PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie kominkowe a rekuperator



RP
18-03-2007, 02:14
Temat już wystąpił na forum ale nie znajduję odpowiedzi na moje pytanie dotyczące połączenia ogrzewania kominkowego i wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

W zasadzie taką wentylację można połączyć z ogrzewaniem kominkowym z DGP ale ... czy jest to konieczne? Czy zastosowanie zwykłego kominka bez DGP nie wystarczy? Ostatecznie wentyalcja wyciąga gorące powietrze z pomieszczenia z kominkiem i odbiera od niego ciepło pośrednio ogrzewając inne pomieszczenia. Takie rozwiązanie podpowiadają na http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml Czy ktoś testował taki zestaw? - rekuperator i zwykły kominek?

Dodam, że chodzi mi o sytuację bez żadnego dodatkowego źródła ogrzewania. Zakładam oczywiście, że w kominku palimy tyle ile wynika z potrzeb budynku. Bo jeśli takie rozwiązanie nie zadziała to potrzebny byłby np. kominek z płaszczem wodnym i tradycyjna instalacja c.o. ale to są dużo większe koszty. Jeśli już jest wentyalcja mechaniczna to najlepszym rozwiązaniem wydaje się też zastosowanie pieca nadmuchowego np. na gaz - sprawność pieca duża a instalacja prosta. Czy ktoś ma takie rozwiązanie??

RP

adam_mk
18-03-2007, 08:36
Słabo rozpoznałeś ten temat.
Wentylacja wentyluje. Ogrzewanie ogrzewa. Najlepiej nie mieszać funkcji.
Nie liczyć na to, ze wentylacja ogrzeje.
MOŻNA sięgnąć do ciepła kominkowego i jego część wprowadzić do kanału wywiewnego a w reku przenieść do nawiewu.
Pomaga, ale nie zastąpi ogrzewania.
Adam M.

pismag
18-03-2007, 10:44
Ja połączyłem GWC z reku i z kominkiem z obiegiem powietrza grawitacyjnym. Nie mogę powiedzieć o efektach, dlatego że jestem na etapie budowy. Ogólnie wygląda to w ten sposób że świerze powietrze jest wwiewane do budynku 30 -metrową rurą fi 200 ,zakopaną na głębokości 1,5 m, przechodzi przez reku i wychodzi pod kominkiem. Następnie powietrze rozchodzi się przez kratkę nad kominkiem do salonu i kanałami do góry do pokoi na poddaszu. Na parterze mam trzy kratki wywiewne połączone izolowanymi kanałami z reku (kuchnia,łazienka, wc) na poddaszu dwie w łazience i wc. W takim układzie gdy będę palił w kominku to reku spowoduje wymuszony przepływ świerzego i ciepłego powietrza, a gdy nie będę palił to tylko świerzego. Mam nadzieję że to będzie dobrze działało.

Mice
18-03-2007, 12:07
Ja połączyłem GWC z reku i z kominkiem z obiegiem powietrza grawitacyjnym. Nie mogę powiedzieć o efektach, dlatego że jestem na etapie budowy. Ogólnie wygląda to w ten sposób że świerze powietrze jest wwiewane do budynku 30 -metrową rurą fi 200 ,zakopaną na głębokości 1,5 m, przechodzi przez reku i wychodzi pod kominkiem. Następnie powietrze rozchodzi się przez kratkę nad kominkiem do salonu i kanałami do góry do pokoi na poddaszu. Na parterze mam trzy kratki wywiewne połączone izolowanymi kanałami z reku (kuchnia,łazienka, wc) na poddaszu dwie w łazience i wc. W takim układzie gdy będę palił w kominku to reku spowoduje wymuszony przepływ świerzego i ciepłego powietrza, a gdy nie będę palił to tylko świerzego. Mam nadzieję że to będzie dobrze działało.
A nawiew z reku masz jedynie pod kominkiem ?

