PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wzmocnić ścianę na której opiera się podciąg?



ja14
19-03-2007, 14:49
Proszę o pomoc fachowców.

Sytuacja jest taka: Mamy podciąg 25*45 cm (a więc solidny) o długości 430 cm. Z jednej strony ma być oparty na słupie żelbetowym 25*25 cm z a drugiej na ścianie zewnętrznej. Z tym, że ściana miała być z silki 18cm a będzie z betonu komórkowego taj samej grubości. Strop monolityczny grubości 12 cm. Wieniec opuszczony 5 cm poniżej stropu. W projekcie mam podane ociążenia tego podciągu - jak będą potrzebne to mogę podać.

Pytanie: jak wzmocnić ścianę w miejscu oparcia podciągu?
1. wylać w ścianie beleczkę żelbetową (coś w rodzaju nadproża) - ale jej długość będzie ograniczona pobliskim otworem okiennym do ok 80 cm?
2. wylać w ścianie słup zelbetowy pod podciągiem?

Barbossa
19-03-2007, 14:56
wybierz 2

ja14
19-03-2007, 15:35
Dzięki za odpowiedź. Jescze pytanie dodatkowe - ten słupek wylać na izolacji poziomej tak jak reszta ściany? Zbrojenie z 4 12-tek powinno wystarczyć?

Barbossa
19-03-2007, 15:45
boję się co powie Geno , żelbetowy Guru

ale raczej zakotwić do ławy poprzez nawiercenie, 4x12 wystarczy

chociaż ten pomysł z "nadprożem" nie jest zły tylko co ten podciąg dźwiga?

no i te 18 cm to ytong?

ja14
19-03-2007, 15:52
Podciąg dźwiga strop. Z jednej strony podciągu rozpiętość stropu 2,3 m, z drugiej 3,20. Beton komórkowy 600 z Puław. Zakotwienia do ławy to już raczej nie zrobię, bo na jesieni wylałem już ściany fundamentowe. Mogę zakotwić do tej ściany. Ale co z wilgocią? Tak całkiem bez izolacji poziomej?

Barbossa
19-03-2007, 15:58
może być i do ściany
beton nie będzie podciągał tak jak bk więc bez obaw
a słup żelbetowy ten 25x25 to jak jest zrobiony, chyba tak samo

19-03-2007, 16:12
ten słupek wylać na izolacji poziomej tak jak reszta ściany? Zbrojenie z 4 12-tek powinno wystarczyć?
wylac na izolacji poziomej i 4 x fi 12
słup nie jest wolnostojacy tylko przyparty scianami - nie przewróci sie ...
bez obaw

Barbossa
19-03-2007, 16:15
wtedy generalnie i zbrojenie nie potrzebne

19-03-2007, 16:29
nie znamy projektu w szczegółach, nie znamy wykonania, nie wiadomo czy nie wystapi tam moment scinający
cztery prety i pare strzemion to nie majątek aby spac spokojnie

Barbossa
19-03-2007, 16:32
bo tak sobie pomyślałem ( :D )
skoro miało stać na ścianie z silki 18 to po co słup żelbetowy, wystarczy rdzeń betonowy i tyle
a silka na ścinanie też nie pasi

19-03-2007, 17:27
bo tak sobie pomyślałem ( :D )
skoro miało stać na ścianie z silki 18 to po co słup żelbetowy, wystarczy rdzeń betonowy i tyle ...
masz racje Barbossa (rdzeń wystarczyłby) , tylko ze pomysły sie zmieniają ...
sciana miała byc z silki
... ściana miała być z silki 18cm a będzie z betonu komórkowego taj samej grubości....
a moeże za 10 ... 20 lat przyjdzie nowy "wujek" i znów przerobią ...
lepiej zabezpieczyc przed nowym "wujkiem" :wink:

ja14
19-03-2007, 18:46
bo tak sobie pomyślałem ( :D )
skoro miało stać na ścianie z silki 18 to po co słup żelbetowy, wystarczy rdzeń betonowy i tyle ...
masz racje Barbossa (rdzeń wystarczyłby) , tylko ze pomysły sie zmieniają ...
sciana miała byc z silki
... ściana miała być z silki 18cm a będzie z betonu komórkowego taj samej grubości....
a moeże za 10 ... 20 lat przyjdzie nowy "wujek" i znów przerobią ...
lepiej zabezpieczyc przed nowym "wujkiem" :wink:

