PDA

Zobacz pełną wersję : kominek z płaszczem wodnym.



thrier
20-03-2007, 14:56
Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć który kominek jest lepszy CTM czy Lechma?
Czym się kierować przy porównywaniu takich kominków (założenie -ta sama moc) oprócz ceny?
Czy są jeszcze inne godne polecenia (sprawdzone) kominki z plaszczem wodnym?

Barbossa
20-03-2007, 15:01
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=64663&start=60

Bigbeat
20-03-2007, 15:10
O CTM-ie pisałem kilka dni temu.
Różnic jest dużo.
Przykłady:
1. Lechma ma regulowany szyber z możliwością płynnej regulacji ciągu komina z zewnątrz (wystaje pręt, którym się kręci), CTM ma trójpołożeniową regulację ciągu dostępną tylko po otworzeniu kominka (dźwignia wewnątrz).
2. CTM może mieć jako opcję elektrycznie sterowaną przepustnicę powietrza dolotowego - centralka sterująca sama ogranicza ilośc powietrza, jeśli jest ryzyko zagotowania kominka. Lechma takiej przepustnicy - z tego co wiem - nie oferuje.
3. CTM ma przepustnicę "by-pass" umożliwiającą ominięcie przez spaliny dużej części płaszcza wodnego - spaliny lecą od razu w komin, nie grzejąc wody. Ułatwia to używanie CTM-a w lecie, kiedy grzanie wody w płaszczu jest w ogóle nie potrzebne. Przepustnica obsługiwana jest estetycznym cięgnem z kuleczką, wystającym tuż ponad drzwiczkami wkładu. Lechma takiego patentu nie ma wcale.

A podpowiedzi nie szukaj, bo to nie kartkówka w szkole. Sam musisz podjąć decyzję ;)

Maddy
23-03-2007, 22:27
Ten sam dylemat mam od kilku dni i po wielu godzinach "studiowania" forum wyszło mi, że jednak chyba CTM.

Jurek_Z
23-03-2007, 22:56
A jakie opinie o turbokominkach z Makrotermu? http://www.makroterm.pl/turbokominek_i

Jolla
25-03-2007, 00:05
Ja mam Lazara jest troche podobny do CTM, jesteśmy bardzo zadowoleni, nie ma popielnika, ale drzewo spala sie idealnie palimy wszystkie smieci z budowy, a popiołu tyle co kot na płakał, palenisko jest duże i wystarczy wybrac raz na 2 tygodnie, poza tym palenisko jest cofnięte i przez to wcale nie brudzi się szyba. Kominek 16 kW kosztował razem z podłączeniem do komina 4 tyś

an-bud
25-03-2007, 13:59
bardzo ważne jest przyłącze pow. do spalania! 1kg drewna potrzebuje 10m sześciennych pow.

Maddy
25-03-2007, 22:30
No i tu chyba sprawdzają się te kominki, które mają możliwość bezpośredniego podłączenia powietrza z zewnątrz budynku. Bo nie ma ryzyka, że będzie zaciągać np. z kanałów wentylacyjnych. A to przykre zjawisko mam niestety teraz w mieszkaniu z piecem gazowym dwufunkcyjnym. I nic to, że okna drewniane stare i nieszczelne i gwiździ przez nie jak... Tylko, jak są otwarte, to nie ciągnie mi powietrza z kratki wentylacyjnej. Ale przecież nie mogę cały czas "wietrzyć", bo mi całe ciepło ucieknie :). Więc niestety często muszę wdychać niezbyt przyjemne zapachy z mieszkania sąsiadów :evil:

mariobros35
25-03-2007, 23:28
No i tu chyba sprawdzają się te kominki, które mają możliwość bezpośredniego podłączenia powietrza z zewnątrz budynku. Bo nie ma ryzyka, że będzie zaciągać np. z kanałów wentylacyjnych. A to przykre zjawisko mam niestety teraz w mieszkaniu z piecem gazowym dwufunkcyjnym. I nic to, że okna drewniane stare i nieszczelne i gwiździ przez nie jak... Tylko, jak są otwarte, to nie ciągnie mi powietrza z kratki wentylacyjnej. Ale przecież nie mogę cały czas "wietrzyć", bo mi całe ciepło ucieknie :). Więc niestety często muszę wdychać niezbyt przyjemne zapachy z mieszkania sąsiadów :evil:
No tak co do kominków które mają możliwość bespośredniego podłonczenia powietrza z zewnątrz budynku to polecam www.kominki.byrski.pl 8)

Maddy
25-03-2007, 23:30
No ale i CTM chyba też? :wink:
A autor wątku rozważa Lechmę i CTM'a.

