku :) - zwróc uwage na to ile i jak nalezy wybierac zawartości przy czyszceniu zbiornika POS. Pewnie jesli jest dzielony to łatwiej bo wybierasz tylko z jednej kompru i pewnie tylko z dna.
u siebie na wszelki wypadek zrobiłem POS w zbiorniku betonowym a mam wode na 125cm ppz. W czasie instalowania zbiornika musiałem wykopac dziure na 300cm ppz i na szczęscie sie udało choc po rozkopaniu otworu w ziemi o średnicy ponad 10m. Dziś po deszczach tej zimy mam wode on 50cm ppz ale zbiornik wazy tyle, że nie boje sie wypłynięcia.
pozdrawiam

20-03-2007, 07:06
brachol:
no bedziesz miał szanse na wypłynięcie zbiornika tylko raz w roku :) ...

:lol:

paweu
20-03-2007, 08:11
przede wszystkim wybił bym sobie z głowy plastikowe szambo ( w przypadku naporu wod gruntowych)
bo o ile uda uchronic sie go przed wypłynięciem - to moze nie udac uchronic przed splaszczeniem ...(po opróznieniu)
posłuchałbym tego co mówi sąsiad ...
ale ja nie chce robic szamba tylko oczyszczalnie biologiczna tak jak napisalem na poczatku a z tego co sie orientuje to ona jest pusta tylko w przypadku oprozniania max 1 raz na rok a pewnie troche rzadziej
A czy przy oczyszczalni ścieków nie musi być przypadkiem minimalnej odległości rur rozsączających od zwierciadła wody gruntowej ?

bwojtek
20-03-2007, 08:27
No właśnie... Jakim cudem dostałeś zgodę na POŚ w takich warunkach gruntowych?? No i czy zastanawiałeś się czy ta POŚ wogóle będzie działała?

brachol
20-03-2007, 11:52
pytam o oczyszczalnie biologiczna bezdrenazowa a nie rozsaczajaca

jacogi
27-02-2021, 14:47
Witam, chcę wkopać małe szambo (2,2m3) a mam wysoki poziom wody (szczególnie teraz na wiosnę). Żeby nie wypływało chcę po wkopaniu przykryć płytą drogową o wadze prawie 2t. Czy ktoś już tak próbował załatwić problem wyporu? pozdrawiam

Mirek z ABC
14-08-2023, 13:15
Trzeba go: zalać wodą następnie obsypać go suchym betonem b10, następnie warstwowo zagęszczać wodą, po kilku dniach wylać wodę.

:spam: