PDA

Zobacz pełną wersję : Podnoszenie terenu



Sewo
17-03-2007, 09:34
Hej!

Chciałem podpytać czy ktokolwiek z Was podnosił sobie poziom działki?
Zastanawiam sie nad technologia wykonania oraz zgodami...

Rzecz tyczy sie terenu raczej mokrego = wody po roztopach bywaja juz na 50cm i tym samym na czesci terenu - stoi ok 10cm wody.

Czy podniesienie terenu na ok 10arach - np o 20cm ma sens ?
Rozumiem ze najpierw nalezy zedrzec humus - a pozniej "czyms" wysypac..

Nadsypanie - w celu np przyszlego braku stojacej wody :) Na tym terenie na chwile obecna nie ma domu - czysta rekreacja ;)

Co sadzicie ?

Renia
17-03-2007, 12:05
Moim zdaniem nie ma sensu podnosic terenu tylko o 20 cm, to nic nie da, nadal będzie mokro, jak podnosic to 60-80-100 cm. Jesli w przyszlości tam ma byc dom, to ma bardzo sens, jak nie, to do rozważenia.
Humusu chyba nie trzeba sciagać, sciaga sie go tylko pod fundamenty budynku.

Sewo
17-03-2007, 13:06
hmm zeby 60cm podniesc na 10arach - chyba sporo tego trzeba nawiesc ?
ale wlasnie...czego ? :)

tez czarnoziem ? czym sie takie sprawy "zalatwia" ?
piasek ?


dotad wyobrazalem sobie ze zdejme humus, podsypie piaskiem , i znow rozprowadze humus..

Renia
17-03-2007, 14:31
Sporo, sporo, znajomi nawozili w nieskończoność, mając niski poziom na swojej działce. Ale warto było, bo teraz jest dobrze pod dom. Kosztowało to tez troche pieniędzy, może sama ziemia nie jest droga, tylko transport. Ja tez będe podnosic teren na okolo 7 arach, wokół domu. Zwykłą ziemią, na piasku bym nie mogła zrobic później ogrodu...
Musisz poszukac takiej ziemi jaka chcesz mieć na działce pod ogród. Zreszta nie wiem jakie masz plany co do tej działki, to nie mogę Ci dobrze doradzic. Jak działka jest wartościowa, tzn. w atrakcyjnym inwestycyjnie miejscu, uzbrojona itp. to warto ponieść ten koszt.
Ale ja bym sie zastanowiła dobrze, bo piszesz, że po deszczu stoi woda az 10 cm, na mokradałach to bym domu nie stawiała ! Nie wiem co zmieni to nawiezienie ?

jkrzyz
17-03-2007, 15:48
Hej!

Chciałem podpytać czy ktokolwiek z Was podnosił sobie poziom działki?
Zastanawiam sie nad technologia wykonania oraz zgodami...

Rzecz tyczy sie terenu raczej mokrego = wody po roztopach bywaja juz na 50cm i tym samym na czesci terenu - stoi ok 10cm wody.

Czy podniesienie terenu na ok 10arach - np o 20cm ma sens ?
Rozumiem ze najpierw nalezy zedrzec humus - a pozniej "czyms" wysypac..

Nadsypanie - w celu np przyszlego braku stojacej wody :) Na tym terenie na chwile obecna nie ma domu - czysta rekreacja ;)

Co sadzicie ?

Można podnieść teren, w zależności od warunków glebowych i dostępności ziemi/piachu/pospółki jest to mniej czy bardziej kosztowne. Tym niemniej nawet 20 cm na pewno dać poztywny efekt. Oczywiście całkowite zabezpieczenie przed podtapianiem może wymagać większega podniesienia terenu.
Zdjęcie humusu przed nawiezieniem np. pospółki jest jak najbardziej wskazane.


Jest jeszcze druga możliwość. Odpowiedni drenaż może dać analogiczny efekt przy mniejszych kosztach. Jednak bez znajomości warunków gruntowych nie da się powiedzieć nic konkretnego.

zezo
17-03-2007, 16:01
A co na takie podnoszenie terenu PRAWO ????????
Może warto się jednak rozeznać co nam wolno a co jednak prawnie jest zabronione, wszak na mapach są podane koty wysokościowe działki, a my zmieniamy takim podnoszeniem wszystkie parametry wysokościowe.

Renia
17-03-2007, 17:08
[quote="j
Zdjęcie humusu przed nawiezieniem np. pospółki jest jak najbardziej wskazane.
[/quote]

Możesz mi wytłumaczyc dlaczego ?