RP
18-03-2007, 14:00
Słabo rozpoznałeś ten temat.
Wentylacja wentyluje. Ogrzewanie ogrzewa. Najlepiej nie mieszać funkcji.
Nie liczyć na to, ze wentylacja ogrzeje.

Z tym raczej się nie zgodzę ... i nie tylko ja; dlatego jest ogrzewanie nadmuchowe i piece nadmuchowe podłączane do wentylacji z reku (sprawność 90% i więcej).

Wentylacja i ogrzewanie trochę się gryzą bo wentylacja wyciąga nagrzane powierze z pomieszczeń a ogrzewanie musi ponownie ogrzać świeże ale chłodne powietrze. Po to wymyślono reku aby te dwa systemy połączyć. Wzmocnienie efektu nawiewiu ciepłego powietrza to naturalna ewolucja tego rozwiązania. Nie ma powodu dlaczego nie należałoby mieszać tych dwóch funkcji? Moje pytanie dotyczy więc nie "czy" ale jak to zrobić wykorzystując jako źródło ciepła kominek. Kominkiem trudno sterować więc słabo nadaje się jako typowy piec nadmuchowy, który wtłacza nagrzane powietrze do rury wywiewowej z reku - choć o takich rozwiązaniach najczęściej można przeczytać (ma to też tą wadę, że trochę hałasuje turbinka wymuszająca obieg powietrza wokół kominka). Pozostaje więc kominek z płaszczem i tradycyjna instalacja c.o.

Oczywiście rozwiązanie nadmuchowe ma sens przy dobrzez ocieplonym budynku ze ścianami o dużej bezwładności cieplnej. Inaczej wymagania związane z koniecznością dostarczenia ciepłego powietrza będą tak duże, że w pomieszczeniu będzie przeciąg, tak jakbyśmy ogrzewali farelką :)

Ogrzewanie nadmuchowe jest stare jak świat. Kiedyś bardzo dawno oglądałęm w telewizji program o takich rozwiązaniach, w których powietrze było wprowadzane do pomieszczeń przez szereg wąskich rurek umieszczonych przy ścianie nad podłoga równolegle do niej. Okazuje się, że w takim rozwiązaniu ciepłe powietrze nie ucieka od razu do góry ale dociera aż do przeciwległej ściany. Jeśli ktoś spotkał coś na temat tego rozwiązania to proszę o info.

Podoba mi się rozwiązanie, o którym pisze pismag tylko nie rozumiem po co to wyjście z reku pod kominek. Czy nie lepiej zwykła turbinka tak jak w typowym DGP a reku niech sobie działa niezależnie? Jak powietrze z reku będzie jeszcze przechodziło przez kominek to nie sposób będzie tym sterować.

sSiwy12
18-03-2007, 14:30
Rolą rekupertora jest odzysk ciepła z usuwanego z budynku ciepła jakie niesie w sobie usuwane powietrze wentylacyjne, a nie jak piszesz :"Po to wymyślono reku aby te dwa systemy połączyć." Również stwierdzenie: "Z tym raczej się nie zgodzę ... i nie tylko ja; dlatego jest ogrzewanie nadmuchowe i piece nadmuchowe podłączane do wentylacji z reku (sprawność 90% i więcej)." nie jest prawdziwe, bo zarówno wentylacja mechaniczna, jak i ogrzewanie nadmuchowe nie musza byc podłączone do rekuperatora.
Adam ma racje. To sa dwie rózne funkcje, a rekuperator nie jest w tym przypadku "łącznikiem" obu.
Co do samej idei "połączenia" obu systemów, to nawet na stronie która podałeś, piszą wyraźnie o dwóch systemach i to w pierwszym i ostatnim zdaniu. Tam chodzi o wspólna (częściowo) instalacje odrebnych systemów tj. wentylacyjnego i grzewczego ciepłym powietrzem.

pismag
18-03-2007, 14:41
A nawiew z reku masz jedynie pod kominkiem ?
_________________
Pozdrawiam,
Michał

Tak, nawiew mam tylko pod kominkiem, ale obudowę kominka mam szczelną, tak że powietrze z reku może wydostać się tylko przez kratkę nad kominkiem i w trzech pokojach na poddaszu.

