PDA

Zobacz pełną wersję : Energa-warunki przylaczenia



Pawel W
17-03-2007, 15:23
Wlasnie otrzymalem warunki przylaczenia do sieci elektroenergetycznej od Energ-i
W zwiazku z czym mam kilka pytan odnosnie tego pisemka . NIby wszystko jest dosc jasne ale chcialbym zeby ktos z doswiadczeniem rzucil na nia okiem
Szczegolnie nie podoba mi sie zapis " Podmiot zobowizuje sie do nieodplatnego umozliwienia przedsiebiorstwu energetycznemu prowadzenia budowy,rozbudowy sieci i przylacza w obrebie swojej nieruchomosci " Na moj prosty rozum wynika z tego ze jesli podpisze ten swistek to Energa bedzie mogla postawic na mojej dzialce wszystko Od slupa elektrycznego do skrzynek wlacznie nawet wowczas gdy nie bedzie to mialo zadnego zwiazku z przylaczem do mojej nieruchomosci . Sprawa jest tym bardziej podejzana ze na mojej dzialce stoi juz slup energetyczny ktory w planach perespektywicznych zakwalifikowany jest do usuniecia jesli bedzie kolidowal z planem zagospodarowania i o co usilnie sie wlasnie staram .
Tak sobie wydedukowalem ze jest to moze maly przekret ze strony przedsiebiorstwa Enerdze zapewne pomysl usuniecia slupa wcale sie nie podoba wiec dopisali maly punkcik do umowy i w odpowiednim czasie pokaza mi moj podpis pod tym slupem :( :(:(

Dlatego drodzy Forumowicze prosze was o rade w tej sprawie Mysle ze znajdzie sie w naszym gronie jakis prawnik , inzynier elektryczny , projektant badz ktos kto sam taka umowe podpisywal . Dla zainteresowanych moge podeslac skan pelnej umowy

Z gory dzieki

Wosto
17-03-2007, 16:30
Wlasnie otrzymalem warunki przylaczenia do sieci elektroenergetycznej od Energ-i
W zwiazku z czym mam kilka pytan odnosnie tego pisemka . NIby wszystko jest dosc jasne ale chcialbym zeby ktos z doswiadczeniem rzucil na nia okiem
Szczegolnie nie podoba mi sie zapis " Podmiot zobowizuje sie do nieodplatnego umozliwienia przedsiebiorstwu energetycznemu prowadzenia budowy,rozbudowy sieci i przylacza w obrebie swojej nieruchomosci " Na moj prosty rozum wynika z tego ze jesli podpisze ten swistek to Energa bedzie mogla postawic na mojej dzialce wszystko Od slupa elektrycznego do skrzynek wlacznie nawet wowczas gdy nie bedzie to mialo zadnego zwiazku z przylaczem do mojej nieruchomosci . Sprawa jest tym bardziej podejzana ze na mojej dzialce stoi juz slup energetyczny ktory w planach perespektywicznych zakwalifikowany jest do usuniecia jesli bedzie kolidowal z planem zagospodarowania i o co usilnie sie wlasnie staram .
Tak sobie wydedukowalem ze jest to moze maly przekret ze strony przedsiebiorstwa Enerdze zapewne pomysl usuniecia slupa wcale sie nie podoba wiec dopisali maly punkcik do umowy i w odpowiednim czasie pokaza mi moj podpis pod tym slupem :( :(:(

Dlatego drodzy Forumowicze prosze was o rade w tej sprawie Mysle ze znajdzie sie w naszym gronie jakis prawnik , inzynier elektryczny , projektant badz ktos kto sam taka umowe podpisywal . Dla zainteresowanych moge podeslac skan pelnej umowy

Z gory dzieki

Paweł, ja w umowie przyłączeniowej podpisanej na początku 2003 r. z Energą mam podobny punkt. Tyle, że jest jego dalsza treść. Całość brzmi:

" Wnioskodawca wyraża zgodę na nieodpłatne umożliwienie Przedsiębiorstwu sieciowemu budowę i rozbudowę sieci w zakresie niezbędnym do realizacji warunków przyłączenia oraz na nieodpłatne udostępnienie miejsca na zainstalowanie układu pomiarowego na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy, jeżeli będzie to związane z realizacją niniejszej umowy"

Myślę więc, że jeśli masz rówież dalszą podobną treść jest to u nich standard. Dodam tylko, że nie mam u siebie żadnych słupów ani podziemnych linii; ZK-ka jest w linii płotu.
Pozdrawiam.

mclear
17-03-2007, 17:20
odbij wszystko na ksero napisz krótkie pismo i wyślij do UOKIK niech sie oni tym zajmą

