PDA

Zobacz pełną wersję : jak to jest: raty malejace a raty stale ????



ocia79
21-03-2007, 06:47
Witam!!!

Mam problem,chcemy wziasc kredyt we frankach 200tys na 30lat i wiem,ze bardziej oplaca sie wziasc raty malejace(splaca sie wiecej kapitalu) niz stale(na poczatku splaca sie wiecej odsetek niz kapitalu).
I caly czas bylam przekonana ,ze wezniemy raty malejace.Pani w banku (GE) najpierw wydrukowala nam harmonogram splat w ratach stalych ,a pozniej po poproszeniu zrobila to samo z ratami malejacymi.
I problem tkwi w tym iz w ratach stalych kwota wynosi 975zl a w malejacych 1230zl (250zl roznicy).I ta kwote raty co mialabym placic w ratch rownych (975zl),w ratach malejacych bede miala dopiero po 12 roku splacania.

I jest to dla mnie dosc duza roznica cenowa,wiem ze wiekszosc forumowiczow wybiera raty malejace.Ale czy nie przeraza was ten fakt???

Przy ratach stalych splace 20tys wiecej niz w malejacych.(przynajmniej tak mi wyszlo z wlasnych wyliczen)
Ja juz nie wiem co mam myslec o tym.

pluszku
21-03-2007, 07:25
przy ratach stalych splacisz wiecej bo rate masz mniejsza czyli wolniej bankowi oddajesz kase czyli od wiekszej kwoty liczone sa odsetki

najlepsze wyjscie to raty stale, ale kazdy dodatkowy 1000 zl przeznaczac na wczesniejsza nadplate - trzeba jednak wybrac taki bank gdzie wczesniejsza splata nie jest obciazona prowizja

MaPa
21-03-2007, 09:07
Masz w tej chwili bardzo dobre dochody wybierasz rate malejącą.
Masz w tej chwili tylko dobre dochody (takie aby bank Ci dał ten kredyt) lub spodziewasz sie zwiekszenia dochodów w przyszłości lub za kilka lat spłacisz ten kredyt przed czasem wybierasz rate równą.

Moim jednak zdaniem masz powazniejszy problem, a mianowicie WALUTA. W tej chwili branie kredytów walutowych przestało sie opłacać!

ocia79
21-03-2007, 21:42
czyli lepiej oplaca sie w ZL niz w CHF???
Zdania na forum sa caly czas podzielone,nie wiadomo kogo sluchac.

pluszku
21-03-2007, 21:53
sluchaj siebie - by do nikogo nie miec potem pretencji
gdyby mozna bylo przewidziec czy kurs CHF wzrosnie lub spadnie to wszyscy bylibysmy bogaci
jesli podejmujesz decyzje o budowie domu to musisz byc na tyle dorosła ze i takze musisz podjac sama decyzje o wyborze waluty kredytu

ocia79
22-03-2007, 06:35
sluchaj siebie - by do nikogo nie miec potem pretencji
gdyby mozna bylo przewidziec czy kurs CHF wzrosnie lub spadnie to wszyscy bylibysmy bogaci
jesli podejmujesz decyzje o budowie domu to musisz byc na tyle dorosła ze i takze musisz podjac sama decyzje o wyborze waluty kredytu


tu nie chodzi czy jestem na tyle DOROSLA aby decydowac sie na budowe domu a co za tym idzie na zaciagniecie kredytu tylko oto ,ze na forum szukam odpowiedzie,podpowiedzi ,wskazowek od ludzi co sie bardziej orientuja w temacie KREDYTY niz ja.
Nie jestem wyksztalcona akurat w kierunku bankowosci,wiec mysle ,ze mam prawo do szukania odpowiedzi na pytania-na ktore ja nie znam odpowiedzi.

M@riusz_Radom
22-03-2007, 08:01
Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz u doradców bankowych, bezpłatnie zresztą. Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy Rata stała / Malejąca, kredyt PLN / Waluta NIE ma.

kamionkal
22-03-2007, 13:05
na forum szukam odpowiedzie,podpowiedzi ,wskazowek od ludzi co sie bardziej orientuja w temacie KREDYTY niz ja.
Nie jestem wyksztalcona akurat w kierunku bankowosci,wiec mysle ,ze mam prawo do szukania odpowiedzi na pytania-na ktore ja nie znam odpowiedzi.

jednak jest tak jak powyzej pisza M@riusz i pluszku, nikt Ci nie odpowie na to pytanie jednoznacznie.

Jesli choc trochę poszukałaś informacji, to wiesz, ze w tej chwili biorac w kredycie kwote x na y lat wydaje sie korzytsniejsze kredytowanie w CHF - roznica w jednej racie moze wyniesc i kilkaset zlotych na korzysc frankow. Tyle, ze taki kredyt jest oczywisice obciazony ryzykiem walutowym - kursu franka za pare lat nie zna nikt, centralny bank szwajcarski (czy jak tam sie zwie) moze podniesc stopy procentowe, poza tym przy kredytach walutowych jest jeszcze pojecie spreadow - wiekszosc bankow zarabia kilka-kilkanascie groszy na kazdym pozyczony franku wykorzystujac roznice kursu kupna i sprzedazy. ma to tez znaczenie przy ewentualnym przewalutowaniu kredytu z chf na pln.

temat rzeka generalnie.