Bigbeat
26-03-2007, 11:44
A jakie opinie o turbokominkach z Makrotermu? http://www.makroterm.pl/turbokominek_i
Wady:
1. Ponoć mocno się brudzą (tzn. szyby w nich)
2. Są kłopoty z podłączeniem doprowadzenia powietrza (trzeba robić sztuki)
3. Mają od dołu nawiew z wentylatorem - ponoć przy prawidłowym ciągu w kominie jest to niepotrzebne i znacznie skraca czas palenia się drewienek. Co poniektórzy pisali, że wyłączali ten wentylator albo kupowali jakieś regulatory obrotów, co by trochę zmniejszyć obroty śmigiełka.
Zalety:
1. Łatwe podłączenie (z punktu widzenia hydrauliki)

U mnie wady przeważyły i dla tego mam CTM-a.

Jurek_Z
26-03-2007, 11:56
Dziękuję za informację - rozważę zakup CTM. Dotychczas myślałem o systemie zintegrowanym z Makrotermu.

miwol
26-03-2007, 12:57
Witajcie. Posiadam Makroterm, użytkuję go intensywnie od 1.5 roku więc gwoli ścisłości:

Obroty wentylatora znajdującego się pod turbokominkiem są sterowane z centralki. Centralka i sterowanie są w "standardzie" Makroterma, nie wymagają jakichś ekstra zakupów i połączeń. Oczywiście z faktu, że to kominek w pełni sterowalny, wynika jego cena (na pierwszy rzut oka Makrotem wygląda na droższy niż powiedzmy Lechma, ale wyposażenie Lechmy w jakąś automatykę wyrównuje te ceny). Na centralcce ustawia się "temperaturę zadaną" po czym turbokominek tak reguluje obroty wyntylatora by tę temperaturę osiągnąć i jak najdłużej utrzymywać. Nie jest więc prawdą że dzięki temu jakoś drastycznie spada czas palenia drewna - rozpalony kominek pracuje na wyłączonym wentylatorze i tylko co jakiś czas następuje "przedmuch" by temperatura nie spadała.

Potwierdzam natomiast że szybka mocno się kopci. Nie wiem jak w innych wkładach z płaszczem, tu musieliby się wypowiedzieć Lechmiarze czy CTM-iarze. Pisałem już o tym, w Makrotermie płaszcz na tyle sprawnie odbiera z paleniska ciepło (co jest zaletą!), że spaliny opuszczając je mają stosunkowo niską temperaturę i tendencję do osiadania na szybce. Pozostaje czyścić ją co drugi dzień, są płyny dzięki którym nie jest to jakaś udręka.

Rzeczywiście w Makrotermie nie do końca przemyślana jest możliwość szczelnego doprowadzenia rury (np. spiro) do wentylatora. Ale to łatwo można obejść, ja po prostu wykorzystałem tam srebrną, mocną taśmę klejącą monterską 3M, całość działa baz zarzutu.

Pozdrawiam kominkarzy ;)

Jurek_Z
26-03-2007, 14:55
A jak z głośnością wentylatora?

artkom
26-03-2007, 15:38
WITAM ,
my też mieliśmy problem z wyborem kominka , po wielkich analizach wybraliśmy kominek zuzia 19kw firmay kratki.pl
http://www.kratki.pl/
bardzo praktyczny i estetyczny w dogodnej cenie , ma wszystko co CTM np. dolot powietrza z zewnątrz
pozdrawiam darek

Bigbeat
26-03-2007, 15:51
Nie ma tego samego, co CTM :(
CTM w standardzie ma przepustnicę "by-pass" do kierowania spalin "najkrótszą drogą" w komin, dzięki czemu maleje moc przekazywana do płaszcza wodnego (ważne przy użytkowaniu kominka latem, gdy nie ma zapotrzebowania na moc grzejną).
W "kratkach" tą rolę spełnia chyba opcjonalny deflektor, ale - z tego co się doczytałem (a raczej nie doczytałem ;) - bo dokumentacja na ich stronie jest wyjątkowo skąpa) - nie jest on "regulowany".
Ponadto CTM jako opcja ma wężownicę schładzającą i sterowaną elektrycznie przepustnicę powietrza dolotowego - "kratki" tego nie mają.