RP
18-03-2007, 15:36
Rolą rekupertora jest odzysk ciepła z usuwanego z budynku ciepła jakie niesie w sobie usuwane powietrze wentylacyjne, a nie jak piszesz :"Po to wymyślono reku aby te dwa systemy połączyć." Również stwierdzenie: "Z tym raczej się nie zgodzę ... i nie tylko ja; dlatego jest ogrzewanie nadmuchowe i piece nadmuchowe podłączane do wentylacji z reku (sprawność 90% i więcej)." nie jest prawdziwe, bo zarówno wentylacja mechaniczna, jak i ogrzewanie nadmuchowe nie musza byc podłączone do rekuperatora.
Adam ma racje. To sa dwie rózne funkcje, a rekuperator nie jest w tym przypadku "łącznikiem" obu.
Co do samej idei "połączenia" obu systemów, to nawet na stronie która podałeś, piszą wyraźnie o dwóch systemach i to w pierwszym i ostatnim zdaniu. Tam chodzi o wspólna (częściowo) instalacje odrebnych systemów tj. wentylacyjnego i grzewczego ciepłym powietrzem.

Chyba wyrażam się zbyt poetycko a sądziłem, że piszę prosto :-? tak, oczywiście, że "Rolą rekupertora jest odzysk ciepła" i oczywiście, że "zarówno wentylacja mechaniczna, jak i ogrzewanie nadmuchowe nie musza byc podłączone do rekuperatora". Rekuperator jest tu o tyle istotny, że pełni rolę wymiennika ciepła, który łączy oba systemy ... poniekąd oczywiście odrębne; ciepło zamiast być oddawane przez np. standardowe grzejniki wymienia się w rekuperatorze - w ten sposób kominek może pośrednio ogrzewać inne pomieszczenia; taki jest sens artykułu, który wskazałem; moje pytanie dotyczy tego czy ktoś testował skuteczność takiego rozwiązania?

WojtekSz
18-03-2007, 15:44
u siebie kominek wykorzystuję do szybkiego dogrzewania powietrza w domu gdzie praktycznie całośc podłóg grzana jest podłogówką. Powietrze do DGP zaciągane jest z korytarza na plecach kominka skąd trafia poprzez bypass firmy Darco do kanału wyciągu powietrza z pomieszczeń a dalej poprzez reku używane jest do podgrzania powietrza nawiewanego. Skuteczność mniejsza niz przy mieszaniu powietrza nawiewanego z reku z powietrzem z DGP ale jeden wentylator silnik mniej a co ważniejsze nie ma problemu ze zrównoważeniem ciśnień i wydatków wentylacji przy załączonym kominku.
Bypass jest zastosowany dla ograniczenia temp powietrza do max 100C bo wówczas po zmieszaniu z reszta powietrza z domu temp na wentylatorze wywiewu nie przekracza 40C.
pozdrawiam

RP
18-03-2007, 15:52
Dzięki; właśnie na taką podpowiedź czekałem ... tylko nie do końca kapuję działanie baypassu?