Sewo
17-03-2007, 18:04
o prawo dbam, dlatego tez zapytalem o pozwolenia itd ;-)
drenaz tez jest jakas opcja ;-)

cale szczescie mowa jest o malej czesci terenu - moze z 60m2 ;-) od bidy zrobie tam oczko

37°C
17-03-2007, 18:11
Pospółka nie jest glebą więc rośliny będa miały na niej ciężki żywot.
Nawiezienie n.p. 50 cm pospółki spowoduje, że gleba pod nią będzie osiągalna tylko dla krzewów i drzew.
Łatwo jest zepchąć spychaczem lub koparką glebę na skraj działki, nawieźć w odkrywkę rzeczoną pospółkę i tę dopiero przykryć skopcowaną uprzednio glebą.
Oczywiście dla wielu jest to koszt, ale tylko dodatkowy ponieważ przy nasypywaniu pospółki i tak bedzie pracowała jakaś maszyna.
Moim zdaniem warto zachować glebę. Bez uzasadnienia. Warto i już.

Sewo
17-03-2007, 18:18
odradzasz zatem ? bo nie do konca rozumiem sugestie..

Staszek budowniczy
17-03-2007, 19:38
Mam podobny problem.
Nawiozłem w sumie 40 wywrotek różnej ziemi.
Wcześniej zdjąłem humus. Teraz niweluję teren i w następnym tygodniu na powrót pokryję działkę skopcowanym humusem.
kosztowało mnie to : 100 PLN od wywrotki + 800 PLN za fadromę

Sewo
17-03-2007, 19:47
dzieki staszek za info :)

a co to znaczy skopcowany humus ? :)
a co to fadroma ? :)

masz duzo wyzej ?

Staszek budowniczy
17-03-2007, 19:51
miałem żyznej gleby na około 30-40cm - to humus który ściągnąłem i zrobiłem z tego kopce-górki ...
Fadroma to maszyna która ma dużą łychę ( jak koparka tylko 4 razy szerszą :D )

Staszek budowniczy
17-03-2007, 19:52
Podniosłem o około 40 cm na 15 arach ( na połowie działki która grodze , reszta działki bedzie czekała na lepszy czas)

Sewo
17-03-2007, 19:54
hmmm, dzieki za wyjasnienie.

czy robiles to na wlasna reke czy konsultowales np z geodeta ?
Wystarczy zaplanowac sciagniecie humusu i...kupic gdzies /moze wiesz gdzie w okolicach Katowic?/ ziemie ? jaka ?

..i potem ten humus....rozprowadzic i wyrownac.

Sasiedzi nie odczuli podniesienia terenu ?

Staszek budowniczy
17-03-2007, 20:00
Robiłem to bez żadnych uzgodnien.
Sąsiedzi też podniesli działki :-? więc i ja musiałem .
To może niezbyt zgodne z przepisami ale......ale na pozwolenie na budowe czekałem 9 miesięcy więc nawet boje się pomysleć ile zachodu musiałoby mnie kosztować by zrobić to zgodnie z przepisami.
Mogę Ci podac namiar na goscia który mi woził glebę .
Różna glebe - w sumie z wykopów.

Sciągniesz humus , nawieziesz gleby, potem znowu humus rozłożysz na swoje miejsce i po sprawie.
Troche kosztuje ale za to mam spokój z wysoką woda gruntową

Sewo
17-03-2007, 20:02
z kosztami sie licze - chcialem sobie ulatiwc sprawe z gruntem. i tak chce go wyrownywac - przy okazji moge podniesc.

chetnie namiary na goscia z ziemia zanotuje - dziekuje za pomoc! :)
wlasnie czytam Twoj dziennik ;-)

S

Staszek budowniczy
17-03-2007, 20:04
jutro go uzupełnię, na razie nic się nie dzieje więc nie ma za wiele do czytania :D

Numer telefonu prześlę na priva....

Sewo
17-03-2007, 20:06
;-) bede czekal ;-)
dziekuje!

S

Staszek budowniczy
17-03-2007, 20:06
juz poszła - sprawdź wiadomosci :D

Sewo
17-03-2007, 20:09
dostalem - dzieki!

A czy u Ciebie woda byla na calej dzialce stojaca po tych roztopach ? czy tylko takie placki ?

u mnie generalnie mokro ale...tylko taki wiekszy placek utrzymuje stojaca wode :) cala nie jest jeziorem ;)

Staszek budowniczy
17-03-2007, 20:13
w sumie to tylko w 1 miejscu.
Ale podniosłem połowe działki bo woda gruntowa jest dosyć wysoko .
działkę kupiłem za bezcen i nawet po podniesieniu działki i zwiazanej z tym kosztami zapłaciłem grosze...
16 000PLN za 3 300m2
Teraz podnoszenie mnie kosztuje około 5 000 więc w sumie ładną działkę kupiłem za 21 000PLN.
Rzeczoznawca wycenił mi ją ( dla banku) na 125 000 PLN :D