Maddy
26-03-2007, 16:06
No więc CTM.
Amen :wink:

CuoreRosso
26-03-2007, 17:18
Kominek z płaszczem wodnym.
Podłogówka (ok. 70m2)
Grzejniki

Do tego zestawu chcę zintegrować piec na ekogroszek i może w przyszłości solary. Czy jest to mozliwe i czy ktoś ma tak rozwiązane CO i CWU?

acca5
26-03-2007, 17:54
A ja wybrałam edilkamin 50

maslak
26-03-2007, 20:40
acca5 - masz może już podłączonego edilkamina? jak tak to jak się spisuje?
ja na razie moim edilkaminem moge się tylko cieszyc bez palenia - czyli tak w 1/10 :-( bo czekam na hydraulika który wszystko podłączy

an-bud
26-03-2007, 21:48
No i tu chyba sprawdzają się te kominki, które mają możliwość bezpośredniego podłączenia powietrza z zewnątrz budynku. Bo nie ma ryzyka, że będzie zaciągać np. z kanałów wentylacyjnych. A to przykre zjawisko mam niestety teraz w mieszkaniu z piecem gazowym dwufunkcyjnym. I nic to, że okna drewniane stare i nieszczelne i gwiździ przez nie jak... Tylko, jak są otwarte, to nie ciągnie mi powietrza z kratki wentylacyjnej. Ale przecież nie mogę cały czas "wietrzyć", bo mi całe ciepło ucieknie :). Więc niestety często muszę wdychać niezbyt przyjemne zapachy z mieszkania sąsiadów :evil: trzeba zrobić kratkę nawiewną.przy szczelnej chałupie to norma. komin jak pracuje to wyciąga powietrze z domu, a trzeba je cały czas uzupełniać.

Maddy
26-03-2007, 23:08
No to dlatego uważam, że jednak lepsze są kominki z bezpośrednim, czy jak kto woli zewnętrznym podłączeniem powietrza.
A piece gazowe tylko z zamkniętą komorą spalania.
Tak chyba nawet bezpieczniej.

Tomektz
28-03-2007, 16:09
A ja tam przerabiałem już wszystko: Byrski Lechma edelkamine CDM itp miałem tak wielki bałagan w głowie, będąc w jednym ze sklepów z kominkami to sprzedawca stał z roździawiną gębą i słuchał jak bym mu o jakimś kosmosie opowiadał (dolny chwyt powitrza przepustnice, sterowniki itp.) mało jeszcze dobrych i FACHOWYCH sklepów tego typu. Ale chyba zdecyduje sie na kratki - rozsądna cena i wygląda na solidny.

czekam na opinie kratkowiczów

AmberWind
28-03-2007, 16:16
Czy ktos uzytkuje kominek Fabrilor? To chyba jedyny kominek z PW zeliwny (nie liczac tych z kratki.pl, ktore zupelnie nam nie odpowiadaja). Sprzedawca oczywiscie usilnie nas namawia do jego zakupu ;), jednak wydajac prawie 10kPLN chcialabym miec pewnosc, ze zakup jest uzasadniony 8)

hedom
28-03-2007, 17:15
a czy ktoś z Was słyszał coś o kominkach z płaszczem - ENKA??
znajomy poleca mi ale poza nim nie spotkałem (nawet na forum) nikogo kto użytkowałby ten kominek??
Będę wdzięczny za pomoc.

Tomektz
28-03-2007, 19:38
Czy ktos uzytkuje kominek Fabrilor? To chyba jedyny kominek z PW zeliwny (nie liczac tych z kratki.pl, ktore zupelnie nam nie odpowiadaja). Sprzedawca oczywiscie usilnie nas namawia do jego zakupu ;), jednak wydajac prawie 10kPLN chcialabym miec pewnosc, ze zakup jest uzasadniony 8)

Ale może ja ssię nieznam ale gdzie można kierując sie zdrowym rosądkiem i jako tako pojęciem technicznym wydać 10 tysiecy złotych na kominek. Kominki z kratki są proste i funkcjonalne tego czego ja potrzebuje

AmberWind
28-03-2007, 20:26
Ale może ja ssię nieznam ale gdzie można kierując sie zdrowym rosądkiem i jako tako pojęciem technicznym wydać 10 tysiecy złotych na kominek. Kominki z kratki są proste i funkcjonalne tego czego ja potrzebuje

Tomku, nie szukam opini o moim "zdrowym rozsadku", tylko konkretow o interesujacym mnie kominku.
A jesli juz jestesmy przy "jako takim pojeciu technicznym", to Ty potrzebujesz kominka z kratki, a ja takowego zdecydowanie nie akceptuje.