Czy możesz ocenić na ile potrzebujesz podłogówki, kiedy grzałbyś tylko kominkiem??

romwis
18-03-2007, 17:45
RP - w tym coś musi być!
Znam firmę w Warszawie, która proponuje systemy ogrzewania domów składające się z rekuperatora, kominka i z pompy ciepła typu woda(solanka)-powietrze.
W jednym systemie kanałów (lutnie) w pomieszczeniach dostajemy ogrzewanie, wentylację mechaniczną i latem wentylację i klimatyzację (PC zaczyna wtedy wytwarzać chłód). Można jeszcze dołożyć do tego moduły polepszające jakość powietrza (filtrowanie, nawilżanie i jonizację). Jest tam także wykorzystywany tryb recyrkulacji powietrza.
Byłem w domu wyposażonym w taką instalację a właściciele są pod nieustającym wrażeniem sprawności działania ICH systemu. "Latem nasz pies ucieka z podwórka do domu" a zimą ustawiają pokrętełkiem taką temperaturą jaka jest im w danej chwili potrzebna. I mówią, że polecają taki układ wszystkim znajomym. Jest elastycznie, cicho i ekonomicznie. Przez długi czas sam rozważałem dla siebie taką instalację ale ostatecznie cena za system mnie powaliła!!
Pompy ciepła są jeśli się nie mylę firmy Waterfall.
pzdr.
-romwis

Mice
18-03-2007, 20:18
A nawiew z reku masz jedynie pod kominkiem ?

Tak, nawiew mam tylko pod kominkiem, ale obudowę kominka mam szczelną, tak że powietrze z reku może wydostać się tylko przez kratkę nad kominkiem i w trzech pokojach na poddaszu.
I przez kominek ciągniesz nawiew na cały dom jak w nim palisz :o
A reku nie służy jako typowy wymiennik ciepła tylko do odzyskania z pewną sprawnością ... po co zmniejszać sprawność ? (najpierw mała sprawność kominka, potem jeszcze sprawność reku )

WojtekSz
18-03-2007, 21:13
Dzięki; właśnie na taką podpowiedź czekałem ... tylko nie do końca kapuję działanie baypassu?

Czy możesz ocenić na ile potrzebujesz podłogówki, kiedy grzałbyś tylko kominkiem??

RP:
bypass służy do zabezpieczenia systemu przed sytuacjami ekstremalnymi:
- jesli palisz w kominku a nie działa system rozprowadzania ciepłego powietrza to bypass pozwala na ulatywanie gorącego powietrza np na poddasze - bypass wypuszcza powietrze na zewnątrz
- jesli temp powietrza z kominka jest zbyt wysoka to bypass pozwala na zassanie dodatkowego powietrza z otoczenia i efektywnego ochłodzenia powietrza dostarczanego dalej do instalacji - bypass pozwala na zassanie dodatkowego powietrza

więcej informacji znajdziesz na stronach firm darco i dospel.

Jesli idzie o to ile ciepła można pozyskać z kominka to nie zastanawiałem sie. Ogrzewanie kominkiem nie jest rozwiązaniem preferowanym bo w praktyce wymaga regularnych interwencji (dokładania ) co najmniej 3x dziennie. Po wizycie u znajomego, który ma takie rozwiązanie i zebraniu jego uwag zrezygnowałem z takiego rozwiązania.

pozdrawiam

RP
19-03-2007, 00:24
RP - w tym coś musi być!
Znam firmę w Warszawie, która proponuje systemy ogrzewania domów składające się z rekuperatora, kominka i z pompy ciepła typu woda(solanka)-powietrze.

Byłbym wdzięczny za namiary na tą firmę!

Jak rozumiem pompa ciepła dogrzewa zimą a schładza latem. Ciekaw jestem jak to się sprawdza gdy nie pali się w kominku ... i czy powietrze z kominka kieruje się do pomieszczeń czy tylko odbiera od niego ciepło??

W komfort tej instalacji wierzę bo ma np. bardzo małą bezwładność cieplną - można więc szybko i dokładnie zmieniać temperaturę; ma to zresztą przełożenie na oszczędności w użytkowniu bo można tym dokładnie sterować.

pozdr, rp

romwis
19-03-2007, 07:40
To firma Ecotherm działa w Warszawie na Kłobudzkiej 8.

[email protected]
http://www.versatech.pl

pzdr.
-romwis