Brzoza jak zwykle ma całkowitą rację. :lol:
"Wujek" już przerobił. W miejscu w, którym opiera się podciąg zaczynał się wykusz, co po pierwsze zwiększało długośc podparcia podciągu, a po drugie uszywniało ścianę w kierunku poprzecznym. Ale "wujkowi" wykusz nie zmieścił się na działce i został zlikwidowany. 8)
Podaję link do rzutu budynku. Podciąg o którym mowa nie jest zaznaczony ale przebiega pomiędzy salonem a jadalnią i klatką schodową (zaznaczono tylko słup).
http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m40fb75b9c916b

ja14
19-03-2007, 18:50
może być i do ściany
beton nie będzie podciągał tak jak bk więc bez obaw
a słup żelbetowy ten 25x25 to jak jest zrobiony, chyba tak samo

Tamten słup to jest zbrojony, że hej. 8 prętów 12 (mimośród im wyszedł duży). Nie ma izolacji poziomej ale jest w środku salonu więc wody opadowe mu raczej nie grożą a grunt jest przepuszczalny.

jajmar
19-03-2007, 19:09
Zlikiwidowania wykusza dośc znacząco zmiania styuacje, bardziej niż zmiana materiału na ściany. Rdzeń zazbrojony to minimum które powinienies wykonać. Zastanawiam sie tylko czy aby ta szerokośc 18 cm nie będzie za mała....... Do autora to powinien rozstrzygnąc konstruktor który zna dokładnie projekt. Pytanie na początku brzmailo jednoznaczne rdzeń załatwiał sprawe, po kilku odpowiedziach autor nieśmiało dodaje ze nie tylko zmiania material a i kształt, a tu Panowie pisza zrobic beton a co ze sztywnościa ? A co jeżeli autor pytania zmiani wyskosc kondygnacji o 50cm na + ? Przy tych 18cm śmiem trwierdzić iz obliczeniowo juz ten słup nie wyjdzie.

ja14
19-03-2007, 19:17
Zlikiwidowania wykusza dośc znacząco zmiania styuacje, bardziej niż zmiana materiału na ściany. Rdzeń zazbrojony to minimum które powinienies wykonać. Zastanawiam sie tylko czy aby ta szerokośc 18 cm nie będzie za mała....... Do autora to powinien rozstrzygnąc konstruktor który zna dokładnie projekt. Pytanie na początku brzmailo jednoznaczne rdzeń załatwiał sprawe, po kilku odpowiedziach autor nieśmiało dodaje ze nie tylko zmiania material a i kształt, a tu Panowie pisza zrobic beton a co ze sztywnościa ? A co jeżeli autor pytania zmiani wyskosc kondygnacji o 50cm na + ? Przy tych 18cm śmiem trwierdzić iz obliczeniowo juz ten słup nie wyjdzie.

Przyznaje, że z tym wykuszem to powinienem powiedzieć od razu :oops:
Wysokości zwiększał nie będę. Z drugiej strony ta ściana, mimo likwidacji wykusza, nie jest znowu taka długa - niecałe 6 m.

jajmar
19-03-2007, 19:26
Z drugiej strony ta ściana, mimo likwidacji wykusza, nie jest znowu taka długa - niecałe 6 m.
W tym kierunku to możesz zrobic i na poł metra "rdzeń" -oczywiście wskazany jest na 25cm tyle co podciąg, ale likwidacja wykusza w naroże którego trafiał podciąg (tak wyglada z tego projektu) powoduje ze w drugim kierunku masz "tylko" 18cm konstrukcji nośnej, a miałeś tam z 80. Nie mówie ze na 80 sie opierał podciąg ( a mógł) a to naroże jak sam pisałes dawało sztywnosc w drugim kierunku. Dlatego to powinien kierownik sparawdzic czy słup sie nie wyboczy.

ja14
19-03-2007, 19:48
Czyli rozumiem, że zakotwienie w ścianie fundamentowej jest jak najbardziej wskazane?

jareko
19-03-2007, 20:31
powiem jak jest u mnie
podciag dzwigajacy strop i dwa pietra sciany zewnetrznej - 50 / 80 cm - bardzo gesto zbrojony pretami fi-22 odpowiednio wyginanymi (co drugi w 1/4 rozpietosci podciagu z dolu przechodzi na gore), strzemiona co 15 cm ze stali fi-10.
Sciana - pustak ALFA styropianowo-popiolo-betonowy (granulat styropianowy, popiol hutniczy, beton) czyli cos wyjatkowo kruchego - przewidziany do budowy maksimu trzech kondygnacji.
Wieniec stropu w obrebie podciagu opuszczony pod katem 30 stopni tak ze zbrojenie wienca wzmocnione dodatkowymi pretami przebiega pod koncem podciagu
To wszystko wyliczyl konstruktor i poki co (15 lat) nic sie nie zawalilo i nie peka, Ja tylko o jeden wymiar zwiekszylem srednice pretow - wyliczonych przez znawce nei moglem dostac (rok 1987)