filipek
29-03-2007, 09:10
Nic cofnął byś taśmę lub przełączył na inny kanał i wszystko by wróciło do normy.

pozdr
filipek

Bigbeat
29-03-2007, 10:38
fax - czy to Ty już o tym pisałeś pod innym nickiem, czy to jakaś epidemia wybuchów?
Tak czy inaczej - coś musi być naprawdę zdrowo skopane w podłączeniu kominka z płaszczem, żeby wybuchł.
Jeśli to prawda, że Ci wybuchł (w co powątpiewam, bo z Twojej relacji nie wynika np. że wyleciały Ci też szyby z okien), to albo urwij jaja hydraulikowi, który Ci to tak podłączył, albo sobie - bo się na to zgodziłeś.
Niewłaściwie użyte pudełko zapałek może wywołać niezły pożar - tylko czy to jest na pewno wina producenta tych zapałek, czy raczej użytkownika?

Jurek_Z
29-03-2007, 11:43
Co konkretnie Ci wybuchło? Wklej jakąś fotkę.

kesur
11-04-2007, 11:22
Witam!
W turbokomineku z Makrotermu jest system dopalenia spalin, dlatego tak wysoka sprawność tego urządzenia i stosunkowo niska temperatura uchodzacych spalin. Efektem ubocznym jest niestety bardziej brudząca się szybka(jak słysze z opowieści).
jest i na to sposób - szyba z efektem pyrolizy, ale zjawisko wypalania sie sadzy z szyby nastepuje w określonych parametrach spalania.
Poza tym Turbokominki Makrotermu maja rewelacyjnie w stosunku do konkurencji rozwiązane sterowanie("nadmuch" mechaniczny + sterownik).
No i poza tym jest bardzo bezpieczny, tak w otwartym systemie jak i w zamkniętym.
Raz zdarzyło się że hydraulik zamontował turbokominek do układu zamkniętego, ale zaczopował podłączenie naczynia wzbiorczego. W wyniku rozpalenia w tak podłączonym kominku nastapiło trwałe odksztaqłcenie płaszcza, ale na szczęście nie wybuchł. Wina oczywiście montarzysty - hydraulika. W kazdym bądź razie kominek działa do tej pory , oczywiście po poprawnym podłączeniu do instalacji.
pozdrawiam
kesur

Bigbeat
11-04-2007, 12:01
Poza tym Turbokominki Makrotermu maja rewelacyjnie w stosunku do konkurencji rozwiązane sterowanie("nadmuch" mechaniczny + sterownik).

W/g opinii użytkowników (kilkoro moich znajomych + forumowicze) przy dobrym ciągu komina i małym zapotrzebowaniu na ciepło, ten nadmuch jest całkowicie niepotrzebny i powoduje b. szybkie spalanie się wsadu. Wiele osób odłącza ten wentylator albo podłącza go przez regulatory obrotów.
Sądzę, że "rewelacyjność" tego rozwiązania zależy wprost od konkretnych uwarunkowań fizycznych - i w niektórych przypadkach rzeczywiście to się sprawdzi, w innych zupełnie nie.

rufio
11-04-2007, 15:53
A ja mam Lechme, palilem przez zime i nie nazekam, no moze w "kiepskie" dni gorzej sie rozpalalo, ale w ok 200m domu bylo wszedzie cieplutko.

kesur
12-04-2007, 13:29
Przy zbyt dużym ciągu można zamontować w kominie regulator ciągu - patrz strona Makrotermu. W takich przypadkach bardzo potrzebny.
Pozdrówka
kesur

Bigbeat
12-04-2007, 14:25
Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale moim zdaniem stosowanie nadmuchu od dołu i ograniczanie ciągu od góry nie jest dobrym pomysłem - grozi pojawieniem się nadciśnienia w kominku, które spowodować może np. wydostawanie się części spalin przez nieszczelności drzwiczek, czyli: dym w salonie.

werms
12-05-2007, 17:10
A ja mam Lechme, palilem przez zime i nie nazekam, no moze w "kiepskie" dni gorzej sie rozpalalo, ale w ok 200m domu bylo wszedzie cieplutko.
Rufio, czy możesz mi powiedzieć, czy masz do swojej Lechmy jakieś dodatkowe wyposażenie? Zastanawiam się nad zakupem tego kominka i chciałbym wiedzieć, czy oprócz standardowego wyposażenia potrzebne jest coś więcej. Czy oprócz kominka masz jakiś piec gazowy? Ja myślę o Junkersie cerasmart modul (nie mam kotłowni i piecyk musi stać w łazience).