PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś miał w projekcie taką ławę fundamentową????



metis_ps
20-03-2007, 21:30
Witam!!!!
Właśnie dostałem do wglądu projekt konstrukcyjny dla fundamentów mojego domu. Dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej około 150 m2 - niepodpiwniczony. Jak zobaczyłem parametry ławy betonowej to mnie ciarki przeszły zwłaszcza, że sami wiecie jakie są teraz ceny betonu i stali. Dodam jeszcze ze budynek będzie posadowiony na dobrym gruncie tzn, niespoisty - piaski drobne i średnie.Z uwagi na to, że na jednym boku budynku jest dość wysoki poziom wód gruntowych (-0,60) wcześniej będę robił drenaż aby grunt sie ustabilizował i aby zwierciadło wody bylo poniżej pozoimu ławy.
Projektant zaprojektował mi w większości ławy o szerokości 80 cm wysokości 40 cm i do tego z betonu B-25!!!! :evil:
Co o tym myślicie???? Z całym szcunkiem dla jego umiejętności ale uważam, że troche przesadził. Jeszcze w żadnym projekcie nie spotkałem sie z takimi parametrami ławy.
Patrząc na jego wyliczenia to i bez nich mógłbym w ciemno stawiać dom na takich ławach nie potrzebując do tego projektu.
Moze zbyt emocjonalnie do tego podchodzę ale wydają mi się te ławy przewymiarowane a chyba nie tym powinien sie charakteryzować dobry projekt???

Pozdrawiam.
Piotrek

Kris2222
20-03-2007, 22:00
Czy takie straszne to nie wiem
U siebie mam 70cm na 40cm zbrojony 4x fi 14 beton B15 budynek podpiwniczony,z poddaszem

acca5
20-03-2007, 22:15
Ja mam 60cm B15 wszystkie, parter bez podpiwniczenia, piasek jako grunt, żółty

metis_ps
20-03-2007, 22:22
Czy takie straszne to nie wiem
U siebie mam 70cm na 40cm zbrojony 4x fi 14 beton B15 budynek podpiwniczony,z poddaszem

Tylko zobacz , ze masz beton B-15 a nie B-25 a w tej chwili różnica w cenie wynosi około 40 zł na m3. Ja do tego mam oprócz zbrojenia podłużnego ( 4x fi12) zbrojenie poprzeczne fi 12 co 20 cm na dole ławy, oczywiście oprócz tego są jeszcze strzemiona.

jajmar
20-03-2007, 22:33
Ja do tego mam oprócz zbrojenia podłużnego ( 4x fi12) zbrojenie poprzeczne fi 12 co 20 cm na dole ławy, oczywiście oprócz tego są jeszcze strzemiona.

Każdy z tych pretów pracuje na inne siły.
Czy robiłes badania gruntu i czy wyniki dotarły do konstruktora?
Jeżeli nie było tego to masz przyczyne przewymiarownia. Bo faktycznie ławy solidne.

metis_ps
20-03-2007, 22:39
Poniżej mały przekrój ławy fundamentowej
http://img461.imageshack.us/img461/3946/lawa1ez8.jpg

metis_ps
20-03-2007, 22:41
Ja do tego mam oprócz zbrojenia podłużnego ( 4x fi12) zbrojenie poprzeczne fi 12 co 20 cm na dole ławy, oczywiście oprócz tego są jeszcze strzemiona.

Każdy z tych pretów pracuje na inne siły.
Czy robiłes badania gruntu i czy wyniki dotarły do konstruktora?
Jeżeli nie było tego to masz przyczyne przewymiarownia. Bo faktycznie ławy solidne.

Robiłem badania i projektant ma dokładnie tą samą wiedzę, na temat tego jaki jest grunt, jak ja.