Pawel W
17-03-2007, 21:21
Niestety u mnie wyglada to troszke inaczej
Oto skan jednej ze stron umowy

http://img456.imageshack.us/img456/4427/94630895lh1.th.jpg (http://img456.imageshack.us/my.php?image=94630895lh1.jpg)

j-j
18-03-2007, 08:15
Nie pękaj.
Ten pkt dotyczy rozp. o gospodarce nieruchomościami tzn:

Art. 124. 1. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
2. Zezwolenie może być udzielone z urzędu albo na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, innej osoby lub jednostki organizacyjnej.
3. Udzielenie zezwolenia powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac, o których mowa w ust. 1. Rokowania przeprowadza osoba lub jednostka organizacyjna zamierzająca wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.
4. Na osobie lub jednostce organizacyjnej występującej o zezwolenie ciąży obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego, niezwłocznie po założeniu lub przeprowadzeniu ciągów, przewodów i urządzeń, o których mowa w ust. 1. Jeżeli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego jest niemożliwe albo powoduje nadmierne trudności lub koszty, stosuje się odpowiednio przepis art. 128 ust. 4.
5. Jeżeli założenie lub przeprowadzenie ciągów, przewodów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, uniemożliwia właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu dalsze prawidłowe korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy albo w sposób zgodny z jej dotychczasowym przeznaczeniem, właściciel lub użytkownik wieczysty może żądać, aby odpowiednio starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, lub występujący z wnioskiem o zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, nabył od niego na rzecz Skarbu Państwa, w drodze umowy, własność albo użytkowanie wieczyste nieruchomości.
6. Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest obowiązany udostępnić nieruchomość w celu wykonania czynności związanych z konserwacją oraz usuwaniem awarii ciągów, przewodów i urządzeń, o których mowa w ust. 1. Obowiązek udostępnienia nieruchomości podlega egzekucji administracyjnej. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio.
7. Decyzja ostateczna, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Wpisu dokonuje się na wniosek starosty, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, lub organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli zezwolenie było udzielone na wniosek tej jednostki.

Niech to dopiszą- numer odnośnie rozp. albo że w zakresie Twoim.

Mi nie chcieli uzgodnić instalacji od szafki do domku po mojej działce bo chcieli podpisac najpierw umowę i nie podobało im sie że szafkę już sam wrysowałem.
A ja na to że do cholery oni zrobią projekt i mnie to nie obchodzi ja mam u siebie instalację a szafkę i tak będa musieli ze mną uzgodnić i na inna lokalizację się nie zgodzę a umowy nie podpiszę bo jak sie nie wybuduję to co? itd uzgodnili bez problemu ale bez lokalizacji szafki. Ale to olał i tak tylko na taką lokalizację się zgodzę. W umowie też mi się cosik nie podoba pokłócę się a co :).

Dla ułatiwnia:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/2603.htm

pzdr

Wosto
18-03-2007, 08:22
Proponuję dokonać zmian w dokumencie, który tak naprawdę jest ich propozycją. Pamiętam, że ja również zmieniałem zapis, w którym to na mnie narzucali obowiązek budowy tzw. ZK-ki i montażu w niej licznika.
Dopisz po prostu dalszą część że wyrażasz zgodę ale tylko w zakresie dotyczącym realizacji niniejszej umowy.
Pozdrawiam.

Pawel W
18-03-2007, 08:55
Mam sam dopisac zmiany w tej umowie podpisac i im odeslac czy trzeba sie z tym dokumentem gdzies udac w celu negocjacji tych warunkow ??

Najbardziej obawiam sie pozniejszych klopotow z usunieciem tego slupa stojacego juz na mojej dzialce W koncu Energa moze mi pozniej przedstawic moj podpis pod ta umowa i umyc raczki .

mirkan
18-03-2007, 09:23
W ustawie o gospodarce nieruchomościami jest jescze artykuł 124a, który mówi:

Art. 124a. Przepisy art. 124, z wyłączeniem ust. 3, stosuje się odpowiednio do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Do postępowania w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości stosuje się przepisy art. 114 ust. 3 i ust. 4, art. 115 ust. 3 oraz art. 118a ust. 2 i ust. 3.

Więc jeśli działka jest Twoją własnością, czyli ma uregulowany stan prawny, to nie jest to takie proste.

Jednak jeśli uda Ci się sprawić, że w umowie Enrgia dopisze Ci słowa "...w zakresie objętym niniejszą umową", to byłoby super.

U mnie niestety nie chcieli nic zmienić, jednak tłumaczyli, że dotyczy to właśnie spraw objętych umową

A najgorsze jest to, że nie można iść do innego dostawcy, bo energetyka jest monopolistą. A jak ktoś nie zechce podpisać umowy w takim kształcie jak proponują, to nie będzie miał przyłącza i koniec.

Życzę powodzenia