PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość budynku od linii średniego napięcia



metis_ps
17-03-2007, 22:06
Witam!!!
Szukam informacji jakie są, zgodne z przepisami (i jakimi), wymagane odległości budynku od lini średniego napięcia. Mam tą wątpliwą przyjemność, że w 1/3 moją działkę przecina właśnie taka linia.
Pytanie też czy dana odległość liczona jest od osi słupa czy liczy się ją od skrajnego przewodu.
Będę wdzięczny za każdą informację.

Pozdrawiam.
Piotrek

isztar
17-03-2007, 22:46
U nas było to 6 metrów od skrajnego przewodu, ale to chyba zależy od energetyki

merit
17-03-2007, 22:51
Zakład Energetyczny odpowiedziałby ,że ta odległość to 7 m od środkowego kabla .
Precyzyjniej może tę odległość ustalić projektant od sieci energetycznych ,z pózniejszą aprobatą tych wyliczeń przez ZE .
Najlepiej zwrócić się do niego z projektem domu ,wrysowanym na mapce działki .
Inaczej wyliczenia wyglądają gdy kable np. przebiegają koło ściany bez okien ,z oknami ,a jeszcze inaczej jak jest lukarna albo balkon.
Architektura ,jak będziesz składał wniosek o pozwolenie na budowę i tak każe uzgodnić projekt ,usytuowania domu względem sieci napowietrzej ,więc radzę Ci skontaktować się z projektantem .

metis_ps
18-03-2007, 09:36
Pod koniec przyszlego tygodnia bede mial Decyzję o Warunkach Zabudowy i zastanawiam się czy może tam znajdzie się już taka informacja w jakiej odległości mam usytuwać budynek.
Myslisz ze na etapie występowania o Pozwolenie na budowe, każa mi jeszcze dołączyć do wniosku taką opinie? To może już powinienem ją załatwiac.

Pozdrawiam.
Piotrek

mariona
18-03-2007, 11:21
Nad moją działka przebiega linia średniego napięcia, ale ani w warunkach zabudowy, ani w warunkach przyłącza energetycznego nikt nie podawał tych odległości ani zastrzeżeń co do usytuowania budynku względem linii. Myślę, że jest to rozstrzygane na etapie uzgadniania dokumentacji w Zakładzie Uzgodnień Dokumentacji Projektowej.

Natomiast kiedyś znalazłam w internecie wzór na obliczenie tych odległości, ale niestety go nie pamiętam a teraz nie mogę go odszukać. Może komuś innemu się uda.

stukpuk
18-03-2007, 13:15
Pod koniec przyszlego tygodnia bede mial Decyzję o Warunkach Zabudowy i zastanawiam się czy może tam znajdzie się już taka informacja w jakiej odległości mam usytuwać budynek.
Myslisz ze na etapie występowania o Pozwolenie na budowe, każa mi jeszcze dołączyć do wniosku taką opinie? To może już powinienem ją załatwiac.

Pozdrawiam.
Piotrek

U mnie w Wypisie i Wyrysie podano odległości od linii 110.I 8metrów od skrajnego przewodu.
Mam jeszcze kabel niskiego napiecia, ale nie było o nim mowy w wypisie i musiałem zLożyć "zapytanie" do zakładu energetycznego.
I podano mi 1 metr od trudno dostępnej cześci dachu i 1,5 metra od łatwo dostepnej.

mariona
18-03-2007, 17:29
Już znalazłam ten wzór. Co prawda nie na stronach urzędowych, ale jest on na pewno właściwy.
odległość poziomo od linii średniego napięcia

L= 2m + b/2 + U/150

gdzie
b - odległość sąsiednich przewdów linii (zazwyczaj ok 1.8m dla 15kV zależy od typu linii)
U - napięcie linii w kV

czyli
L=2 + 0.9 +0.1 = 3m - dla łatwo dostępnej części budynku

oraz

L= 1m + b/2 + U/150

czyli L=1 + 0.9 + 0.1 = 2m - dla trudnodostępnej części budynku i zazwyczaj dodaję się rezerwę 0.5m na zwiększenie bezpieczeństwa i ewentualne późniejsze przeróbki dachu itp.


Poza tym te odległości uregulowane kiedyś były normą PN - E - 05100 - 1. Elektroenergetyczne linie napowietrzne, która została uchylona i nie wprowadzono normy zastępczej. Mam jednak duży problem, aby znaleźć treść tej normy.

metis_ps
18-03-2007, 18:51
Dzieki bardzo mariona za precyzyjne informacje:)! Ja przy obecnym planie zagospodarowania działki jaki zamierzam złożyć do pozwolenia na budowę w najbliższym miejscu mam 10 m. Wiec patrząc na wszytskie wypowiedzi nie powinienem mieć problemów.