Graczyk
21-03-2007, 07:12
Skoro robiłeś badania to dlaczego teraz podważasz zalecenia geologa i projektanta. Fundement to podstawa i nie bardzo rozumiem dlaczego się dziwisz. Ja robiłem badania goelogiczne, przeczytałem zalecenia, zaadaptowałem projekt wg. zaleceń i dopilnowałem z kierbudem aby zrobili dokładnie wg. zaleceń. Kosztowało majątek :o ale wiem że nie powinno nic pekać.
Mam ławy o ile pamiętam 80 albo 90 cm x 30 zbrojone 4x12 góra i 4x12 dół. Do tego słupki zelbetonowe na każdym narożniku i wieniec spinający ściany fundamentowe tez zbrojowy 4x12 25x25 cm. Wszystko wylane z B25. Co zrobić taka adaptacja ale żle bym się czół gdybym tego nie zrobił a coś by zaczęło pękać.

kubaimycha
21-03-2007, 07:51
Skoro robiłeś badania to dlaczego teraz podważasz zalecenia geologa i projektanta. Fundement to podstawa i nie bardzo rozumiem dlaczego się dziwisz. Ja robiłem badania goelogiczne, przeczytałem zalecenia, zaadaptowałem projekt wg. zaleceń i dopilnowałem z kierbudem aby zrobili dokładnie wg. zaleceń. Kosztowało majątek :o ale wiem że nie powinno nic pekać.
Mam ławy o ile pamiętam 80 albo 90 cm x 30 zbrojone 4x12 góra i 4x12 dół. Do tego słupki żelbetonowe na każdym narożniku i wieniec spinający ściany fundamentowe tez zbrojowy 4x12 25x25 cm. Wszystko wylane z B25. Co zrobić taka adaptacja ale żle bym się czół gdybym tego nie zrobił a coś by zaczęło pękać.

Witam
Widzę, że miałeś w projekcie słupy żelbetonowe. W budowanym obecnie budynku ( wylane fundamenty i wieniec ) również mam słupy m.in.w narożnikach, ale nie tylko. Izolacja pozioma poszła już przed wieńcem, a teraz planowaliśmy dać drugą...I stąd wynika moje pytanie - jak dać pod w/w słupami izolację...trzeba byłoby się nieźle nagimnastykować, a i tak szczelność wątpliwa...
Nie dawać w ogóle ...to przecież najważniejsza rzecz na tym etapie !!!
W jaki sposób Ty rozwiązałeś problem izolacji ?
Z góry dziękuję i ...pozdrawiam
Renata

Barbossa
21-03-2007, 07:52
piszesz, że grunt niespoisty a to istotne
jaki stopień zagędzczenia i jaka jest "nośność gruntu"

jajmar
21-03-2007, 12:09
Wilekości ławy nie bede komentował bo ta powinna wynikać z obciążen i nośności gruntu i niejako nie podlega dyskusji (jeżeli jest prawidłowo obliczona).
Ale to zbrojenie konstrukcjyjne fi12 co 20 cm jest z punktu widzenie konstrukcji zbędne, czy z nim czy bez niego ta ława bedzie tak samo pracować. Miło by ona racje bytu gdyby przy tej wyskosci ława miala szrdoksc >100cm.

Barbossa
21-03-2007, 12:19
też racja

slawkin
21-03-2007, 12:35
Witam!!!!
Właśnie dostałem do wglądu projekt konstrukcyjny dla fundamentów mojego domu. Dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej około 150 m2 - niepodpiwniczony. Jak zobaczyłem parametry ławy betonowej to mnie ciarki przeszły zwłaszcza, że sami wiecie jakie są teraz ceny betonu i stali. Dodam jeszcze ze budynek będzie posadowiony na dobrym gruncie tzn, niespoisty - piaski drobne i średnie.Z uwagi na to, że na jednym boku budynku jest dość wysoki poziom wód gruntowych (-0,60) wcześniej będę robił drenaż aby grunt sie ustabilizował i aby zwierciadło wody bylo poniżej pozoimu ławy.
Projektant zaprojektował mi w większości ławy o szerokości 80 cm wysokości 40 cm i do tego z betonu B-25!!!! :evil:
Co o tym myślicie???? Z całym szcunkiem dla jego umiejętności ale uważam, że troche przesadził. Jeszcze w żadnym projekcie nie spotkałem sie z takimi parametrami ławy.
Patrząc na jego wyliczenia to i bez nich mógłbym w ciemno stawiać dom na takich ławach nie potrzebując do tego projektu.
Moze zbyt emocjonalnie do tego podchodzę ale wydają mi się te ławy przewymiarowane a chyba nie tym powinien sie charakteryzować dobry projekt???

