PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wykop pod fundamenty



Harry81
21-03-2007, 12:38
Fundamenty maja byc posadowione na 120cm. Podłoże piaszczyste, wolę uniknąć szalowania, mam ekipę która wykopie ręcznie dołki. Ławama mieć 60cm szerokosci i 40 cm wysokości. Do tej pory myślełem że po usunięciu humusu koparką (30cm) ekipa wykopie dołki głębokie na 90 cm i szerokie na 60cm. Nastepnie wylane zostaną ławy (40cm) i tym sposobem dołki beda miały juz tylko 50cm glebokości. Czy murazowi wygodnie bedzie murowac w takich dolkach bloczki (szerokosci 24cm)? Czy to wogole mozliwe? Dodam ze pozniej zamierzam jeszcze izolowac pionowo styrodurem, wydaje mi sie ze bedzie bardzo niewygodnie...

Czy powyzsze rozwiazanie jest poprawne? Jeli nie to:
-kopac dol pod caloscia 120cm i szalowac lawy? (wole nie)
-po zdjeciu humusu usunac na calosci kolejne 50cm i kopac dolki 40cm (lawy po wylaniu beda wtedy rowno z gruntem)?
-kopac szersze dolki iszalowac?
-poszerzyc dolki po wylaniu law tak by bylo wygodniej murowac bloczki?

Krisker
21-03-2007, 12:48
Czy powyzsze rozwiazanie jest poprawne? Jeli nie to:
-kopac dol pod caloscia 120cm i szalowac lawy? (wole nie)
-po zdjeciu humusu usunac na calosci kolejne 50cm i kopac dolki 40cm (lawy po wylaniu beda wtedy rowno z gruntem)?
-kopac szersze dolki iszalowac?
-poszerzyc dolki po wylaniu law tak by bylo wygodniej murowac bloczki?

Wersja pogrubiona. Jeśli grunt będzie się obsypywał, trzeba będzie dorobić szalunek górnej części wykopu pod ławy. Po wykonaniu ścian fundamentowych środek należy zasypać odpowiednim piaskiem i zagęścić.

Fotka poglądowa:

http://krisker.mbp.olsztyn.pl/galerie/Cyrkon/Pokaz/Cyrkon/album/slides/004.%20Szalowanie%20law.JPG

Geno
21-03-2007, 15:32
Fundamenty maja byc posadowione na 120cm. Podłoże piaszczyste, wolę uniknąć szalowania, mam ekipę która wykopie ręcznie dołki. Ławama mieć 60cm szerokosci i 40 cm wysokości. Do tej pory myślełem że po usunięciu humusu koparką (30cm) ekipa wykopie dołki głębokie na 90 cm i szerokie na 60cm. Nastepnie wylane zostaną ławy (40cm) i tym sposobem dołki beda miały juz tylko 50cm glebokości. Czy murazowi wygodnie bedzie murowac w takich dolkach bloczki (szerokosci 24cm)? Czy to wogole mozliwe? Dodam ze pozniej zamierzam jeszcze izolowac pionowo styrodurem, wydaje mi sie ze bedzie bardzo niewygodnie...

Czy powyzsze rozwiazanie jest poprawne? Jeli nie to:
-kopac dol pod caloscia 120cm i szalowac lawy? (wole nie)
-po zdjeciu humusu usunac na calosci kolejne 50cm i kopac dolki 40cm (lawy po wylaniu beda wtedy rowno z gruntem)?
-kopac szersze dolki iszalowac?
-poszerzyc dolki po wylaniu law tak by bylo wygodniej murowac bloczki?
To w końcu ile te łąwy mają mieć?

Barbossa
21-03-2007, 15:37
wybierz 1

Geno tylko spokojnie, bez nerw :D
kolega dobrze pisze tylko tak jakoś...

kid
21-03-2007, 18:57
[quote="Harry81"]Fundamenty maja byc posadowione na 120cm. Podłoże piaszczyste, wolę uniknąć szalowania, mam ekipę która wykopie ręcznie dołki. Ławama mieć 60cm szerokosci i 40 cm wysokości. Do tej pory myślełem że po usunięciu humusu koparką (30cm) ekipa wykopie dołki głębokie na 90 cm i szerokie na 60cm. Nastepnie wylane zostaną ławy (40cm) i tym sposobem dołki beda miały juz tylko 50cm glebokości. Czy murazowi wygodnie bedzie murowac w takich dolkach bloczki (szerokosci 24cm)? Czy to wogole mozliwe? Dodam ze pozniej zamierzam jeszcze izolowac pionowo styrodurem, wydaje mi sie ze bedzie bardzo niewygodnie...

Czy powyzsze rozwiazanie jest poprawne? Jeli nie to:
-kopac dol pod caloscia 120cm i szalowac lawy? (wole nie)
-po zdjeciu humusu usunac na calosci kolejne 50cm i kopac dolki 40cm (lawy po wylaniu beda wtedy rowno z gruntem)?
-kopac szersze dolki iszalowac?
-poszerzyc dolki po wylaniu law tak by bylo wygodniej murowac bloczki?[/quote

Po zdjeciu humusu kopać na gł 90cm i szer.60.Po zalaniu 40 cm murarz spokojnie wymuruje fundament.Jesli przy ociepleniu będzie trochę ciasno zawsze możesz odkopać. :wink:

Harry81
21-03-2007, 22:34
wybierz 1


1 czyli moj pierwotny zamysl (zdjac humus i kopac dolki 60 szerokie i 90 glebokie) czy pierwsza alternatywna wersja (dol 120 pod caloscia i szalowac)?

Barbossa
22-03-2007, 07:47
pierwotne zamysły zazwyczaj są najlepsze