Pozdrawiam.
Piotrek

Witam Piotrku!
Widzę, że jesteś ze śląska. Powiedz mi czy w opinii lokalizacyjnej podane masz że na obszarze jakiej kategorii szkód górniczych masz działkę?
To też jest bardzo istotne...
Ja jeszcze nie mam swojej adaptacji w ręku ale z rozmowy z projektantem jestem przygotowany międzyinnymi na fi 16 dołem fi 12 górą strzemiona co 20-30cm, B20-B25 oraz trzpienie na narożach i w środku scian nośnych spinające wieniec z fundamentem.

Uważam, że po to są inżynierowie i po to się pod wszystkim podpisują aby to oni decydowali jakie wzmocnienia zastosować.
Jeżeli masz działkę na terenie eksloatacji górniczej to możesz się domagać od kopalnii zwrotu kosztów dozbrojenia.
Trzeba to załatwiać na etapie projektowym, bo trzeba uzyskać akceptację od kopalni na wprowadzone zmiany.

Sławek

metis_ps
21-03-2007, 12:50
Witam Piotrku!
Widzę, że jesteś ze śląska. Powiedz mi czy w opinii lokalizacyjnej podane masz że na obszarze jakiej kategorii szkód górniczych masz działkę?
To też jest bardzo istotne...
Ja jeszcze nie mam swojej adaptacji w ręku ale z rozmowy z projektantem jestem przygotowany międzyinnymi na fi 16 dołem fi 12 górą strzemiona co 20-30cm, B20-B25 oraz trzpienie na narożach i w środku scian nośnych spinające wieniec z fundamentem.

Uważam, że po to są inżynierowie i po to się pod wszystkim podpisują aby to oni decydowali jakie wzmocnienia zastosować.
Jeżeli masz działkę na terenie eksloatacji górniczej to możesz się domagać od kopalnii zwrotu kosztów dozbrojenia.
Trzeba to załatwiać na etapie projektowym, bo trzeba uzyskać akceptację od kopalni na wprowadzone zmiany.

Sławek

Szkód górniczych nie ma bo najblizsza kopalnia jest ze 20 km wiec to zbrojenie nie ma nic wspolnego ze szkodami góniczymi.
Przygladając sie dokładniej temu porjektowi konstrukcyjnemu i wyliczeniom znalazłem wiele niespójności :( .
Wygląda mi to tak jakby projektant pracował na jakimś "poprzednim" projekcie i poszedl po najmniejszej linii oporu.
Pech w tym, że sam jestem inżynierm, tylko siedzę w drogach, ale mam jako takie pojecie i złości mnie takie niechlujstwo. Podobną sytuację miałem ze stropem, który też wydawał mi sie przewymiarowany bo był gestożebrowy Porotherm 19/50 a wystarczy 19/62,5.
Dzisiaj dam oceny fachowcowi, który siedzi w fundamentach i wysłucham jego opinii. Jeżeli się potwierdzi to co myślę to będę musial poprosić o zmianę konstruktora.

Piotrek

Krzysztofik
21-03-2007, 12:58
......Przygladając sie dokładniej temu porjektowi konstrukcyjnemu i wyliczeniom znalazłem wiele niespójności :( .
Wygląda mi to tak jakby projektant pracował na jakimś "poprzednim" projekcie i poszedl po najmniejszej linii oporu.

U mnie było podobnie , architekt adaptująca zwiększyła ławy na podstawie badań gruntu.
Projekt wraz z wynikami badań gruntu dałem konstruktorowi który przeliczył i był zdziwiony skąd tak szerokie ławy.
Fundamenty robiłem wg zaleceń konstruktora.

KaiM
21-03-2007, 13:28
U mnie również pani architekt adaptująca po otrzymaniu wyników badań gruntu (glina) poszerzyła ławy z 60cm do 80cm a gdzieś nawet max 1m !! (na szczęście była niewielkiej długości). Za to posadowienie zrobiła płyciej bo na -120cm była już woda. Patrząc teraz co stoi na tej ławie szerokości 1m oceniam że była to gruba przesada. Tak niestety pracują architekci - za nie swoją kasę wolą chuchać na zimne.

Barbossa
21-03-2007, 13:32
tak to jest jak robi to architekt nie konstruktor, a i ten się nie przyłoży

Bełatka
21-03-2007, 13:35
Ja miałam ławy szerokie na 100 i 80 cm zbrojone Beton B20, badania geologiczne zrobiłam. Też podejrzewałam ,że są przewymiarowane, ale śpieszyło mi się i zrobiłam jak w projekcie. Kosztowało to chyba jakieś 3000 zł więcej, a niech tam , ale według mnie to inwestor po to płaci, żeby wymagać rzetelności. Powinni jakieś prawo uchwalić i dyplomy zabierać , a co :evil:

Soch
21-03-2007, 15:44
U mnie najszersze 2 ( przenoszą największe obciążenia od stropów) mają 110cm szerokości- wysokość 30cm, zbrojenie podobne jak u metis_ps, tyle, że wszystko prócz strzemion z prętów 12mm; pozostałe ławy mają 74cm i 60cm. budynek podpiwniczony z poddaszem. Grunt piaszczysty, woda około 20cm poniżej spodu ławy. Beton B15 - ale betoniarnia omyłkowo przysłała B20 - płacone oczywiście za B15:-). Też byłem zdziwiony szerokością ław, ale w końcu doszedłem do wniosku, że lepiej z fundamentem przesadzić niż się potem latami stresować.

Geno
21-03-2007, 15:52
Ja miałam ławy szerokie na 100 i 80 cm zbrojone Beton B20, badania geologiczne zrobiłam. Też podejrzewałam ,że są przewymiarowane, ale śpieszyło mi się i zrobiłam jak w projekcie. Kosztowało to chyba jakieś 3000 zł więcej, a niech tam , ale według mnie to inwestor po to płaci, żeby wymagać rzetelności. Powinni jakieś prawo uchwalić i dyplomy zabierać , a co :evil:
Tak samo lekarzom,urzędnikom, prawnikom,nauczycielom itd.....jaki zawód wykonujesz? Może tak Ciebie wrzucić do jednego wora z innymi? Jak pójdziesz do lekarza i wypisze Ci recepe na droższy lek zamiast tańszy odpowiednik to od razu leciec z jęzorem do kogoś z frakcji PiS co by dyplom zabrać. Najlepiej to wsyztskich zlustrować i zabrać dyplomy. Darmozjadom.


Wracając do tematu- łąwa rzeczywiście spor i chyba troszkę projektant przedobrzył bo to już nawet nie jest betonowa tylko żelbetowa. Może się gdzieś pomylił bo raczej cięzko spotkać takie warunki aby tego typu ławę zaprojektować.

Krzysztofik
21-03-2007, 17:42
GenoJesteś coraz większy :wink:

holusio
21-03-2007, 17:45
podbijam do GENA
tu obok jest taki watek ZEBY KARAC HURTOWNIE ZA WYSOKIE CENY
ukarajmy tez piekarzy dekarzy i innych co podnosza ceny bo ich brak na rynku
a przeciez wystarczy popytac i pomyslec logicznie co sie kupuje i robi poza tym po jakiego ciula masz kierownika budowy i wlasny rozum

I.W.
21-03-2007, 18:12
A ja mam coś takiego:

http://img381.imageshack.us/img381/1293/pa010204sk6.th.jpg
A ściany nośne są po obwodzie i tylko jedna przez środek.

metis_ps
21-03-2007, 18:40
I.W
Ale to co przesłałeś to chyba już jest na szkodach góniczych.


Wlaśnie rozmawiałem z architektem, który rozmawiał z konstruktorem, który już zaczał sie brać za "odchudzanie" fundamentów. Mówi, że faktycznie może czegoś tam niedopatrzył.........
Niech go gęś kopnie!!!! Nie chciało mu sie przyłożyć do roboty a nie, że "niedpoatrzył".
I tak to wygląda - jak by człowiek się niezainteresował to miałby lepiej niż bunkier i do tego pusty portfel!!!

I.W.
21-03-2007, 19:09
I.W
Ale to co przesłałeś to chyba już jest na szkodach góniczych.


Tak zgadza się ławy te grubsze mają 45 cm te wąskie i ściągi 30 cm wysokość 50 cm lane z B-20 zbrojone 4 x fi 16. Betonu poszło ok 25 m3.
Konstruktorem nie jestem, ale jakbys miał robić tak jak masz w projekcie to chyba taniej płyta wyjdzie.

Geno
21-03-2007, 19:23
I.W
Ale to co przesłałeś to chyba już jest na szkodach góniczych.


Wlaśnie rozmawiałem z architektem, który rozmawiał z konstruktorem, który już zaczał sie brać za "odchudzanie" fundamentów. Mówi, że faktycznie może czegoś tam niedopatrzył.........
Niech go gęś kopnie!!!! Nie chciało mu sie przyłożyć do roboty a nie, że "niedpoatrzył".
I tak to wygląda - jak by człowiek się niezainteresował to miałby lepiej niż bunkier i do tego pusty portfel!!!
A nie kusiło Cię żeby przeliczyc samemu? Z tego co pamiętam "drogowcy" mieli takie rzeczy na swoium kierunku :wink:
..choć w sumie szkoda robić coś za kogoś, któremu się zapłaciło.

Graczyk
21-03-2007, 20:25
Skoro robiłeś badania to dlaczego teraz podważasz zalecenia geologa i projektanta. Fundement to podstawa i nie bardzo rozumiem dlaczego się dziwisz. Ja robiłem badania goelogiczne, przeczytałem zalecenia, zaadaptowałem projekt wg. zaleceń i dopilnowałem z kierbudem aby zrobili dokładnie wg. zaleceń. Kosztowało majątek :o ale wiem że nie powinno nic pekać.
Mam ławy o ile pamiętam 80 albo 90 cm x 30 zbrojone 4x12 góra i 4x12 dół. Do tego słupki żelbetonowe na każdym narożniku i wieniec spinający ściany fundamentowe tez zbrojowy 4x12 25x25 cm. Wszystko wylane z B25. Co zrobić taka adaptacja ale żle bym się czół gdybym tego nie zrobił a coś by zaczęło pękać.

Witam
Widzę, że miałeś w projekcie słupy żelbetonowe. W budowanym obecnie budynku ( wylane fundamenty i wieniec ) również mam słupy m.in.w narożnikach, ale nie tylko. Izolacja pozioma poszła już przed wieńcem, a teraz planowaliśmy dać drugą...I stąd wynika moje pytanie - jak dać pod w/w słupami izolację...trzeba byłoby się nieźle nagimnastykować, a i tak szczelność wątpliwa...
Nie dawać w ogóle ...to przecież najważniejsza rzecz na tym etapie !!!
W jaki sposób Ty rozwiązałeś problem izolacji ?
Z góry dziękuję i ...pozdrawiam
Renata

No cóż tego nie idzie wyizolować pomiędzy ławą a słupem i cała izolacja jest pod pierwszą warstwą bloczków. Masz do tego izolację pionową w moim przypadku na zewnątrz jak i od środka.

metis_ps
22-03-2007, 07:45
A nie kusiło Cię żeby przeliczyc samemu? Z tego co pamiętam "drogowcy" mieli takie rzeczy na swoium kierunku :wink:
..choć w sumie szkoda robić coś za kogoś, któremu się zapłaciło.

Cos tam bylo na studiach :lol: . Jednak nie siedze w tym i trzebaby troche czasu zeby to sobie odswieżyć. Poza tym tak jak piszesz skoro płacę to wymagam!! i to przede wszystkim kompetencji.
Powiedziałem wczoraj konstruktorowi, ze dalem jego obliczenia do sprawdzenia! Mam nadzieje, ze teraz sie juz przylozy i nie bedzie odwalal fuszerki!!